Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Impozit auto ?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
Păi de ce ar fi mai greu de motivat? Poate sunt pasionat de masini si am 10 nu 5.

#38
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 09.08.2005
Right. Colecționar, deci. Adică le-ai deținut o perioadă serioasă de timp - măsurată în ani, nu în zile - și acum desființezi colecția. Așa merge.

#39
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi și dacă ai 10 mașini nu plătești impozit la ele ?

#40
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Atata timp cat nu exista o stipulare clara in lege cum ca nu ai avea voie sa tranzactionezi mai mult de x masini pe an ca persoana fizica,  nu are decat Fiscu sa stea sa-mi sufle in ceafa ca sta degeaba.

#41
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Sau ești colecționar dar te plictisești repede.
Gen în 14 zile.

Oricum să stai pe fază aici pe forum că nici nu mai ai nevoie de oleics dacă e ceva. Avem zilnic aici câte un coleg dornic de o nemțoaică de la o bătrână ce iubea motoarele de 2000 diesel.

#42
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Povestea e alta.
Daca Statul Roman ar fi vrut sa stopeze fenomenul "samsareala" o putea face demult dar nu era avantajos pt el.
A latrat doar despre samsari si a scos taxa/timbrul mediu pt a umple Romania de masini pt a avea o sursa de impozitare.
Noua la TV ne spune d-alea cu "Romania plina de cazane" dar totul e doar declarativ. Nu conteaza ca nu avem pe unde merge cu cazanele astea, important e ca se scot niste bani din impozitele astea pt ca oricum nu mai producem nimic.
In plus castiga service-urile, comerciantii piese, firmele transport piese si asigurari + amenzi, combustibil vandut ...si uite asa toata lumea e fericita !

Probabil si Germania e fericita cu samsarii pt ca scapa comod de toate rablele poluante si stiu ca un cetatean ce a avut masina, normal ca-si va cumpara alta - adica impuls economiei.

Edited by ncu, 28 November 2018 - 16:37.


#43
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 09.08.2005

View Postncu, on 28 noiembrie 2018 - 16:11, said:

Atata timp cat nu exista o stipulare clara in lege cum ca nu ai avea voie sa tranzactionezi mai mult de x masini pe an ca persoana fizica,  nu are decat Fiscu sa stea sa-mi sufle in ceafa ca sta degeaba.
Păi nu stă să sufle. Există capitolul alte venituri în codul fiscal. Primești decizia de impunere și alergi tu după aia să te cerți cu ei. Dacă nu-ți iese cearta, plătești. Dacă nu plătești te trezești cu popriri.

#44
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Nu pot fi impozitat pe o activitate nedeclarata si care nici nu este reglementata intr-un anume fel.
Ar insemna ca toti cei care vindem ceva la mica intelegere sa platim impozit.
Probabil OLX-ul s-ar desfinta in cazul asta.

#45
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

View Postncu, on 28 noiembrie 2018 - 16:40, said:

Nu pot fi impozitat pe o activitate nedeclarata
Poti, poti.
Legislatia fiscala nu este doar pentru cei care au declarat ca fac anumite activitati, ci pentru cei care obtin venituri din ele.
Ciocu'l mic, joc de glezne si nu te extinde prea mult.
Vinde sapte, noua, 40, dar nu exagera ca faci ca ala prostu'l care incepe sa fie fudul.

#46
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Intai citeste topicul pt ca faci confuzii intre personaje sau macar vezi cine la initiat.

Apoi verifica macar formal in ce baza poti fi impozitat ca persoana fizica.

Si in final as zice sa renunti la aerul smecheresc de parcare de tipul "ciocu...." pt ca nu cred ca am copilarit impreuna sa ne tragem de sireturi.

#47
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 09.08.2005
Uite aici bază
ART. 117 - Definirea și impozitarea veniturilor a căror sursă nu a fost identificată
Orice venituri constatate de organele fiscale, în condițiile Codului de procedură fiscală, a căror sursă nu a fost identificată se impun cu o cotă de 16% aplicată asupra bazei impozabile ajustate. Prin decizia de impunere organele fiscale vor stabili cuantumul impozitului și al accesoriilor.
Sursa.

#48
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Faci confuzii intre termeni.

Tu daca iti vinzi masina realizezi VENIT ?

Daca DA, de ce nu esti impozitat cu 16% precum firmele ?

Edited by ncu, 28 November 2018 - 20:32.


#49
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

View PostMaddow1, on 28 noiembrie 2018 - 15:17, said:

Nu exista nicio lege clara in situatia asta, crede-mă. Statul se leagă de firmele care aduc masini de ordinul zecilor/sutelor pe an si NU PLATESC TVA-ul, nu de persoane fizice. In Germania nici nu trebuie sa prezinti contractul de vanzare-cumpărare cand inregistrezi masina la fiscal si din motivul asta ma gandesc ca pe ei nu ii intereseaza dacă eu obtin profit mai departe.
In România cum se stabilește cota de impozitare pe un bun propriu si din ce sumă ? La înmatriculari Pipera te duci doar cu contractul scos la xerox de pe net si semnat de mână unde poti trece ce sumă vrei la tranzacție.

Se leaga si de persoanele fizice care cumpara de la acele firme si apoi revand.

#50
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postncu, on 28 noiembrie 2018 - 18:56, said:

Intai citeste topicul pt ca faci confuzii intre personaje sau macar vezi cine la initiat.

Apoi verifica macar formal in ce baza poti fi impozitat ca persoana fizica.

Si in final as zice sa renunti la aerul smecheresc de parcare de tipul "ciocu...." pt ca nu cred ca am copilarit impreuna sa ne tragem de sireturi.
Ai mancat o cratima.

#51
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Bine, multumesc.

#52
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 09.08.2005

View Postncu, on 28 noiembrie 2018 - 20:31, said:

Faci confuzii intre termeni.

Tu daca iti vinzi masina realizezi VENIT ?

Daca DA, de ce nu esti impozitat cu 16% precum firmele ?
Tu nu ești atent. Omul discută de vîndut mașini. Nu una și nu ale lui personale.

Edited by radunic, 29 November 2018 - 10:21.


#53
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Eu am inteles ca omul e persoana fizica in carne si oase (deci nu PFA sau alta forma de organizare juridica) si care acest om cumpara masini in interes personal, 100 daca vrea pt ca nu-l poate opri nimeni asa cum nici pe mine sau pe tine nu te opri nimeni sa-ti cumperi 100 de masini !

Adica el , X-man isi cumpara cate masini vrea , pe care ulterior le re-vinde in Romania sau pe unde poate. Adica cum numim noi popular "samsar".
Despre asta discutam.

Daca le cumpara cu contract vanz-cump in nume propriu (adica cu buletinu' lui in mana), este proprietar DE FAPT  a acelor masini. A dat banu' si a primit masina, cheile, actele si contractul

N-am vazut nici o clipa in acest topic ca discutam de PFA/SRL/SA, fundatie, ONG sau cine stie ce alta forma de organizare comerciala/juridica.

Edited by ncu, 29 November 2018 - 15:20.


#54
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
Normal ca pe SRL ar fi alta mâncare de pește, deja acolo vorbim de contabilitate. Dar ca PF e imposibil de stabilit impozitul la vânzarea unei mașini. Deci, nici o lege clara in speța asta. Case closed

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate