Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Medicamente în bagaj

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
osafiebine

osafiebine

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.12.2018
Bună ziua tuturor,

Luna viitoare plec la Roma cu Ryanair. Sunt sub tratament cu Remeron (mirtazapină) și Seroquel (quetiapină). Am mai fost în Italia cu aceeași companie de zbor și nu a verificat nimeni medicamentele pe care le aveam în bagaj. Voi ce credeți? Mulțumesc!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Eu cand plec am o mica farmacie cu mine.
Niciodata nu m-a intrebat cineva de... sanatate.

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
sa ai reteta cu tine.

si daca sunt din categoria celor regim special, unele dintre ele trebuiesc declarate.

Edited by arg, 10 December 2018 - 15:58.


#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
In mod normal si Italia e UE - deci nu te intreaba nimic daca nu e ceva ilegal.
Dar intr-adevar, daca ai medicamente pe baza de reteta e bine sa o ai cu tine. Nu se stie niciodata.

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Stai linistit ca nu se intampla nimic
Eu calatoresc cu medicamente de peste 15 ani si nu am avut niciodata probleme

Foarte rar m-a intrebat cate un vames mai silitor daca am reteta dar, i-am aratat hartia si ... gata

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Medicamentele menționate sunt cu regim special.

Principial vorbind nu poți pleca cu ele fără rețeta pe care o folosești pentru achiziția lor. Eventual o scrisoare medicală.

Nu te baza pe eu am mai făcut x sau y că dacă ai ghinion te lasă fără ele la vamă și faci frumos în concediu.

Naijaxe poate ale tale sunt de ulcer, de tensiune etc... nu ca cele de mai sus.

Edited by waterman, 10 December 2018 - 16:04.


#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
nu iti controleaza medicamentele nimeni, doar daca ti se desface bagajul si te intreaba de ele, ai nevoie de reteta sau prescriere de la doctor. Asta sa ai ghinion, ca ti le confisca si aia e.

#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,681
  • Înscris: 22.01.2015
Ai reteta,si cantitatea DECENTA oky! Ca tu cari toata fabrica pe o reteta da virgule.  Multe virgule. Ps. si de astea am facut,ceva anaboluri; final cu 1eur pastila.  Da dadeau retentie de lichide,au venit aia cu pustule pe corp ca nu respectau doza.  EE,venea vara,proba bikini+muschiu pe repede inainte. Si acuma rad!!!

#9
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

 waterman, on 10 decembrie 2018 - 16:03, said:

Medicamentele menționate sunt cu regim special.
Nu au nici un regim special, se dau pe baza de reteta simpla alba, le confunzi cu psihotropele gen Xanax care da, au regim special.

#10
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

 waterman, on 10 decembrie 2018 - 16:03, said:

Medicamentele menționate sunt cu regim special.


Poti sa dai o sursa pentru informatia asta?

Pentru ca eu nu le gasesc pe lista cu "controlled drugs".

#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Eu am trecut cu niste pastile in buzunar si n-a interesat e nimeni ce sunt.

#12
osafiebine

osafiebine

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.12.2018
Mulțumesc tuturor pentru sfaturi! Persoanele cu care plec în călătorie nu știu despre tratamentul meu și prefer să rămână așa. De aceea mi-e frică să nu fiu controlat și luat la răspundere.

#13
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
baga reteta in buzunar si gata.
in ue nu te intreaba nimeni nimic, iar in caz de control scoti reteta si ai rezolvat problema.

Edited by arg, 10 December 2018 - 19:21.


#14
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
De ce nu le bagi in bagajul de cala?

#15
osafiebine

osafiebine

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.12.2018

 nicu131, on 10 decembrie 2018 - 20:23, said:

De ce nu le bagi in bagajul de cala?

În valiză le bag, dar va fi valiză mică care merge în cabină, cu geanta de mână. Nu am bagaj de cală.

#16
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 something00, on 10 decembrie 2018 - 18:40, said:

Poti sa dai o sursa pentru informatia asta?

Pentru ca eu nu le gasesc pe lista cu "controlled drugs".


Quote

SEROQUEL XR 400 mg COMPR. ELIB. PREL.
N05AH04 • QUETIAPINUM
Informații de baza
Lista de compensare
C1 - Lista medicamentelor cu procent de compensare 100% din prețul de referință.
Emitere de informaţii
PRF - Medicamente care se elibereaza cu prescriptie medicala, prescriptie care ramane in farmacie si nu se reinnoieste
Restricţii pe bază de rețetă
GX
G15: BOLI PSIHICE (SCHIZOFRENIE, TULBURĂRI SCHIZOTIPALE ŞI DELIRANTE, TULBURĂRI AFECTIVE MAJORE, TULBURĂRI PSIHOTICE ACUTE ŞI BOLI PSIHICE COPII, AUTISM, TULBURĂRI CU DEFICIT DE ATENŢIE/HIPERREACTIVITATE) Tratamentul se iniţiază de către medicul în specialitatea psihiatrie şi psihiatrie pediatrică/neuropsihiatrie infantilă.
** Tratamentul cu medicamentele corespunzătoare DCI-urilor notate cu (**) se efectueaza pe baza protocoalelor terapeutice elaborate de comisiile de specialitate ale Ministerului Sănătății;
Forma farmaceutică
COMPR. ELIB. PREL.
Deținătorul de licență
ASTRAZENECA UK LIMITED - MAREA BRITANIE
Restricţii pe bază de rețetă:
GX
G15: BOLI PSIHICE (SCHIZOFRENIE, TULBURĂRI SCHIZOTIPALE ŞI DELIRANTE, TULBURĂRI AFECTIVE MAJORE, TULBURĂRI PSIHOTICE ACUTE ŞI BOLI PSIHICE COPII, AUTISM, TULBURĂRI CU DEFICIT DE ATENŢIE/HIPERREACTIVITATE) Tratamentul se iniţiază de către medicul în specialitatea psihiatrie şi psihiatrie pediatrică/neuropsihiatrie infantilă.
** Tratamentul cu medicamentele corespunzătoare DCI-urilor notate cu (**) se efectueaza pe baza protocoalelor terapeutice elaborate de comisiile de specialitate ale Ministerului Sănătății;
Protocoale terapeutice: N005F
DCI: QUETIAPINUM
Formă farmaceutică:
Forme farmaceutice orale cu eliberare imediată
Indicaţii:
    Psihiatrie - Schizofrenie, tulburare bipolară (episod maniacal, episod depresiv prevenţia recurenţei) la pacienţii cu vârsta peste 18 ani, tulburări psihotice în boala Parkinson (indicaţie de tip IIB, dacă se impune întreruperea tratamentului de linia 1 cu Clozapinum)
Doze:
200 - 800 mg/zi Se recomandă creşterea treptată de la 50 mg.
Criterii de includere:
Diagnostic ICD 10. Ghidul EFNS - pentru tulburări psihotice din boala Parkinson

Indicații

Seroquel XR este indicat în:
  • tratamentul schizofreniei
  • tratamentul tulburării afective bipolare:
    • pentru tratamentul episoadelor maniacale moderate până la severe din tulburarea afectivă bipolară
    • pentru tratamentul episoadelor depresive majore din tulburarea afectivă bipolară
    • pentru tratamentul de prevenire a recurenţelor episoadelor maniacale sau depresive, la pacienţii cu tulburare afectivă bipolară care au răspuns anterior la tratamentul cu quetiapină.
  • tratamentul episoadelor depresive majore la pacienţi cu tulburare depresivă majoră (TDM) ca terapie adăugată la pacienţii care au prezentat răspuns suboptim la monoterapia cu antidepresive (vezi pct. 5.1). Înainte de iniţierea tratamentului, medicii trebuie să ia în considerare profilul de siguranţă al Seroquel XR (vezi pct.4.4).
Sursa

https://mediately.co...prel#packagings

Plus

Quote

Prescriptori:
Iniţiere: medic în specialitatea psihiatrie, medic în specialitatea neurologie (pentru indicaţia din boala Parkinson)
Continuare: medic în specialitatea psihiatrie şi respectiv medic în specialitatea neurologie (pentru indicaţia din boala Parkinson) sau medic de familie, care poate continua prescrierea pentru o perioadă de 3 - 6 luni, pe baza scrisorii medicale transmise de medicul de specialitate.




Ei, cum e ?
Vi se pare că e la fel de easy ca aspirina ?

Clar se dă numai cu rețetă. Inițierea tratamentului se face de către psihiatru. Nu e suficient ca să le poți categorisi ca medicamente cu regim special ?

Ce anume nu am zis bine ?

Edited by waterman, 11 December 2018 - 08:58.


#17
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Au același regim ca un banal Ketonal nu mai induce lumea in eroare, eu sunt farmacist tu?

Faci o varză, indici informații de prescriere CNAS care nu au relevanță cu cazul de față.

#18
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Recomand prezenta retetei.
Desi sunem in UE si noi si Italienii, cea ce inseamna fara vama, la aeroporturi se fac controale din motive de securitate - chiar si cosmeticele au niste restrictii legate de ambalaj.
In plus desi este o piata comuna, medicamentele pot avea regimuri diferite intr-o tara sau alta. De ex sarurile de bismut - banalul Ulcerotrat de pe la noi - sunt interzise in Franta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate