Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Sisteme de panouri solare pentru preparare ACM si aport la incalzire

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
3089 replies to this topic

#289
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Boiler in pod ... si avantaje si dezavantaje Pe de o parte ai traseul solar scurt, ceea ce e bine, pe de alta parte traseul de la centrala e lung, deci vor fi pierderi acolo. Podul e mai rece decat restul casei (daca nu il incalzesti separat) si atunci pierderile din boiler sunt mai mari. Daca boilerul e in casa, pierderile nu sunt neaparat pierderi pentru ca se duc in incalzirea casei. In plus podul va trebui izolat ca sa nu ai risc de inghet acolo.

#290
burebista_flo

burebista_flo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.08.2009
Mai am si aceasta configuratie. E mai Ok? Pretul e 6600lei fara teaza de inox si fara montaj.

Attached Files


Edited by burebista_flo, 01 March 2019 - 13:55.


#291
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Parerea mea:
1. Ia de ala presurizat, cu boiler pe casa, pentru martie-noiembrie.
Daca nu vrei, iti sugerez:
2. Minim 30 tuburi
3. Boiler 300l trivalent, 2 serpentine+electric obligatoriu. Minim 8cm izolatie.
4. Nu stiu ce e grup pompare PM2 la 950 lei dar iti propun pompa DC Laing la 8-24v direct pe PV si te duce la 1200 lei. Cu un termostat poti face ca in caz ca se ia curentul sa nu strici PS.
5. Boiler de 200l cu 1 serpentina e doar pentru o nevasta daca nu il incalzesti si cu CT. Iar electric o sa te usture rau tare, iarna vei consuma 10-15kwh.
6. Tevi lipite si izolate. Evita imbinarile, antigelul nu se pupă cu câlții.

#292
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Uite o pompă italiană Lowara DC Laing 8-24V de doar 36W, care costă 550 lei ! Posted Image

#293
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008

 M_ierdnA, on 01 martie 2019 - 08:45, said:

Nu imi dau seama care ar fi componentele slabe. Poate boilerul (vezi ca gry are boiler ferroli, poate te lamureste ce si cum), poate grupul de pompare. Ar trebui sa iei fiecare componenta in parte sa vezi plusuri si minusuri. In particular, la boiler si la colector conteaza mult izolatia. La boiler conteaza si serpentinele (la modelul pe care l-ai pus sunt cam anemice). Pompa ar trebui sa fie cat mai eficienta. Tuburile la fel (vezi din nou ca gry e bine informat; a si postat mult in topicul precedent).

Vezi ca pachetul "tau" nu are tevi incluse. Niste tevi izolate te pot duce pana la 70 lei/ml de traseu, deci la tevi poti sa adaugi usor 500 de lei, poate si mai mult daca boilerul si panou vor fi la distanta mare unul de altul.

Nu stim ce pachet are caci la dedeman nu e pe site.
Doega a raspuns clar si la obiect, trebuie sa studieze serios apoi sa se apuce de treaba peste cateva luni.


 burebista_flo, on 01 martie 2019 - 10:51, said:

Inclazirea casei sa va face cu o centrala electrica pana se trag gazele si pe strada mea.
Aceat sistem vreau să-l folosesc stric pt dusuri si spalatul vaselor. Vara sa am apa calda de la panou iar iarna sa functioneze si rezistenta electrica.
Boilerul vreau sa il montez in pod, cat mai aproape de panou (ca sa nu consum multa teava) iar centrala va fi 2 nivele mai jos... in garaj. (suprafata casei este de 60mp pe nivel - demisol+parter+mansarda), si vor fi 3-4 consumatori (2 adulti si 2 copii).

Cerceteaza topicul vechi in ultimile 30-50 de pagini si vei avea suficiente cunostinte sa-ti cumperi ce trebuie.

#294
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,687
  • Înscris: 23.01.2010
Boiler in pod...?hmm..sa nu ai conducta multa intre boiler si  colector, dar sa astepti pina curge o galeata de apa   rece ca sa vina una calda , te-ai gindit?asa o sa astepti.O avarie ceva la pompa, boiler, tevi, in pod..., nu stiu cum te scoti in fata sotiei cind vede tavanul cu degrade si scursuri.Si mai este si accesul, le bagi cu macaraua si inchizi acoperisul.?
Un boiler de 300l cam are ceva dimensiuni si greutate iar probleme.
Coboara totul in camera tehnica,de sus aduci doar doua tevi izolate bine , bagate intr-o teava de protectie, mascata cu rigips, pe traseul cel mai scurt, si te-ai scos.Sau poate montezi colectorul mai jos, micsorezi distanta, functie de posibilitatile din teren.
Succes!
Eu am facut o revizie la pipe si din 30 dupa 3ani de folosinta, 4 erau duse pe lumea cealalta, nu mai incalzeau nimic.Au fost schimbate, am avut de reze4va.Am sa le repar si pe alea in timp.Cred ca de la 2 firberi ale colectorului, de 2 ori l-am gasit la 2...si de grade.Odata am uitat eu pompa inchisa si am plecat in alta parte si...2sute si de grade, si alta data am setat aiurea o pompa si tot la fel, am plecat ..., cind m-am intors...surpriza.In ambele situatii, nimic alte pagube, antigel dat pe afara, sau curgere de lichid, acum pot da vina pentru defectarea celor 4 pipe pe aceste situatii.

Edited by XTH, 01 March 2019 - 22:43.


#295
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 XTH, on 01 martie 2019 - 22:36, said:

[...] rigips [...]
Posted Image  gipscarton

#296
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
Buna ziua.

Am inceput sa citesc acest topic, si vad foarte multe informatii utile, dar nefiind in domeniu, imi e greu sa inteleg tot ce se spune si mai ales sa aleg solutia cea mai potrivita pentru mine.

Problema pe care o avem noi am expus-o aici: https://forum.softpe...2#entry24366536

In principiu, avem nevoie de incalzire apa menajera din martie pana in noiembrie, iar in rest, aport la puffer. Instalatia noastra e formata momentan dintr-un  termosemineu, care duce apa in puffer, iar de acolo in pardoseala. Am descris sistemul aici https://forum.softpe...2#entry24366536 . In timp, vom avea si gaze, doar ca se pare ca mai dureaza pana cand ajungem acolo.

Ma puteti ajuta/indruma inspre o directie? Ce panou(ri) sa aleg, cum sa calculez necesarul de care avem nevoie, etc?

#297
adiculiniute

adiculiniute

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 234
  • Înscris: 18.01.2011

 Renex, on 08 martie 2019 - 11:58, said:

[ ...]
Am descris sistemul aici https://forum.softpe...2#entry24366536 .
[...]

Nu prea am vazut, sau nu am fost atent unde ai zis de boiler, ce folosesti acum pt apa calda menajera?

#298
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
adiculiniute, am un puffer tank in tank. Are 600l + 170l boilerul interior.

#299
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Casa este locuita iarna ?
Pufferul are serpentina ?
Boilerul interior, are serpentina ? Dar rezistenta electrica ?

#300
Renex

Renex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 10.08.2004
Casa a fost locuita incepand de la jumatatea lunii februarie (a fost construita anul trecut). Chiar daca nu e izolata inca (va fi in toamna), termosemineul a facut fata incalzirii apei si IPAT.

Rezistenta electrica sigur nu are, ne gandeam noi sa ii punem o rezistenta. Are dubla serpentina, am inteles ca e una special pt panou solar.

#301
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Sfatul meu este sa-ti cumperi un sistem complet de panouri solare, cu tot cu boiler, si sa uiti de puffer. O sa ai 2 boilere si unul o sa-l folosesti vara, iar celalalt iarna.
Daca nu sint posibilitati financiare, poti monta si unul dinala cu boilerul sus pe casa, dar neaparat presurizat, iar toamna o sa-l golesti si treci pe ala din puffer.,

#302
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,544
  • Înscris: 30.01.2008

 Renex, on 08 martie 2019 - 11:58, said:

In principiu, avem nevoie de incalzire apa menajera din martie pana in noiembrie, iar in rest, aport la puffer. Instalatia noastra e formata momentan dintr-un  termosemineu, care duce apa in puffer, iar de acolo in pardoseala.

Cred ca ai nevoie de asa ceva care indeplineste TOATE cerintele tale  :

https://www.heizungs...medaemmung.html

https://www.heizungs...geanleitung.pdf

https://www.wolf.eu/...r-cylinder-bsp/

https://www.wolf.eu/...TEMS_201708.pdf

Edited by Daco_Get, 09 March 2019 - 13:49.


#303
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
De vreo doua saptamani am ACM asigurata 100% din solar. De la jumatatea lui Aprilie probabil va fi si surplus de bagat in termoficare.
Pe la voi cum e acum?

Edited by gry2000, 31 March 2019 - 09:42.


#304
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
E minunat doar că invers, întâi încălzesc casa cu ac-urile și cu ce rămâne fac apă caldă. Pe la jumătatea lui aprilie opresc total încălzirea.

#305
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Ultimul foc prin februarie, din ~10 ianuarie ACM 100% din PV. Din 1 noiembrie am consumat de 200 de lei curent pentru aer conditionat.
Un 27 de grade la etaj, 22 la parter. Bune tare panourile astea, iar mi-a curs antigel pe la o garnitura.
Cand trec la 48v o sa pun PV direct pe boiler in DC ca am 100v pe PV.

#306
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Ai reusit sa repari solarul men?
La tine orice ar intra in avarie si tot ramai cu o solutie de energie...;)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate