Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Voucher Eco-Rabla al Primariei Bucuresti - renteaza sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Buna tutror.

Parintii mei au un Opel Vectra B din 96, motor benzina 2.0, aprox 180k km. Nu-l prea folosesc si s-au gandit sa-l dea la eco vouchere. Masina nu mai are baterie - a avut o problema la instalatia electrica (alternator poate) si descarca bateria.

I-au acceptat in program, insa acum au aflat ca la casare nu li se plateste nimic pe masina.

Deci ei trebuie sa o caseze, sa o radieze - o costa aici vreo 2-300 lei, nu stiu, ceva acte si la final daca e totul OK - se poate sa nu fie - li se dau vouchere dar nu s-a precizat inca magazinul.
Ei s-au gandit ca sa cumpere ceva electrocasnice pt casa, dar nu stim la ce magazin, de care - daca sunt numai unele.

Pe scurt - voi ce ziceti, cat ar putea lua pe masina vanduta asa normal, sau merita sa o dea la rabla?

Opinii, pareri...

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Eu așa pe nevăzute zic între 100 și 400 de euro. Dacă îi pun baterie.

Ce valoare au voucherele ?

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pentru casare la Remat primesti pur si simplu pretul pe fierul vechi. Nu stiu cat mai este kg de fier vechi.
Daca soliciti voucher pentru programul rabla, il folosesti doar pentru achizitionare autoturism nou.
Nu poti cumpara altceva cu el.

Daca o vinzi asa cum este se pot obtine intre 300~500EUR

#4
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
My bad: voucherele de la PMB sunt in valoare de 9000 lei (sper ca net, dar nu stiu) si scria ca se pot cumpara si electrocasnice.

Din cadrul regulamentului PMB: "Primaria Capitalei își propune astfel eliminarea a 5.000 de autovehicule uzate, cu grad ridicat de poluare, de pe raza municipiului București și acordarea a 5.000 de eco-vouchere cu o valoare nominală de 9.000 lei/ eco-voucher în vederea achiziționării exclusive de autoturisme noi EURO 6, non-diesel, mijloace de locomoție noi ”prietenoase cu mediul”, non-diesel, hibride sau electrice, obiecte electrocasnice și electronice noi cu clasa energetica superioară, în schimbul predării spre casare a unui autovehicul uzat."
Din pacate nu spune ce fel de magazine accepta voucherele astea, si daca numai pt anumite produse.

Cei din programul voucher nu mi platesc nimic pe masina. Nici macar fier vechi - asa mi-au zis.

#5
nila1984

nila1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 28.10.2013
9000 ron pt masina aia e ok.
Eu n-am mai apucat, am un  opel astra g de care vreau sa scap...

#6
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,535
  • Înscris: 13.06.2004
Dar e chiar în stare aşa de proastă maşina aia de o dai la fier vechi?   :scratchcin:

#7
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006

View Postnila1984, on 28 noiembrie 2018 - 15:19, said:

9000 ron pt masina aia e ok.
Eu n-am mai apucat, am un  opel astra g de care vreau sa scap...

Nu e chiar asa de OK, mai explic o data de ce: pt biciclete nu se putea alege decat unele modele, scumpe. Nu din orice magazin etc. daca la electrocasnice imi fac la fel am dat masina degeaba ca nu scot niciun ban de pe ea.
Aici e problema mea

#8
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006

View Postdjl, on 28 noiembrie 2018 - 15:39, said:

Dar e chiar în stare aşa de proastă maşina aia de o dai la fier vechi?   :scratchcin:
Eu zic ca nu - parintii mei au inscris-o. De asta intreb aici cum e mai bine.

#9
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,535
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă maşina e în stare bună, găseşti piese de schimb, nu e folosită des, păstreaz-o.
Asta e maşina? https://en.wikipedia..._B_(1995–2002)

Edited by djl, 28 November 2018 - 16:18.


#10
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Cele 5000 de vouchere acordate de Primarie au fost epuizate, drept urmare nu se mai pot face inscrieri. S-au inscris 6000, au fost acceptati numai 5000.
Lista cu cei 5000 de proprietari ACCEPTATI in program este publicata pe site-ul primariei.
Poate la anu o sa ai mai mult succes.

#11
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
E deja acceptat.

#12
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006

View Postdjl, on 28 noiembrie 2018 - 16:17, said:

Dacă maşina e în stare bună, găseşti piese de schimb, nu e folosită des, păstreaz-o.
Asta e maşina? https://en.wikipedia...)

Nu masina e asta https://www.pieseaut...5-0-0-0-0-0.jpg
nu am la ce sa o pastrez, parintii mei nu o folosesc si eu am alta.
Doar ca mi-as dori sa ia ceva pe ea, nu sa o dea degeaba.

#13
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,535
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă te mulţumeşti cu 800-1.200 Euro, dă-o pe bani   :)

#14
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Vouchere non-valoare. I-a facut pe oameni sa scape de rable. N-am auzit de niciun comerciant care sa accepte voucherele primariei.

#15
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006

View Postprimuministru, on 29 noiembrie 2018 - 19:24, said:

Vouchere non-valoare. I-a facut pe oameni sa scape de rable. N-am auzit de niciun comerciant care sa accepte voucherele primariei.

Deja au aparut acele vouchere? Din ce stiu eu nici macar nu s-au dat nimanui inca, abia au afisat lista de inscrisi.

#16
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Asta e problema, deocamdata e doar o lista. Nu exista metodologie, nu exista o lista cu comerciantii/dealerii care accepta voucherele,nimic.
Dar oricum, scopul a fost atins, Capitala a mai scapat de cateva mii de rable. Ce se va intampla in continuare chiar nu mai conteaza.

#17
victoryp

victoryp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 27.06.2009
Pentru cine a fost interesat există regulamentul pe site-ul pmb.Eu am dat Dacia mea 200 ron cu transport gratuit. Ma chinuiam de ceva vreme sa o dau cu 1500 ron la cineva care lua mașina noua dar n-am gasit.(tot raul spre bine).Cand vreodata luam 9000 ron pe ea chiar si in voucher? 3x3000 este chiar bine nu trebuie cheltuiti toți odată.O sa se afișeze si lista cu magazinele acceptate în program.

Edited by victoryp, 23 December 2018 - 10:48.


#18
AlexandruVio

AlexandruVio

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.01.2019
Salut, eu astept cu mare interes lista cu comercianti intrati in program. Pana cum am fost la Kia si Suzuki si am primit doar raspunsuri negative.

Doar cei de la Hyundai au zis ca este posibil sa se inscrie in program.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate