Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Eroare enervanta (windows XP)

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
E foarte bun XP, merge foarte bine, are si driverele OK.
Da' nu e configurat routerul.
Poza aia e o mizerie, nu se intelege nimic din ea.
Ori pui poze mai bune, ori spui exact modelul.
Suna si la firma de net si spune-le ce eroare iti apare.
Apropo, de unde ai net ?

#38
Ralu2272

Ralu2272

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.11.2018
Am zis sa mai încerc o data. Am reinstalat inca o data Windows-ul (XP), reinstalat driverele puse de livio, apare conectat, dar nu merge netul. Cautat pe net pe celalalt laptop solutii (nici nu mai fac poze la tot ce am încercat, nu are rost), degeaba.
Sa incerc sa Instalez alt Windows? Mi-e ca-l fac si pe ala praf. :)) Nu ma luați cu "better get the fuck back in the kitch en, bitch", acolo stau si mai prost. =))

@buyonevideo Daca routerul nu ar fi configurat corect, ar trebui sa nu imi mearga nici pe celalalt laptop (cu W7) wifi-ul, nu? Ei bine, pe celalalt laptop merge perfect. Stiu sa configurez routere; la wifi se mai conecteaza si sora-mea pe laptopul ei (pe care are W10) + telefoanele si tableta.

De la RDS am net.

Attached Files



#39
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Propun MD si SM sa decida pe cine sa suspendeze/baneze in recomandarea laptopului HP Compaq 6510b dintre Windows XP si Windows 7 Trial sau 10 Posted Image
Eu recomand Windows 10 Trial.
===========================

@Ralu2272, nu esti tu de vina ci faptul ca XP nu mai are suport.
Asa ca mergi la celalalt laptop si downloadeaza gratuit Windows 10
https://www.microsof...ad/windows10ISO
Posted Image
Pune-l pe un stick USB cu programul Rufus si apoi instaleaza-l pe HP Compaq 6510b.
Vezi sa te documentezi ce setari sa faci la W10 ! eventual fa rost de un SSD pt. laptop, o sa se miste mai bine cu SSD  Posted Image


l.e.:
la windows 10 nu mai e necesar sa instalezi drivere caci sunt integrate direct in sistemul de operare !
In caz de ceva, instalezi driverele de Windows 7, le gasesti pe pagina producatorului:
https://support.hp.c...book-pc/3355650

Dar ma indoiesc ca o sa ai nevoie de ele


l.e.2:
documenteaza-te despre W10 pe aria dedicata >>https://forum.softpe...759-windows-10/<< !
In caz de probleme dupa instalare intrebi acolo ce si cum  Posted Image

Edited by super8, 30 November 2018 - 21:24.


#40
Ralu2272

Ralu2272

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.11.2018
@super8 Ok, hai ca încerc asta.

Nu stiu ce mi-a venit, mi s-a pus pata sa rezolv rashnitza asta de laptop (după cum spuneam e vechi, il aveam prin casa si abia se mișca (am zis sa cumpăr si niste rami sa bag in el, noroc cu tutorialele de pe YT+reinstalat Windows). Si uite ca am dat de naiba cu netul, ca nu reușesc sa il fac. Tembela de sora-mea face mișto de mine si de preocupările mele. :(


#41
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
1) Cata memorie RAM are acum laptopul HP Compaq 6510b ? 2GB ? sau 4GB ?!
2) Te sfatuiesc sa pui si un SSD in el; se va misca mult mai bine, nici nu vei zice ca e vechi.
3) Vezi ca ai mult de configurat la W10 dupa instalare ! adica sa-l faci sa nu consume multe resurse.

#42
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostRalu2272, on 30 noiembrie 2018 - 21:14, said:

@buyonevideo Daca routerul nu ar fi configurat corect, ar trebui sa nu imi mearga nici pe celalalt laptop (cu W7) wifi-ul, nu? Ei bine, pe celalalt laptop merge perfect. Stiu sa configurez routere; la wifi se mai conecteaza si sora-mea pe laptopul ei (pe care are W10) + telefoanele si tableta.
De la RDS am net.
Si de unde era sa stiu eu ca pe alte dispozitive merge OK netul de la acel router ?!?!?
Oricum, daca este legat asa cum spui tu, NU trebuie sa faci conexiune PPOE pe acel laptop.
Oricum, daca este legat asa cum spui tu, este normal sa mearga conexiunea pe cablu pe un singur calculator, pe ala unde este activa conexiunea.
Oricum, daca este legat asa cum spui tu, si daca te pricepi sa configurezi routere, nu faceai conexiunea PPPOE pe laptop, ci in router Posted Image

View Postsuper8, on 30 noiembrie 2018 - 21:16, said:

la windows 10 nu mai e necesar sa instalezi drivere caci sunt integrate direct in sistemul de operare !
Partial gresit.
TOATE windows instaleaza UNELE drivere automat.
La windows 10 exista riscul sa nu gaseasca, deoarece sint componente foarte vechi.

Edited by buyonevideo, 30 November 2018 - 21:43.


#43
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@buyonevideo, hai sa fim de-acord ca tu recomanzi @OP windows XP iar eu windows 10.
Asadar sa baneze/suspende MD sau SM pe cine greseste  Posted Image

#44
Colegu2002

Colegu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 17.06.2005
Cum am spus mai sus , daca in momentul de fata instalezi de la zero Windows XP  , nu iti va merge internetul, chiar daca esti conectat, nu poti descarca Chrome , nu poti descarca  Firefox , nu poti instala Flash Player si multe altele.Singurul mod de a-l face sa mearga este ca de pe alt pc sa descarci o versiune mai veche de Mozilla Firefox si apoi sa il instalezi.Cei care se lauda ca le merge netul pe XP probabil au sistemul instalat de ceva timp inainte ca sa se retraga suportul definitiv si ruleaza cu versiuni mai vechi ale programelor. Cu Vista este fix aceeasi poveste...

#45
Ralu2272

Ralu2272

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.11.2018
@colegu2013 Cam cat de... Veche sa fie versiunea aia? Adica cam din ce ani sa caut?

https://www.filehors...rsions/page-26/

2005-2006?

#46
Colegu2002

Colegu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 17.06.2005
Incearca versiunea 52.3.0 :

https://www.mozilla....0/releasenotes/

De asemenea mai poti incerca si aplicatii de aici :

http://www.oldapps.com/os/Windows_XP

Edited by Colegu2002, 30 November 2018 - 22:01.


#47
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostRalu2272, on 30 noiembrie 2018 - 21:57, said:

@colegu2013 Cam cat de... Veche sa fie versiunea aia? Adica cam din ce ani sa caut?

https://www.filehors...rsions/page-26/

2005-2006?
Merge netul ?
Sau vrei sa ai pregatit programul, poate isi revine singur, ca prin minune ?!
Tot nu m-am / m-ai lamurit cum sint legate conexiunile la routerul ala si unde este facuta conexiunea.

View Postsuper8, on 30 noiembrie 2018 - 21:46, said:

@buyonevideo, hai sa fim de-acord ca tu recomanzi @OP windows XP iar eu windows 10.
Asadar sa baneze/suspende MD sau SM pe cine greseste  Posted Image
Nu recomand nici un windows.
Daca-l are deja instalat... de ce sa-l mai schimbe ?!
Hai sa zicem ca poate e de la browser, vedem acum, daca instaleaza un firefox mai vechi.
Eu m-am referit la chestia cealalta, cu driverele....

#48
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016

View PostRalu2272, on 30 noiembrie 2018 - 13:35, said:

System model ala e placa de baza, nu?

@lucian E laptop. Am zis că-i pc, my bad.

Omg, cred ca am rezolvat cu programul ala de care a zis Morphinus, mi-a gasit ce drivere lipseau automat.
Ia sa incerc acum sa vad daca merge netul.

S-a instalat ethernet, acum am dat de alta belea, imi apare asta:
Local area connection/limited or no connectivity. Meh, sa vad cum o rezolv pe asta acum.
Si la mine apare asta dar am net wifi fara probleme. Poti sa ignori.

#49
Ralu2272

Ralu2272

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.11.2018
Am rezolvat! De la browser era problema. Am instalat versiunea aceea mai veche de firefox (am descărcat-o pe celalalt laptop, apoi pusa pe stick si instalata pe laptopul vechi) cum mi-a zis colegu si acum merge netul.

Merci, băieți! :) Finally!

Mulțumesc tutoror celor care au contribuit si au avut rabdare sa îmi explice ce sa fac! :)

Attached Files


Edited by Ralu2272, 30 November 2018 - 22:33.


#50
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si-acuma o sa mai apara unul care n-a citit decat pe diagonala, sa-ti explice cum ca n-are cum sa mearga netul pe vechitura aia cu XP-ul fiindca nu mai are suport si sa instalezi altceva.Posted Image Posted Image  E bine ca ai reusit, bravo pentru rabdarea de a-i citi pe toti, chiar daca i-ai citit degeaba.

#51
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,877
  • Înscris: 10.02.2011

View Postmyshyk, on 30 noiembrie 2018 - 23:23, said:

Si-acuma o sa mai apara unul care n-a citit decat pe diagonala, sa-ti explice cum ca n-are cum sa mearga netul pe vechitura aia cu XP-ul fiindca nu mai are suport si sa instalezi altceva.  
Chiar am instalat zilele astea pe unul din calculatoare un windows xp si duce netu fara probleme, cu chrome, firefox pana la versiunea 52.4, opera etc ca tot zicea unul ca cu xp-ul nu mai merge netu si nici browserele. Posted Image
Nu stiu de unde inventeaza unii chestia asta ca nu mai merge netu cu xp pentru ca nu mai are suport.

Edited by Motanu13, 01 December 2018 - 00:37.


#52
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Pai da, instalezi Chrome sau Firefox versiuni vechi ca sa poti intra pe internet.
Dar daca nu cunosti aceasta informatie, ce faci ?
Plus de asta, pana cand va mai tolera "internetul" versiunile vechi de browsere ? pe anumite site-uri nici nu poti intra din cauza vechimii versiunii browserului.

Nu e mai simplu sa pui un SSD si sa instalezi W10 ?
Dar daca nostalgia bate comoditatea, atunci cred ca este OK si windows XP in 2018.
De ce nu si w2k sau 98SE ?!
De 95 nici nu mai spun ca a fost "inaintea vremurilor sale".

#53
Motanu13

Motanu13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,877
  • Înscris: 10.02.2011
Chrome si Opera le instalezi ultimele versiuni si gata merge, nu-ti trebuie versiuni vechi. Firefox merge pana la 52.4 aparuta anul trecut care nu-i chiar asa veche, da unora oricum nu le place firefox ci chrome.

View Postsuper8, on 01 decembrie 2018 - 09:33, said:

De ce nu si w2k sau 98SE ?!
Pentru ca alea nu-s xp sp3, ultima versiune de windows cu care mai merge netu. De ce.

View PostRalu2272, on 30 noiembrie 2018 - 22:32, said:

Am rezolvat! De la browser era problema. Am instalat versiunea aceea mai veche de firefox (am descărcat-o pe celalalt laptop, apoi pusa pe stick si instalata pe laptopul vechi) cum mi-a zis colegu si acum merge netul.
Firefox, de ce nu-ti bagi si tu chrome ca acuma il poti instala cu firefoxul vechi. Pe un calculator mai vechi chrome sau opera se misca mai bine.

#54
Ralu2272

Ralu2272

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.11.2018

View PostMotanu13, on 01 decembrie 2018 - 17:24, said:

Pentru ca alea nu-s xp sp3, ultima versiune de windows cu care mai merge netu.
Eu am xp sp2 pe hp-ul asta si vad ca merge. :)) Ma bucur ca l-am facut sa meargă (cu ajutorul unora de pe-aici). :P
I l-am dat unui unchi mai batran sa bazaie pe el. Cat o mai duce, e batranel saracul. (la laptop ma refer =)) )
Eu folosesc un Dell, il am de aprox. 5 ani. Am o prietena care are Toshiba (il are de aproape 10 ani, yup, really, dar l-a mai upgradat in timp) si inca ii merge foarte bine. Ma gandesc sa imi schimb si eu dell-ul si parca mi-as lua toshiba, nici nu mai stiu ce laptopuri bune sunt pe piata lately de pana in 3000 ron, sa zic ca as fi dispusa sa dau pe un laptop nou. Dar o sa deschid topic separat, sa vad ce recomandări o sa primesc. :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate