Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

Pc 2000 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,198
  • Înscris: 27.06.2007

View Postbuyonevideo, on 05 decembrie 2018 - 17:55, said:

Bai frate, da' specificati si voi clar ca unele sint SECOND HAND !!!

e Refurbished - nu confunda cu second hand
am cumparat produse de la ei si nu am avut probleme cu garantia
ps. unitatea mea din semnatura e refurbished (3 ani garantie cand am cumparat-o) - cam cati ani crezi ca are?

Edited by STARTREK1, 05 December 2018 - 18:01.


#20
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
"cica" probleme cu garantiile au toti ca deh... urla unu doi trei pe ici pe colea ca magazinu X nush ce fitze face la garantii si brusc au probleme nu?

un sistem brand REFURBISHED (SH mai smeker) din magazin cu 3 ani garantie e net superior unuia SH facut din bucati de pe olx de la un gigel random fara garantie.

sincer nu prea vad diferenta intre a lua un sistem brand SH cu garantie 3 ani si un sistem cu componente de calitate mediocra tot cu 3 ani garantie (apropos, unele componente au mai putin).

#21
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
La titlu produs scrie second hand - asta vazusem primul
La categorie scrie Refurbished - abia acum, dupa ce am cautat cu atentie.
Vezi, de aia zic sa specificati clar !!!

#22
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
oricum si second hand in magazin inseamna ca a fost inspectat si curatat si bibilit.  nu e SH de pe olx.
nu da nimeni 3 ani garantie pe ceva aruncat asa dintr-un depozit in altu.

#23
KRONEN

KRONEN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 20.12.2007
Nici nu m-am gândit să iau sh. Vreau totuși să fie nou. Mi-ați scris că pentru office nu-mi trebuie procesor ultimul racnet sau că ar exista varianta mai ieftina cu 100 de lei pentru placa de baza. Pai îmi scrieti care ar fi alternativele? Sa fie totuși un PC echilibrat. Upgrade nu fac. Când nu mai duce, îl schimb.

#24
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
OK, deci fara SH, se aude colegii ?! ;)
CRed ca un dual core e suficient pentru office.
Placa de baza mai ieftina - pai neah, una cu socket AM4 (parca asa era Ryzen) si compatibila cu procesorul ala fara update BIOS (adica pe pagina producatorului - specificatii tehnice, apoi l la CPU compatibility list, versiune de bios ALL sau cit mai veche).

#25
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 27.11.2007
Eu componentele astea ti le recomand din poza, am mai schimbat cate putin dintre cele alese de tine. Toate de la pcgarage cu tot cu asamblare 2.078,58 RON , daca mai aplici si reducerea de 1% iesi ceva mai putin.
Problema este cu placa de baza ca nu are conector VGA dar poti alege alta si mai ieftina GIGABYTE B450M S2H 288,59 RON.
Cu a doua configuratie iesi sub 2000 lei, 1.996,45 RON si poti sa mai aplici si reducerea de 1%.

Attached Files

  • Attached File  ad.jpg   710.28K   16 downloads
  • Attached File  ad2.jpg   698.26K   9 downloads

Edited by marcgm, 05 December 2018 - 21:27.


#26
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
De ce se arunca toti la suma maxima, ba chiar depasesc bugetul ?
Mai ales pentru un calculator de office ?
Chiar are nevoie de SSD, are deja hard ?!
Nu are VGA.... da' lasa, ca oricum nu-i trebuie monitor, se descurca si fara.
WOW !

#27
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 27.11.2007
Numai cine nu a folosit un SSD nu stie ce putere iti da, sistemul pur si simplu zboara.

#28
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Da frate, zboara.
La office, unde vrei sa zboare, pe geam ?!
Office si browsing.
Incarca documentele in word si paginile pe net cu citeva secunde mai repede.
E office si browsing.
Cu restul de bani (si nu e deloc putin) isi ia pateuri sau ce pofte are el pe acolo.

#29
victor_a

victor_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 13.06.2013

View PostKRONEN, on 05 decembrie 2018 - 18:53, said:

Nici nu m-am gândit să iau sh. Vreau totuși să fie nou. Mi-ați scris că pentru office nu-mi trebuie procesor ultimul racnet sau că ar exista varianta mai ieftina cu 100 de lei pentru placa de baza. Pai îmi scrieti care ar fi alternativele? Sa fie totuși un PC echilibrat. Upgrade nu fac. Când nu mai duce, îl schimb.

Varianta configuratie pe componente cu procesor Intel de la garaj:

927 lei - procesor quad-core i3-8350K https://www.pcgarage...50k-400ghz-box/ - comparabil cu un i5 din generatia anterioara https://www.tomshard...k-cpu,5304.html
260 lei - placa de baza mATX (1151 v2) https://www.pcgarage...1671104,1675040
300 lei - 8GB RAM https://www.pcgarage...1257138,1606562 - iti ramane un slot liber pe placa de baza pentru un potential upgrade
175 lei - SSD 240GB Kingston sau Adata https://www.pcgarage...1487706,1541086
190 lei - sursa cu certificare 80+ Sirtec sau Thermaltake https://www.pcgarage...1585866,1595634
100 lei - o carcasa MiniTower https://www.pcgarage...2,799973,799978 - Zalman au review-uri bune
100 lei - asamblarea

Total 2000~2100 lei

#30
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postbuyonevideo, on 05 decembrie 2018 - 21:49, said:

Da frate, zboara.
La office, unde vrei sa zboare, pe geam ?!
Office si browsing.
Incarca documentele in word si paginile pe net cu citeva secunde mai repede.
E office si browsing.
Cu restul de bani (si nu e deloc putin) isi ia pateuri sau ce pofte are el pe acolo.
la cat costa un ssd, e bataie de joc sa nu iei.
nu, nu zboara la office, nu e vorba de secundele alea in plus sau minus.
e vorba de cum simti ca se mica pc-ul... e vorba ca peste 1-2-3 ani o sa mearga la fel de repede, si nu mai oboseste hdd-u.,
e vorba ca daca isi primeste shutdown in fiecare seara, o sa se duca dreaq hdd-u mai repede.

si pentru ce? pentru 100 lei? iti iei procesor ultimu racnet, iti pui ddr4 si folosesti pentru stocare o tehnologie de pe vremea pentium 1?

hai sa avansam si noi cu gandirea asa putin...  ce stocare ii trebuie pt office? cat ocupa un document word? la ce ii trebuie 1 Tb?

@KRONEN - vezi ca SH-u ala nu e chiar SH. e refurbished, care e practic nou. ai aceiasi garantie si in general componentele din sistemele brand sunt gandite tocmai pt mediul office, unde functioneaza minim 9 ore pe zi, de multe ori chiar 24/7. as avea mai multa incredere intr-un sistem refurbished decat in unul construit pe bucati din piese proiectate pentru utilizatorul "casnic". bineinteles asta nu inseamna ca piesele alea pt utilizatorul "casnic" vor ceda sigur, doar inseamna ca sansele ca ele sa cedeze sunt ceva mai mari.

Edited by shmu, 06 December 2018 - 11:38.


#31
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postshmu, on 06 decembrie 2018 - 11:35, said:

e vorba ca daca isi primeste shutdown in fiecare seara, o sa se duca dreaq hdd-u mai repede.
Asta cred ca e buna :)
Cu cit mai repede, adica dureaza 4 ani, 11 luni si 30 de zile, in loc ce 5 ani fix ?!
Ai niste articole care sa sustina chestia asta ?

View Postshmu, on 06 decembrie 2018 - 11:35, said:

si pentru ce? pentru 100 lei? iti iei procesor ultimu racnet, iti pui ddr4 si folosesti pentru stocare o tehnologie de pe vremea pentium 1?
Da, pentru 100 de lei, deja sint la maxim buget sau chiar depasite majoritatea recomandarilor de mai sus.
Eu am intrebat daca chiar este nevoie de buget 95 - 110% pentru un calculator office.
Procesor ultimul racnet... da, poate, dar e din gama low/middle-end, memorie ddr4.... ok, buna si asta - faza e ca nu te obliga nimeni sa folosesti astea "ultimul racnet", pentru office se poate si mai low end.
Si, la final, tehnologie de pe vremea pentium 1.... aici n-ai nimerit-o, tehnologia HDD similara cu cele actuale (motor+platane) e cam cu 10 ani mai veche decit pentium 1.
Da', neah, de ce mai folosim in ziua de azi monitoare cu tub crt, USB aparut in 1995 (la 2 ani dupa pentium 1) si alte din astea ?!
Da, ok, au fost imbunatatite (de exemplu usb 3.0), da' nici hdd de azi nu mai sint ca alea din '985 toamna, nu ?!

#32
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
nu. doar aproape 20 de ani de experienta si bibilit pc-uri pe la prieteni, rude, cunoscuti si necunoscuti...

prin "se duce dreaq" ma refer la faptu ca pe masura ce e folosit (adica scriere / citire) pe atat obosesc motorasele alea mai mult si merge din ce in ce mai greu.

asadar o sa ai performanta ok la inceput (gen primu an sa zicem) si apoi o sa cam scada. si chiar daca reinstalezi windows (cum fac multi) tot va merge mai greu ca la inceput.

am vazut hdd-uri vechi de cativa ani (laptop) care mergeau cu 20-30Mb/s ca au primit shutdown de cateva ori pe zi, si altele care aveau 100+Mb/s (viteza normala a unui hdd laptop) pentru ca in general a fost tinut pe stand by.

nu am pretentia sa ma crezi, personal nu am nimic de castigat din asta... pur si simplu fac sharing la informatia acumulata pe baza de experienta.

#33
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Cine mai promoveaza HDD ca disc sistem in 2018( aproape 2019 de acum) e clar ca traieste in trecut si nu are idee de ce diferenta reala de performanta inseamna asta.
Au si HDD-urile rolul lor bine definit in piata .... ca solutie de back-up si stocare multa la bani putini, dar NU ca disc sistem.

Edited by ro_explorer, 06 December 2018 - 12:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate