Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

generatiile noi, generatii mai adaptate vremurilor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
39 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Puteam posta pe topicul celalalt insa avrut sa fac topic nou pentru ca am vrut sa subliniez un lucru. Si anume ca generatiile de astazi sunt totusi mai adaptate vremurilor astea decat cred unii. Exemplu?
Acest copil practic , a  facut 22 de milioane din vizualizari pe youtube.  el facand revizii la ...jucarii...Deci pustiul se joaca , glumeste , testeaza jucarii si are o groaza de vizitatori , tot copii, care ii fac vizualizari. Pe chestia asta , un copil castiga , facand ceea ce ii place , mult mai mult decat castiga un ins care da cu sapa.
https://www.youtube....SOOHvBB0Y4DOO_w
Insa stiti ce,  personal mi se pare corect acest lucru. Deoarece fiecare e platit in functie de cat ajuta restul lumii. Daca lumii i se pare important ceea ce ofera copilul acesta pe canalul lui , lumea i-a dat practic acesti bani prin vizualizarile lor. De ce cineva cu sapa nu face un canal de youtube , cu ce vrea el, cu dat cu sapa, cu glume de bagabonti, cu ce vrea el, ca sa faca vizualizari si sa castige bani? Pentru ca ne punem intrebarea "domne da de ce coldplay aia fac 1 miliard de vizualizari pe o singura melodie si unul care da cu sapa nu face?" Pai hai sa ii intrebam pe sutele de mii de tarani din Romania, de ce nu urmaresc pe internet un canal cu recenzii la tranctoare? De ce nu se implica si nu se grupeaza acesti indivizi , care unii din ei critica ceea ce face  un simplu copil, mai istet ca ei?
Uite acest ins chiar asta face, vlogging cu muncile campului....
https://www.youtube....jrFasa-w/videos
De ce nu se inghesuie sutele de mii de tarani romani sa il vada?
Uite aici alt exemplu
https://www.youtube....r/zerr18/videos
sa se inghesuie domne romanii sa vada ceva practic pe internet daca astia tinerii sunt chiar asa inadaptati. Uite canalele astea iti ofera posibilitatea sa inveti n chestii.

Personal nu consider ca generatiile noi sunt mai neadaptate in Romania, ci doar ca diferenta dintre generatii e foarte mare avand in vedere cu ce tehnologie au trait inainte de comunism si ce tehnologie este acum. Cum sa ma inteleaga un batran ca eu poate fac bani din live streaming de jocuri? pentru el ceea ce e valabil este realitatea, fierul , metalul , masinile si uneltele cu care ne bateau comunistii la cap. Degeaba le spui la acesti batrani ca , nu stiu , nu ma pricep, cu un kit arduino iti faci un robot care iti gateste sau aspira prin casa, ca te iau imediat de genul "prostii  domne".
Imi amintesc ca acum 3-4 ani m-am contrat cu un batran mare fan coreea de nord si vorbeam despre masini si unelte. Si batranul ala mi-a dat o replica gen "ce tehnologii americane domne, ca nu se poate, spre exemplu sa culegi toate merele culese din pom cu masini ca mai si cad pe langa".  Eu i-am dat imediat replica : cu un aspirator faci chestia asta perfect ....
Intre timp uite ce vedem pe internet, ce fac capitalistii astia putori
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ykGuOIMGbLI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 karax, on 05 decembrie 2018 - 17:00, said:

De ce nu se inghesuie sutele de mii de tarani romani sa il vada?


Nu toți țăranii au auzit de youtube. Sau au acces la smarfoane, leptopuri etc.
Repet nu toți.

 karax, on 05 decembrie 2018 - 17:00, said:

Imi amintesc ca acum 3-4 ani m-am contrat cu un batran mare fan coreea de nord si vorbeam despre masini si unelte. Si batranul ala mi-a dat o replica gen "ce tehnologii americane domne, ca nu se poate, spre exemplu sa culegi toate merele culese din pom cu masini ca mai si cad pe langa".  Eu i-am dat imediat replica : cu un aspirator faci chestia asta perfect ....

Cum dracu culegi tu mere cu aspiratorul bre ?
Sigur băuși bere fără alcool ?

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
E vorba de "un copil", nu de o generatie.

#4
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,023
  • Înscris: 09.01.2007
De unde rezulta ca sunt "mai adaptati" ?!
Ar trebui sa ai un studiu serios pe grupe de varsta/ generatii etc
Daca VanDamme are mai multe like-uri decat pustiul ala, rezulta ca VanDamme e mai adaptat sau cum ?

#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 waterman, on 05 decembrie 2018 - 17:11, said:


Nu toți țăranii au auzit de youtube. Sau au acces la smarfoane, leptopuri etc.
Repet nu toți.



Cum dracu culegi tu mere cu aspiratorul bre ?
Sigur băuși bere fără alcool ?
cum asa cand daca  ma duc  la tara la stoicanesti sunt destui care au internet , am facebook-ul plin cu id-uri de tineri de acolo, toti copii de tarani?

Scuturi copacul si dupa aia dai cu aspiratorul si culegi merele ...tot asa poti culege o vie sau altceva ce se leaga pe sarma , astfel avand o rata de culegere de 100%

#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 waterman, on 05 decembrie 2018 - 17:11, said:


Cum dracu culegi tu mere cu aspiratorul bre ?
Sigur băuși bere fără alcool ?
Nu le culege, le scutura jos cu teava de la aspurator.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Aaaa, păi zi bre așa.

Și nucile le sparge cu microscopul, nu ?

#8
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 myshyk, on 05 decembrie 2018 - 17:14, said:

E vorba de "un copil", nu de o generatie.
e vorba  pana la urma de sute de mii si milioane de tineri si copii cu diferite rate de vizualizari pe facebook care fac bani.... nu toti fac 22 de  milioane dar destui fac suficient ca sa traiasca

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 karax, on 05 decembrie 2018 - 17:15, said:

cum asa cand daca  ma duc  la tara la stoicanesti sunt destui care au internet , am facebook-ul plin cu id-uri de tineri de acolo, toti copii de tarani?

Scuturi copacul si dupa aia dai cu aspiratorul si culegi merele ...tot asa poti culege o vie sau altceva ce se leaga pe sarma , astfel avand o rata de culegere de 100%
Să nu uiți să pui un muștiuc în dos la aspirator să curgă vinul / țuica.

Gata frățicăle nici de ziua ta n-avuseși tihnă până ce nu inventași tu aspiratoru dă mere / pere și orice se leagă pe sârmă.

#10
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Da, sunt mai adaptaţi. Şi pentru că au prins mai puţin din trecut, dar şi pentru că unii au prins începutul unor ere tehnologice (vorbesc de cei care au peste 25-28 de ani) şi cumva fiind născuţi cu ele, chiar dacă nu au avut acces direct sau imediat le-au intrat cumva în sânge.
La 35 (aproape 36) deja mă simt depăşit de unele lucruri şi nu mă pot adapta altora. Lăsând la o parte pasiunea mea pentru tehnologia veche, mă refer la stiluri muzicale, adaptare la modă, modul de a face cumpărături. În cazul tinerilor cred că e vorba şi de o respingere a chestiilor mai în vârstă (bătrânii nu-i ascultă pe ei, ei nu-i ascultă pe bătrâni) şi de a fi în tendinţe (lucru care contează mult pentru ei). Plus că daci ai totul de-a gata şi nu ai experimentat unele lucruri, e greu să te adaptezi la ce a fosîn trecut - eu nu aş putea să trăiesc fără internet.
Cei care se adaptează la totul (inclusiv prostie) şi cei nepăsători sunt cei mai fericiţi oameni!

#11
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
si de ce te-ai adapta la ce e in trecut? ce e in trecut nu trebuie sa ramana in trecut si sa fie inlocuit?

#12
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Depinde de faptul dacă acel lucru a fost bun sau prost. Uneori adaptarea la nou se face fără gândire sau cu consecinţa distrugerii unor lucruri.

#13
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,194
  • Înscris: 24.02.2007

 karax, on 05 decembrie 2018 - 17:00, said:

Acest copil practic , a  facut 22 de milioane din vizualizari pe youtube.  el facand revizii la ...jucarii...Deci pustiul se joaca , glumeste , testeaza jucarii si are o groaza de vizitatori , tot copii, care ii fac vizualizari. Pe chestia asta , un copil castiga , facand ceea ce ii place , mult mai mult decat castiga un ins care da cu sapa.
https://www.youtube....SOOHvBB0Y4DOO_w

Chiar crezi ca-i meritul sau? Cand vezi un film (artistic) cu [adauga nume actor faimos], apreciezi doar prestatia acestuia fara a observa numele a zeci/sute de alte persoane mentionate la final?

#14
mp_gerula

mp_gerula

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 13.07.2005
Da, e o adaptare, cei care 'produc' continut video (vloggers/streamers) satisfac cererea unei mari multimi de a-si umple viata cu ceva (in cazul nostru sa vizioneze ceva 'nou'). In perspectiva, nu prea produc nimic, doar exploateaza niste nise din sistem.
Pana la urma, multa lume nu prea produce nimic, sunt doar niste rotite dintr-un mecanism care se invarte pentru ca trebuie sa se invarta..

#15
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
cum nu  produc nimic? atunci de ce se  uita? simpla curiozitate , asta e  aici ....
uite acum  pot sa ma uit la un video despre kernel linux, mai incolo ma uit la un video despre motorul v8, si  mai tarziu ma uit la un video despre tehnicile din cinematografie,  si mai tarziu ma uit la ceva introductiv despre inteligenta artificiala, la final bag 2-3 video sa zicem de glume bancuri si poante cu talc....pot zice ca in felul asta devii un om foarte cunoscator, astazi informatia e  pe toate drumurile practic....
toate astea se aduna si te ajuta in viata de zi cu zi. Astazi daca am o problema cu masina bag o cautare (numele masini) (problema) + (reparatie) si gata...basca ca daca ma mai ult la 15 videouri aflu n lucruri despre masina mea deci sunt un sofer mai bun...

#16
hwplanet

hwplanet

    Cont sters.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,641
  • Înscris: 05.07.2018
Ne adaptam si noi, altfel am muri de foame daca ne-am baza pe sistemul asta infect cu care esti platit pe luna cu salariu infect, pentru 12 ore pe zi sau in cazurile fericite 8 ore. Asa stai 3-4 ore te maimutaresti la camera si castigi de 100 de ori mai multi bani. La fel ca si Videochat-ul... Posted Image Intelege, cu cat esti platit de mai multi oameni, cu atat faci mai multi bani, asta conteaza. Adica Job-ul este de forma, asa sa nu zica nimeni ca stai degeaba... dar cu toti stim ca banii muti nu vor veni dintr-un Job! Purul adevar!

Edited by hwplanet, 05 December 2018 - 19:02.


#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
nu e tocmai asa, pentru ca  plata la youtube se calculeaza dupa un algoritm care tine cont de "piata" vizualizarilor. sunt algoritme ca la bursa si ca la calculul preturilor in pietele reale concurentiale. Astfel lunar valoarea unei vizualizari in  bani , scade sau creste dupa cum se  misca piata. Si astfel este luata in considerare si valoarea reala a clipurilor.  Daca s-ar baga si niste aprecieri pe care sa  le votezi  , de genul  "interesant" sau "util" , "amuzant" etc s-ar putea face si o piata care sa tina cont de utilitatea clipurilor in ceea ce priveste ceea ce inveti din ele.  Astfel clipurile amuzante ar avea un algoritm care le-ar face mai putin platite fata de cele votate ca "utile"

Edited by karax, 05 December 2018 - 19:07.


#18
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
YouTubeul... depinde de ceea ce faci. Dacă eşti specilzat pe tehnică şi eşti bazat, este destul de calmă treaba. Dacă eşti vlogger te poţi trezi cu hateri dacă ţii partea cuiva sau faci anumite afirmaţii (nu neapărat ofensatoare). La adresa anonimatului să vezi ce înjură unii sau ce se înjură între ei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate