Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 

petrol si carbune obtinut artificial

  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017
petrolul si carbunele pot fi obtinute artificial folosind presiune mare. Asta se stie. Insa ceea ce e important e ca presiunea aia costa foarte mult. Pentru ca e consumatoare de energie.
Eu as propune  atunci alta metoda. Se face un container extrem de mare , de sute de tone umplut cu apa. Se  pun pe fundul lui niste containere mai mici, deformabile , ce au substanta organica. In timp scurt peretii containerelor mai mici se deformeaza ca urmare a presiunii sutelor de tone de apa , si formeaza in interior petrol si carbune. Dupa asta cu o macara containerele mici sunt scoase si petrolul/carbunele este extras. Deformarea este calculata si tinuta sub observatie , in interior existand si niste senzori de presiune pusi pentru ca acele containere sa nu se rupa si apa sa patrunda inauntru. Astfel n-am cheltui energie pentru obtinerea petrolului si carbunelui. Si astfel totul ar fi mult mai ieftin.
Ba chiar nici n-ar mai fi nevoie sa folosim macara daca containerele le-am pune undeva sub bazinul mare si am extrage cu niste furtune petrolul/carbunele  obtinut, iar containerul in care s-ar forma ar fi folosit acelasi mereu.

#2
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Numai cand am vazut titlul topicului, mi-am zis: "Asta precis e deschis de karax!"

#3
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Da, pe fundul oceanelor se formeaza petrol non-stop, doar e presiune destula!!! La ora de fizica se face sport in curtea scolii, asa ca avem "idei".
https://en.wikipedia.../Synthetic_fuel

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Când scoți prima șarjă de benzină de 95 vreau și eu o tonă. De mostră să văd cum e.

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005
popcorn.jpg

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
Numai cate imposibilitati tehnice care orice om care a facut fizica elementara le poate vedea  acolo...

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KEVf6Ohv2pw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 karax, on 04 decembrie 2018 - 12:52, said:

petrolul si carbunele pot fi obtinute artificial folosind presiune mare. Asta se stie. Insa ceea ce e important e ca presiunea aia costa foarte mult. Pentru ca e consumatoare de energie.
Eu as propune  atunci alta metoda. Se face un container extrem de mare , de sute de tone umplut cu apa. Se  pun pe fundul lui niste containere mai mici, deformabile , ce au substanta organica. In timp scurt peretii containerelor mai mici se deformeaza ca urmare a presiunii sutelor de tone de apa , si formeaza in interior petrol si carbune. Dupa asta cu o macara containerele mici sunt scoase si petrolul/carbunele este extras. Deformarea este calculata si tinuta sub observatie , in interior existand si niste senzori de presiune pusi pentru ca acele containere sa nu se rupa si apa sa patrunda inauntru. Astfel n-am cheltui energie pentru obtinerea petrolului si carbunelui. Si astfel totul ar fi mult mai ieftin.
Ba chiar nici n-ar mai fi nevoie sa folosim macara daca containerele le-am pune undeva sub bazinul mare si am extrage cu niste furtune petrolul/carbunele  obtinut, iar containerul in care s-ar forma ar fi folosit acelasi mereu.

Senzorul tau de presiune pus pe containerul deformabil o sa arate tot timpul valoare zero daca ii de tip diretential sau constanta daca ii de tip absolut.  
N-ar fi mai simplu sa sapi un tunel pana la PECO?

Is curios care ii urmatorul proiect? Antena pentru captat microundele unui quasar?

Edited by gabyxm, 04 December 2018 - 13:13.


#9
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
transmisie wireless de energie electrica de la cernavoda la cuptorul cu microunde

#10
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

 eiffel, on 04 decembrie 2018 - 13:07, said:

Numai cate imposibilitati tehnice care orice om care a facut fizica elementara le poate vedea  acolo...
pai zi-le , n-am problema sa imi pun teoriile la incercare...

si uite alta idee....fuziunea se  realizeaza in soare cu ajutorul presiunii...prin aceeasi metoda putem face fuziune nucleara naturala.... un bazin enorm umplut cu apa , niste capsule construite de asa natura incat preiau presiunea constant si egal in toate partile , si fuziunea este realizata

#11
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,241
  • Înscris: 19.08.2005
Nu mai bine asteptam inventarea Replicatorul-ului din Star Trek ?

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,631
  • Înscris: 15.06.2004
Pai incearca sa faci acel container extrem de mare in care sa bagi containere mici.
Si legat de "furtune" cu care sa scoti petrol si... CARBUNE... Sa presupunem ca si carbunele ar fi tot lichid, cand golesti acele containere ce se va intampla ?

#13
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

 eiffel, on 04 decembrie 2018 - 13:22, said:

Pai incearca sa faci acel container extrem de mare in care sa bagi containere mici.
Si legat de "furtune" cu care sa scoti petrol si... CARBUNE... Sa presupunem ca si carbunele ar fi tot lichid, cand golesti acele containere ce se va intampla ?
pistonul care apasa acele containere ar putea avea  si o piedica ce se pune cand se atinge o anumita presiune...

#14
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Aha, bagasi la cap ce ai aflat pe topicul ăla cu latexul, le ai dat prin blender nițel și poc, o idee nouă și revoluționară.
Avem domne și petrol și cărbune, de ce vrei sa faci artificial ?

#15
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

 karax, on 04 decembrie 2018 - 13:20, said:

pai zi-le , n-am problema sa imi pun teoriile la incercare...

Daca acel container rezista presiunii exterioare cam cata presiune crezi tu ca e in interior?
Ia gandeste-te cum functioneaza un submarin de exemplu si dupa da-ti seama ca nu are sens ce spui tu acolo.

#16
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,841
  • Înscris: 14.10.2017

 antiqque, on 04 decembrie 2018 - 13:32, said:

Daca acel container rezista presiunii exterioare cam cata presiune crezi tu ca e in interior?
Ia gandeste-te cum functioneaza un submarin de exemplu si dupa da-ti seama ca nu are sens ce spui tu acolo.
am putea avea  un invelis special care se corodeaza cu timpul.... si astfel rezistenta slabeste

in apa ar  putea fi si un agent coroziv , iar  capsula ar putea avea un  invelis primar care sa se corodeze si un secundar care doar se deformeaza

Edited by karax, 04 December 2018 - 13:35.


#17
antiqque

antiqque

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.07.2013

 karax, on 04 decembrie 2018 - 13:35, said:

am putea avea  un invelis special care se corodeaza cu timpul.... si astfel rezistenta slabeste

in apa ar  putea fi si un agent coroziv , iar  capsula ar putea avea un  invelis primar care sa se corodeze si un secundar care doar se deformeaza

pune mana pe o carte de fizica, lasa teoriile astea SF Posted Image

#18
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 karax, on 04 decembrie 2018 - 13:20, said:

fuziunea se  realizeaza in soare cu ajutorul presiunii

Și ce faci bre când e nor ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate