Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

petrol si carbune obtinut artificial

  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

View PostPopaXXX, on 04 decembrie 2018 - 13:01, said:

Numai cand am vazut titlul topicului, mi-am zis: "Asta precis e deschis de karax!"
Pana la urma o sa reuseasca. :)

[ https://4.bp.blogspot.com/-h0ojgNfaVmY/WXd_lJL6qOI/AAAAAAAAABY/YcTNFI3uiGsejW7i30l_EO1fZ1VW0k-RgCLcBGAs/s1600/FreeEnergy-11294190_m-680x380-Modified.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008

View Postwaterman, on 04 decembrie 2018 - 16:07, said:

Mai bine faci diamante că tot ești priceput la presiune.
Nu merge... diamantul taie furtunul, cand il scoate.   :lol:

#39
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Învelește el dinainte diamantul cu o membrană care se dezintegrează fix la momentul oportun.

Puterea minții.

#40
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,017
  • Înscris: 23.09.2005

View Postkarax, on 04 decembrie 2018 - 12:52, said:

petrolul si carbunele pot fi obtinute artificial folosind presiune mare. Asta se stie. Insa ceea ce e important e ca presiunea aia costa foarte mult. Pentru ca e consumatoare de energie.
Eu as propune  atunci alta metoda. Se face un container extrem de mare , de sute de tone umplut cu apa. Se  pun pe fundul lui niste containere mai mici, deformabile , ce au substanta organica. In timp scurt peretii containerelor mai mici se deformeaza ca urmare a presiunii sutelor de tone de apa , si formeaza in interior petrol si carbune. Dupa asta cu o macara containerele mici sunt scoase si petrolul/carbunele este extras.

Exista o metoda mai usoara:

Ai un container baban, care functioneaza ca un piston. Adica peretele de sus se poate deplasa.

Se ia frumos si se scufunda in mare. Pistonul se deplaseaza, facand presiune in interior.  Dupa aia senzorii, macaraua, ridicarea, si toate restul. Posted Image

In plus, presiunea din container se poate controla in functie de adancimea la care e scufundat.

Fiind scufundat, nici nu necesita o forta uriasa de ridicare, mare parte e ajutata de forta lui Arhimede.

Edited by Phobos, 04 December 2018 - 16:31.


#41
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Pana la urma o sa reuseasca. Posted Image
Eu i-as da o idee legata de poza ta, dar mi-e ca deschide alt topic...

#42
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
:)))), interesant, mi au dat lacrimile..

#43
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ceva energie gratuita?

#44
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
partikip!


#45
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,428
  • Înscris: 10.08.2005

View PostBursul, on 04 decembrie 2018 - 15:57, said:

Pana realizam tehnologia lui karax, plantam copaci, ii crestem, ii taiem si cu lemnul avut producem energia necesara pentru urmatorii 50 de ani.
nici asa nu merge, creste copacu da lemnu si nu da caldura,
iese mai mult aer decat lemn

#46
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Karax vezi ca nazisti faceau benzina din carbuni. Cauta pe net informati despre tehnologie. Mai exista o teorie ruseasca despre zacamintele de petrol care cica se regenereaza.

#47
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
Eu m-as multumi cu ulei presat la rece Posted Image
Mergem in mijlocul oceanului, aruncam peste bord sacii cu seminte, apoi pescuim uleiul (bineinteles ca sacii au cate doua compartimente, separate printr-o membrana inteligenta Posted Image , astfel incat sa lase doar uleiul sa treaca, iar in primul ramane... hrana pentru septel).
Ce ziceti, ar iesi mai ieftin decat motorina?
Problema acestor "solutii" nu tine doar de fizica sau inginerie, ci si de economie, ceea ce nu pare sa tulbure pasionatii de "stiinta alternativa".

#48
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Asta nici macar n-a pus mana pe f-o carte de fizica...

Cred ca stiti despre cine e vorba.

Edited by e_bulu, 05 December 2018 - 10:36.


#49
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

View Postomuspan, on 04 decembrie 2018 - 19:29, said:

Karax vezi ca nazisti faceau benzina din carbuni. Cauta pe net informati despre tehnologie. Mai exista o teorie ruseasca despre zacamintele de petrol care cica se regenereaza.
Totusi, umbla vorba in targ ca petrolul provine din dinozauri. Acum sa-mi fie iertata ignoranta, da cati dinozauri au trait, si in plus toti sa-u strans la arabi.
Si mai e o chestie care ma framanta. Cand moare un animal dupa 6 luni ramane schelet. Cum de dinozaurii s-au transformat in petrol?

#50
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
ma gandeam la  o chestie...avem tehnologia celulelor stem... n-am putea sa producem cumva hidrocarburi daca initiem dezvoltarea celulelor stem insa le oprim la un stadiu in care sunt doar carbon si hidrogen?

ca un fel de supa primordiala un amestec din care sa putem extrage petrolul? Similar am putea face cu plantele care si ele au celule stem...le lasam sa  initieze dezvoltarea dar separam  etanolul din ele

#51
SacDePureci

SacDePureci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,669
  • Înscris: 12.02.2007

View Postkarax, on 05 decembrie 2018 - 11:04, said:

ma gandeam la  o chestie...avem tehnologia celulelor stem... n-am putea sa producem cumva hidrocarburi daca initiem dezvoltarea celulelor stem insa le oprim la un stadiu in care sunt doar carbon si hidrogen?

ca un fel de supa primordiala un amestec din care sa putem extrage petrolul? Similar am putea face cu plantele care si ele au celule stem...le lasam sa  initieze dezvoltarea dar separam  etanolul din ele
GENIAL GENIAL GENIAL!

Omule, cand iti spun 20 de insi ca esti beat, du-te si te culca.

Raspuns: Nu, nu se poate.

#52
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Avem și tehnologia copiatoarelor. Ar fi o chestie sa facem un copiator mare mare, să băgăm un supertanc petrolier in el și să scoatem pe zi cate 10 copii.
Sau și mai bine cu o imprimanta 3d. Și putem sa și alegem cu ce sa fie plin. Unul cu benzină, unul cu motorină, în funcție de cererea de pe piață.
Și în felul ăsta ii dăm și perversa lui Putin, că rușii n au nicio firmă de copiatoare/imprimante.
Ce zici karaxe ? :)

#53
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
karax, La mulți ani! si sănătate.
si iti doresc sa descoperi ceva până la urmă :)

#54
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postirulan_corrino, on 05 decembrie 2018 - 12:18, said:

Avem și tehnologia copiatoarelor. Ar fi o chestie sa facem un copiator mare mare, să băgăm un supertanc petrolier in el și să scoatem pe zi cate 10 copii.
Sau și mai bine cu o imprimanta 3d. Și putem sa și alegem cu ce sa fie plin. Unul cu benzină, unul cu motorină, în funcție de cererea de pe piață.
Și în felul ăsta ii dăm și perversa lui Putin, că rușii n au nicio firmă de copiatoare/imprimante.
Ce zici karaxe ? Posted Image
incerc si io ce sa faci...ie grele , ca eu  inca mai sper sa rezolvam problema asta dar...daca nu se poa' nu se poa'...eh pare ca asa o sa raman un visator care sta mereu cu mintea la tampenii si no sa reuseasca niciodata , stiti vorba aia : s-a nascut talent si-a murt speranta ... parca ma si vad visator , la 80 de ani tot cautand idei de energie electrica , batran cu barba si bolnav  , cersind pe strada cativa crediti (moneda viitorului sau ceva) de la niste tineri jumate fata jumate baiat cu parul vopsit in 1000 de culori , toti in fata statuii lui putin la o intalnire de sex hermafrodit sau ceva .....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate