Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Telekom nu mai ofera optiuni pentru internet

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#19
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011

View Postaris86, on 11 decembrie 2018 - 15:06, said:

Acu ai viteze la net cuprinse între 0-940 Mbs. Depinde de norocul fiecăruia. Pe un laptop din 2012, pe net de 1000 de la RDS, prind maxim 890 Mbs cu HDD de 750 Mbs și 7200 rot/min, cu alte cuvinte procesorul și ramii fac toată treaba, HDD mai puțin contează.
La toti am vazut ca apare chestia aia cu viteza maxima si viteza minima garantata, chiar ieri am vazut si la Digi. La Telekom apare doar pe contract, nu in site, si nu stiu daca se intampla asta ca au site-ul varza sau "baietii cu vechime" considera ca da rau la client. In contract scrie asa la descrierea serviciului:

Quote

Viteza maxima de descarcare: 1000 Mbps.
Viteza maxima de incarcare: 500 Mbps.
Viteza de descarcare/incarcare a datelor disponibila in mod normal este intre 60% si 100% din viteza maxima de descarcare/incarcare.
Viteza minima de descarcare/incarcare este de 1% din viteza maxima de descarcare/incarcare.
Tehnologie FTTH.
Am scris corect: 1%! Deci eu daca am un download real de 1MB/s nu pot reclama nimic... Sunt obligati sa puna chestiunea asta pentru ca au un singur tip de abonament pe care il dau si la aia cu ADSL, si la aia cu VDSL si la aia cu FTTH dar va garantez ca pe FTTH niciodata nu se va intalni situatia de mai sus. La Digi Fiberlink 1000 au limitele minime la 200 / 100 Mbps in conditiile in care au niste cerinte halucinante pentru sistem: minim i7 Quad-Core, min 4 GB RAM (sic!) si obligatoriu SSD. Probabil nu au aflat ca a aparut i9 ca sigur pe ala il puneau...

La testele de viteza conteaza intr-adevar procesorul si RAM-ul pentru ca descarcarea se face in RAM, fiind vorba de descarcarea unor fisiere unice mici. Dar cand ai de descarcat fisiere multiple trebuie ca si hard disk-ul sa poata scrie constant la viteza respectiva. Asta este imposibil la un hard disk cu platan (fie el si la 7200 rpm) mai ales in conditiile in care exista fragmentare sau daca e hardul obosit - devine imposibil sa sustina viteza respectiva, plus ca in acelasi timp este accesat si de alte aplicatii...
Daca te intereseaza descarcarea reala si nu ce da in teste, musai SSD!

View PostLivTED35, on 11 decembrie 2018 - 03:13, said:

Ok ok. Dar daca ei ofera maxim in contract si la fata locului pot oferi 2-4 Mbps? Dar daca iti dau 1 Gbps si in realitate iti merge cu 100 Mbps? Ce este cu mizeria asta?

"Mizeria" asta e valabila la toti, nu numai la Telekom. Problema la ei este ca folosind mai multe tehnologii fiecare dintre ele functioneaza bine dar intre anumiti parametri foarte diferiti de la una la alta. Din cauza asta ei din start nu pot oferi un singur tip de abonament la toata lumea.
Una este ADSL sau VDSL si alta este FTTH unde ai fibra optica pana in casa. Eu am un PC vechi cu care inca imi fac treaba si nu pot avea pretentii dar am un prieten cu calculator i3 gen a 7-a si SSD care desi are abonamentul de 500Mbps atinge in teste si 587 Mbps. E super multumit...
Probabil la fel as fi fost si eu daca imi ofereau 100 sau 300 Mbps la un pret mai mic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate