Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Philips 7303 vs Sony Bravia 80xx

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
217 replies to this topic

#37
alpinia

alpinia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 03.03.2007
Cam asa arata Sony 8050 in stanga jos si Philips 7303 cel de deasupra. Dupa cum se vede, negru e gri la Philips
Pe intuneric diferenta este si mai mare, nu chiar cum a iesit cu telefonul, dar este, dupa cum se vede in prima poza.

Attached Files


Edited by alpinia, 12 December 2018 - 07:19.


#38
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,926
  • Înscris: 28.09.2017
Philips-ul ăla are ecran IPS și plin de bleeding, ia caută unul cu panel VA, să vezi diferența.

#39
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Poate am noroc să primesc un Philips 7303 cu panou VA, nu știu voi vedea, cert este că am citit că din martie ac. pe acest model se montează doar panouri VA, și s-or fi terminat naibii stocurile de IPS-uri până la mine, altfel ce rost ar avea să scrie în caracteristici tehnice că tv-ul are un static contrast 4000 : 1 ! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 12 December 2018 - 11:52.


#40
alpinia

alpinia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 03.03.2007
Si eu voi comanda un alt Philips 7303, sunt curios daca este tot IPS sau VA. Ar fi fain sa compar VA ul cu imaginea de la Bravia 8096.

Oricum, pana acum, diferenta de imagine este mare, clar in favoarea lui Sony

#41
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Am primit Philips-ul 7303 și l-am băgat deja în pâine ! Panoul este 100% VA, un negru foarte intens și la apăsare ușoară pe display lasă amprente ca un halou, deci clar nu este dotat cu panou IPS ! Tv-ul a fost fabricat în noiembrie 2018, Made in Poland, deci are o lună de când a ieșit din fabrică ! Mâine voi instala și cablul de internet să caut conținut 4K, sunetul mi-a lăsat o impresie foarte bună, iar contrastul dintre alb și negru este intens, ambilight-ul a uimit-o pe nevastă-mea și niște vecini care au rămas cu gura căscată, se uitau pe pereți, nu la imagine, acu” vor și ei Philips din ăsta să le fac comandă !!! Consider că am făcut o achiziție foarte bună la cei 2.581 Ron plătiți la Extreme Digital din Ungaria, un tv 4K de 55 inch cu panou VA care mulțumește toată familia !!! Posted Image

#42
alpinia

alpinia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 03.03.2007

 Viorelsolar, on 14 decembrie 2018 - 01:54, said:

Am primit Philips-ul 7303 și l-am băgat deja în pâine ! Panoul este 100% VA, un negru foarte intens și la apăsare ușoară pe display lasă amprente ca un halou, deci clar nu este dotat cu panou IPS ! Tv-ul a fost fabricat în noiembrie 2018, Made in Poland, deci are o lună de când a ieșit din fabrică ! Mâine voi instala și cablul de internet să caut conținut 4K, sunetul mi-a lăsat o impresie foarte bună, iar contrastul dintre alb și negru este intens, ambilight-ul a uimit-o pe nevastă-mea și niște vecini care au rămas cu gura căscată, se uitau pe pereți, nu la imagine, acu” vor și ei Philips din ăsta să le fac comandă !!! Consider că am făcut o achiziție foarte bună la cei 2.581 Ron plătiți la Extreme Digital din Ungaria, un tv 4K de 55 inch cu panou VA care mulțumește toată familia !!! Posted Image

Salut,

eu am comandat al doilea tv Philips 7303 si sunt la fel de neimpresionat ca la primul. Voi face un filmulet sa vedeti dif intre 80xx de la Sony, este diferenta mare si de imagine si de miscare (am rulat in paralel un test de dimming de pe youtube, la rezolutie 4k.

Crezi ca ai reusi sa faci o poza in timp de apesi usor pe ecran si se formeaza acele valuri ? Eu sincer nu reusesc sa imi dau seama daca este IPS sau VA, este produs in Oct 2018 - Polonia

#43
gigoto

gigoto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,081
  • Înscris: 11.08.2007
Sincer , dupa raspunsurile primite de la Phillips, eu unul nu as mai lua....se pare ca e secret tipul de panou folosit.

#44
marvadal

marvadal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 08.04.2013
Nu e vorba că e secret, pur și simplu nu cunosc nici cei de la Philips România așa că preferă să răspundă evaziv.

#45
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Băi fraților, la tv-ul ăsta negru este negru, nu este gri ca la IPS, contrastul este la 70% și dacă-l ridic, imaginea este ”sfocată”, ce drac de test să-i mai fac ??? Am apăsat cu degetul în câteva puncte pe display și se vede curcubeuri, deci ar trebui să fie VA, că IPS-ul nu face așa ! Am citit pe un document pe internet, AV forum parcă, că din martie/aprilie aceste modele 55PUS7303/12 primesc doar panouri VA din cauza nemulțumirilor unor cumpărători ! Eu sunt mulțumit de imagine, culori clare, contrast și binențeles ambilight-ul care înveselește atmosfera, diferență mare de calitate, față de imaginea proastă la Sharp-ul meu Full HD de 4 ani, în rest nu știu de ce aș plăti aproape dublu să iau un Sony 9005 când într-un an doi o să-mi cumpăr un Oled la același preț cu Sony 9005 de astăzi ! Posted Image

Edited by Viorelsolar, 15 December 2018 - 02:22.


#46
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Imagini mai ”negre” ! Posted Image

Attached Files


Edited by Viorelsolar, 16 December 2018 - 10:30.


#47
pt prosti

pt prosti

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 22.05.2007

 Viorelsolar, on 16 decembrie 2018 - 10:28, said:

Imagini mai ”negre” ! Posted Image
mai ai cutia ? fa o poza la eticheta . sunt curios ce scrie pe ea. si ce marime 50 dau 55"

Edited by pt prosti, 16 February 2019 - 00:16.


#48
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
De 55 inch este tv-ul, nu știu ce vrei să vezi pe cutie că nu scrie nimic altceva decât modelul Philips 55PUS 7303/12, mă rog o să fac și poze, cutia am aruncat-o printr-o dugheană în curte, probabil o fi și plouat pe ea ! Posted Image

#49
rovi

rovi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 11.02.2007
Dacă tot aveți modelul cu display ok, poate puneți aici și magazinul de unde a fost achiziționat. Sunt interesat în perioada următoare să achiziționez unul. Mersi!

#50
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 rovi, on 04 martie 2019 - 10:47, said:

Dacă tot aveți modelul cu display ok, poate puneți aici și magazinul de unde a fost achiziționat. Sunt interesat în perioada următoare să achiziționez unul. Mersi!

L-am cumpărat de AICI, dar l-am prins în decembrie la ofertă la 2.500 Ron fabricat în noiembrie 2018 în Polonia ! Eu sunt foarte mulțumit de imagine și mai ales de ambilight, viitorul tv va fi un oled tot de la Philips, nu aș mai concepe un tv oricât de răsfățat ar fi, dacă nu are ambilight !

#51
rovi

rovi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 11.02.2007
Am luat și eu ieri un 50PUS7303/12 de la eMag. Sper sa nu fi luat țeapă :))
Cele de la 50'in sus am înțeles că vin cu display VA.

#52
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Nu neaparat. Poate fi si IPS
https://www.displays.../model/76dd10b8

#53
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Dacă este fabricat începând cu aprilie 2018 are panou VA, așa am citit pe un forum că din cauza nemulțumirilor unor clienți, Philips a renunțat să monteze IPS-urile de la LG și montează doar panouri VA de 60Hz !!! Pe spatele tv-ului este eticheta cu data fabricației și unde a fost asamblat, al meu este fabricat în noiembrie 2018 în Polonia. Posted Image

#54
rovi

rovi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 11.02.2007
https://www.displays.../model/553d10b9
50pus7303 nu are in descriere display IPS.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate