Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Voucher Eco-Rabla al Primariei Bucuresti - renteaza sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Rabla si eco-voucher sunt 2 programe diferite. Ca Rabla a inceput este una, eco-voucherele inca nu.

Posibil ca cele 2 programe sa fie tratate diferit din punct de vedere fiscal. La Rabla totul este clar, la voucherele date de PMB anul trecut pentru biciclete vad ca problema se pune altfel - Persoanele care au primit anul trecut vouchere pentru biciclete de la Primăria Capitalei sunt obligate să depună în acest an Declarația Unică și să plătească un impozit de 10% pentru acest venit, spun reprezentanți ai ANAF.

https://www.digi24.r...la-fisc-1114340

Cat despre programul derulat prin PMB, din cei 5.000 acceptati in program au depus dosare 4.241, dintre care au fost acceptati 4.193 de proprietari eligibili. Primăria Municipiului București a anunțat pe 6 aprilie 2019 printr-un comunicat de presă remis MEDIAFAX că va semna în curând contractul cu operatorul economic care a câștigat licitația privind tipărirea eco-voucherelor aferente „Programului de stimulare a eliminării din traficul bucureștean a autovehiculelor cu grad ridicat de poluare”, contratul aflându-se pe circuitul de avizare al instituției.
După semnarea acestui contract, Primăria Capitalei va publica pe site-ul propriu www.pmb.ro, secțiunea „Eco-voucher în schimbul unui autovehicul uzat", lista beneficiarilor și va lansa comanda pentru tipărirea carnetelor cu eco-vouchere către prestator.

Eco-voucherele astea sunt valabile tot anul 2019, iar lista cu agentii economici inca nu a fost publicata.
Oricum, se pot folosi si individual - daca este sa cumperi un produs sub 3.000 lei nu ti se da rest, daca il iei cu 3.200 lei, dai tu diferenta de 200 lei.

Eu am intrebat la Honda si au zis ca au depus documentele pentru inscriere, ramane de vazut cand va apare lista si cand se vor distribui voucherele.

https://www.mediafax...ni-noi-18036169

#20
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016
Vedeți sa nu pățiți ca cei cu bicicletele :))) Sa plătiți impozit pentru voucher 🤣

#21
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Au anuntat ca eco-voucherele vor fi emise de Up Romania SRL, o societate care are ca obiect de activitate emitere tichete de masa, tichete cadou, tichete de cresa si tichete de vacanta.
Agentii economici interesati se pot inscrie in perioada 03-16.05.2019.
In 5 zile vor fi validati, dupa care se publica lista.

Edited by claudiu1, 25 April 2019 - 18:07.


#22
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 MicroEdge, on 17 aprilie 2019 - 05:50, said:

Vedeți sa nu pățiți ca cei cu bicicletele :))) Sa plătiți impozit pentru voucher 🤣
Și ce dacă? Tot rămîne cu 8.100...

Edited by radunic, 27 April 2019 - 15:06.


#23
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
A inceput distribuirea eco-voucherelor de la PMB.Exista pe undeva lista cu firmele inscrise?

#24
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010

 FARAROTI, on 31 mai 2019 - 14:51, said:

A inceput distribuirea eco-voucherelor de la PMB.Exista pe undeva lista cu firmele inscrise?

Ce trebuie sa faci sa intri in posesia unui voucher?

#25
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

 FARAROTI, on 31 mai 2019 - 14:51, said:

A inceput distribuirea eco-voucherelor de la PMB.Exista pe undeva lista cu firmele inscrise?
Distribuirea a inceput de pe data de 31.05 prin Urgent Cargus.
A fost publicata lista agentilor economici acceptati. Normal ca apar Flanco, Altex, Emag, Evomag, Media Galaxy. Pana si Auchan sau Hervis.
Culmea este ca la capitolul autoturisme nu apar Dacia si Renault, in schimb apare Ssangyong si, de ce nu, Jaguar...
Se va umple Bucurestiul de jaguari Posted Image
http://www.pmb.ro/in...co_vouchere.pdf

Edited by claudiu1, 01 June 2019 - 09:34.


#26
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

 pielea, on 31 mai 2019 - 21:08, said:

Ce trebuie sa faci sa intri in posesia unui voucher?
Daca este vorba de eco-voucherul de 9.000 lei dat de PMB, trebuie sa fi fost in lista celor 4.193 validati dintre cei 5.000 acceptati in 25.10.2018. Sau sa negociezi cu cineva care este dispus sa-l cedeze in favoarea altcuiva, cu observatia ca eco-voucherul fiind nominal, trebuie ca la cumparare factura sa fie pe numele titularului, altfel nu se deconteaza de catre primarie. Ca dupa aceea proprietarul face ce vrea cu bunul astfel dobandit, este alta problema. Cam asa s-a intamplat si cu voucherele date pentru biciclete in Bucuresti, cand s-a reclamat ca bicicletele au ajuns la alte persoane decat cele care au primit voucherele. Iar PMB a precizat intr-un comunicat ca nu are treaba cu ce face propietarul cu bicicleta dupa ce o cumpara pe numele lui.

Mai exista posibilitatea sa se mai faca alta sesiune de inscriere pentru eco-voucher in toamna. Anul trecut inscrierile au durat cam o zi si jumatate.

Ori voucher prin programul PSIPAN, gestionat de Ministerul Mediului, cu valoarea nominala de 6.500 lei, cu ceva bani in plus pentru inscriere la autoturisme hibride sau electrice.

Edited by claudiu1, 01 June 2019 - 17:47.


#27
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Se cumyleaza cele doua? Rabla si bucrabla?

#28
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004

 pielea, on 02 iunie 2019 - 21:32, said:

Se cumyleaza cele doua? Rabla si bucrabla?
Nu se cumuleaza. La art. 6, alin. (1) din Regulamentul Programului de stimulare a eliminarii din traficul burestean a autovehiculelor cu grad ridicat de poluare prin acordarea de eco-vouchere scrie ca... Eco-voucherul nu se cumuleaza cu prima de casare aferenta Programului guvernamental derulat de Administratia Fondului de Mediu si cu alte programe/proiecte aflate in derulare.

http://www.pmb.ro/in...re_20181011.pdf

Fondurile pentru Rabla PSIPAN am inteles ca sunt pe terminate, Eco-voucherele date de PMB sunt valabile pana la sfarsitul anului.

#29
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
A inceput distribuirea eco-voucherelor. Am un vecin care le-a primit azi. Zice ca sunt 3 file cu cate 3.000 lei fiecare, nominale, cu CNP si valabile pana pe 30.09.2019.

Attached Files


Edited by claudiu1, 03 June 2019 - 13:48.


#30
roni01

roni01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 23.09.2005
Am primit vineri, 31.05 voucherele. De-abia acum incep problemele, din punctul meu de vedere, deoarece intentionez sa achizitionez electrocasnice necesare utilarii unei bucatarii noi iar magazinele listate au o oferta foarte limitata (1-2 modele) sau nimic in cazul plitelor si cuptoarelor incorporabile clasa A++. Acolo unde exista, Evomag sau Emag, au avut grija sa ridice preturile cu cel putin 30% fata de magazinele care nu sunt pe lista comerciantilor eligibili. Ma asteptam sa fie o invarteala romaneasca de a baga bani in buzunarul privilegiatilor dar sa ridice preturile in halul asta chiar este nesimtire. Dar asta este, cine poate.... Apropo de firme privilegiate, nu inteleg ce cauta firma Noumax printre comercianti deoarece pe site-ul lor vad ca vand doar niste Ipad-uri, I-phone si nu stiu ce chestii pentru TV, deci unde sunt electrocasnicele sau TV cu clasa energetica A++?

#31
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
A luat careva,ceva cu voucherul?Am vrut sa iau o trotineta de la Evomag,si cica n-au implementat programul(in traducere n-au umflat preturile).

Edited by FARAROTI, 06 June 2019 - 12:20.


#32
mihaib123

mihaib123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.06.2018
Se mai aude ceva de data inceperii programului? Aceeasi problema am avut-o la eMag cand m-am dus (pregatit de "shopping")

#33
cristyjas

cristyjas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 23.05.2008
La Altex, am fost la 4 magazine(2 Altex si 2 Mediagalaxy). Cuptoare nu se poate ca nu au clasa A++. Un singur cuptor AEG la cca. 6000lei.La alt magazin nu intrau produsele cu reducerea din online ci la pret intreg, altul nu le avea pe stoc(desi puteau sa le aduca din depozit), iar la altul au spus ca le aduc din 2 depozite separate si trebuiesc 2 facturi pe care nu le pot deconta la PMB.Se pare ca e treaba romaneasca facuta pe genunchi.P.S.De cand cu programul rabla pt.electrocasnice si cu aceste ecovouchere mie cel putin, mi se pare ca preturile au urcat(poate doar mi se pare...).

Edited by cristyjas, 09 June 2019 - 19:21.


#34
mihaib123

mihaib123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.06.2018
Deci si Altex au inceput sa accepte eco-voucherele?

#35
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006

 FARAROTI, on 06 iunie 2019 - 12:20, said:

A luat careva,ceva cu voucherul?Am vrut sa iau o trotineta de la Evomag,si cica n-au implementat programul(in traducere n-au umflat preturile).

O sa razi, dar trotinetele le-au scumpit cu 200lei intre commentul tau si pana am observat eu Posted Image))
In alta ordine de idei, vinde careva voucherele? Am nevoie de 2 la pret bun :).

Edited by FallenAngel, 11 June 2019 - 07:18.


#36
mihaib123

mihaib123

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.06.2018
Stie cineva ceva de eMag? Eu am sunat aseara si au zis ca lucreaza la implementarea programului, dar nu stie cand incepe. Problema e ca usor-usor cam dispar din stoc produsele pe care le caut si vor fi cam degeaba voucherele.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate