Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Impozit auto ?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#19
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postkalu4u, on 28 noiembrie 2018 - 11:53, said:

De ce sa platesc impozit inca o data daca el a fost platit deja ?
Masinile sunt Second Hand. De cate ori se plateste impozit pe un obiect second hand la comunisti ??

Impozitul se plătește PENTRU VENITUL REALIZAT ÎN URMA VÂNZĂRILOR.

Câți ani ai ?

View PostIon_de_la_Raion, on 28 noiembrie 2018 - 11:57, said:

Si Al Capone vindea masini SH ?

M-am exprimat destul de clar zic eu. Care parte din enunț n-o înțelegi ?

Quote


The federal authorities became intent on jailing Capone and prosecuted him in 1931 for tax evasion, which was at that time a federal crime; the prosecution was a novel strategy. During a highly publicized case, the judge admitted as evidence Capone's admissions of his income and unpaid taxes during prior (and ultimately abortive) negotiations to pay the government taxes he owed. He was convicted and sentenced to 11 years in federal prison. After conviction, he replaced his defense team with experts in tax law, and his grounds for appeal were strengthened by a Supreme Court ruling, but his appeal ultimately failed. Capone showed signs of syphilitic dementia early in his sentence and became increasingly debilitated before being released after eight years of incarceration. On January 25, 1947, Capone died of cardiac arrest after suffering a stroke.[3]


#20
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018

View PostMaddow1, on 28 noiembrie 2018 - 11:13, said:

Din ce stiu, pe masina nu se plătește impozit pentru ca este un bun propriu.
Asta de unde e scoasa?
Serios intreb, ca eu platesc ca bou...pt ambele.

#21
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Poate ale tale nu sunt bunuri proprii Posted Image

Auzi, da' becurile la tine-n bord cum fac? Licăre ? Se sting ? Se aprind toate ? Posted Image

Edited by waterman, 28 November 2018 - 12:15.


#22
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012

- art. 42 Venituri neimpozabile litera g) din codul fiscal:

"In intelesul impozitului pe venit, urmatoarele venituri nu sint impozabile:
g) veniturile primite ca urmare a transferului dreptului de proprietate asupra bunurilor imobile si mobile din patrimoniul personal.



#23
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Da boss frumos citatul dar se referă la situația când vinzi ceva din proprietatea ta. Nu când ești samsar. Care e altcumfel.

#24
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
Păi din ce proprietate vand smechere, A lu tataia ? Normal ca din a mea .

#25
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și samsarul auto tot din proprietatea lui vinde. Asta nu înseamnă că e legal ce face.
Smechere Posted Image

Dacă ești așa de smecher du-te la fiscul lor și întreabă.

Aber vorsicht das stimmt nicht.

Anul trecut întrebai pentru un prieten cum să fentezi fiscul

Quote

In luna iulie, un prieten a cumpărat o mașină din Germania (el este stabilit acolo) cu scopul de a o vinde eu in Romania, mentionez ca nu am inregistrat-o la administrația financiară, dar i-am scos două seturi de nr rosii. Ieri am gasit cumpărător, am facut contractul între mine și el iar acum trebuie să îi dau fiscalul.
Intrebarea mea e: Pot sa fac Kaufvertrag(contract) intre prietenul din Germania și ultimul cumpărător? Eu sărind din schema in situatia asta.


Tu ești șmecher barosane nu eu. Eu sunt un fraierici care se duce la muncă și statul îi ia impozit. Nu am șmecherie-n mine.

Edited by waterman, 28 November 2018 - 13:28.


#26
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017
Stii tu ceva...............
Dar ca sa fie asa cum vrei tu, trebuie sa transferi dreptul de proprietate la pret zero.
Daca dai din buzunarul propriu  x bani si cumperi una, doua, sapte, noua autoturisme din germania, iar apoi le "vinzi" in Romania cu zero lei, atunci nu realizezi venituri, deci fiscul nu are treaba cu tine.
Contractul respectiv se numeste (parca, nu sunt jurist), transfer de proprietate cu titlu gratuit.

Edited by OPEDI, 28 November 2018 - 13:46.


#27
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Exista o diferenta intre termenii de proprietate cum ar fi "proprietar de drept" si "proprietar de fapt".

Colegul nostru "samsar" cumpara si vinde masini si prin contractul de vanzare-cumparare i se transmite un drept de proprietate "de fapt", adica el chiar are acea masina in proprietate dar cu conditia ca intr-un nr de x zile sa definitiveze actiunea pt a deveni si proprietar de drept.
Ca el in acest numar de x zile re-vinde masina, este o alta poveste si aici incearca Statul Roman sa intervina (total aiurea zic eu pt ca va face si victime colaterale)

Oricare dintre noi stim ca daca am vandut o masina si cumparatorul n-a definitivat actele de transcriere a proprietatii nou dobandite, orice contraventie in care este implicat autoturismul respectiv ni se imputa noua ca si proprietari de drept desi in fapt nu mai suntem proprietari pt ca nu mai avem masina in folosinta si drept urmare ne putem sterge cu contractul la fund.

Edited by ncu, 28 November 2018 - 14:29.


#28
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Vecine ncu problema e impozitarea banilor făcuți din sămsăreală.
Nu impozitul pe mașina care nu rămâne de fapt la el.
El colegul nemțălit dar cu apucături românești ia mașina de la mamaie cu 400 de euro, o dă cu motorină și o vinde cu 2000. Și se teme că îl miroase fiscul ălora sau al nostru. Lui de asta îi e. Nu de impozitul pe mașină.


Înțelegi cum devine asta ? Posted Image

Edited by waterman, 28 November 2018 - 14:32.


#29
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Ok, ultima masina am vandut-o in urma cu vreo 7-8 ani dar nu stiu sa fi suferit vreun cost suplimentar (impozit) in toata treaba asta.

Eu, azi, daca imi vand Opelu si declar cinstit in contract ca valoarea e 2000 euro sa zicem, unde ar trebui sa revad o oarecare plata ca si impozitare ? In fond ma plimb cu cumparatorul la "copiat acte" si Primarie (in cazul meu, unde va fi scoasa de pe mine si pusa pe cump ca baza de impozitare) ...si eu cam atat.

Chiar intreb pt mine, nu pt un prieten.

PS - hai sa vedem ce facem si cu colegu' samsar pt ca e aiurea sa-l facem hot sau evazionist. In fond el incearca sa se strecoare (zicem noi) pe langa niste pauze de lege dar asta nu inseamna ca trebuie omorat cu pietre daca reuseste sa se foloseasca de o nisa.

In fond oricare putem cumpara o masina din Vest si apoi (pe bune) sa fim dezamagiti de ea si se incercam sa o revindem...

PS - am o problema cu samsarii care umbla cu "cioara vopsita" si km dati inapoi insa cu cetatenii care cumpara si revand niste masini pastrand o transparenta si seriozitate chiar nu am nimic.

Edited by ncu, 28 November 2018 - 14:49.


#30
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
Observ ca mai sunt si oameni cu capul pe umeri, nu doar ipocriți.

Ca sa revin la subiect, eu am întrebat doar daca pot avea probleme ca nu plătesc vreun impozit prin vanzare, pur si simplu nu stiu 100% ca trebuie plătit impozit pe profit la o vanzare de autoturism, nu am zis nicăieri ca vreau sa tepuiesc statul, daca voiam să fac asta făceam contractul de VC intre neamț și următorul cumpărător. Dar dacă scrie negru pe alb ca este ilegal ce fac ( si ma refer la maxim 5 masini pe an) doar nu sunt nebun sa continui asa ceva

Edited by Maddow1, 28 November 2018 - 14:54.


#31
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
S-a facut liniste ! Nimeni nu mai da cu legi si injurii pt ca nu exista o baza legala ...si nici nu poate fi una pt ca ai tot dreptul la un nr de x zile ca din proprietar DE FAPT sa devi proprietar DE DREPT.
In acel termen de x zile ti se impune sa definitivezi actele .... sau sa te razgandesti daca ceva nu-ti place.

Inca astept un raspuns. Eu cetatean roman vreau sa-mi vand ACUM masina si in contract cu cumparatorul trec valoarea reala a tranzactiei (ex dat - 2000 euro). Ok, urmeaza sa ma astept sa primesc o impunere de la Fisc ca "vedeti domnu' ca in 28 Nov 2018 ati vandut un autoturism declarat la valoarea de 2000 euro si drept urmare va revine un impozit de X euro " ......??

...sau vorbim doar din invidie pe aici imaginandu-ne ca vezi-Doamne cati bani face a moaca samsaru' ala in timp ce noi dam la saiba pt 3 lei ?

Intreb.

Edited by ncu, 28 November 2018 - 15:09.


#32
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
Nu exista nicio lege clara in situatia asta, crede-mă. Statul se leagă de firmele care aduc masini de ordinul zecilor/sutelor pe an si NU PLATESC TVA-ul, nu de persoane fizice. In Germania nici nu trebuie sa prezinti contractul de vanzare-cumpărare cand inregistrezi masina la fiscal si din motivul asta ma gandesc ca pe ei nu ii intereseaza dacă eu obtin profit mai departe.
In România cum se stabilește cota de impozitare pe un bun propriu si din ce sumă ? La înmatriculari Pipera te duci doar cu contractul scos la xerox de pe net si semnat de mână unde poti trece ce sumă vrei la tranzacție.

Edited by Maddow1, 28 November 2018 - 15:18.


#33
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mă oamene nu dă nimeni cu pietre nu te mai supăra așa.

Activitatea asta a ta de cumpărare mașini în Germania și revânzare în România generează un profit. Care nu e declarat niciunde. Dacă aduci 2-3 mașini pe an nu e problemă. Dacă aduci 5 pe lună cred că deja e puțin mai complicat. Asta poate să îți creeze ție probleme. Cel mai corect după mintea mea, având în vedere că locuiești din ce zici tu - acolo, e să faci o întrebare chipurile ipotetică la fisc la ei.

Gen ce ar trebui să faci dacă ai face ce faci deja. Ai înțeles ce am vrut să zic.

#34
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013

View PostMaddow1, on 28 noiembrie 2018 - 15:17, said:

Nu exista nicio lege clara in situatia asta, crede-mă. Statul se leagă de firmele care aduc masini de ordinul zecilor/sutelor pe an si NU PLATESC TVA-ul, nu de persoane fizice. In Germania nici nu trebuie sa prezinti contractul de vanzare-cumpărare cand inregistrezi masina la fiscal si din motivul asta ma gandesc ca pe ei nu ii intereseaza dacă eu obtin profit mai departe.
In România cine stabilește cota de impozitare pe un bun propriu si din ce sumă ? La înmatriculari Pipera te duci doar cu contractul semnat de mână unde poti trece ce sumă vrei la tranzacție.

Sigur ca nu exista si doar tastam discutii. Daca te-ar trage Fiscul la raspundere pt masina vanduta cerandu-ti cota parte, TOTI am trage de cazanele noastre 20-30 ani !

Statul nu asa vede situatia ci considera ca tu ca proprietar DE DREPT platesti impozite si taxe ANUAL pt acel autoturism iar in momentul transferului DE DREPT un altcineva va continua sa plateasca acele impozite si taxe.
STATUL eventual accepta sa nu primeasca nimic in acea perioada data legal de X zile pana are loc transferul de proprietate si aici este NISA gasita de samsari (care fie vorba intre noi mie mi-o convine pt ca ma scuteste de batai de cap sa merg personal in Vest sa-mi aduc o masina / ok, nu intram in discutii de kilometraj inapoi si alte prostii pt ca astea intra la altceva)

Prostia aia despre care am auzit ca proiect de lege in "marea lupta cu samsarii" ca sa nu poti avea nu stiu cate masini in proprietate sau sa nu  iti poti inlocui masina intr-un interval Y, mi se par niste imbeciltati. In fond si samsareala n-a aparut din dragostea pt bisnita ci pur simplu omu' a ramas fara optiuni avand in vedere traiul din Ro)

Am spus - ultima masina am vandut-o acum 7-8 ani ...de atunci trag de un cazan de Opel ....cu toate astea samsareala auto nu este pt mine desi e "la liber" -  pur si simplu, trebuie sa fi construit intr-un anume fel pt asta. Si totusi ii inteleg pe oamenii astia ! Daca tot exista cerere, daca tot ma pricep la masini si daca tot am de unde ...si daca tot nu trebuie sa platesc ceva , DE CE NU !

View Postwaterman, on 28 noiembrie 2018 - 15:21, said:

Mă oamene nu dă nimeni cu pietre nu te mai supăra așa.

Eu nu ma supar pt ca n-am de ce dar in urma cu cateva postari ii scoteati omului ochii cu nu stiu ce legi imbecile facandu-l hot si evazionist.

.....................................

@Maddow1 - daca esti cetatean DE DREPT in Germania (adica cu toate documentele la zi, inclusiv domiciliul) fi convins ca Statul german va avea grija sa te anunte in mod repetat cum ca ii datorezi ceva conform legilor lui in vigoare pt cele (800) de masini bisnitate.

...iar daca Statul Roman va insista in imbecilitatea lui de a lupta cu samsarii lovind si in cetatenii lui de buna-credinta, mare smecherie, te orientezi spre alte piete din Europa de Est.

Edited by ncu, 28 November 2018 - 15:48.


#35
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
Perfect de acord cu tine. Eu nu traiesc din asa ceva, ca sa ai un venit mare din vânzări de masini ar trebui să ai o flota de minim 10 Si deja vorbim de infiintarea unei societati comerciale. Toti mi au sărit în cap ca "vai domne samsar, hot" dar multi daca ar avea posibilitatea mea, ar face la fel. Am deschis threadul in speranta ca poate sunt si legiști pe aici sa explice clar, nu doar pe presupuneri.

Daca achiziționez o masina cu 10.000€ si o vand la acelasi preț (pe contract) pentru ca imi place mie sa schimb mașinile sa zicem, de ce ar fi ilegal ?

#36
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postncu, on 28 noiembrie 2018 - 15:06, said:

Inca astept un raspuns. Eu cetatean roman vreau sa-mi vand ACUM masina si in contract cu cumparatorul trec valoarea reala a tranzactiei (ex dat - 2000 euro). Ok, urmeaza sa ma astept sa primesc o impunere de la Fisc ca "vedeti domnu' ca in 28 Nov 2018 ati vandut un autoturism declarat la valoarea de 2000 euro si drept urmare va revine un impozit de X euro " ......??

...sau vorbim doar din invidie pe aici imaginandu-ne ca vezi-Doamne cati bani face a moaca samsaru' ala in timp ce noi dam la saiba pt 3 lei ?

Intreb.
Dacă vinzi mașina ta, pe care ai folosit-o, nu plătești impozit. Impozite plătești dacă faci comerț cu mașini. Dacă vinzi 5 mașini pe an te-ar putea lua fiscul la ochi că e mai greu să pretinzi că alea au fost toate mașinile tale personale. Dar probabil că au alți peștișori mai grăsuni de fript deci cu 5 troace pe an te strecori. Aici. În Germania nu știu cum stau ăia cu vigilența și/sau toleranța.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate