Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Exerciții kinetoterapeutice vs. cele din artele marțiale

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
error-macro

error-macro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 23.09.2017
În cazul în care o persoană are probleme cu spatele. Se trezește dimineața din cauza durerilor de spate. Dar poate face mișcări vaste cum ar fi cele din arte marțiale. Mai trebuie să facă exerciții kinetoterapeutice în fiecare zii?
Eu personal mă gândesc că exerc. kineto. sunt pentru cei cu probleme mai mari (în cazul persoanelor în vârstă)
Exerc. kineto. sunt pentru tonifiere a mușchilor, exerc. de a.m. sunt mai avansate din acest punct de vedere (condiționare).

Imaginea atașată prezintă o poziție des întâlnită a.m.

Attached Files


Edited by error-macro, 27 November 2018 - 14:05.


#2
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Am probleme cu spatele - fac exercitii specifice (nu stiu daca sunt chiar kinetoterapeutice) - nu sunt o persoana in varsta - nu inteleg ce legatura are pozitia din poza cu durerile de spate.

Depinde ce intelegem fiecare prin "dureri de spate".

Edited by ncu, 27 November 2018 - 14:12.


#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Exercitiile kineto au vreo 3 caracteristici: se adreseaza direct muschilor vizati de durere, sunt echilibrate (adreseaza si muschi secundari sau complementari sau antagonici, dupa caz) si nu sunt intense.
Cu AM e foarte posibil sa fi produs o debalansare sau suprasolicitare.
Pozitia aia desenata, desi clasica, te rupi la genunchi si la spate.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pai durerile de spate pot scunde - Doamne Fereste ! - o hernie de disc, iar una din cauzele acestei boli este tocmai activitatea fizica intensa.
Asta nu trece in nici un caz cu exerciţii kinetoterapeutice nici cu miscari vaste - martiale sau nu

Recomand investigatii medicale serioase

#5
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013

 overseas, on 27 noiembrie 2018 - 14:15, said:

Exercitiile kineto au vreo 3 caracteristici: se adreseaza direct muschilor vizati de durere, sunt echilibrate (adreseaza si muschi secundari sau complementari sau antagonici, dupa caz) si nu sunt intense.
Cu AM e foarte posibil sa fi produs o debalansare sau suprasolicitare.
Pozitia aia desenata, desi clasica, te rupi la genunchi si la spate.

Atunci nu ma incadrez ...in conditiile tale ! Posted Image

In luna mai anul acesta am fost diagnosticat in urma unui RMN (si a unei perioade in care mi-am rugat moartea) cu dubla hernie de disc + un al 3-lea disc aproape mort (deshidratat)  - zona lombara- si toate astea n-au aparut peste noapte ci au necesitat timp in evolutie dar din pacate intreg fenomenul a fost asimptomatic.

In conditii normale (cum sunt si acum cand tastez) sunt ok, adica absolut un om normal (am refuzat operatia), pot lucra cot la cot cu orice barbat. In momentele de criza insa, devin leguma ....si crizele sunt aleatorii. Incerc de cateva luni de zile sa le gasesc un tipar sa le pot preveni si inca n-am reusit in totalitate.

Consider vis-a-vis de subiectul tau, ca, corpul uman e capabil sa faca o serie de miscari in numar de x. Ca tu selectezi cateva si le numesti "arte martiale" ...un altul vine si grupeaza altele si le numeste "kinetoterapeutice" ...ce sa zic, corpului nu-i pasa cum le numim noi si cred ca singura problema se rezuma la "poti sa faci miscarea asta sau nu poti"

Mai nou se pune un mai mare accent pe rezolvarea diminuarii limitarii miscarilor cu exercitii de stretching chiar daca acestea de cele mai multe ori sunt doar unilaterale. ....evident, urmate de alte exercitii cu menirea de fortificare a muschilor responsabili cu mentinerea unei tinute corecte sau decongestionarea celor inflamati.
De fapt in durerile de spate nu muschii intinsi, contractati sau slabi iti pun probleme ci nervii ce-i comanda pt ca de cele mai multe ori un astfel de nerv e prins la inghesuiala pe undeva dand comenzi aiurea muschilor ce-i deserveste.

Pt mine cel putin intr-o perioada de criza pozitia din foto ar fi absolut imposibil de realizat (sau ma rog, nu pt o perioada de timp prea lunga)

Edited by ncu, 27 November 2018 - 14:37.


#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Înainte de arte marțiale te duci la un doctor.

#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Daca are pb cu spatele sa renunte pt o perioada macar la miscari care implica torsionare coloanei, mai ales miscarile libere care nu permit descarcarea energiei in ceva. Adica e mai rau pt coloana sa exersezi o lovitura cu piciorul in aer decat la sac.

#8
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Deci din punctul meu de vedere avand discurile praf pe zona lombara e o aiureala sa impart anumite exercitii in "arte martiale" si altele in "kinetoterapeutice". Nu are sens acest "vs".

Eu pot cel mult sa constat ca in momente de criza unele exercitii le pot face, altele nu. Sau unele imi aduc "alinare / recuperare", altele dimpotriva.

Discutia seamana mult cu polemica "care e mai buna - masina diesel sau benzinar ?" ...in cazul nostru de aici ce sa comparam ? Artele martiale presupun exercitii pt desavarsirea unui luptator (si nu cred ca erau selectati ca si luptatori toti handicapatii !) ...iar exercitiile kinetoterapeutice sunt exercitii de recuperare medicala.
Comparam ce cu ce !

Edited by ncu, 27 November 2018 - 14:47.


#9
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Artele martiale nu lucreaza muschii decat ca memorie musculara. Poate ce stretching faci tu acolo te ajuta cumva indirect.
Eu zic sa incerci pilates, ar trebui sa fie mai eficient.

#10
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Dupa luni de zile si plimbari (cale de 4 judete - Bihor, Arad, Salaj, Cluj) pe la neurochirurgi, maseori, "osari", babe de la tara, terapeuti (unii "bio") - am ajuns sa-mi compun singur acasa un set de exercitii personalizate care ma scot rapid din perioadele de criza (rapid insemnand macar o saptamana)

Adevarul este ca suntem la fel construiti si totusi diferiti si poate un anumit set de exercitii benefic pt unu', pe altul nu-l ajuta sau ii face mai mult rau.

(nu ma pricep la arte martiale pt simplu fapt ca nu inteleg acest sport)

Edited by ncu, 27 November 2018 - 15:12.


#11
antoneea

antoneea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 26.11.2018

 error-macro, on 27 noiembrie 2018 - 14:04, said:

În cazul în care o persoană are probleme cu spatele. Se trezeşte dimineaţa din cauza durerilor de spate. Dar poate face mişcări vaste cum ar fi cele din arte marţiale. Mai trebuie să facă exerciţii kinetoterapeutice în fiecare zii?
Eu personal mă gândesc că exerc. kineto. sunt pentru cei cu probleme mai mari (în cazul persoanelor în vârstă)
Exerc. kineto. sunt pentru tonifiere a mușchilor, exerc. de a.m. sunt mai avansate din acest punct de vedere (condiționare).

Imaginea atașată prezintă o poziție des întâlnită a.m.
cred ca decat un medic poate sa iti raspunda la intrebarea asta. sa nu iti faci probleme mai mari daca nu le faci pe alea kineto.

#12
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018

 antoneea, on 27 noiembrie 2018 - 15:36, said:

cred ca decat un medic poate sa iti raspunda la intrebarea asta. sa nu iti faci probleme mai mari daca nu le faci pe alea kineto.
de unde stie medicul daca nu sufera de dureri de....cu medicul te indrepti spre operation spre ca sa cheltui cat mai mult, voi sunteti naivi daca aveti incredere in medici

#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

 vdesigns, on 27 noiembrie 2018 - 16:02, said:

... voi sunteti naivi daca aveti incredere in medici

Dar in cine ar trebui sa avem incredere ma rog ?
In preoti ?

#14
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013

 vdesigns, on 27 noiembrie 2018 - 16:02, said:

de unde stie medicul daca nu sufera de dureri de....cu medicul te indrepti spre operation spre ca sa cheltui cat mai mult, voi sunteti naivi daca aveti incredere in medici

Caz concret - ultimul neurochirurg la care am fost atat a insistat cu operatia incat a reusit sa ma enerveze maxim. .....ba ca o face una-doua, ca nu sunt riscuri, ca voi fi ca si nou ...vorbea de parca eram un autoturism si in 2 secunde ma urca pe rampa si-mi schimba placutele !

Nici macar n-a stat sa ma asculte despre episoadele de durere si frecventa lor, terapii sau altceva .... Mi-a aruncat RMN-ul cat colo, mi-a imprastiat hartiile pe masa si m-a intrebat sec - deci cand programez operatia ?

 Naijax, on 27 noiembrie 2018 - 16:05, said:

Dar in cine ar trebui sa avem incredere ma rog ?
In preoti ?

In tine in primul rand ca si bolnav ! Tu te sti ce ai, tu sti ce resimti, tu sti ce stil de viata si activitate ai ...medicii nici macar nu te intreaba daca bei apa suficienta !
De-aia imi place in Romanica ca te sileste sa ai grija de tine ! Face din tine si doctor, si inginer si profesor, si mecanic si orice. Bine-inteles, daca ai un neuron in plus.

PS - in urma cu vreo 5 ani m-am pomenit cu un calcul la o glanda salivara. Nici macar nu stiam ca poti face "caramizi in gura" pe fond de deshidratare.
Primul ORL-ist de la o clinica privata m-a umilit ca cica as avea dintii neingrijiti (desi tocmai terminsaem sedintele stomatologice) si m-a luat cu bacterii, jeg si infectii, de-aia ma umflu submaxial in fata mancarii. Mi-a recomandat solutii antiseptice de tipul apa de gura.

Al 2-lea ORL-ist (alta clinica privata) nici macar nu s-a uitat la mine - mi-a dat antibiotic.

Abia al 3-lea medic si-a facut timp sa se ridice de pe scaun si sa-si bage degetele in gura la mine adanc spunandu-mi - "prietene, cata apa bei ? Ai o piatra la o glanda salivara, interventie chirurgicala in regim de urgenta..."

Edited by ncu, 27 November 2018 - 16:17.


#15
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Mare parte dintre medici sunt de o incompetenta,o grandomanie si prostie iesita din comun,putini care chiar isi mai iau meseria in serios si se gandesc cum sa salveze pacientu
Acu medicii se fac medici pentru salariu...nu pentru a vindeca oamenii care intra pe usa
Marea problema e ca nu ii poti trage la raspundere si ei stiu asta
Pana si la primiri urgente te pun sa semnezi formul;ar ca ei nu sunt raspunzatori de nimic in cazul in care patesti ceva...pai atunci ori ca ma duc la medic ori ca imi pun latu de gat singur tot dracu ala e
Sa ajuns mult prea departe,medicina nu mai e medicina
Si ala care a spus ca dupa o operatie de hernie de disc e un nesimtit ordinar,cauta pe internet povestile oamenilor operati de hernie de disc,nu mai esti nici 50% din ce ai fost dupa o asemenea operatie
Eu am chiar in familie un caz operat de hernie de disc si nu mai e omu care era inainte,in plus de asta in salon cu el erau multi care veneau sa se opereze pentru a 2 a oara

Edited by I2O, 27 November 2018 - 18:05.


#16
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
@ncu
Vezi daca gasesti vreun cabinet specializat pe tehnica NEURAC.

#17
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013

 dan78rom, on 27 noiembrie 2018 - 18:13, said:

@ncu
Vezi daca gasesti vreun cabinet specializat pe tehnica NEURAC.

Multumesc dar deocamdata nu mai rezist psihic la povestea asta. Anul asta a fost total aiuristic, am cheltuit o groaza de bani, m-au pipait zeci de maini, am fost dat cu tot felul de unsori si creme, m-am lasat "tras", intins, sucit, intepat, smucit, contorsionat de toti idiotii dintre care unii imbracati cu halate albe si a trebuit sa ascult respectuos toate imbecilitatile contra cost si in final am aruncat totul la cosul de gunoi (mai putin RMN-ul) si am inceput munca de cercetare pe cont propriu sa vad ce dracu e de facut cu mine si ce mai pot salva din situatia asta. ....si in mare am cam reusit !

Si daca tot suntem oarecum OFF - am inceput cu un lucru despre care nu m-a intrebat nici un terapeut (fie osar de tara, fie neurochirurg din clinica privata) adica stilul de viata urmarind hidratarea, alimentatia, dozajul efortului, am renuntat la fumat si alcool, am cam inceput sa las masina in parcare pt distante de 2-3 km, adaptarea patului pt perioada de somn, etc, etc

Apoi am cautat un terapeut cu recenzii bune (asa, din vorba in vorba) cu care sa ma pot intelege si cu care sa pastrez legatura non-stop (adica sa nu-i fiu un simplu client) pe care l-am si gasit si care s-a dovedit mai mult decat un terapeut in sensul ca am invatat de la el o groaza de lucruri (si culmea, omul nu e cadru medical)  ... la prima sedinta am urcat scarile in 4 labe pana la etajul 3 pt ca nu m-a lasat mandria sa fiu dus sprijinit de brate ... si am coborat dupa 3 ore pe picioarele mele absolut uluit de transformarea mea...

Impreuna cu terapeutul in functie de simptomatologia mea in perioadele de criza am ajuns sa stabilim un set de exercitii simple ce nu dureaza poate nici 30 minute si cu care imi intretin starea fizica zi de zi.

Ultima criza a fost undeva pe la sfarsitul lui August si nu pot spune ce a fost mai dureros - afectiunea lombara sau lovitura primita fix in psihic vazandu-ma din nou leguma si de data asta si singur pt ca terapeutul plecase intre timp in SUA.
Am luptat cu depresia, am insistat pe exercitiile convenite, vorbeam cu omu' in fiecare seara si dimineata si miscare. Multa, multa, multa miscare pt ca in cazul acesta patul te adanceste mai rau in boala.

...acum o luna imi caram sacii cu glet si adeziv gresie pe umar pana la 4 pe scari tot intr-o veselie ! Posted Image

Nici macar o clipa nu mi-am pus problema operatiei si voi refuza optiunea asta cu indarjire cel putin atata timp cat mai am o speranta. Si o cam am ! Posted Image

Si acum revenind ON - unde naiba sa bag eu in povestea asta miscarile de arte martiale ? Posted Image

Edited by ncu, 27 November 2018 - 21:22.


#18
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Bravo tie!
Cit despre medici, sint multe care le scapa. Ei stiu sa trateze simptome, nu cauze.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate