Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Contestatie

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
37 replies to this topic

#1
Impact

Impact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 13.07.2007
Salve!
Se da urmatoarea speta:
Mi-a fost luat permisul in septembrie, radar 130km/h in zona de 70km/h, 3 luni. Pentru a trage de timp am depus contestatie in care am solicitat  prezentarea dovezii de catre politie. A fost stabilit dupa 45 zile primul termen la care nu m-am prezentat. Ideea este ca nu am primit intampinarea din partea politiei rutiere, desi a trecut primul termen.
Codul civil arata ca intampinarea se depune in termen de 25 zile de la comunicare, ulterior stabilindu-se primul termen (dupa alte zece zile in care sunt obligat sa raspund la intampinare).
Ori, nedepunerea intampinarii atrage dupa sine decaderea din drepturi.
Nu stiu daca s-a mai confruntat cineva cu o situatie asemanatoare, sper ca da. In plus, intampinarea trebuie comunicata si reclamantului....astfel exclud situatia necomunicarii acesteia.
Poate stiti ceva ...


#2
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,335
  • Înscris: 22.10.2007
dar... de ce nu le-ai lasat permisul si sa nu mai faci?
eventual dat testul de reducere a perioadei daca se poate.

#3
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Procesul își va urma cursul firesc. Na, acum ar trebui să faci ce face avatarul tău. Mai contează ce și cum? Ți-ai atins scopul, ai tras de timp :)

Edited by caiuscorneliu, 30 November 2018 - 03:26.


#4
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

View PostImpact, on 30 noiembrie 2018 - 01:25, said:

Pentru a trage de timp am depus contestatie

Tipic românesc Posted Image

#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
In plangere ce ai contestat tu? Viteza? Sau altceva?

#6
Impact

Impact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 13.07.2007
1. Reducerea perioadei la o luna din trei luni ramane valabila indiferent daca depui sau nu contestatie.
2. Daca depui contestatie (e dreptul oricarui om, inclusiv a cocalarilor), esti obligat sa comunici politiei in termen de 15 zile hotararea definitiva a instantei, altfel se majoreaza cu o luna si nu ai drept de examen.
3. Am contestat viteza, asta nu ma face cocalar. Din contra, ma face o persoana care-si cunoaste drepturile. Mai ales cand politistul e urcat in copac cu radarul pistol.
4. Am ales sa trag de timp pentru ca persoana care ma poate ajuta ca sofer in perioada non permis este plecata si revine din Ianuarie.
5. Prezentarea dovezilor in instanta revine in dreptul intimatei, ei trebuie sa demonstreze ca fapta pe care am savarsit-o e reala. Asta pentru ca nu au obligatie sa iti arate filmari si nici nu ai voie sa le ceri tu actele aferente fiecarui control decat instanta.
Inca o data, nu are rost sa postam fara bagarw de seama ...

Edited by althea, 30 November 2018 - 19:34.
răspuns la un mesaj sters


#7
Kaffir2018

Kaffir2018

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,332
  • Înscris: 15.06.2018

View PostImpact, on 30 noiembrie 2018 - 09:03, said:


3. Am contestat viteza, asta nu ma face cocalar. Din contra, ma face o persoana care-si cunoaste drepturile. Mai ales cand politistul e urcat in copac cu radarul pistol.


Vai ce grozavie!!!!
Dar ce drept ti s-a incalcat? Nu de alta, dar sa stiu si eu daca voi fi amendat...

#8
Impact

Impact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 13.07.2007
Incerc sa explic plastic...altfel nu intelegeti.
Nu mi s-a facut vreo nedreptate si nici nu mi s-a incalcat vreun drept, fapt pentru care elementele probatorii in contestatia depusa nu s-au bazat pe aceste aspecte.
Dar cand un politist e urcat in copac printre crengi e posibil ca radarul pe care il foloseste in astfel de imprejurari sa nu inregistreze corect viteza, nr inmatriculare, masina etc.
Si sa iti mai explic ceva. Am recunoscut si in fata politistilor ca am avut viteza dar ca nu stiu cat, asta pentru ca nu eram cu ochii pe vitezometru intr-o portiune de drum care parea afara din localitate (centura Bucurestiului).

Edited by Impact, 30 November 2018 - 09:12.


#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
@Impact : ai gresit , ai fost penalizat ! Restul sunt povesti care ajung la acelasi rezultat , indiferent de contestatiile tale ! Ai dovada 15 zile si atat . Data viitoare , daca tot zici ca din " permis " traiesti , fii mai atent si respecta legea ! Daca nu esti in stare sa descifrezi semnele de circulatie poate ar fii mai bine sa lasi soferia pt altii ....

Edited by Baxon, 30 November 2018 - 09:16.


#10
Impact

Impact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 13.07.2007
Doamne. Va rog mult, nu mai postati daca habar nu aveti. Va rog!!
Ce dovada 15 zile? Permisul s-a restituit pe baza certificatului de grefa.
Din permis traiesc eu? Nu stiu de unde ai dedus asta. Si inca ceva, prietene: de unde stii ce viteza am avut eu? De unde stiu eu ce viteza am avut? E dreptul meu sa ma apar, reveniti-va! Nu mai postat ca niste cocalari fara sa cititi legea!

#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Verifica pe portalul instantelor situatia procesului.
Posibil sa fie deja data sentinta.

#12
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Cand te-au oprit nu ti-au zis de ce te-au oprit ?
E dreptul tau sa te aperi cand ti se face o nedreptate ceea ce nu e cazul in situatia data ( chiar tu ai recunoscut ca ai calcat pe bec ) .
P.S. Sper sincer sa-ti retina permisul , masim de perioada , poate asa inveti sa respecti regulile de circulatie .
P,S. Doar cocalarii nu respecta limita de viteza si regulile de circulatie ...

#13
Impact

Impact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 13.07.2007
Baxon:

cocalár sm [At: MDA ms / Pl: ~i / E: nct] 1 Rrom care caută (sau mănâncă de) prin gunoaie. 2 (Rar) Fante de mahala. 3 (Pgn) Om de nimic.

Multi dintre romani nu au notiunea cuvintelor si uziteaza de acest lucru fara vreun pic de rusine.
Ma opresc aici din a raspunde tuturor ineptiilor pe care le debitati.
Inca o data, cititi legea, fratilor!
Romanasul intotdeauna are o problema cu cei de langa el si ridica parul inainte sa se documenteze aratand ca el este destept si infingand discutii despre moralitate acolo unde nu este cazul (in speta asta). Daca il pui pe acelasi romanas in situatii concrete prin care poate lua atitudine impotriva unui fapt daunator concret, se eschiveaza si il impinge pe celalt la inaintare, considerand ca mai bine stai in banca ta, mai bine nu te bagi, mai bine stai linistit. Asta ca o paranteza.
A face cocalar o persoana care a luat o amenda pentru viteza si a contestat viteza cu care mergea ...e de-a dreptul penibil si infiorator. Dar asa se intampla cand nu cunosti legile, in viata ta nu ai ajuns in fata unei instante (nici macar ca din pura curiozitate intr-o sala de judecata) si cataloghezi acest lucru cu o moralitate nedemna.

LE: Subsidiar celor aratate mai sus:
Cand contesti aproximativ 15 amenzi de cand ai permis (cazul meu) si ti se respinge una .... nu inseamna ca esti cocalar, inseamna ca iei atitudine la abuzurile unora care au puterea de a-ti inmana un proces verbal fara cap. Exista o prezumtie de nevinovatie care nu e sora cu cocalarismul, este sora cu cunoasterea. Din pacate multi dintre noi nu stim  ca acele consemnari facute de agentul constatator în procesul verbal beneficiaza de prezumtia de veridicitate, INSA aceasta opereaza pana la limita la care prin aplicarea ei nu s-ar ajunge în situatia ca persoana învinuita de savarsirea faptei sa fie pusa in imposibilitatea de a face dovada contrarie celor consemnate in
procesul-verbal.

Spor si cunoastere va doresc!

Edited by Impact, 30 November 2018 - 09:47.


#14
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Postați în legătură cu subiectul, vă rog!

#15
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Intră pe portal.just.ro, caută judecătoria la registratura căreia ai depus plângerea, introduci numele tău și vei găsi dosarul. Intri pe dosar și poți vedea termenele și soluția (dacă există deja).

#16
Impact

Impact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 13.07.2007

View Postpui, on 30 noiembrie 2018 - 09:41, said:

Intră pe portal.just.ro, caută judecătoria la registratura căreia ai depus plângerea, introduci numele tău și vei găsi dosarul. Intri pe dosar și poți vedea termenele și soluția (dacă există deja).

Realizezi ca nu postam daca nu verificam stadiul dosarului .... o sedinta amanata in octombrie, urmatoarea in decembrie.

#17
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostImpact, on 30 noiembrie 2018 - 09:11, said:

.........
Dar cand un politist e urcat in copac printre crengi e posibil ca radarul pe care il foloseste in astfel de imprejurari sa nu inregistreze corect viteza, nr inmatriculare, masina etc.
... Am recunoscut si in fata politistilor ca am avut viteza ........
Deci tu recunosti ca esti vinovat , dar ar trebui sa plateasca cei ce te-au prins , nu tu .
Minunata tara , minunati locuitori !

#18
Impact

Impact

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 13.07.2007

View Post86-APP, on 30 noiembrie 2018 - 10:18, said:

Deci tu recunosti ca esti vinovat , dar ar trebui sa plateasca cei ce te-au prins , nu tu .
Minunata tara , minunati locuitori !

Da, recunosc ca am avut viteza. Am avut viteza de 100km/h, nu 130. Astfel masura care se impunea era amenda contraventionala fara retinerea permisului de conducere.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate