Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Evanghelia pentru sardine

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
43 replies to this topic

#19
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 dan1980_25, on 09 decembrie 2018 - 20:37, said:

Eu ti-am explicat mai sus.
Din pacate insa, nu sunt in masura sa predau la clasa analfabetilor functionali.
Daca nu poti sa intelegi, treci peste ca eu nu am chef si timp  de cioace cu tine.

N-ai explicat nimic. Si nici n-ai incercat.

 ericmario, on 09 decembrie 2018 - 20:14, said:

Eu sunt curios care ortodox mai sare în ajutorul tău.
Tu ai făcut ceea ce nimeni nu a îndrăznit în istoria creștinismului.
Bine, mai mult din prostie, dar oricum!

Care ”ortodox” a sarit in ajutorul prorocilor improscati cu pietre pana la moarte? De ce n-au  intervenit? Pentru ca erau convinsi, ca tine despre mine, ca acei proroci sunt nebuni si indraciti. Asa ca, ”nimic nou nu-i sub soare”. Nou ar fi ca, cei care se cred intelepti, sa inceapa sa se foloseasca de logica matematica. Dar nu-s eu de vina ca dumneata urasti acest fel de gandire!

Edited by Dorel666, 09 December 2018 - 20:51.


#20
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007
Dorel si logica matematica. Nu e in stare sa inteleaga o simpla propozitie dar el are logica matematica.

 Dorel666, on 09 decembrie 2018 - 20:43, said:



N-ai explicat nimic. Si nici n-ai incercat.

Ba da. Dar e ca si cum as vorbi cu peretele.
Ti-am spus ca dpv ortodox, nu exista nici o legatura intre trupul lui Hristos(cuminecatura)  si animale, daramite sa fie unul si acelasi lucru.

Edited by dan1980_25, 09 December 2018 - 20:55.


#21
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 Dorel666, on 09 decembrie 2018 - 19:14, said:

Deci, care-i ”Evanghelia sardinelor”?

se pare ca s-a ridicat problema si la ziar

[ https://i.pinimg.com/236x/4d/59/23/4d59234fe30ae2be7fa7eaf2eb88a054--funny-stuff-cat-stuff.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


mi-am si pus pisica sa citeasca din coran. e bine cum am procedat? mai are vreo sansa sa scape?

[ https://i.pinimg.com/564x/39/e2/31/39e231a733912bc9c1d2223e7ea20872.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://www.all-creatures.org/articles/an-tpr-man-dog-cat-bible.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


dar tu ai reusit sa faci sardinele sa mearga la biserica de buna voie si sa fie credincioase?

#22
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 dan1980_25, on 09 decembrie 2018 - 20:54, said:


Ba da. Dar e ca si cum as vorbi cu peretele.
Ti-am spus ca dpv ortodox, nu exista nici o legatura intre trupul lui Hristos(cuminecatura)  si animale, daramite sa fie unul si acelasi lucru.

Eu chiar si lui Dumnezeu ii cer sa-si demonstreze  logic orice afirmatie, iar tu vrei sa te cred pe cuvant?! Se pare ca te crezi mai mare decat Dumnezeu! Ca El a poruncit sa cercetam toate lucrurile, iar dumneata imi ceri sa te cred fara sa cercetez!

 Dany_Darke, on 09 decembrie 2018 - 20:56, said:


se pare ca s-a ridicat problema si la ziar

[ https://i.pinimg.com/236x/4d/59/23/4d59234fe30ae2be7fa7eaf2eb88a054--funny-stuff-cat-stuff.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


mi-am si pus pisica sa citeasca din coran. e bine cum am procedat? mai are vreo sansa sa scape?

[ https://i.pinimg.com/564x/39/e2/31/39e231a733912bc9c1d2223e7ea20872.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


[ https://www.all-creatures.org/articles/an-tpr-man-dog-cat-bible.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


dar tu ai reusit sa faci sardinele sa mearga la biserica de buna voie si sa fie credincioase?

Se vede ca la domnia ta in casa doar pisica si catelul citesc Scripturile. Si banuiesc ca tot ele te-au invatat ce sa-mi raspunzi...

#23
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
matale ai zis sa punem animalele sa invete evanghelia. uiti de la tasta pana la gura ce scrii?

sau te bazezi ca cea mai buna aparare este atacul?

#24
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014
Dorele, Dorele, ți s-a făcut foame și nu găsești un deschizător de conserve?

#25
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

 Dorel666, on 09 decembrie 2018 - 20:59, said:



Eu chiar si lui Dumnezeu ii cer sa-si demonstreze  logic orice afirmatie, iar tu vrei sa te cred pe cuvant?!
E clara treaba. Noaptea mintii.
Mai era unu prin SUA care l-a dat in judecata pe Dumnezeu.
Somn usor Dorele.
Doar un sfat mai am: nu mai spune nimanui ca esti ortodox, ca nu esti. Iti faci doar de ras cultul.
Fa-ti tu propria biserica si nu te va mai lua nimeni la rost despre ce scoti din taste.

#26
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Dany_Darke, on 09 decembrie 2018 - 21:02, said:

matale ai zis sa punem animalele sa invete evanghelia. uiti de la tasta pana la gura ce scrii?

sau te bazezi ca cea mai buna aparare este atacul?

Am zis ca Evanghelia trebuie propovaduita si lor, dar ca acest lucru va fi facut pentru ele abia la a doua venire a lui Hristos. Pana atunci, putem doar sa le mancam. Asa ca ce ai inteles gresit domnia ta nu este vina mea, dar pot reformula, ceea ce am si facut. Si am mai zis ca glosolalia penticostala ar putea sa se adreseze si lor, dar aceasta este deocamdata doar o ipoteza, nu un fapt demonstrat.

#27
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

 Dorel666, on 09 decembrie 2018 - 20:59, said:

Ca El a poruncit sa cercetam toate lucrurile, iar dumneata imi ceri sa te cred fara sa cercetez!


Pentru tine nu cred ca e valabila porunca.
Ca sa cercetezi ceva, trebuie sa fii capabil mai intai sa intelegi propozitii simple gen: ana are mere; Gica sparge seminte etc.

#28
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 dan1980_25, on 09 decembrie 2018 - 21:04, said:

E clara treaba. Noaptea mintii.
Mai era unu prin SUA care l-a dat in judecata pe Dumnezeu.
Somn usor Dorele.
Doar un sfat mai am: nu mai spune nimanui ca esti ortodox, ca nu esti. Iti faci doar de ras cultul.
Fa-ti tu propria biserica si nu te va mai lua nimeni la rost despre ce scoti din taste.

Ce te face sa fii sigur ca, atunci cand ma judeci pe mine, nu judeci pe insusi Dumnezeu sau, mai rau, pe Duhul Sfant? Si atunci tocmai domnia ta esti cel care razi de domnia ta, pentru ca ”il dai in judecata” pe Dumnezeu.

 dan1980_25, on 09 decembrie 2018 - 21:07, said:

Pentru tine nu cred ca e valabila porunca.
Ca sa cercetezi ceva, trebuie sa fii capabil mai intai sa intelegi propozitii simple gen: ana are mere; Gica sparge seminte etc.

Viata te contrazice, iar Viata este insusi Iisus Hristos, după cum El Insusi marturiseste:

Ioan 14:6 Isus i-a zis: „Eu sunt Calea , Adevărul şi Viaţa . Nimeni nu vine la Tatăl decât prin Mine.

Iar viata ne propovaduieste ca exista ”savanti idioti”, care nu pot intelege propozitii simple, dar inteleg tainele lui Dumnezeu. Acum, faptul ca eu inteleg sau nu propozitiile simple este alta discutie, dar pana atunci tocmai te-ai dovedit un proroc mincinos si un antihrist care propovaduieste invers de ce propovaduieste Hristos.

#29
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

 Dorel666, on 09 decembrie 2018 - 21:09, said:



Ce te face sa fii sigur ca, atunci cand ma judeci pe mine, nu judeci pe insusi Dumnezeu sau, mai rau, pe Duhul Sfant? Si atunci tocmai domnia ta esti cel care razi de domnia ta, pentru ca Ć¢€il dai in judecataĆ¢€ pe Dumnezeu.
Eu nu te judec pe tine pentru ca  ma doare fix in cosor de persoana ta.
Eu iti judec doar ideile care sunt straine de invatatura bisericii. Atat.
Daca nu esti de acord, ghinion.
Intreaba pe la biserica pe vreun popa si vei vedea dupa cum se schimba la fata, ca vorbesti erezii.
Poate mai citesti vreun tratat de teologie, hristologie in speta, ceva dogmatica... orice. Te dumiresti singur, doar esti baiat mare.

Edited by dan1980_25, 09 December 2018 - 21:16.


#30
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu existć decāt īn matematicć

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nu ti-ai gasit un job pe la catedrala neamului sau inca nu-i gata ? Posted Image

#31
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 dan1980_25, on 09 decembrie 2018 - 21:14, said:

Eu nu te judec pe tine pentru ca  ma doare fix in cosor de persoana ta.
Eu iti judec doar ideile care sunt straine de invatatura bisericii. Atat.
Daca nu esti de acord, ghinion.
Intreaba pe la biserica pe vreun popa si vei vedea dupa cum se schimba la fata, ca vorbesti erezii.

Eu stiu ca Biserica Ortodoxa ne invata sa le spunem preotilor ”parinte”, nu ”Dumnezeule”. Adica ei sunt parinti ai  nostri, nu sunt Dumnezeu. Iar pe parinti porunca este sa-i cinstesti, nu sa-i divinizezi, adica sa asculti orbeste de ei. Plus ca, in biserica, orice credincios ortodox este doar o ”femeie”, pentru ca nu are voie sa vorbeasca in biserica. De aceea nimeni nu ma intreaba nimic si, daca nu ma intreaba, nici eu nu ma bag in vorba neintrebat. Iar ce spun eu aici nu sunt ”invataturi” (desi ma simt onorat ca le privesti astfel!). ci doar propriile mele pareri. Pe care le aduc la lumina, din intunericul mintii mele, ca sa vad de se sparg sau raman. Si... vad ca ele raman. Adica nu sunt doar baloane de sapun si simple inventii...

Si mai stiu ceva: ca daca te doare in cosor de cineva, sigur nu poti sa dai sfaturi bune acelei persoane! Adica dumneata ma ”sfatuiesti”, dar imi vrei doar raul, pentru ca te doare in cosor de mine, dupa cum singura gura dumitale marturiseste!

 TruculMagic, on 09 decembrie 2018 - 21:18, said:

Nu ti-ai gasit un job pe la catedrala neamului sau inca nu-i gata ? Posted Image

Catedrala mantuirii este pentru mantuirea necredinciosilor. Pentru mantuirea credinciosilor singura catedrala a mantuirii este mintea. Iar in aceasta catedrala, dupa cum vezi, sunt destul de activ si de toti ma ciocnesc si toti se ciocnesc de mine...

#32
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

 Dorel666, on 09 decembrie 2018 - 21:22, said:


Iar ce spun eu aici nu sunt ”invataturi” (desi ma simt onorat ca le privesti astfel!). ci doar propriile mele pareri.
Pai unde am spus eu ca propagi invataturi.
Am spus ca ai IDEI straine de invatatura bisericii.
Cand am spus ca nu poti intelege un text simplu, te-ai suparat.

#33
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

 Dorel666, on 09 decembrie 2018 - 21:22, said:

Catedrala mantuirii este pentru mantuirea necredinciosilor.

si de ce trebuia musai aceea? restul bisericilor ce aveau? prea ieftine?

dar cu ce ma ajuta grandomania cladirii si cultivarea cultului personalitatii in aceasta situatie? cu ce ajuta pestii aceasta cladire?

Edited by Dany_Darke, 09 December 2018 - 21:41.


#34
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

 Dorel666, on 09 decembrie 2018 - 21:22, said:


Adica dumneata ma Ć¢€sfatuiestiĆ¢€, dar imi vrei doar raul, pentru ca te doare in cosor de mine, dupa cum singura gura dumitale marturiseste!


Unde am zis ca-ti vreau raul? Iar aberezi?
Am zis ca nu ma intereseaza persoana ta. Nu te cunosc, de ce m-ar interesa.
Aici e un forum si discutam, ne dam cu parerea, eventual aprobam sau combatem idei,  nu persoane.

Edited by dan1980_25, 09 December 2018 - 21:41.


#35
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
FRATILOR :)

#36
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

 Dorel666, on 09 decembrie 2018 - 21:22, said:


Plus ca, in biserica, orice credincios ortodox este doar o Ć¢€femeieĆ¢€, pentru ca nu are voie sa vorbeasca in biserica. De aceea nimeni nu ma intreaba nimic si, daca nu ma intreaba, nici eu nu ma bag in vorba neintrebat.

Nu e vina mea ca faci parte dintr-o biserica in care nu ai voie sa discuti cu preotul sau sa ceri diferite pareri, lamuriri, invataturi suplimentare.
Trist.


 Dorel666, on 09 decembrie 2018 - 21:22, said:



Eu stiu ca Biserica Ortodoxa ne invata sa le spunem preotilor Ć¢€parinteĆ¢€, nu Ć¢€DumnezeuleĆ¢€. Adica ei sunt parinti ai  nostri, nu sunt Dumnezeu. Iar pe parinti porunca este sa-i cinstesti, nu sa-i divinizezi, adica sa asculti orbeste de ei.
Si totusi un preot nu-ti expune invatatura lui ci teologia oficiala a bisericii.
Nu trebuie sa asculti orbeste de el in alte domenii.  Dar in materie de teologie, cam stie mai multe si nu are voie sa-ti dea invataturi gresite, altfel e ca si caterisit.
Ca ai alte pareri, e problema ta, dar nu inseamna neaparat ca parerea ta e aceeasi cu parerea teologiei ortodoxe.

Eu am spus ca gresesti strict dpv ortodox.
Ca ai sau nu dreptate, ca ortodoxia greseste sau nu si tu ai de fapt dreptate, nu ma ma priveste pe mine. Fiecare va da socoteala.

Edited by dan1980_25, 09 December 2018 - 21:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate