Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Asomator electric sau cu capse ?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,100
  • Înscris: 24.05.2009

View PostMembruAnonim, on 10 decembrie 2018 - 01:54, said:



Esti paralel cu realitatea.

”Realitatea este doar o iluzie, însă una foarte persistentă”.

Edited by Darkman48, 10 December 2018 - 02:19.


#38
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@Viorelsolar&mkscorpion0:
Întrebarea colegului softaipan este teribil de simplă.
Omul întreabă ce tip de asomator să își cumpere.
Aveți experiență cu măcar unul dintre ele, ziceți ce aveți de zis.

Cam bag de seamă însă că nu o aveți și bateți câmpii lipsiți de grație, cu toxine, hormoni și alte cele care-s complet în afara discuției.
Ba mai și deveniți obraznici când vi se cere susținerea afirmațiilor.

Ori schimbați macazu', ori ne cam supărăm.
Ar fi păcat, am mâna grea.

#39
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016

View Postmyshyk, on 09 decembrie 2018 - 23:39, said:


... Daca nu cumva cunosti metoda cu sania de fier.


Nu cunosc . Despre ce este vorba ?

#40
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pui o sanie pe spatele porcului, il legi de picioare pe sub burta si-l intorci pe spate cu tot cu sanie. Si-i poti face felul linistit, cu labele-n aer , nu mai are nici o putere.

#41
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
numai meseriasi pe aici, ca oriunde pe SP Posted Image

Ia-ti frate cu capse, cu bolt captiv, cred ca din alalalt nici nu mai exista. Vezi ca sunt diferite feluri de capse, in functie de ce animal asomezi, daca e porcul mare ia-ti rosii, ca alea sunt mai puternice. Se impusca putin mai sus de linia ochilor, chiar la mijloc. Tine pistolul bine lipit de craniu, altfel nu e efectul total, si nu cade din prima. Cel mai important, nu lasa porcul liber, indiferent de situatie, fa-ti un lat dintr-o sufa, si prinde-l de bot, asa esti sigur ca il impusti unde trebuie. Daca nu poti sa-l tii cu o mana, ia-ti pe cineva care sa-l tina si tu il impusti. Normal iti trebuie o chestie cu care sa.l tii, ceva de genul:

[ https://www.p-lindberg.dk/admin/public/getimage.ashx?image=/files/images/ecom/products/9027950_zoom_1.jpg&crop=0&Width=940&Format=jpg&Compression=100&AlternativeImage=/Files/System/espresso/image.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Dupa ce a cazut, si incepe sa se zbata, fereste-te, pentru ca daca iti f. una, s-ar putea sa faci craciunul pe la spital. Lasa-l sa se linisteasca 2-3 minute, dupa care taie-i gatul, lasi sa se scurga sangele, si gata, va dorim pofta buna.
Oricum, nu cred ca-ti vinde nimeni pistol, pentru ca nu e chiar jucarie, dar, daca il tii in casa, pune capsele separat, si tine.l intotdeauna desfacut. Am auzit suficient de multe cazuri de meseriasi care s-au impuscat ei in loc sa nimereasca porcul.

Edited by wiseguy76, 14 December 2018 - 05:55.


#42
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Da.S-a rezolvat !Linistit si simplu !
A venit asomatorul miercuri plus 10 capse. 9x20 ,rosii cum zice cilegul de mai sus.
Ieri am avut actiunea .Porcul de aproz 150 kg.Cateva boabe intro galeata si pistolul in frunte.S-o di miscat el,oi fi miscat eu putin cand am apasat butonul ca prima capsa i-am dat-o  mai jos de locul potrivit.N-o zis nimic,nu agitatie,nu galagie,doar so tras inapoi.No m-am gandit eu ca nu-s bune capsele ,ca-s prea slabe ,bka,bka,bka.Ciuda ca am dat 356 lei si apelez tot la  securea in cap....
Am bagat a doua capsa i-am pus alte boabe la valau.So pus la mancat atat de linistit de zici ca nu lo pocnit nimeni cu nimic.....
Si-o ferit capul de vreo 3 ori si a patra oara  l-am pocnit de o cazut ca impuscat.L-am injunghiat singur.Doamne ce m-am buxurat....La toata actiune nici un grohait,nimic.
  La autopsie plaga penetrata in lobul frontal stang in creier.
Am facut si o poza,daca nu este contra regulamentelor o postez ...
Oricum curata si vara stres actiune.
Multumesc pt sfaturi.

#43
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postsoftaipan, on 14 decembrie 2018 - 06:54, said:


Bravo. Ma bucur ca totul a decurs conform planului. Fara sa chinuim animalul aiurea.
Apropo, sunt curios cum arata asomatorul si cum sunt capsele. Daca ai timp pune o poza. Si pune si o poza cu plaga penetrata. Le poti baga intr-o arhiva si o atasezi.

Edited by MembruAnonim, 14 December 2018 - 17:45.


#44
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Va pun foto cu plaga penetrata.. O sa pun si cu asomatorul,dar l-am lasat sus la ferma si cand am urcat ,am uitat sa-i fac poza... Dar le pun pana la urma...

Attached Files



#45
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
No comment !

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am vazut si eu stirea. Pot spune doar ca am facut pe mine de ras  Posted Image

Edited by MembruAnonim, 03 January 2019 - 03:40.


#47
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014
Am vazut stirea aseara.Un fel de tragi-comedie....Daca citesti comentariile de la articol  poti trage muuulte concluzii.Normal era sa se intereseze daca pot face acest lucru si in ce conditii,dar din pacate iar ne-am facut de cacao prin afara.....
Adevarul este ca sunt de acord cu taiatul porcului sau alte animale domestice,comestibile,in gospodarii sau ferme fara a chinui inutil animalul.Mi se pare ciudat sa faci din taierea porcului un spectacol(asa cum am vazut zilele trecute o invitatie a unui patron de pensiune facuta catre turistii din pensiune,cum ca maine vom asista la injunghierea si transarea porcului)sau sa-l injunghii si transezi in fata blocului....

  In alta ordine de idei ,va pun foto cu asomatorul

Attached Files



#48
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Hai fiti seriosi.
Ia hai sa luam doar youtube-ul la rascolit si sa vedem cu taranii italieni isi taie porcii in gospodarie.
Nu traiti cu senzatia ca italienii sau francezii sunt mama si tata civilizatiei...
Italienii chiar sunt niste "saraci" vai mortii lor la origini, daca ascultati cam ce mancau sau ce aveau ei pana mult dupa al doilea razboi mondial...  painea aia fiarta numita paste, cuno lingura de bulion peste,  nu e vreo delicatesa, fiti seriosi...

Ca impusca oratania in cap...aia da, totusi asta nu e vreo mare diferenta ca de la cer la nimic si nici mare igiena  fata de inapoiatul de roman.

Cu astia povestea e probabil simpla: chitra de italian avea boala pe mizeriile de romani care locuiau langa el si cum a prins ocazia, cum a chemat politia...sunt si la noi cetateni d'astia europeni cu drepturi care sunt "europeni" doar cand le convine lor.

Ca fapt divers asa, nu mai haliti ca gugustiucii tot ce vomita presa, nu inainte de a incerca sa cunoasteti si oamenii sau locurile..da, si unii de-ai nostri sunt vai de capul lor insa in multe privinte nici altii nu sunt luceferi sau chiar mai rau, jeguri, putori si prosti , toti plini de harfe si figuri...plina lumea civilizata de ei...
Nu degeaba isi gasesc romanasii de trait acolo, nu va imaginati ca toti romanii sunt hoti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate