Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Medicamente în bagaj

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Ulcerotrat nu se mai face de milenii, bismutul e in schema de tratament HP în toată lumea.
Are nevoie de rețetă simplă nu este psihotrop cum greșit colegul de sus vrea sa ne sugereze.

#20
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postwaterman, on 11 decembrie 2018 - 08:54, said:

Sursa

https://mediately.co...prel#packagings

Plus






Ei, cum e ?
Vi se pare că e la fel de easy ca aspirina ?

Clar se dă numai cu rețetă. Inițierea tratamentului se face de către psihiatru. Nu e suficient ca să le poți categorisi ca medicamente cu regim special ?

Ce anume nu am zis bine ?

Waterman tu cred ca faci o confuzie intre medicamente care se dau cu reteta si medicamente care sunt in categoria "controlled drugs". Nu tot ce se da pe reteta este in acea categorie.

Uite aici lista pt UK. Se aplica mai peste tot in EU.

https://www.gov.uk/g...ugs-legislation

#21
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Întrebare de necunoscător: rețeta nu cumva rămâne la farmacie după cumpărarea medicamentelor?

#22
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ba da.
În fine controled necontroled ai nevoie de o copie după rețetă la trecerea prin vamă. Părerea mea.

Iar oricum pentru eliberarea medicamentului ai nevoie inițial de rețetă de la psihiatru.
Doar pentru continuarea tratamentului vei lua rețetă de la medicul de familie, cu scrisoare medicală de la psihiatru.

Deci nu e un medicament la liber.

Edited by waterman, 11 December 2018 - 11:01.


#23
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006
Nu este vorba de reteta aceea care ramane la farmacie, Ii zici medicului ca vrei sa calatoresti in strainatate si iti completeaza un document.
Eu am intrebat la aeroport pentru ca mama avea ceva medicamente tip aerosoli si mi s-a zis sa le arate separat si sa aiba acea recomandare medicala. Nu a intrebat-o nimeni nimic dar nu se stie.
Referitor la pastilele tale, daca nu ai mega cantitate cu tine, nici nu cred ca se vor observa. Insa, ca sa nu ai ghinion si sa intrebe, eu zic sa iei si recomandarea medicala cu tine.
Ca idee, mie mi s-a spus la Otopeni ca medicamentele, chiar daca depasesc limita de 100 ml se pot lua in bagajul de mana. Trebuie insa neaparat sa fie puse separat si aratate. Acum, nu stiu ce sa zic despre alte aeroporturi.....

Edited by moniK_06, 11 December 2018 - 11:17.


#24
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postwaterman, on 11 decembrie 2018 - 11:00, said:

Ba da.
În fine controled necontroled ai nevoie de o copie după rețetă la trecerea prin vamă. Părerea mea.

Iar oricum pentru eliberarea medicamentului ai nevoie inițial de rețetă de la psihiatru.
Doar pentru continuarea tratamentului vei lua rețetă de la medicul de familie, cu scrisoare medicală de la psihiatru.

Deci nu e un medicament la liber.

Tocmai ca este parerea ta. Nu este legea.


Deci decat sa dai sfaturi care nu sunt corecte mai bine spui ca nu stii. Iar asta nu se aplica numai tie ci orisicui.


Ai spus pe pagina precedenta ca sunt medicamente cu regim special. Ceea ce este complet fals. Medicamentele cu regim special sunt cele din lista de "controlled drugs". Nu conteaza ca este cu reteta sau fara reteta. Nu asta le face "cu regim special".

#25
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Păi atunci nu mai folosiți cuvântul rețetă.
Aia îți dă dreptul să cumperi un medicament, nu să treci de controlul vamal cu acel medicament.

#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostRemicade, on 11 decembrie 2018 - 09:21, said:

Au același regim ca un banal Ketonal nu mai induce lumea in eroare, eu sunt farmacist tu?

Faci o varză, indici informații de prescriere CNAS care nu au relevanță cu cazul de față.

Ok poate m-am exprimat greșit cu regimul special dar clar ai nevoie de acte ca să ieși cu ele.
Să înțeleg că tu dai Seroquel la liber ? Fără rețetă ?

Dă-mi adresa că vin să iau și eu câteva. Posted Image

Edited by waterman, 11 December 2018 - 13:45.


#27
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

View Postwaterman, on 11 decembrie 2018 - 13:35, said:

Ok poate m-am exprimat greșit cu regimul special dar clar ai nevoie de acte ca să ieși cu ele.
Să înțeleg că tu dai Seroquel la liber ? Fără rețetă ?

Dă-mi adresa că vin să iau și eu câteva. Posted Image
Tu nu pricepi ca Seroquel nu are regim special de psihotrop si ai nevoie doar de o banala reteta ALBA nu VERDE cum e la psihotrope ?

#28
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Am priceput asta. Dar n-ai voie să-l dai fără rețetă , nu ? Posted Image

#29
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Uite aici legea cu psihotrope si stupefiante, :https://lege5.ro/Gra...e-si-psihotrope

View Postwaterman, on 11 decembrie 2018 - 14:45, said:

Am priceput asta. Dar n-ai voie să-l dai fără rețetă , nu ? Posted Image
Da, trebuie reteta dar exprimarea regim special ma duce cu gandul la psihotrope, normal trebuia zis RX presciption only. Poate e o confuzie intre noi ca fiecare ne gandim la altceva.

Edited by Remicade, 11 December 2018 - 14:47.


#30
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Am greșit și eu în exprimare.

Errare humanum est.

#31
osafiebine

osafiebine

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.12.2018
Mulțumesc tuturor! Concluzia este că e recomandat să am rețeta/ scrisoarea medicală cu mine?

#32
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu așa zic că ar fi mai sigur pentru tine.

#33
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,914
  • Înscris: 06.04.2005
Nu mai deschid topic nou asa ca intreb aici. In cazul picaturilor de ochi sa zicem Azopt si Timolol care pot fi luate de la farmacie fara reteta ar fi vreo problema? Ele trebuie puse in punga speciala pentru lichide in cazul bagajului de mana?

#34
moniK_06

moniK_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 11.11.2006
Da, poti sa le iei. Le pui in punga de lichide.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate