Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Mazda 3 sau bmw 116,

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
elvaligreco

elvaligreco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 28.10.2010
La benzinare ma refer, oare e mai fiabila mazda?  Mai exact la masinile de mai jos ma refer:

https://www.autoscou...ab9e?cldtidx=11

https://www.autoscou...653ba?cldtidx=1

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Da.

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Mazda 3 este foarte fiabila. Referitor la modelul asta de BMW nu stiu exact, dar stiu ca seria 1 din anii trecuti nu era cea mai fiabila masina.

Daca vorbim de exact aceste 2 masini, atunci ti-as recomanda Mazda. In primul rand ca sa iti pastrezi garantia trebuie service la dealer autorizat, la BMW o sa iesi mult mai scump. Mazda are si optiuni mai multe, este modelul mai nou (BMW-ul este doar facelift) si aia 100 de cp de pe BMW poti sa ii uiti.

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ia BMW, dar sa fie de minim 140cp.

#5
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Nu am cum să compar Mazda cu BMW, oricât de fan Mazda aș fi eu.

BMW e marcă premium, deci așteaptă-te și la costuri premium. Posted Image

#6
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 ericmario, on 13 decembrie 2018 - 18:02, said:

Nu am cum să compar Mazda cu BMW, oricât de fan Mazda aș fi eu.

BMW e marcă premium, deci așteaptă-te și la costuri premium. Posted Image

intr-un seria 1 numai premium nu este. Plastice peste plastice, orice concurenta poate sa se lupte cu un BMW seria 1, asemanator cu A-Class ul.

#7
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Bmw seria 1...premium...ha ha..  E mai ''de lux'' un Golf amarat..
Seria 2 la fel...panarama de masina cu pret de fite.. Abia de la seria 3 vorbim de masini premium.

Edited by mariovrs, 13 December 2018 - 18:12.


#8
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
mergi linistit pe Mazda, seria 1 e ok in general dar ala din link e aproape chel si motorul e destul de mic pt cat e masina de grea.

#9
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
Si cat de bine arata Mazda... se pisha de sus pe Bembeul ala.

#10
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
La 16k euro fie iti cumperi o compacta noua prin remat, fie alegi o compacta mai aleasa sh sau o masina de clasa medie, dar in niciun caz o Mazda 3 sh cu 120cp proveniti dintr-un motor aspirat.

Nu o fi el seria 1 chiar premium dar totusi este un BMW si se conduce ca un Bmw, este mult mai legat, mai bine antifonat si mai confortabil decat o Mazda. Nu exista grad de comparatie intre Mazda si Bmw. Pe forum toti sunt pro japoneze insa doar din auzite si doar cand dau sfaturi pt altii.

#11
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
i-auzi...plm. Si cum dracu se conduce un Bembeu? Ca un cocalar? Fara semnalizare, sau cum? Noi, astia cu japoneze, putem atinge un bembeu?

#12
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Daca te dai jos dintr-un Logan si prinzi o Mazda ai sa crezi ca Mazda se conduce la fel ca un BMW. Daca te dai jos dintr-o masina mai rasarita ai sa iti dai seama ca Mazda se conduce ca o Mazda si atat. Si mai grav, daca nu ai condus decat Logan si te alimentezi cu ce se scrie pe forum, ai sa crezi ca toate masinile sunt la fel, ca doar au 4 roti si un volan.

#13
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007

 ionut_ionut, on 13 decembrie 2018 - 19:03, said:

La 16k euro fie iti cumperi o compacta noua prin remat, fie alegi o compacta mai aleasa sh sau o masina de clasa medie, dar in niciun caz o Mazda 3 sh cu 120cp proveniti dintr-un motor aspirat.

Nu o fi el seria 1 chiar premium dar totusi este un BMW si se conduce ca un Bmw, este mult mai legat, mai bine antifonat si mai confortabil decat o Mazda. Nu exista grad de comparatie intre Mazda si Bmw. Pe forum toti sunt pro japoneze insa doar din auzite si doar cand dau sfaturi pt altii.

ba cam exista cand compari modelul de baza cu unul mai bine echipat, iar 120 cai aspirat parca tot e mai bine decat 107 turbo in 3 pistoane.
si mie chiar imi place bmw in general.

#14
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Colegule, decat o Mazda sh, nu f dotata si cu doar 120cp, mai bine una noua prin remat sau orice alta compacta care se incadreaza la buget. La 16-17k euro ai destule alernative.

In cazul de fata, oricate dotari ai pune pe o Mazda 3 masina va ramane o Mazda 3 si se va simti, conduce fix ca o Mazda 3.

#15
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

 ionut_ionut, on 13 decembrie 2018 - 19:36, said:

Colegule, decat o Mazda sh, nu f dotata si cu doar 120cp, mai bine una noua prin remat sau orice alta compacta care se incadreaza la buget. La 16-17k euro ai destule alernative.

In cazul de fata, oricate dotari ai pune pe o Mazda 3 masina va ramane o Mazda 3 si se va simti, conduce fix ca o Mazda 3.
SI Bembeul se va simti si conduce la fel: ca o masina de cocalari?
Deja o dai in fanboy-sme de bembeu. Lasa doar recomandarea de masina noua, cu care sunt perfect de acord.

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006
Indiferent care model il alegi,important este consumul urban:6,3 litri/100;urban 6,3 litri/100;urban 6,3 litri/100
Daca asa evolueaza lucrurile,cat de curand se vor interzice absolut toate vehiculele,datorita "manariilor" si scandalurilor care vor aparea.Chiar si la alea electrice li se vor gasi bube.

#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 business11, on 13 decembrie 2018 - 18:08, said:


intr-un seria 1 numai premium nu este. Plastice peste plastice, orice concurenta poate sa se lupte cu un BMW seria 1, asemanator cu A-Class ul.
Corect, dar eu am spus altceva.
Cred că știi despre ce vorbesc.

 ionut_ionut, on 13 decembrie 2018 - 19:36, said:


In cazul de fata, oricate dotari ai pune pe o Mazda 3 masina va ramane o Mazda 3 si se va simti, conduce fix ca o Mazda 3.
Adică se va conduce fix așa cum tu o știi vreodată, pentru că ai văzut Mazda la televizor și mai rar, în trafic.
Sau ai vrut să spui că o Mazda se va simții ca și conducere magistral?

#18
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 ioppo, on 13 decembrie 2018 - 19:46, said:

SI Bembeul se va simti si conduce la fel: ca o masina de cocalari?
E ciudat să spui "bembeu" și "cocalar" în aceeași frază.
Eu am lucrat în fabrici BMW, și nu era nimic cocalaresc pe acolo.

Poate că cocalarismul e fix la âla care acuză de așa ceva.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate