Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

generatiile noi, generatii mai adaptate vremurilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

#19
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postdjl, on 05 decembrie 2018 - 17:27, said:

şi de a fi ĂŽn tendinţe (lucru care contează mult pentru ei).
O resursa foarte pretioasa pentru marile corporatii. Tu ca parinte ai face orice ca sa-ti multumesti odrasla, chiar si prin achizitionarea la cerere a unei caramide Supreme la modica suma de €500 Posted Image

Edited by YourFan, 05 December 2018 - 21:51.


#20
mp_gerula

mp_gerula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.07.2005

View Postkarax, on 05 decembrie 2018 - 18:54, said:

cum nu  produc nimic? atunci de ce se  uita? simpla curiozitate , asta e  aici ....
uite acum  pot sa ma uit la un video despre kernel linux, mai incolo ma uit la un video despre motorul v8, si  mai tarziu ma uit la un video despre tehnicile din cinematografie,  si mai tarziu ma uit la ceva introductiv despre inteligenta artificiala, la final bag 2-3 video sa zicem de glume bancuri si poante cu talc....pot zice ca in felul asta devii un om foarte cunoscator, astazi informatia e  pe toate drumurile practic....
toate astea se aduna si te ajuta in viata de zi cu zi. Astazi daca am o problema cu masina bag o cautare (numele masini) (problema) + (reparatie) si gata...basca ca daca ma mai ult la 15 videouri aflu n lucruri despre masina mea deci sunt un sofer mai bun...

In afara de o secventa de imagini, nu produci nimic dpdv al banilor deoarece nici privitorul nu plateste ceva (la o analiza superficiala). De fapt, privitorul isi da o parte din atentia lui si publicitatii inserate (destul de agresiv, mai ales in ultima vreme) in videoclip (sau intre videoclipuri). Cel care isi face publicitate plateste proprietarului platformei de vizionare (google/youtube), acesta isi pastreaza partea leului, si mai da niste maruntis (700$ per 1 mil de vizionari, depinde cum ai zis si de diversi algoritmi/formule) celui care a produs videoclipul / owner-ul canalului.

Da, tu ca privitor poti afla informatii utile dintr-un videoclip, dar cei mai multi privesc ca sa-si umple timpul cu ceva (entertainment). Ei sunt supusi (exact ca la alte medii de difuzare: tv, radio) unui bombardament cu publicitate si ulterior vor plati cumparand produsele la care se face reclama.

Ce am zis initial despre valoarea acestui mod de adaptare: in piramida necesitatilor trasata de Maslow, nevoia de mancare, de adapost sunt nevoi de baza. Daca acestea sunt satisfacute, nevoile mai putin importante apar in colimator. In acestea se incadreaza si divertismentul (entertainment-ul). In societatea actuala, oamenii nu prea se gandesc la mancare, unde locuiesc, sa fie caldura, etc, pt ca aceste nevoi le sunt oferite pe tava. Dar cei din generatiile trecute, care au trait foamea, frigul, au o alta perspectiva; de aceea privesc cu neincredere modul acesta de castig expus in postarea originala.
Daca cumva societatea va fi expusa unor dezastre/catastrofe gen razboi, calamitati, efectul va fi ca meseria de vlogger/streamer va ajunge sa nu mai produca nimic, iar agricultorul/constructorul/muncitorul sa fie apreciat la o valoare superioara celei care i se acorda in timpurile actuale.

Poate ca nu este nevoie de o catastrofa sa ajungem la aceasta situatie.. E suficient ca toata lumea sa se apuce de youtubing, atrasa de castigul facil; lipsa de mancare si alte nevoi esentiale va distruge rapid societatea..

Edited by mp_gerula, 05 December 2018 - 22:31.


#21
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,880
  • Înscris: 28.11.2006
Generatia tanara nu e mai adaptata la vremuri, ci creeaza vremurile. Asa a fost mereu si chestgia asta n-au inteles-o generatiile mai in varsta. Batranii sunt cei care trebuie sa se adapteze noilor generatii, si le vine din ce in ce mai greu pentru ca viteza schimbarilor se mareste tot timpul.

#22
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View Postkarax, on 05 decembrie 2018 - 17:00, said:

Puteam posta pe topicul celalalt insa avrut sa fac topic nou pentru ca am vrut sa subliniez un lucru. Si anume ca generatiile de astazi sunt totusi mai adaptate vremurilor astea decat cred unii. Exemplu?
Acest copil practic , a  facut 22 de milioane din vizualizari pe youtube.  el facand revizii la ...jucarii...Deci pustiul se joaca , glumeste , testeaza jucarii si are o groaza de vizitatori , tot copii, care ii fac vizualizari. Pe chestia asta , un copil castiga , facand ceea ce ii place , mult mai mult decat castiga un ins care da cu sapa.
https://www.youtube....SOOHvBB0Y4DOO_w
Insa stiti ce,  personal mi se pare corect acest lucru. Deoarece fiecare e platit in functie de cat ajuta restul lumii. Daca lumii i se pare important ceea ce ofera copilul acesta pe canalul lui , lumea i-a dat practic acesti bani prin vizualizarile lor. De ce cineva cu sapa nu face un canal de youtube , cu ce vrea el, cu dat cu sapa, cu glume de bagabonti, cu ce vrea el, ca sa faca vizualizari si sa castige bani? Pentru ca ne punem intrebarea "domne da de ce coldplay aia fac 1 miliard de vizualizari pe o singura melodie si unul care da cu sapa nu face?" Pai hai sa ii intrebam pe sutele de mii de tarani din Romania, de ce nu urmaresc pe internet un canal cu recenzii la tranctoare? De ce nu se implica si nu se grupeaza acesti indivizi , care unii din ei critica ceea ce face  un simplu copil, mai istet ca ei?
Uite acest ins chiar asta face, vlogging cu muncile campului....
https://www.youtube....jrFasa-w/videos
De ce nu se inghesuie sutele de mii de tarani romani sa il vada?
Uite aici alt exemplu
https://www.youtube....r/zerr18/videos
sa se inghesuie domne romanii sa vada ceva practic pe internet daca astia tinerii sunt chiar asa inadaptati. Uite canalele astea iti ofera posibilitatea sa inveti n chestii.

Personal nu consider ca generatiile noi sunt mai neadaptate in Romania, ci doar ca diferenta dintre generatii e foarte mare avand in vedere cu ce tehnologie au trait inainte de comunism si ce tehnologie este acum. Cum sa ma inteleaga un batran ca eu poate fac bani din live streaming de jocuri? pentru el ceea ce e valabil este realitatea, fierul , metalul , masinile si uneltele cu care ne bateau comunistii la cap. Degeaba le spui la acesti batrani ca , nu stiu , nu ma pricep, cu un kit arduino iti faci un robot care iti gateste sau aspira prin casa, ca te iau imediat de genul "prostii  domne".
Imi amintesc ca acum 3-4 ani m-am contrat cu un batran mare fan coreea de nord si vorbeam despre masini si unelte. Si batranul ala mi-a dat o replica gen "ce tehnologii americane domne, ca nu se poate, spre exemplu sa culegi toate merele culese din pom cu masini ca mai si cad pe langa".  Eu i-am dat imediat replica : cu un aspirator faci chestia asta perfect ....
Intre timp uite ce vedem pe internet, ce fac capitalistii astia putori
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ykGuOIMGbLI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
La multi ani karaxe;

on: ce spui tu acolo este o amestecćturć; câștigć un copil care posteazć, restul doar freacć menta pe youtube și-i ridicć contorul de vizualizćri; chestia cu țćranii cu sapa ai amețit-o, ori vrei sć-și facć canal de clipuri ca sć ia bani ori vrei sć dea clickuri pe "un canal cu recenzii la tranctoare"?
Nu știu cu ce bćtrâni ai tu de-a-face pe-acolo, dar tragi concluzii pripite! Moromete ar fi zis: Pe ce te bazezi?

PS tu chiar crezi cć toți copii știu de arduino? iar ćia care știu de ce mćnâncć la șaormerie și nu-și pun robotul sć-și prepare acasć? ori sć-și ia o imprimantć 3d ca sć-și printeze o ceafć și mici acasć?

#23
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004

View Postpufonel, on 05 decembrie 2018 - 23:19, said:

Generatia tanara nu e mai adaptata la vremuri, ci creeaza vremurile. Asa a fost mereu si chestgia asta n-au inteles-o generatiile mai in varsta. Batranii sunt cei care trebuie sa se adapteze noilor generatii, si le vine din ce in ce mai greu pentru ca viteza schimbarilor se mareste tot timpul.

Uneori le creează şi ăia bătrâni. Sau îi imping pe cei tineri să creeze.
Eu nu o să mă adopta la piesele 5 Gang sau Şatra B.E.N.Z. Sau la anumite vlogguri. Degeaba o să ţipe majoritatea tinerilor pe tema asta. Şi nici la anumite mode.

Edited by djl, 06 December 2018 - 00:38.


#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postmp_gerula, on 05 decembrie 2018 - 22:29, said:

In afara de o secventa de imagini, nu produci nimic dpdv al banilor deoarece nici privitorul nu plateste ceva (la o analiza superficiala). De fapt, privitorul isi da o parte din atentia lui si publicitatii inserate (destul de agresiv, mai ales in ultima vreme) in videoclip (sau intre videoclipuri). Cel care isi face publicitate plateste proprietarului platformei de vizionare (google/youtube), acesta isi pastreaza partea leului, si mai da niste maruntis (700$ per 1 mil de vizionari, depinde cum ai zis si de diversi algoritmi/formule) celui care a produs videoclipul / owner-ul canalului.

Da, tu ca privitor poti afla informatii utile dintr-un videoclip, dar cei mai multi privesc ca sa-si umple timpul cu ceva (entertainment). Ei sunt supusi (exact ca la alte medii de difuzare: tv, radio) unui bombardament cu publicitate si ulterior vor plati cumparand produsele la care se face reclama.

Ce am zis initial despre valoarea acestui mod de adaptare: in piramida necesitatilor trasata de Maslow, nevoia de mancare, de adapost sunt nevoi de baza. Daca acestea sunt satisfacute, nevoile mai putin importante apar in colimator. In acestea se incadreaza si divertismentul (entertainment-ul). In societatea actuala, oamenii nu prea se gandesc la mancare, unde locuiesc, sa fie caldura, etc, pt ca aceste nevoi le sunt oferite pe tava. Dar cei din generatiile trecute, care au trait foamea, frigul, au o alta perspectiva; de aceea privesc cu neincredere modul acesta de castig expus in postarea originala.
Daca cumva societatea va fi expusa unor dezastre/catastrofe gen razboi, calamitati, efectul va fi ca meseria de vlogger/streamer va ajunge sa nu mai produca nimic, iar agricultorul/constructorul/muncitorul sa fie apreciat la o valoare superioara celei care i se acorda in timpurile actuale.

Poate ca nu este nevoie de o catastrofa sa ajungem la aceasta situatie.. E suficient ca toata lumea sa se apuce de youtubing, atrasa de castigul facil; lipsa de mancare si alte nevoi esentiale va distruge rapid societatea..
nu vrei cumva si un algoritm care sa iti dea 100000000000 dolari pentru 3 clipuri postate pe youtube (sau alt site de video sharing)? sau te opreste cineva sa iti faci platforma ta    proprie si personala de video sharing cu propriul tau algoritm de monetizare care sa ajute pe vloggeri asa cum vrei tu?

#25
mp_gerula

mp_gerula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.07.2005
Ciudat, nu imi dau seama cum ai extras intelesul asta din raspunsul meu. Sper ca altii au retinut ce vreau sa spun: nu conteaza cat castigi din diverse activitati (inclusiv vlogging/streaming), majoritatea se incadreaza la lucruri inutile, dar da, ele reprezinta o metoda de adaptare la 'nevoile' societatii in care traim. Pe de alta parte, nevoile se pot schimba brusc si atunci se va vedea cine se adapteaza mai repede la noua situatie.

#26
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
Normal ca noile generatii sunt mult mai adaptate vremurilor pentru ca ajuta la crearea lor, dar si pentru ca sunt obligati sa traiasca in vremuri.

Imi amintesc o poveste amuzanta cu bunicul meu prima oara cand mi-am schimbat job-ul. Aveam un job bun, cu salariu bun, dar dupa 3 ani ma cam plictisisem si mi-am cautat altceva. Am gasit ceva mai interesant si mi-am dat demisia de la fostul job. Bunicul nu intelegea deloc acest concept (era pensionar de prin 91-92). Cum adica m-am plictisit si imi caut alt loc de munca? Era convins ca m-a dat afara patronul pentru ca am facut "ceva gresit" si ca sa ma duc sa imi cer scuze lui ca poate ma primeste inapoi.

#27
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Uneori le schimbă în bine, alteori în rău, alteori cad victimă manipulării.
Aia cu rămasul mult într-o companie se mai practică prin Asia, dar ei au alte mentalităţi. Şi uneori e în natura omului de a încerca ceva nou - acum depinde de cât de bun e acel nou. Însă deşi sunt deschişi la unele lucruri pozitive, tinerii mi se par la fel de conformişti precum bătrânii, numai că conformitatea lor diferă.

Edited by djl, 06 December 2018 - 15:09.


#28
dark_tzotzo

dark_tzotzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 16.07.2008
Ca un reprezentat al generatiei 'Milenials' intotdeauna m-am simtit adaptat si fericit ca nu m-am nascut in alte vremuri. Acestea fiind zise, nu tot ce tine de generatia asta este pe gustul meu. Ceea mai mare problema este lipsa de creativitate, in principal pe partea de divertisment. Totul in ziua de azi costa, mult mai mult decat costa odata, si asta a si dus la notiunea de vloging, streaming, etc.

Exista o cerere pentru 'content on demand', care este imposibil de satisfacut prin metode tradionale. Stirile le urmaresc prin rezumate facute pe youtube de diverse personalitati sau citind pe facebook ce au mai postat digi24. Este mult mai facil, am telefonul oricand langa mine. In tramvai, in drum spre casa sau munca, citesc ce se mai intampla in lume, deschid un joc, ascult muzica. Practic in mentin creierul bombardat de informatii noi. De altfel, nici nu imi pot imagina cum ar fi sa fiu la volan si sa nu imi pot lua ochii de la trafic, as ajunge sa sufar de depresie daca as face asta zi de zi.

Edited by dark_tzotzo, 06 December 2018 - 16:32.


#29
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Da, conţinut la cerere e greu prin metode tradiţionale. Totuşi de ce tinerii nu încearcă să schimbe cinematografia dacă tot vor să facă ceva. Sp fue o ameninţare pentru banalitatea şi tâmpenia Hollywoodului actual.
Singura situaţie în care mi-aş dori telefon inteligent ar fi atunci când sunt în transportul în comun, la oră de vârf, blocat în trafic.

#30
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View Postdjl, on 06 decembrie 2018 - 20:37, said:

Da, conţinut la cerere e greu prin metode tradiţionale. Totuşi de ce tinerii nu încearcă să schimbe cinematografia dacă tot vor să facă ceva. Sp fue o ameninţare pentru banalitatea şi tâmpenia Hollywoodului actual.

Pt ca nu e nevoie sa schime hollywood pt ca au deja destule surse video la care sa se uite pe youtube unde un numar foarte mare de tineri au canale proprii de success pe diverse nise.

#31
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Dar un film prezentat în cinematografe ar produce ceva mai multă publicitate, pentru că pentru că nu întotdeauna ajungi la canalul de YouTube dorit şi unii pot avea accesul restricţionat la internet. În plus, te bucuri în grup, mai cunoşti lumea face to face. Dar probabil unii consideră şi asta învechit   :)

#32
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Dar îmi poate spune cineva ce înseamnă "yeezi" (sau cum s-o scrie) şi "swag"?   :huh:

#33
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
google that ...

#34
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postkarax, on 05 decembrie 2018 - 17:00, said:

Puteam posta pe topicul celalalt insa avrut sa fac topic nou pentru ca am vrut sa subliniez un lucru. Si anume ca generatiile de astazi sunt totusi mai adaptate vremurilor astea decat cred unii. Exemplu?
Acest copil practic , .........
Daca tu crezi ca " adaptare " inseamna numai ' calculator " , esti din alta lume .
Eu zic ca generatia tinara are enorm de multe lipsuri .

#35
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
crezi ce vrei

#36
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostSoulstream, on 06 decembrie 2018 - 13:47, said:

Era convins ca m-a dat afara patronul pentru ca am facut "ceva gresit" si ca sa ma duc sa imi cer scuze lui ca poate ma primeste inapoi.

Adica, te indemna sa fii o sluga, sa pleci capul si sa treci peste motivele tale de a schimba jobul.

Tinerii actuali sunt mai adaptati la sistemul putred, capitalist, dar in sens negativ, nu pozitiv.
Sunt mai degraba lipsiti de coloana vertebrala, nu ar iesi in strada impotriva abuzurilor capitalismului, precum francezii.

Ne trebuie tineri cu koaye !!!

Edited by rosix, 09 December 2018 - 08:35.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate