Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

SRL turism

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006
Intentionez sa deschid un SRL platitor de TVA care sa aiba ca obiect de activitate vanzarea de pachete turistice pe care firma sa le conceapa de comun acord cu clientul (deci nu revanzator). Intr-o prima faza nu vreau sa angajez contabil, cat timp activitatea e redusa. La agentiile de turism sunt anumite particularitati si chichite de specialitate, asa ca ce ar trebui sa stiu din punct de vedere contabil?
Orice sfat e binevenit. Posted Image

#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Inainte de toate, detii licenta si spatiu pentru a fi tour operator?

Am detaliat undeva cum sta treaba cu asta, plusuri si minusuri. O sa caut si iti postez.


Incepe de aici:

https://forum.softpe.../#entry20944409

Contabilul, la urma.

Mai vezi si aici:

https://forum.softpe...0#entry20890176


E greu, foarte greu. Costa foarte mult si ai nevoie de oameni cu experienta. Nu poti pune sa lucreze in agentie oameni fara acreditare si/ sau fara experienta minima.
Pana si spatiul de lucru e reglementat.

Acreditarile costa foarte mult (IATA in special). Investitiile in GDS costa si alea.

Profitul... dupa noroc. Daca nu ai contracte directe cu furnizorii (linii aeriene, hotelri) care sa iti vanda pachete bulk (si n-o s-o faca la tine fara experienta pe piata), si daca nu vinzi acele pachete bulk (primesti 300 pax si 150 de camere la pretul bun Y, tu trebuie sa le vinzi  intr-o perioada maxima la pretul tau X altfel le-ai pierdut)

Edited by Lex404, 06 December 2018 - 19:19.


#3
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006
Multumesc mult de tot! Posted Image  Acum, ca stiu de link, ma gandesc ca era bine sa fi postat acolo, in loc sa deschid un thread nou.

#4
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Omul intreba de detailista. E foarte complicat si aia.

Ce vrei tu e cireasa de pe tort, tour operator. Aka, cel mai complicat.

E ok thread nou, problema relativ diferita si ala era oricum vechi (eu l-am gasit folosint keywords pe google).

Dar cand e vorba de lucru cu agentiile sunt un minim:

Brevet... brevet.. brevet.
Asigurare de insolventa
IATA
Certificari
Oameni cu experienta (parca 5 ani minim)
Spatiu adecvat
GDS.

Astea te duc lejer in 30k EUR si vreun an. Pana sa vinzi ceva. Si profiturile sunt... minuscule. Aproape 0 la aero si cam 20% la hoteluri.


ps. daca te pricepi la web si chestii, mai bine incearca referral cu o agentie mare. Dar tu nu ii vei putea factura, nimic. Insa primesti comision cu investitie minima.

Edited by Lex404, 06 December 2018 - 19:24.


#5
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006
Momentan... nu am de niciunele. Pana la vara anul viitor as vrea sa "intru in paine" si sa aduc turistii incoace.

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Parerea mea ar fi sa gasesti o persoana care a lucrat in domeniu, are brevet de la MT si te poate sfatui cu toti pasii. Daca are si acreditari e si mai bine. O angajezi si aia e, pusti mai multi iepuri dintr-un foc.

La contabil te gandesti la urma.

Problema e ca industria e cam suprasaturata atat online dar mai ales offline... si falimentul foarte usor.

Cum ti-am zis. Tu cumperi bulk de 300 dar daca nu reusesti sa vinzi te-ai ars. Trebuie sa le platesti.
O alta posibilitate e sa cauti direct hoteluri (2-4/ locatie) si transportori si sa negociezi direct cu ei in afara unui GDS. Ei fac un contract de furnizare, tu vei avea un comision.

Integrezi chestia asta pe un site, folosesti o platforma de OTA (varianta pakistanezilor e ieftina si buna dupa ultimile updateuri, phptravels).

Dar de brevet, asigurare si persoana cu experienta tot ai nevoie. Solutia de mai sus doar iti taie din costurile pe care le-ai avea ca un real tour operator.

#7
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006
Exact a doua posibilitate ma tenteaza, pentru a veni cu ceva nou pe piata. Am senzatia ca toata lumea ofera cam aceleasi pachete momentan, dar lumea se schimba si sunt oameni care isi doresc altfel de vacante, nu doar obisnuitele "all inclusive".
Daca si costurile vor fi mai mici... cu atat mai bine!

Edited by meowth, 06 December 2018 - 19:45.


#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
Trebuie să NU fi plătitor de tva.pachetele turistice așa se intermediază

dacă n-ai habar mergi  și fură meseria.te angajezi și înregistrezi orice mișcare.dacă o înveți intr-un an poți să-ți faci firmă dacă nu abandonezi ideea.de contabil la srl ai nevoie din prima lună fiindcă nu te descurci fără

#9
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006

View PostEMPP, on 06 decembrie 2018 - 19:56, said:

Trebuie să NU fi plătitor de tva.pachetele turistice așa se intermediază
Tocmai ca as vrea sa nu intermediez, ci sa creez eu pachete la cererea clientului, un fel de turism personalizat.
Si sa pot deduce TVA-ul dar aici e chichita la care nu ma pricep.

Edited by meowth, 06 December 2018 - 20:00.


#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,783
  • Înscris: 12.01.2018
se vede că nu te pricepi dar pachetul tău o să fie cu 19% mai scump decât al meu și ghici la cine trage clientul?

#11
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006
Da, dar eu il tentez cu oferte unicat, gandite doar pentru Maria Sa Clientul, iar el e din categoria celor care prefera sa dea un ban in plus pentru a fi mai grozav decat anturajul lui. Nu sunt multi, dar au dare de mana.

#12
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
Ca sa faci tu pachete ai musai nevoie de touroperator. Ceea ce din cate inteleg, iti este imposibil acum...
Ca sa vinzi pachete ai nevoie de detailista, conditii aproape similare.

Ce poti tu sa faci e sa devii detailist si sa vinzi "research", nu pachete printr-un sistem cum ti-am explicat mai sus.
Adica clientul vine si tu pui toate cap la cap (zboruri, cazari, transferuri, tururi, etc) pentru el. Poti face asta ca detailist fiind rezervari separate.
Dar in caz de ceva se duce dracului din toate alea, ai pus-o. Si tu si clientul.

Dar nu poti afisa pe usa, sau online, ca tu oferi "Bucovina la 799 RON" cu exceptia cazului in care re-vinzi pachetul ala, nu l-ai creat tu.

https://phptravels.com/


Testeaza chestia asta.

Sunt pakistanezi, i-am folosit in 2016-2017 cand erau cam subrezi. Anul asta cand am incercat ultimul update se vede ca si-au dat silinta mult mai mult.

Iti permite sa introduci:
Programe de afiliere (travelpayouts - zboruri si hoteluri, si cu ei am lucrat, foarte ok), programe de tours, programe de rentals
Furnizori separati (chestia cu hotelul pe care ti-am explicat-o mai sus; ii chemi la tine direct), la fel si tururi si altele
GDS, dar asta te va costa zeci de mii. Poti trai si fara GDS daca folosesti afiliere, la zboruri comisioanele sunt oricum similare (travelpayouts da cam 2-4% din pret, in GDS maxim 5% insa iti da posibilitatea sa ai bulk, contracte directe cu liniile aeriene, si altele + cel mai important, prin GDS tu esti issuer. Prin ceilalti tu esti doar client)
Payment Gateway
E usor de folosit

Nu costa mult, comparativ cu concurenta.

Edited by Lex404, 06 December 2018 - 20:32.


#13
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006
Multumesc, Lex404, m-ai intreptat in directia corecta. Vad ca sunt multe aspecte importante pe care nu le-am luat in considerare pana acum.

#14
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012
Poti sa fii plătitor de TVA imediat cum ai deschis SRL ? Ca eu știu ca trebuie încasări de 300 mii pe an. Se poate și altfel ? Din curiozitate întreb.
TVA in România. Nu TVA intracomunitar.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate