Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Exerciții kinetoterapeutice vs. cele din artele marțiale

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018

View Postncu, on 27 noiembrie 2018 - 21:21, said:

Multumesc dar deocamdata nu mai rezist psihic la povestea asta. Anul asta a fost total aiuristic, am cheltuit o groaza de bani, m-au pipait zeci de maini, am fost dat cu tot felul de unsori si creme, m-am lasat "tras", intins, sucit, intepat, smucit, contorsionat de toti idiotii dintre care unii imbracati cu halate albe si a trebuit sa ascult respectuos toate imbecilitatile contra cost si in final am aruncat totul la cosul de gunoi (mai putin RMN-ul) si am inceput munca de cercetare pe cont propriu sa vad ce dracu e de facut cu mine si ce mai pot salva din situatia asta. ....si in mare am cam reusit !

Si daca tot suntem oarecum OFF - am inceput cu un lucru despre care nu m-a intrebat nici un terapeut (fie osar de tara, fie neurochirurg din clinica privata) adica stilul de viata urmarind hidratarea, alimentatia, dozajul efortului, am renuntat la fumat si alcool, am cam inceput sa las masina in parcare pt distante de 2-3 km, adaptarea patului pt perioada de somn, etc, etc

Apoi am cautat un terapeut cu recenzii bune (asa, din vorba in vorba) cu care sa ma pot intelege si cu care sa pastrez legatura non-stop (adica sa nu-i fiu un simplu client) pe care l-am si gasit si care s-a dovedit mai mult decat un terapeut in sensul ca am invatat de la el o groaza de lucruri (si culmea, omul nu e cadru medical)  ... la prima sedinta am urcat scarile in 4 labe pana la etajul 3 pt ca nu m-a lasat mandria sa fiu dus sprijinit de brate ... si am coborat dupa 3 ore pe picioarele mele absolut uluit de transformarea mea...

Impreuna cu terapeutul in functie de simptomatologia mea in perioadele de criza am ajuns sa stabilim un set de exercitii simple ce nu dureaza poate nici 30 minute si cu care imi intretin starea fizica zi de zi.

Ultima criza a fost undeva pe la sfarsitul lui August si nu pot spune ce a fost mai dureros - afectiunea lombara sau lovitura primita fix in psihic vazandu-ma din nou leguma si de data asta si singur pt ca terapeutul plecase intre timp in SUA.
Am luptat cu depresia, am insistat pe exercitiile convenite, vorbeam cu omu' in fiecare seara si dimineata si miscare. Multa, multa, multa miscare pt ca in cazul acesta patul te adanceste mai rau in boala.

...acum o luna imi caram sacii cu glet si adeziv gresie pe umar pana la 4 pe scari tot intr-o veselie ! Posted Image

Nici macar o clipa nu mi-am pus problema operatiei si voi refuza optiunea asta cu indarjire cel putin atata timp cat mai am o speranta. Si o cam am ! Posted Image

Si acum revenind ON - unde naiba sa bag eu in povestea asta miscarile de arte martiale ? Posted Image

asa zici acum dar cand ajungi  pe la 40 ani cu ce concepte de tratament zici ca urmezi tot la operation....

am vrut sa iti dau pm dar vad ca ai dezactiv functia, ... am mai scris 2 carti de sanatate si acum scriu si ptr dureri de spate si doream sa imi zici m multe ce exercitii ce tratm etc

Edited by vdesigns, 30 November 2018 - 13:24.


#20
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013

View Postvdesigns, on 30 noiembrie 2018 - 13:24, said:

asa zici acum dar cand ajungi  pe la 40 ani cu ce concepte de tratament zici ca urmezi tot la operation....

am vrut sa iti dau pm dar vad ca ai dezactiv functia, ... am mai scris 2 carti de sanatate si acum scriu si ptr dureri de spate si doream sa imi zici m multe ce exercitii ce tratm etc

Am deja 42 anisori Posted Image

Am dezactivat functia pt ca destul mi-o iau "in freza" pe forum direct, nu mai simt nevoia si in particular.

Ce mi-a schimbat cel mai mult starea de sanatate vis-a-vis de afectiunea lombara-sacrala a fost renuntarea la fumat si alcool. Am facut progrese cu orice schimbare din stilul de viata dar aici a fost cel mai evident saltul calitativ.

Poti deschide un topic pe aceasta tema si pot contribui si eu la el daca crezi ca te-ar ajuta in editarea acelei carti.

PS
Presupun ca ai auzit de sugestie si autosugestie. Nu, nu vreau sa tin acum prelegeri despre asta si nici macar nu pot afirma ca as fi folosit o astfel de metoda dar te rog nu fi atat de categoric in diagnostice cu un suferind in cazul asta.

Medicii nostri se arunca pe chimicale si te indoapa cu toate prostiile dar despre starea ta mentala, ce simti, ce stari traversezi, ce chef de viata mai ai, ce speranta - despre astea nu te intreaba nimeni nimic. Si sti ce ? As putea spune ca sunt determinante intr-o vindecare fie ea chiar si de reconstructie fizica !

Si nu, nu ma voi opera atata timp cat imi vad rezultatele si ma vad din nou un om normal si un barbat care poate trage de fiare chiar daca am 2 hernii de disc si un alt disc praf.
Da, uneori ma tine o criza si o luna de zile dar apoi sunt absolut ca inainte. Atata timp cat voi fi atent la niste lucruri sunt absolut convins ca lucrurile vor decurge bine.
Corpul uman are o capacitate uimitoare de a se reface sau a suplinii niste neajunsuri, totul este sa-l lasi si sa-i creezi conditiile propice.

Edited by ncu, 30 November 2018 - 15:33.


#21
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
daca dau link spre cartile mele as fi banat mi sau banat 2 conturi ca am vorbit despre ele sunt moderatori medici si nu admit.... intelegi

zimi ce ti-a facut acel terapeut de zici ca ai intrat mergand pe maini si apoi ai mers pe picioare?

Edited by vdesigns, 30 November 2018 - 16:59.


#22
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Trimite mie pe privat link spre cartile tale si desprea cea cu durerile de spate

Edited by I2O, 30 November 2018 - 17:34.


#23
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Mergeam "tras" in dreapta si usor aplicat in fata (asta cand ma simteam "bine"), evident, parca tot eram inlemnit. In crizele puternice singura pozitie cat de cat era intins orizontal, pe o parte si cu un genunchi adunat. (aveam nevoie de ajutor sa ma asez pe toaleta sau sa ma ridic ....pana" mea, inclusiv manevrarea hartiei igienice era o operatie cu durere la miscare)

Cand am intrat la om in casa l-a apucat zambetu' ceea ce pe mine m-a cam enervat dar adevarul e ca si aratam caraghios Posted Image.

......in primul rand mi-a spus ca are timp suficient la dispozitie deci sa nu ma grabesc. Pe jos pe covor avea o saltea care de fapt era mai mult sa nu zici ca stai chiar pe covor si mi-a indicat ca in masura posibilitatilor si in oricat timp este necesar sa ajung cumva intins pe burta.

Inainte de fapt mi-a facut tot felul de masuratori la spate stand in pozitie verticala, m-a pipait, m-a apasat in diferite puncte, m-a privit din profil, fata, spate si apoi mi-a indicat sa ma asez pe saltea.

A continuat cu diferite apasari in diferite puncte (niciodata pe coloana propriu-zisa) ci mereu in/pe muschi si am dedus ca de fapt el asa culege niste informatii.

Pt ca mi-a luat ceva timp pana m-am asezat, intre timp el a vizionat RMN-ul pe laptop si ii tot explica nevestei nu stiu ce (nu ma interesa pt ca deja de atatea ori am auzit comentariile alea incat eram plictisit)

Ok , mi-a spus in primul rand ca n-a avut demult un asa pacient cu toti muschii contractati pe el si a inceput un fel de masaj pt relaxarea lor. Impropriu spus "masaj", era de fapt un fel de presopunctura de forta mare in anumite puncte musculare. Pur si simplu nu-mi puteam opri lacrimile de durere dar am rezistat eroic.

Nu s-a axat doar pe zona lombara, de fapt asta a fost ultima parte ci a inceput din zona cervicala si s-a oprit pana aproape de lombar dupa care a inceput de la talpi si s-a oprit pana aproape de lombar.
...mi-a comparat din pozitie culcata picioarele, a inceput cu acelasi stil de "masaj" din talpa si a urcat sistematic pana sus la bazin. Repet, nu era masaj nici macar de presiune ci mai mult niste puncte de presiune de forta mare facute probabil cu degetul. Am fost la limita de cateva ori sa incerc sa-l opresc pt ca efectiv era o durere incredibila.

In final a ajuns si la zona lombara / sacrala dar niciodata nu mi-a atins vreun os sau vreo vertebra, a lucrat strict pe musculatura.

A insistat pe fese si pe muschii coloanei de jos pana sus dupa care am trecut la exercitii de stretching - a inceput cu picioarele, mi le-a manevrat, mi le-a sucit, trozneau toate in mine inclusiv din genunchi sau sold ...apoi rasuciri ale corpului ( imi tinea bazinul imobilizat cu genunchiul lui si cu mainile ma rasucea din umeri) si a inceput sa paraie coloana in toate felurile. Culmea, nu a durut absolut deloc dar aveam evident acea contractura involuntara stiind ce urmeaza. Aici a facut 2 tipuri de "rasuciri" spunandu-mi ca una se refera la "pocnituri" din zona lombara si celalalte sunt pt zona sacrala.

A urmat o chestie care pe mine initial m-a enervat la culme. Nu stiu de pe unde dar nevasta l-a gasit pe acest terapeut si cica toata lumea il cunostea ca find si bioenergetician dar mie nu mi-a spus asta pt ca stia ca nu cred in "prostii d-astea" si stia ca nu m-as fi dus la el.

Si nici n-am stiut pana la un moment dat cand a terminat sa ma tavaleasca pe jos, mi-a cerut sa ma ridic si sa stau natural in pozitie verticala (adica dupa cum ma lasa coloana fara sa incerc sa ma corectez) ...a mai facut masuratori (ma masura cu palmele sau isi compara pozitia mainilor lui pe spatele meu in functie de ce puncte gasea) ...si la un moment dat s-a facut liniste.
Ok ....stateam in picioare , el in spatele meu ...liniste ...liniste ...deja ma gandeam ca "ce plm face asta frate !" pana cand am simtit o arsura puternica fix in mijlocul coloanei intre 2 vertebre. Credeam ca ma impunge cu ceva dar am zis sa rezist. La un moment dat simteam ca ma doare din ce in ce mai rau, senzatia de arsura parca se dilata si radia si atunci m-am hotarat sa-l opresc rugandu-l sa ia mana ca nu mai rezist.
Raspunsul lui si al nevestei care era langa noi m-a debusolat - "dar nici nu te ating !"

Atunci mi-a spus de bio (si pe moment m-am cam sucarit) dar deja eram cam descumpanit si am cerut o oglinda in care sa vad ce-mi face la spate si ca intradevar nu ma atinge.
Sotia tinea oglinda si nenea imi chinuia vertebrele de la o distanta de vreo 5 cm... Trebuie sa recunosc ca am ramas impresionat.

Au mai urmat elongatii, alte torsiuni si ex de stretching, iar trosneau toate in mine de ziceam ca ma voi fragmenta acolo ...si evident, n-a lipsit nici "sucirea capului" (ce urasc ex ala).

Am mers la el cu nivel durere 10 si dupa 3 ore aveam un nivel de 4 (estimat de mine). Nu m-a dezbracat nici macar de tricou dar mi-a cerut inainte de sedinta sa merg imbracat cu ceva comod (un pantalon sport si un tricou). De acolo am plecat fericit pe scari sarind tot cate 2 trepte Posted Image

Mi-a spus ca urmatoarea sedinta o voi stabili eu cand consider ca este necesar.

A doua zi m-am trezit "mort", pur si simplu urla carnea pe mine si mi-au trebuit vreo 3 zile sa-mi revin. Parca tot eram batut cu paru'. Sotia era toata "neagra" pe fese si picioare (nah, e mai sensibila) pt ca a cerut si ea un tratament Posted Image Adevarul este ca, , compresiunea aia pe punct muscular parca o facea cu o ranga, nu cu degetul !

Urmatoarea sedinta a fost dupa 3 zile cand totul s-a reluat la indigo, inclusiv cu "bio" si am scazut la durere de 2. Era mai nimic pe langa ce indurasem ultimele 2 luni dar omul insista ca aia nu e viata daca ai dureri. ...si ulterior am mai facut o sedinta dar care nu m-a dus la nivel durere zero insa a fost la fel in exercitii cu celalalte. Nivelul zero l-am atins dupa vreo saptamana cand intr-o zi brusc am remarcat ca de fapt nu ma mai doare nimic si sunt absolut ca inainte.

Nu stiu ce face omul asta, nu stiu cum lucreaza el cu bioenergie dar stiu ca m-a facut om ! ....inainte de el am bagat un drum de 320 km la un "mare scula" de terapeut care evident ca nu mi-a facut nimic decat niste mangaieri si ceva tentative de elongatii. Am condus tot drumul eu (sotia nu se prea descurca in exterior) dar la intoarcere a trebuit sa fiu scos din masina cu ajutor pt ca pur si simplu parca ma sudasem in pozitia sezut.

Nah, daca ar fi sa povestesc pe unde am fost si care ce mi-a facut, probabil as scrie pana maine. Imposibil sa nu fi auzit dintre voi de chiropractorul din Zalau (Tibor parca - am avut o experienta urata) ...sau de "osarul/batranul de la Vanatori din Arad ...si mai stie naiba pe unde n-am fost.

Asta in linii mari.

Edited by ncu, 30 November 2018 - 18:19.


#24
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Pana la urma cine e nenea asta si din ce oras?

#25
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Eu ii stiu doar prenumele si este vorba de Oradea. De o saptamana s-a intors din SUA, a fost plecat pe la Bucuresti (pt viza, acte probabil) si cred ca va pleca in curand (nu stiu daca chiar in SUA). Am vorbit, m-a intrebat cum sunt si daca am nevoie de vreo sedinta dar l-am asigurat ca nu este cazul.

Parerea lui a fost ca io "asa mor" ca n-oi fi io mai diferit de restul in situatia asta dar daca vreodata o sa ma loveasca vreo dorinta de operatie, totusi are rugamintea sa ma vada el intai.

Mi-a spus ca singura greseala care o pot face (si care de altfel m-a si adus in situatia asta) ar fi sa ma cred iar Fat-Frumos sau Greuceanu' care ridica greutati peste masura.
....pt ca sunt unii dintre noi care n-am astepta 5 minute pana vine cineva sa ne ajute sau n-am cere ajutor nici daca am crapa ! - si uite ca sunt cazuri cand "poti" dar nu te tine caroseria !

Nu mai zic ca am si o hernie abdominala cusuta de vreo 8 ani ce-i drept. Ce sa mai povestesc, sunt ca o dacie de-aia 1300 toata cusuta si peticita dar nu ma las nici de-al dracu' ! Posted Image

Edited by ncu, 30 November 2018 - 19:16.


#26
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018

View PostI2O, on 30 noiembrie 2018 - 17:34, said:

Trimite mie pe privat link spre cartile tale si desprea cea cu durerile de spate
acum o scriu...

ncu, de ce nu va faceti masajul intre voi ca sa nu mai dati bani la...

#27
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Și pe celelalte tot acum?
Că nu am primit LinkedIn cu ele încă...

#28
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013

View Postvdesigns, on 01 decembrie 2018 - 15:14, said:


ncu, de ce nu va faceti masajul intre voi ca sa nu mai dati bani la...

Sa ne facem masaj intre care "noi" ? Eu si sotia ?

Inainte sa explic ar trebui sa clarific un lucru - cu omul asta nu e chestie de bani ci cu faptul sa-l prinzi, sa ajungi sa te intalnesti cu el.
Nu are un tarif, nu lucreaza la ora/sedinta, cu mine a durat 3 ore prima sedinta si inca o ora explicatiile si indrumarile, cu altii mai gravi 4 ore, cu altii 30 min. E in functie de gravitatea situatiei.

Ca plata spune la final - cat vrei ! In medie am vazut ca lumea ii da sume mici, sub 100 lei. Care cum considera.

Daca te-ai referit de ce nu ne facem noi acasa intre noi masaj (eu si sotia) - am incercat dar nu are efectul omului.

El nu te apasa la intamplare ci am dedus ca e in functiile de grupele de muschi. Ma apasa intr-un loc si verifica in alt loc daca nu stiu ce...

Am fost in clinici private dedicate, am fost pe la chiropractori cu diplome si pe la tot felul de kineto dar la nimeni n-am vazut tehnica lui.

In plus, daca eu o apas pe sotie pe un muschi asa cum am vazut, asta urla si se fereste, la om in sedinta stai si induri pt ca ai convingerea ca nu degeaba procedeaza asa.



#29
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postncu, on 30 noiembrie 2018 - 18:47, said:

Eu ii stiu doar prenumele si este vorba de Oradea. De o saptamana s-a intors din SUA, a fost plecat pe la Bucuresti (pt viza, acte probabil) si cred ca va pleca in curand (nu stiu daca chiar in SUA). Am vorbit, m-a intrebat cum sunt si daca am nevoie de vreo sedinta dar l-am asigurat ca nu este cazul.

Parerea lui a fost ca io "asa mor" ca n-oi fi io mai diferit de restul in situatia asta dar daca vreodata o sa ma loveasca vreo dorinta de operatie, totusi are rugamintea sa ma vada el intai.

Mi-a spus ca singura greseala care o pot face (si care de altfel m-a si adus in situatia asta) ar fi sa ma cred iar Fat-Frumos sau Greuceanu' care ridica greutati peste masura.
....pt ca sunt unii dintre noi care n-am astepta 5 minute pana vine cineva sa ne ajute sau n-am cere ajutor nici daca am crapa ! - si uite ca sunt cazuri cand "poti" dar nu te tine caroseria !

Nu mai zic ca am si o hernie abdominala cusuta de vreo 8 ani ce-i drept. Ce sa mai povestesc, sunt ca o dacie de-aia 1300 toata cusuta si peticita dar nu ma las nici de-al dracu' ! Posted Image
Dă-mi numele lui daca doresti

#30
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Vedeti ca este topic despre hernia de disc. Sunt zeci sau poate sute de pagini de discutie.

Am scris si eu pe acolo cum am revenit la viata normala dupa vreo 3 ani de dureri f mari, pierderea a 80% a transmisiei nervoase pe piciorul drept care a dus printre altele la sifonarea genunchiului, neavand control prea bun al piciorului.
Eram resemnat cumva dar pregatit sa imi petrec viata cat mai normal cu toate constrangerile acestei boli. Din fericire se fac vreo 4-5 ani de cand nu am mai avut probleme deosebite. Acel mindset si disciplina fara de care nu cred ca as fi scapat de problema au ramas desi doar partial si m-au ajutat enorm cand nu am mai avut probleme deosebite de sanatate. Chiar mi-a schimbat viata toata experiemta asta. In bine!
Nu m-am operat si nu am facut exercitii (nu cat timp am avut dureri). Rezolvarea la mine a fost sa identific toate cauzele care preveneau vindecarea, de la incaltaminte nepotrivita la saltea, sau perna si sa le elimin sau evitarea oricarei situatii nocive, indiferent de presiunea data de educatie, de obisnuinta sau de societate.  In timp s-a vindecat iar nervul s-a refacut.

Intamplarea a facut ca zilele astea sa fiu putin imobilizat (din vina mea, deh disciplina bat-o vina Posted Image ) si chiar in timp ce scriu mesajul asta sa reusesc sa imi asez spatele si sa se elibereze presiunea Posted Image

Cred ca aveam alt nick atunci, dar asemanator cu acesta.

https://forum.softpe.../page__st__3366

Edited by underb, 02 December 2018 - 15:23.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate