Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Philips 7303 vs Sony Bravia 80xx

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
217 replies to this topic

#1
alpinia

alpinia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 03.03.2007
Salutare,

Va rog ajutati-ma cu un sfat, vreau sa achizitionez un tv, 4k, diagonala 55,  si m-am oprit la unul din modele de mai jos:
Sony Bravia seria 8 - 80xx
Philips 55PUS7303/12

Avantajul sony este panel-ul, philips-ul are ambilight-ul.

Utilizare tv sport, netflix si cateva ore pe saptamana ps4 (nu pro)

Ce imi recomandati ?

Multumesc

#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Ambilightul nu e in niciun caz un avantaj. E o gaselnita ieftina a celor de la Philips

#3
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
eu mi-am luat numai tv philips datorita ambilight, e genial. chestie de gusturi

#4
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Ca sa nu dai banii pe prostii, Samsung 55NU7402/7472.

#5
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
Pe bune? Samsung.? De ce?
Ai pus unul langa altul un Sony si un Samsung?
Au vazut care sunt diferențele la luminozitate, la nunatele de negru etc?
Aaaaa, m am prins, ai tu tv ul ala si e asa e la români, ce am eu e cel mai bun

#6
Dragos_20

Dragos_20

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 12.10.2018
Philips recomand.Am prieteni care au avut Sony Bravia si nu au trecut 2 luni si li s-au stricat.

#7
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014

View Postadicontakt, on 09 decembrie 2018 - 22:49, said:

Pe bune? Samsung.? De ce?
Ai pus unul langa altul un Sony si un Samsung?
Au vazut care sunt diferențele la luminozitate, la nunatele de negru etc?
Aaaaa, m am prins, ai tu tv ul ala si e asa e la români, ce am eu e cel mai bun

Pai, tocmai, ca le-am vazut in magazin unul langa celalalt, pe aceeasi sursa (post tv via hdmi). Si VA-ul Samsung-ului batea IPS-ul Sony-ului. Plus ca Samsung are HDR inclusiv pe Youtube, unde Sony n-are. Plus BT.

https://www.displays...rison/f80e75fc8

Edited by iZet, 09 December 2018 - 23:01.


#8
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
Philips , dar doar capete de serie , nu ieftineli sinistre .
Ar merita analizată și oferta de la LG ...

#9
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014
Daca e de tip RGBW, LG nu merita.

Cica, 55PUS7303 are acelasi procesor pe smart ca Sony 55XF9005, deci nu e chiar rau pe smart.

Edited by iZet, 09 December 2018 - 23:09.


#10
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
@adicontakt N-ai ghicit, dar nici nu esti departe, el recomanda cam tot tv-uri Samsung ... Din pacate la tine sta si mai prost treaba daca nu vezi decat superioritatea unui Sony oricare ar fi el vs. un Samsung oricare ar fi el !
Ar fi mai important sa-i spuneti ca Sony este cu panou IPS cu iliminare edge-LED deci nu vad chiar deloc avantajul panoului de care scrie el !
Ambilight-ul e frumos dar poti sa pui o banda led de cativa lei pe spatele la orice tv-ului si ai rezolvat problema (chiar daca nu e asa de efect ca si ambilight-ul).
Si poate-i spuneti si de Android TV prezent si pe Sony si pe Philips e frumos, ai acces la o gramada de soft-uri dar in utlizare tv-ul s-ar putea sa nu mai fie chiar asa placut (vs Tizen, WebOS).
Philips e doar logo-ul azi, in spate sunt chinezii de la TP Vision care detin si AOC-ul (pentru monitoare).

Daca esti un pic pretentios cumpara-l online de la un magazin unde-l poti returna usor daca gasesti probleme de iluminare, pixeli, etc

Edited by MD, 09 December 2018 - 23:19.


#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostiZet, on 09 decembrie 2018 - 23:01, said:

Pai, tocmai, ca le-am vazut in magazin unul langa celalalt, pe aceeasi sursa (post tv via hdmi). Si VA-ul Samsung-ului batea IPS-ul Sony-ului. Plus ca Samsung are HDR inclusiv pe Youtube, unde Sony n-are. Plus BT.

https://www.displays...rison/f80e75fc8
Mai grav este ca Sony n-are VP9!
Deci multe videouri 4k de pe YT nu se pot rula.

#12
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,408
  • Înscris: 06.11.2014

View PostMD, on 09 decembrie 2018 - 23:10, said:

N-ai ghicit, dar nici nu esti departe, el recomanda cam tot tv-uri Samsung ... Din pacate nici tu nu esti departe daca nu vezi decat superioritatea unui Sony oricare ar fi el vs. un Samsung oricare ar fi el !
Ar fi mai important sa-i spuneti ca Sony este cu panou IPS cu iliminare edge-LED deci nu vad chiar deloc avantajul panoului de care scrie el !
Ambilight-ul e frumos dar sa pui o banda led de cativa lei pe spatele tv-ului si ai rezolvat problema (da nu e asa de efect ca si ambilight-ul dar o poti folosi la orice tv).
Si poate-i spuneti si de Android TV prezent si pe Sony si pe Philips e frumos, ai acces la o gramada de soft-uri dar in utlizare tv-ul s-ar putea sa nu mai fie chiar asa placut (vs Tizen, WebOS).
Daca esti un pic pretentios cumpara-l online de la un magazin unde-l poti returna usor daca gasesti probleme de iluminare, pixeli, etc

Nu recomand doar Samsung, recomand si Sony, insa doar atunci cand isi merita banii. Nu recomand LG, Philips, Panasonic ori branduri no-name.

Edited by iZet, 09 December 2018 - 23:14.


#13
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Din câte am citit pe net Philips 55PUS7303 sunt dotate cu panouri VA cu direct led, Sony în schimb stă mai prost la acest capitol cu panou IPS edge led la care negrul este mai mult un gri spălăcit, apoi Philips are procesorul de imagine P5 mai bun decât procesorul 4K-X-Reality PRO de pe Sony seria 8xxx ! Ambele panouri pentru Philips și Sony sunt livrate de LG, dar încă niciunul nu a primit panoul Nano Cell IPS 120Hz 10 bits nativ și tehnologia direct led montate pe tv-ul LG 55SK8500PLA, care mie personal mi se par peste performanțele oferite de Sony 55XF9005 ! Una peste alta dacă ar fi să aleg dintre cele două Tv-uri 4K aș alege să cumpăr Philips 55PUS7303 !

#14
mag1001

mag1001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 31.05.2012
https://www.displays...rison/60b7619cb
si apoi discutam de 2 tv care au o diferenta de pret de 200 euro , in favoarea lui sony . un motiv ar fi

#15
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostViorelsolar, on 10 decembrie 2018 - 00:39, said:

Din câte am citit pe net Philips 55PUS7303 sunt dotate cu panouri VA cu direct led, Sony în schimb stă mai prost la acest capitol cu panou IPS edge led la care negrul este mai mult un gri spălăcit, apoi Philips are procesorul de imagine P5 mai bun decât procesorul 4K-X-Reality PRO de pe Sony seria 8xxx ! Ambele panouri pentru Philips și Sony sunt livrate de LG, dar încă niciunul nu a primit panoul Nano Cell IPS 120Hz 10 bits nativ și tehnologia direct led montate pe tv-ul LG 55SK8500PLA, care mie personal mi se par peste performanțele oferite de Sony 55XF9005 ! Una peste alta dacă ar fi să aleg dintre cele două Tv-uri 4K aș alege să cumpăr Philips 55PUS7303 !
Nano cell display nu tine de panel ci de TV-ul LG respectiv. E o tehnologie doar a brandului LG .Poate exista acelasi panel LG pe un alt TV de la un alt brand  fara aceasta tehnologie. Sony are de exemplu tehnologia Trimulinos ,oarecum similara cu nano cell de la LG.
xf9005 are si el 10 bit nativ ,120Hz ,direct LED si FALD ,este la ani lumina de orice LCD LG ,are un peak brightness de 1000nits ,deci optim pt. HDR de orice fel ,are si DV. Nu poate fi termen  de comparatie cu acel LG SK8500. Acel LG are IPS despre care tocmai spuneai ca e un minus ,asa ca te contrazici.
BTW. Negrul e tot gri la SK8500 ,indiferent de alte tehnologii implementate,
Acel PUS7003 ramane o optiune viabila intr-adevar .
Edit: Am mai zis ,un alt minus important la Sony e lipsa VP9

#16
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Acel IPS pus pe LG este iluminat cu direct led este la fel ca un panou VA cu direct led dar cu avantajele oferite de ambele tehnologii, nu erau tâmpiți ăștia de la LG să le dea japonezilor ultimile panouri IPS cu direct led, le vei vedea poate la anu” pe noile serii Sony ! Oricum LG vor fabrica în viitor doar panouri oled, numai că astea se fabrică mai greu decât Lcd VA sau IPS și încă mai au clienți care nu-și permit tv-uri 4K, 8K din clasa superioară ! Samsung-ul a pierdut timpul cu qled-ul și vor trece la o tehnologie numită ”multicristal”, zic ei că ar fi o îmbunătățire al tehnologiei oled, deși cred că este doar marketing ! Posted Image

#17
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Panelul nu vine la pachet cu iluminarea. Aceelasi panel poate fi iluminat direct led sau edge led. Niciodata nicun IPS nu va ajunge la contrastul si gradul de negru al unui VA. Nici macar alea de pe monitoarele profi Dell cu gamut extins. Nici cu unghiurile nu e treaba batuta in cuie.  Exista TV-uri cu VA cu unghiuri excelente ,Q8FN si Q9FN si mai ales Sony zf9.
Samsung are micro led ca principala inovatie.

#18
The_Huntsman

The_Huntsman

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 03.12.2018

View PostiZet, on 09 decembrie 2018 - 23:13, said:

Nu recomand LG, Philips, Panasonic ori branduri no-name.

Te pricepi la televizoare cum ma pricep eu la vorbit limba somaleza...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate