Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Eroare enervanta (windows XP)

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
Ralu2272

Ralu2272

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.11.2018
Am reinstalat Windows XP pe un pc mai vechi si încerc sa îl conectez la net insa imi tot apare eroarea asta. Am facut conexiune pppoe, bagat user si parola de la isp... Tot caut in disperare pe net solutii, nimic nu ajuta. Asa-i cand se baga muierile la reinstalat de Windowsuri...
Placa de retea pare in regula, mai putin ethernet controller ala pe care nu reușesc sa il downloadez. Mai am un pc cu Windows 7 conectat la net de pe care am descarcat diverse drivere si le-am pus pe stick apoi instalat pe pc-ul asta mai vechi. Am rezolvat fix o....
Apare conectata, dar netul nu merge.

Poate reușesc sa fac o conexiune wireless?... Adică sa ma conectez strict la wireless. Am wifi in casa. Ce bag la network name (SSID) acolo? Numele retelei wifi? Si mai departe cum configurez? Nu găsesc un tutorial concret pe YT. Of.

Încercați sa nu ma înjurați prea tare. :(
Orice ajutor oricât de mic e binevenit. Mersi băieti!

Attached Files


Edited by Ralu2272, 30 November 2018 - 02:23.


#2
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,354
  • Înscris: 22.10.2007
reteaua care iti apare tie e firewire, deci 100% inutila, pe tine exact ethernet controller te intereseaza.
trebuie sa ajungi pe site-ul producatorului placii de baza, sa cauti modelul si sa iei driverele care trebuie, dupa care sa vezi ce placa de wifi ai si sa faci acelasi lucru.
deci deschide carcasa si uita-te ce scrie pe ele.

Edited by _-livio-_, 30 November 2018 - 03:06.


#3
IpsilanteCucuruz

IpsilanteCucuruz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 468
  • Înscris: 08.08.2018
Pai ai wireless in casa dar pc-ul tau are?
Toate sarmele sunt bune?
Incearca un netsh winsock reset. Ai antivirus instalat? Daca da, opreste-l.

#4
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,288
  • Înscris: 08.11.2016
N-ai driverele pentru retea instalate.

#5
Ralu2272

Ralu2272

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.11.2018
Mersi de pont @liviu, voi face asta maine (acum am cam obosit si as vrea sa ma culc) si anunt aici pe topic in functie de ce (sau nu) rezolv. :)
@ipsilante Da, are si pc-ul wireless, am încercat sa il activez (Fn+F12 de regula;am incercat mai multe combinații de taste, dar nu se activează - nu se aprinde beculetul ala; inainte sa reinstalez Windowsul mergea). Am incercat si resetul ala de care zici mai înainte (am gasit pe net) dar nu a mers. Nu, nu am antivirus momentan, e fresh instalat windowsul. E vorba de un HP vechi rau, de prin 2008 daca nu ma înșel.

#6
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,354
  • Înscris: 22.10.2007

 IpsilanteCucuruz, on 30 noiembrie 2018 - 03:06, said:

Pai ai wireless in casa dar pc-ul tau are?
Toate sarmele sunt bune?
Incearca un netsh winsock reset. Ai antivirus instalat? Daca da, opreste-l.
uita-te la poze chief, la ce sa dea reset daca nu e nimic instalat?


le: pt un laptop din 2008 baga cu incredere win 7, e posibil sa ai probleme cu driverii pe xp, sau sa nu-i gasesti deloc.

Edited by _-livio-_, 30 November 2018 - 03:26.


#7
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Vesnicul "instaleaza altceva, ca ala,...." Nu va puteti abtine, nu? N-aveti impresia ca il ducea mintea si pe onu´singur la chestia asta? Iar daca are a ele notivelel lui sa instaleze XP, ajutati-l s-o faca, daca stiti. Daca nu,  lasati-l in pace.
ON cauta in Hardware Ids, care e exact placa de retea si da o cautare pe net direct pe indicativul placii. Sigur vei gasi driverul potrivit.
My Computer>Hardware>network adapters>properties>details>cauti hardware Ids in casuta cu property,copiezi cu control+c primul "value" si dai o cautare pe net. Sau pune-l aici si te ajutam sa-i gasesti driverul exact.

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu inca nu m-am prins, e laptop sau desktop?

#9
Colegu2002

Colegu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 17.06.2005
E clar ca nu ai driverul de retea instalat , cum ti s-a zis mai sus. Problema este ca si chiar daca il vei instala vei avea probleme cu accesul la internet. Pe XP nu merge mai nimic ce tine de internet. Singura solutie va fi sa cauti ( de pe alt pc) sa descarci o versiune mai veche de Firefox.Decat sa iti bati capul cu XP-ul mai bine instalezi 7 si il setezi in performance mode sa mearga cat de cat bine.Crede-ma ca mi-am batut si eu capul destul cu XP si cu Vista

#10
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,354
  • Înscris: 22.10.2007

 myshyk, on 30 noiembrie 2018 - 08:32, said:

Vesnicul "instaleaza altceva, ca ala,...." Nu va puteti abtine, nu? N-aveti impresia ca il ducea mintea si pe onuÂŽsingur la chestia asta? Iar daca are a ele notivelel lui sa instaleze XP, ajutati-l s-o faca, daca stiti. Daca nu,  lasati-l in pace.
ON cauta in Hardware Ids, care e exact placa de retea si da o cautare pe net direct pe indicativul placii. Sigur vei gasi driverul potrivit.
My Computer>Hardware>network adapters>properties>details>cauti hardware Ids in casuta cu property,copiezi cu control+c primul "value" si dai o cautare pe net. Sau pune-l aici si te ajutam sa-i gasesti driverul exact.

Din cate vezi nu se pricepe, asa ca motivele alea sunt mari sanse sa nu fie intemeiate, da nah, ne place sa dam din gura/taste degeaba.
Ca sa nu mai zic ca un laptop din 2008 s-ar putea sa nu suporte xp din lipsa totala de drivere pt unele chestii.

@Ralu2272: cauta modelul la hp pe site, de obicei stau bine cu suportul si pt chestii vechi si ar trebui sa gasesti tot ce iti trebuie acolo.

Edited by _-livio-_, 30 November 2018 - 09:18.


#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Colegu2002, on 30 noiembrie 2018 - 09:11, said:

E clar ca nu ai driverul de retea instalat , cum ti s-a zis mai sus. Problema este ca si chiar daca il vei instala vei avea probleme cu accesul la internet. Pe XP nu merge mai nimic ce tine de internet. Singura solutie va fi sa cauti ( de pe alt pc) sa descarci o versiune mai veche de Firefox.Decat sa iti bati capul cu XP-ul mai bine instalezi 7 si il setezi in performance mode sa mearga cat de cat bine.Crede-ma ca mi-am batut si eu capul destul cu XP si cu Vista
Ba merge, eu folosesc XP si nu am probleme deosebite in exploatare. Si folosesc Chroma, ca browser.
Si apropo:
"Am reinstalat Windows XP pe un pc mai vechi"
Voi si cititi  postarea inainte de a raspunde?"

Edited by myshyk, 30 November 2018 - 09:41.


#12
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Nu mai aberati.
Nu are instalat nici un driver, se vede foarte clar din poza 2, e plina de semne de exclamare in Device manager !!!
DRIVERELE !!!!!!!!!!

#13
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Merge f bine XPul. Prost merg PCurile de pe vremea XP.
Am si eu pe un laptop mai recent. Am pus XP pt ca am gasit drivere (fiind Lenovo). Nu are pb. Antivirus, Ad guard, Popup block si aia e.

Edited by underb, 30 November 2018 - 10:31.


#14
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Ralu2272, on 30 noiembrie 2018 - 02:21, said:

Am reinstalat Windows XP pe un pc mai vechi si încerc sa îl conectez la net insa imi tot apare eroarea asta.
Spoiler
Daca mai intri aici sa citesti raspunsurile, citeste cu atentie ce iti spun:
degeaba ai reinstalat windows XP daca nu ai instalat si driverele necesare dupa !
Asadar cauta toate driverele pe internet la un alt PC / laptop, punele pe un stick USB, le muti in "HP-ul vechi din 2008" si instalezi driverele.

#15
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Ralu2272, trebuie identificat modelul plăcii de bază.

Putem încerca așa:

Programs > Accessories > System Tools, apoi selectezi System Information utility.

Vezi că ai în bara de meniu File - Export, salvează totul într-un fișier text și atașează aici.

Ca menține - ai spus că e un pc mai vechi. Dacă e pc și nu laptop, cel mai probabil nu are controler wifi, deci singura opțiune e ethernet (internet conectat prin cablu).

#16
Morphinus

Morphinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,884
  • Înscris: 29.09.2010
Driverele placii de retea le instalezi utilizand instrumentul prezentat aici doar esti conditionat de faptul ca este necesar sa il descarci dintr-o locatie secundara, telefon, laptop etc...
Link de descarcare aici, tutorialul din articol fiind strict informativ, sa observi modul de utilizare totul fiind cat se poate de intuitiv.
Imediat ce rezolvi problema conectarii la internet te apuci sa instalezi driverele lipsa afisate in Device Manager.

Edited by Morphinus, 30 November 2018 - 11:01.


#17
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
'Ai de mine, alte aiureli.
Nu ai nevoie de absolut nici un program pentru nimic.
Pur si simplu desfaci capacul lateral al carcasei, vezi modelul placii de baza, iei driverele de pe pagina oficiala.
Sau vezi modelul placii de baza la inceput cind booteaza (daca se aprinde suficient de repede monitorul si esti ager la privire - sau apesi tasta PAUSE).
Asta rezolva 99% din probleme.
Pentru restul de 1%, revii aici.

#18
Ralu2272

Ralu2272

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.11.2018
System model ala e placa de baza, nu?

@lucian E laptop. Am zis că-i pc, my bad.

Omg, cred ca am rezolvat cu programul ala de care a zis Morphinus, mi-a gasit ce drivere lipseau automat.
Ia sa incerc acum sa vad daca merge netul.

S-a instalat ethernet, acum am dat de alta belea, imi apare asta:
Local area connection/limited or no connectivity. Meh, sa vad cum o rezolv pe asta acum.

Attached Files


Edited by Ralu2272, 30 November 2018 - 13:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate