Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Asomator electric sau cu capse ?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#19
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

 myshyk, on 09 decembrie 2018 - 23:39, said:

Da, se poate aduna sangele pentru sangerete. Am asistat la asomarea cu capse, efect imediat si foarte de efect. Poc si jos. La 180 de kile. Problema e sa-l poti nimeri drept in frunte, sa nu fie speriat, agitat cand ii pui pistolul pe frunte.
Oricum, la injunghiere, iti trebuie inca un "sanatos" sa-l tina de piciorul din spate. Daca nu cumva cunosti metoda cu sania de fier.


La oameni se foloseste sa-i scoale din morti, n-ai vazut in filme?
De tinut de picioare dupa ce cade jos nu-i problema  Problema o am la inceput cand trebuie trantit jos....

#20
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Cu pistolul, cade fulgerat si nici nu misca cateva zeci de secunde, aveti timp sa-l imbilizati. Doat dupa injunghiere se zbate tare. Dar nu zice nici mâc. Nici nu afla vecinul ca i-ai taiat porcul.Posted Image

Edited by myshyk, 09 December 2018 - 23:54.


#21
softaipan

softaipan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.08.2014

 myshyk, on 09 decembrie 2018 - 23:51, said:

Cu pistolul, cade fulgerat si nici nu misca cateva zeci de secunde, aveti timp sa-l imbilizati. Doat dupa injunghiere se zbate tare. Dar nu zice nici mâc. Nici nu afla vecinul ca i-ai taiat porcul.Posted Image

Am gasit si un ghid... Si parca cred ca-i mai sigur pistolul.doar sa sun sa vad daca-i cu bolt penetrant sau nepenetrant
http://www.ansvsa.ro...ci-in-focar.pdf

#22
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Da,cade, dar doar dacă îl nimerești unde trebuie. Dacă îl nimerești in rât vă ia porcul la fugărit prin țarc.
Dacă e vreunul de ăla blajin, să stea să îl mângâi, ii pui asomatorul  intre ochi,ceva mai sus și aia e. Ăla cu capse.
Ăla electric in ceafă.

#23
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,099
  • Înscris: 24.05.2009

 softaipan, on 09 decembrie 2018 - 23:43, said:


De tinut de picioare dupa ce cade jos nu-i problema  Problema o am la inceput cand trebuie trantit jos....

Nu trebuie neaparat trantit jos...e drept, in mai putin de doi oameni nu am asistat la asta dar cred ca il poti dovedi si singur, daca ii strecori un laț in gura, sa il agațe in partea de sus unde are coltii, il tragi langa un copac, infasori lațul (de preferat sa fie din ceva oțelit, gen șufa nu funie) si il tai de unul singur, porcul se va trage numai inapoi sa scape si nici sa muste nu poate...de aia e bine sa fie doi, pana il agati, apoi te descurci usor.

#24
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Nu asomezi porcul doar de amorul artei cu un asomator cum cred unii pe-aici care o tot dau înainte cu sacrificarea tradițională !!! Sunt sute de studii și teste de laborator din toată lumea care confirmă clar că porcul tăiat prin violență cu cuțitul, chinuit de nu știu câte persoane, va descărca în carnea lui multe toxine, hormoni și acid lactic din chinul și spaima la care a fost supus, chiar s-a demonstrat că această carne este periculoasă pentru cei cu sistemul imunitar scăzut, în special copii și bătrâni, pe lângă acest aspect carnea își schimbă proprietățile și gustul, se alterează mult mai repede decât carnea de la porcii asomați și apoi înjunghiați !!! Posted Image

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Viorelsolar, on 10 decembrie 2018 - 00:55, said:

Nu asomezi porcul doar de amorul artei cu un asomator cum cred unii pe-aici care o tot dau înainte cu sacrificarea tradițională !!! Sunt sute de studii și teste de laborator din toată lumea care confirmă clar că porcul tăiat prin violență cu cuțitul, chinuit de nu știu câte persoane, va descărca în carnea lui multe toxine, hormoni și acid lactic din chinul și spaima la care a fost supus, chiar s-a demonstrat că această carne este periculoasă pentru cei cu sistemul imunitar scăzut, în special copii și bătrâni, pe lângă acest aspect carnea își schimbă proprietățile și gustul, se alterează mult mai repede decât carnea de la porcii asomați și apoi înjunghiați !!! Posted Image

In sfarsit un raspuns ca la carte. :)

#26
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010

 Viorelsolar, on 10 decembrie 2018 - 00:55, said:

Nu asomezi porcul doar de amorul artei cu un asomator cum cred unii pe-aici care o tot dau înainte cu sacrificarea tradițională !!! Sunt sute de studii și teste de laborator din toată lumea care confirmă clar că porcul tăiat prin violență cu cuțitul, chinuit de nu știu câte persoane, va descărca în carnea lui multe toxine, hormoni și acid lactic din chinul și spaima la care a fost supus, chiar s-a demonstrat că această carne este periculoasă pentru cei cu sistemul imunitar scăzut, în special copii și bătrâni, pe lângă acest aspect carnea își schimbă proprietățile și gustul, se alterează mult mai repede decât carnea de la porcii asomați și apoi înjunghiați !!! Posted Image
poti sa enumeri din sutele alea de studii macar unu ? sau rezultatele comparative ale unui laborator ?

#27
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
@iulian0512, îți este lene să cauți pe gogu” sau ce ??? Posted Image

#28
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,099
  • Înscris: 24.05.2009

 MembruAnonim, on 10 decembrie 2018 - 00:56, said:



In sfarsit un raspuns ca la carte. :)

Si complet inutil. Desi o parte de adevar poate avea, sutele de ani in care traditia e asta si faptul ca totusi, produsele din gospodaria omului facute in maniera traditionala sunt cele mai cautate si mai gustoase, isi spun cuvantul. Sau poate romanului ii e scris in gene sa aprecieze mai mult si sa i se para mai gustoasa carnea plina de toxine si alti hormoni produsi la stres ;)

 Viorelsolar, on 10 decembrie 2018 - 00:55, said:

Sunt sute de studii și teste de laborator din toată lumea...

La fel cum sunt studii care atesta ca inteligenta porcului e mare, asa ca teoriat asomatorului nu tine, porcul oricum stie ca va fi sacrificat, deci tot elibereaza toxine si alte treburi in sange, deci tot compromisa e carnea ;)

P.S.: sunt sute de studii care dovedesc faptul ca e nociv sa consumi carne de porc, dar totodata alte sute de studii care dovedesc faptul ca, carnea de porc e buna pentru om...asa si cu toxinele si stresul, if you know what i mean.

Edited by Darkman48, 10 December 2018 - 01:12.


#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Darkman48, on 10 decembrie 2018 - 01:09, said:


Este strict problema ta daca crezi ori ba.

#30
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,099
  • Înscris: 24.05.2009
Nu am de ce sa nu cred ceva ce toata lumea stie si face de sute de ani... Sacrificarea in forma traditionala e cumva cea mai usoara, dureroasa nu e niciuna pentru acea fiinta, cu asta se amagesc aia de servesc pomana porcului.

Edited by Darkman48, 10 December 2018 - 01:24.


#31
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
@darKman48 ești total pe dinafară, în momentul asomării dacă porcul nu este siluit de nici o persoană, ci pur și simplu i se pun niște boabe de porumb și în momentul când se apleacă atunci se asomează, paralizându-i creierul care nu mai dă și nici nu mai primește nici o informație de la corpul fizic, practic este anihilat total, nu mai simte când este înjunghiat !

Degeaba o dai cu sutele de ani de tradiție și preparate tradiționale, atunci nu existau asomatoare, dacă ar fi existat cu siguranță le-ar fi folosit, oricum străbunii noștri aveau mai multă compasiune decât călăii din ziua de azi ! Mai există și o latură a umanității, a compasiunii, mulți am ”socializat” cu Ghiță până a sosit momentul sacrificării, mi se pare o lașitate și cruzime de neiertat să nu-i oferi o moarte mai ușoară unui suflet nevinovat, celui care îți va oferi carnea atât de gustoasă pe care o căutăm cu toții !

#32
Darkman48

Darkman48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,099
  • Înscris: 24.05.2009

 Viorelsolar, on 10 decembrie 2018 - 01:29, said:

mulți am ”socializat” cu Ghiță până a sosit momentul sacrificării, mi se pare o lașitate și cruzime de neiertat să nu-i oferi o moarte mai ușoară unui suflet nevinovat, celui care Ă®ți va oferi carnea atât de gustoasă pe care o căutăm cu toții !

Nu cred ca realizezi ca te contrazici singur, daca ai tinut la acel suflet, nu il sacrifici, te duci la supermarket si cumperi carne din "alti" Ghita cu care nu ai socializat, asa insa, sa mananci o fiinta la care ai tinut mi se pare parșivitate, asta asa, spusa la modul elegant. Deci ori cu asumator, ori cu zeama de cutit, tu tot un criminal esti, doar ca dormi noaptea mai bine ca nu i-ai vazut suferinta.

P.S.: zic sa lasam sentimentalismele, aici e vorba de sacrificare, nu de suferinta animalului, oricum sufera si oricum moare si ajunge mancat.

P.P.S.: ca si la om, nimeni nu stie ce se intampla, ce simte, ce reactii are creierul unei fiinte cand moare...ca tu nu mai vezi acea fiinta ca se zbate, asta nu inseamna ca nu simte ceva sau nu sufera, oricat de paralizat ar fi, asa ca eu las balta discutia, o dam in alte arii si initiatorul nu a cerut pareri legate de anatomie.

P.P.P.S: sper ca nu cumperi peste viu de la pescarie, e mai greu sa ii explici cum sa faca sa nu elibereze toxine in carne de la atata stres

Edited by Darkman48, 10 December 2018 - 01:42.


#33
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018

 Viorelsolar, on 10 decembrie 2018 - 00:55, said:

Nu asomezi porcul doar de amorul artei cu un asomator cum cred unii pe-aici care o tot dau Ă®nainte cu sacrificarea tradițională !!! Sunt sute de studii și teste de laborator din toată lumea care confirmă clar că porcul tăiat prin violență cu cuțitul, chinuit de nu știu câte persoane, va descărca Ă®n carnea lui multe toxine, hormoni și acid lactic din chinul și spaima la care a fost supus, chiar s-a demonstrat că această carne este periculoasă pentru cei cu sistemul imunitar scăzut, Ă®n special copii și bătrâni, pe lângă acest aspect carnea Ă®și schimbă proprietățile și gustul, se alterează mult mai repede decât carnea de la porcii asomați și apoi Ă®njunghiați !!! Posted Image

Vai de mine, chiar așa ?
Ai putea sa le postezi ?

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Darkman48, on 10 decembrie 2018 - 01:33, said:



Esti paralel cu realitatea. Asomarea are un rost, nu este asa un moft.

#35
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

 irulan_corrino, on 10 decembrie 2018 - 01:44, said:

Vai de mine, chiar așa ?
Ai putea sa le postezi ?

Chiar așa tu ăsta cu aproape 3600 de postări goale fără conținut, nici măcar n-a trecut un an de zile de când postezi aiureli pe softpedia și deja ai devenit flegmatic ??? Caută naibii pe gogu” ori vrei să-ți dau eu mură-n gură ??? Posted Image

Edited by Viorelsolar, 10 December 2018 - 02:01.


#36
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Bine mai Firicele, dacă zici tu " chiar și așa ", caut naibii pe Gogu, doar nu o sa cer unuia care a făcut o afirmație sa o și demonstreze ...
Matale ești la Contabilitate la postări ? Sau spre deosebire de ala care moare de drum lung tu mori din altă cauză ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate