Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Contestatie

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
37 replies to this topic

#19
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008

View PostImpact, on 30 noiembrie 2018 - 09:03, said:

1. Reducerea perioadei la o luna din trei luni ramane valabila indiferent daca depui sau nu contestatie.
Parca cererea de reducere a perioadei de retinere a permisului, trebuie aprobata de comandant,

#20
Impact

Impact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 13.07.2007

View Postfocuscsv, on 30 noiembrie 2018 - 10:42, said:

Parca cererea de reducere a perioadei de retinere a permisului, trebuie aprobata de comandant,

Conditiile cumulativ indeplinite:
a) ați fost declarat admis la testul de cunoaștere a regulilor de circulație;
b) aveți vechime în conducere cel puțin un an înaintea săvârșirii faptei;
c) în ultimii 3 ani de la data săvârșirii faptei pentru care solicitați reducerea suspendării nu ați beneficiat de o altă reducere a perioadei de suspendare;
d) în ultimii 2 ani de la data constatării faptei nu ați avut suspendat dreptul de a conduce.

LE:
Am rugamintea ca postarile sa aiba legatura cu topicul deschis nu scrieri din precepte manuite de frustrari proprii. Daca simtiti nevoia sa va varsati (argumentat, evident) mojicia, o puteti face prin mesaje in particular. Promit sa raspund mai civilizat decat voi. Multumesc!

Edited by Impact, 30 November 2018 - 10:50.


#21
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Politia va aduce dovada radar. Ce scrie acolo e batut in cuie. Vezi de omologare si de verificarea aparatului.

Tu vrei sa apara o viteza de 70 plus maxim 49 km/h de fapt. Nu cred ca va parea asa ceva, altfel nu te sanctionau cu permisul 3 luni.

Edited by arab, 30 November 2018 - 11:08.


#22
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Propun sa mergem , sa-l impuscam pe reclamant .
Este bine ?
Doar cei care nu au gresit sa participe , nu si cei cu memoria scurta .

#23
Impact

Impact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 13.07.2007

View Postarab, on 30 noiembrie 2018 - 11:07, said:

Politia va aduce dovada radar. Ce scrie acolo e batut in cuie. Vezi de omologare si de verificarea aparatului.

Tu vrei sa apara o viteza de 70 plus maxim 49 km/h de fapt. Nu cred ca va parea asa ceva, altfel nu te sanctionau cu permisul 3 luni.

Asa cum scrie in topic: Nu au depus  întâmpinare în prezenta contestatie conform articolului 201 C. proc. civ în termenul legal de 25 zile de la comunicarea cererii, astfel intervine articolul 208 C. proc. civ care santioneaza nedepunerea întâmpinarii, atragând dupa sine decaderea pârâtului din dreptul de a mai propune probe si de a invoca exceptii: Art. 208
Sanctiunea nedepunerii întâmpinarii
(1) Întâmpinarea este obligatorie, în afara de cazurile în care legea prevede în mod expres altfel.
(2) Nedepunerea întâmpinarii în termenul prevazut de lege atrage decaderea pârâtului din dreptul de a mai propune probe si de a invoca exceptii.

View PostBingo, on 30 noiembrie 2018 - 11:08, said:

Propun sa mergem , sa-l impuscam pe reclamant .
Este bine ?
Doar cei care nu au gresit sa participe , nu si cei cu memoria scurta .


Reclamantul sunt eu. Doh!!

Edited by Impact, 30 November 2018 - 11:26.


#24
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010
Din punctul meu de vedere contestația va fi admisa,cu condiția ca instanta sa nu fi acordat noul termen de judecata pentru regularizare. Ceea ce nu ar fi normal pentru ca ar fi motiv de recuzare a completului pentru lipsa de imparțialitate. Prezumtia de veridicitate este relativa, conform Constituției și Convenției E.D.O, iar instanta este obligata sa judece litera și spiritul legii.

Edited by sebannu1, 30 November 2018 - 11:41.


#25
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Sunt 25 de zile din momentul în care Poliția primește înștiințarea. Ei trimit răspunsul al Judecătorie, care ți-l transmite mai apoi ție. Așa că durează mai bine de 25 de zile.

Dar dacă zici că ai avut termen, înseamnă că au transmis întâmpinare. Tu nu ai primit nimic de la judecătorie, prin care-ți cereau să depui răspuns la întâmpinare?

#26
Impact

Impact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 13.07.2007

View Postsebannu1, on 30 noiembrie 2018 - 11:39, said:

Din punctul meu de vedere contestația va fi admisa,cu condiția ca instanta sa nu fi acordat noul termen de judecata pentru regularizare. Ceea ce nu ar fi normal pentru ca ar fi motiv de recuzare a completului pentru lipsa de imparțialitate. Prezumtia de veridicitate este relativa, conform Constituției și Convenției E.D.O, iar instanta este obligata sa judece litera și spiritul legii.


Corect. Insa, exista si art 186 C.prc. civ. care ofera posibilitatea repunerii in termen ... desi nu cred ca e justificata intarzierea depunerii intampinarii.
Referitor la prezumtia de veridicitate relativa .... foarte multe instante judeca prin prisma veridicitatii absolute, ba chiar sunt cazuri unde faptele constatate sunt bazate pe  "simturile agentului", important e sa iti formulezi contestatia avand in vedere toata legislatia si musai alte deliberari in cazuri asemanatoare. Bineinteles. cand e vorba de masurarea vitezei sare din schema acest aspect.

View PostSmurfK, on 30 noiembrie 2018 - 11:49, said:

Sunt 25 de zile din momentul în care Poliția primește înștiințarea. Ei trimit răspunsul al Judecătorie, care ți-l transmite mai apoi ție. Așa că durează mai bine de 25 de zile.

Dar dacă zici că ai avut termen, înseamnă că au transmis întâmpinare. Tu nu ai primit nimic de la judecătorie, prin care-ți cereau să depui răspuns la întâmpinare?

Termen 25 zile de la primirea instiintarii + 10 zile termen de raspuns la intampinare = stabilirea primului termen de judecata.
Eu nu am primit ceva de la Judecatorie, exclud depunerea acesteia si necomunicarea sub motivul consultarii dosarului intrucat exista acel termen de 10 zile de raspuns. Ori codul civil prevede obligativitatea consultarii dosarului de catre PARAT in vederea raspunsului la intampinare.

Edited by Impact, 30 November 2018 - 12:00.


#27
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
@initiator: esti avocat sau ai studii juridice?

Procesul continua, banuiesc ca te reprezenti singur!

#28
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
chiar cu 30 km /h sa dea eroare radarul politiei... nu prea mi vine a crede..

#29
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostImpact, on 30 noiembrie 2018 - 12:00, said:

Termen 25 zile de la primirea instiintarii + 10 zile termen de raspuns la intampinare = stabilirea primului termen de judecata.
Eu nu am primit ceva de la Judecatorie, exclud depunerea acesteia si necomunicarea sub motivul consultarii dosarului intrucat exista acel termen de 10 zile de raspuns. Ori codul civil prevede obligativitatea consultarii dosarului de catre PARAT in vederea raspunsului la intampinare.

Este ciudat. Vezi că n-ar fi prima oară când se trece adresa greșit, iar înștiințarea ta ajunge prin altă scară sau bloc.
Verifică și tu dosarul, vezi ce-i acolo.

#30
Impact

Impact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 13.07.2007

View Postarab, on 30 noiembrie 2018 - 12:02, said:

@initiator: esti avocat sau ai studii juridice?

Procesul continua, banuiesc ca te reprezenti singur!

Nu sunt avocat, nici studii juridice n-am. Mi-a placut sa citesc si sa ma informez (necunoasterea legii nu te exonereaza de raspundere). Referitor la conduita rutiera ... fara dar si poate sunt un neobosit partizan al respectarii normelor .... doar ca sunt momente in care nu esti atent si in mod involuntar incalci legea.

View Postsilesax, on 30 noiembrie 2018 - 12:10, said:

chiar cu 30 km /h sa dea eroare radarul politiei... nu prea mi vine a crede..

Era un sector de drum in afara (il consideram eu, se pare ca nu e), filtru, 12 politisti intr-o parcare, radar pistol si masini oprite cu zecile....

View PostSmurfK, on 30 noiembrie 2018 - 12:31, said:


Este ciudat. Vezi că n-ar fi prima oară când se trece adresa greșit, iar înștiințarea ta ajunge prin altă scară sau bloc.
Verifică și tu dosarul, vezi ce-i acolo.

Putin probabil pentru ca mi-au solicitat depunerea taxei de timbru si plangerea in original pana la primul termen (desi erau in original dar deh...). Si au trimis la adresa corecta.

#31
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010
Pe 186cpc trebuie ca partea sa facă dovada motivelor temeinic justificate pentru a fi admisa cererea.
Probele în cazul contravențiilor constatate de către agent în mod direct prin propriile simturi(ex propriis sensibus) +cele solicitare de contravenient, încuviințate și administrate de către instanta constituie ansamblul probator,în funcție de ponderea lor se da soluția.
Prezumtia de nevinovăție operează și în domeniul contravențional dar doar în strânsa legătură cu caracterul sancțiunii(preventiv, disuasiv, punitiv).
In sistemul nostru de  drept alte hotărâri judecătorești pe spete asemănătoare nu te ajuta prea mult, instanta nu este obligata sa tina cont de ele pentru ca jurisprudența nu este izvor de drept(cu excepția hotărârilor ICCJ în anumite domenii)

#32
Impact

Impact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 13.07.2007

View Postsebannu1, on 30 noiembrie 2018 - 12:39, said:

Pe 186cpc trebuie ca partea sa facă dovada motivelor temeinic justificate pentru a fi admisa cererea.
Probele în cazul contravențiilor constatate de către agent în mod direct prin propriile simturi(ex propriis sensibus) +cele solicitare de contravenient, încuviințate și administrate de către instanta constituie ansamblul probator,în funcție de ponderea lor se da soluția.
Prezumtia de nevinovăție operează și în domeniul contravențional dar doar în strânsa legătură cu caracterul sancțiunii(preventiv, disuasiv, punitiv).
In sistemul nostru de  drept alte hotărâri judecătorești pe spete asemănătoare nu te ajuta prea mult, instanta nu este obligata sa tina cont de ele pentru ca jurisprudența nu este izvor de drept(cu excepția hotărârilor ICCJ în anumite domenii)

Evident ca nu contesti fara sa poti aduce probe ca nu a fost precum spui (martori, poze etc) desi, repet, in legislatia noastra aceasta sarcina pica in poala intimatului, tocmai ca ex propriis sensibus nu costituie un element solid in proces (sunt hotarari ICCJ pe tema asta, suficiente).
Oricum ar fi am divagat pentru ca in cazul meu nu se aplica regula aceasta. In contestatie s-au cerut dovezile foto si certificatul metrologic al radarului. Prin propriile simturi agentul nu poate masura o viteza .....

#33
sebannu1

sebannu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 09.01.2010
Cheia se afla în dosar, vezi ce scrie în încheierea instantei de la termenul anterior, care-i motivul pentru care nu a întrat pe fond acordând un nou termen de judecata. Posibil sa fie pentru depunerea intampinarii. Sunt curios dacă și pe ce motive admite repunerea în termen.

#34
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Vai de p... noastra ce ne paste. Stii ca ai gresit,recunosti dar tot cu s... pe sus. Vai de curu nostru.

#35
Impact

Impact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 13.07.2007

View Postmariusr1976, on 30 noiembrie 2018 - 13:03, said:

Vai de p... noastra ce ne paste. Stii ca ai gresit,recunosti dar tot cu s... pe sus. Vai de curu nostru.
SI eu plang cand iti citesc postarile si am acelasi sentiment. Diferenta e ca eu ti le inteleg!

View Postsebannu1, on 30 noiembrie 2018 - 13:01, said:

Cheia se afla în dosar, vezi ce scrie în încheierea instantei de la termenul anterior, care-i motivul pentru care nu a întrat pe fond acordând un nou termen de judecata. Posibil sa fie pentru depunerea intampinarii. Sunt curios dacă și pe ce motive admite repunerea în termen.

La prima infatisare imi apare doar amanare, fara motive. Dar nu e musai sa treaca vreun motiv, se amana si prin neprezentarea partilor... mai ales ca eu am depus ulterior cerere privind judecarea in lipsa ...

#36
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

View PostImpact, on 30 noiembrie 2018 - 12:39, said:


Nu sunt avocat, nici studii juridice n-am. Mi-a placut sa citesc si sa ma informez (necunoasterea legii nu te exonereaza de raspundere). Referitor la conduita rutiera ... fara dar si poate sunt un neobosit partizan al respectarii normelor .... doar ca sunt momente in care nu esti atent si in mod involuntar incalci legea.



Era un sector de drum in afara (il consideram eu, se pare ca nu e), filtru, 12 politisti intr-o parcare, radar pistol si masini oprite cu zecile....



Putin probabil pentru ca mi-au solicitat depunerea taxei de timbru si plangerea in original pana la primul termen (desi erau in original dar deh...). Si au trimis la adresa corecta.
Atata tevatura, cand oamenii iti spun sa intri pe portal.just.ro si sa vezi ce s-a stabilit la termenul la care nu te-ai prezentat.
E posibil politia sa nu fi depus Intampinare. Nu e obligatoriu. Nedepunerea ei atrage decaderea din dreptul de a mai invoca exceptii si aparari.
Daca instanta o sa le solicite sa depuna inregistrarea video or sa o faca.
Deci?.......

View PostImpact, on 30 noiembrie 2018 - 13:09, said:

SI eu plang cand iti citesc postarile si am acelasi sentiment. Diferenta e ca eu ti le inteleg!



La prima infatisare imi apare doar amanare, fara motive. Dar nu e musai sa treaca vreun motiv, se amana si prin neprezentarea partilor... mai ales ca eu am depus ulterior cerere privind judecarea in lipsa ...
Nu este adevarat. Cererea de judecare in lipsa nu atrage amanarea cauzei, precum si nici neprezentarea partilor daca au avut cunostiinta de termen si au solicitat judecarea in lipsa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate