Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Recomandari Cuptoarele Electrice incorporabile

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
707 replies to this topic

#55
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Mda,vad ca nimeni nu s-a înghesuit sa-mi răspundă.Am luat pana la urma ce am considerat ca e de calitate,însă am depășit destul de mult bugetul din păcate.Asta e,sper sa ma tina macar 10 ani.

#56
razzvann

razzvann

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 07.01.2006
Aveti idee de ce se aude de la cuptorul electric un sunet ca de transformator, un bazait?
Apare doar cand declanseaza termostatul sa incalzeasca.

Edited by razzvann, 20 April 2020 - 21:36.


#57
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 19.08.2005
Are cineva sau a folosit cuptor electric cu functie de microunde?
Deoarece spatiul de la mine din bucatarie nu e foarte mare, ma bate gandul sa iau un "agregat" de-asta 2 in 1. La o scurta cercetare, am gasit aceste doua modele:
Teka
Bosch
Daca aveti pareri pro sau contra, o sa va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi. Sau alte modele, daca sunt mai indicate. Ca buget, mi-as dori sa ma incadrez in 5000 de lei.
Multumesc!

#58
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
La bugetul ala uita de Teka.Vezi mai sus cat m-a ținut la folosire ocazionala,nu zilnica.

#59
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.05.2008

View Postghevasalie, on 24 mai 2020 - 16:44, said:

Are cineva sau a folosit cuptor electric cu functie de microunde?
Deoarece spatiul de la mine din bucatarie nu e foarte mare, ma bate gandul sa iau un "agregat" de-asta 2 in 1.

Cuptoarele electrice sunt realmente minunate, ofera solutii de gatit elegante si sanatoase si permit o incalzire uniforma (avantaj imens); ar fi pacat sa nu va bucurati pe deplin de un astfel de aparat - asta presupune si un volum interior generos (peste 70 l) vs. 45 l (total insuficient) la unul din modelele indicate de dvs.
In acest domeniu, un aparat "2 in 1" se traduce prin multe compromisuri.
Inteleg pe deplin conditionarile legate de spatiul disponibil din bucatarie pt. ca m-am confruntat cu aceasta problema; o parte a solutiei este un "soldat" pana in tavan in care puteti acomoda un cuptor electric, unul cu microunde (daca doriti neaparat), o MSV, un sertar ca "tampon" termic si mai ramane si putin loc de depozitare, cu tot cu luarea in considerare a plintei si cornisei.
Va recomand cu caldura cuptoarele din seria 8 de la Bosch (sau echivalent IQ 700 de la Siemens, daca mai gasiti) cu EcoClean (cea mai eleganta solutie de autocuratare).

Edited by sdrc, 26 May 2020 - 09:43.


#60
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 19.08.2005
Multumesc frumos pentru sfaturi!

Capacitatea de doar 45 de litri eu o vad ca pe un avantaj, actualul cuptor electric il am de circa 12-13 ani si nu l-am folosit niciodata la prepararea a mai mult de un produs odata, e ca si cum as face naveta cu o masina de 7 locuri dar eu sunt singur mereu, mi-ar fi mai indicat un Smart Fortwo in aceste conditii.
La solutia cu "soldatul" ne-am gandit si noi insa oricum am incerca, ne da cu virgula. Sotia doreste si spatii multe de depozitare si acces facil la toate (in conditia in care nu e prea inalta) si loc generos de lucru pe blat etc.
Imi dau seama ca un astfel de aparat e un fel de struţocămilă insa speram ca e un compromis suficient de bun incat sa-mi rezolve problema lipsei de spatiu. Mai fac niste cercetari, poate am noroc si intra pe aici cineva care foloseste sau a folosit asa ceva si-mi poate spune plusurile si minusurile din postura de utilizator, asa cum m-a ajutat @dantt cu Teka, la care am renuntat.
Mai am vreo doua luni pana cand va trebui sa ma decid daca merg pe aceasta varianta sau pe varianta clasica. De fapt as avea trei luni insa Bosch are promotie de 5 ani garantie pana la sfarsitul lui iulie si mi-as dori sa stiu ce iau pana atunci daca ma decid sa iau de la ei.

Edited by ghevasalie, 26 May 2020 - 13:10.


#61
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 28.05.2008

View Postghevasalie, on 26 mai 2020 - 13:00, said:

La solutia cu "soldatul" ne-am gandit si noi insa oricum am incerca, ne da cu virgula. Sotia doreste si spatii multe de depozitare si acces facil la toate (in conditia in care nu e prea inalta) si loc generos de lucru pe blat etc.

Puteti vedea cate ceva in fotografiile pe care le-am pus aici (mesajul #26) : https://forum.softpe...ri/page__st__18
Exista multiple solutii pentru lipsa de spatiu - de ex. utilizarea gamei Tefal Ingenio (a se vedea ca intra toate tigaile si oalele intr-un singur sertar) + marirea zonei de blat prin utilizarea unei plite Domino (noi nu avem nevoie de mai mult de 2 "ochiuri") + "soldat"-ul cu rafturi glisante in care intra tot ce aveam inainte in camara etc.
Va doresc succes!

Edited by sdrc, 26 May 2020 - 14:04.


#62
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Sincer,nu mi-as lua la banii aia o combinație microunde/cuptor electric.E un compromis pana la urma,dar dacă e un compromis,eu unul prefer sa-l fac la bani mai putini.Ce nu poate sa facă un cuptor electric și face cuptorul cu microunde?Îți zic eu-popcorn :-)Am renunțat la microunde de câțiva ani și nu-mi pare rău.Iar după Teka ala,am luat un Miele incorporabil care are(printre altele) și funcție de încălzire rapida (boost ii zice)si se încălzește la 180 grade celsius în mai puțin de 5 min.In consecinta încălzești rapid și uniform cam tot ce vrei.Bosch seria 8(având bugetul tău,mai jos în serie n-as cobora sub nici o forma) e de asemenea o opțiune viabila.Eu zic sa mergi sa vezi cum sunt,părerea mea e ca o sa ramai plăcut surprins și alegerea va fi mai ușoară.Spor în cautari.

#63
d01

d01

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.06.2020
Am un cuptor electric Teka la care ii merge un ventilator si cand acesta nu functioneaza dar este conectat la priza. Este deranjant si ma tem sa nu se strice. Ce este de facut?

#64
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Presupun ca acest lucru se intampla imediat dupa ce opresti cuptorul... E normal in acest caz. Rolul este de a raci cuptorul

#65
d01

d01

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.06.2020

View Postplimbaretul, on 13 iunie 2020 - 13:34, said:

Presupun ca acest lucru se intampla imediat dupa ce opresti cuptorul... E normal in acest caz. Rolul este de a raci cuptorul


Din pacate nu se intampla numai dupa ce opresc curentul. Se intampla si la 2 zile dupa ce opresc curentul. Incepe sa se invarta fara un motiv clar si poate sa mearga o noapte intreaga.

#66
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Probabil un termostat blocat. Service

#67
bucsie

bucsie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 03.02.2007
Salut,

As lua un cuptor nou, electric, incorporabil. M-am uitat si piata e muuuult mai bogata fata de cum era acu multi ani cand am ales modelul actual.

Acum am un Bosch, dar nu e cel mai stralucit. Nu coace uniform, coltul stanga vesnic arde, chiar daca ventilez... ma rog... As vrea un cuptor BUN-BUN, asa, ca de gospodine care fac pita in casa pe vremea covidului.
Am vazut ca mai nou Grundig ofera 7 ani garantie, chestie care ma face un pic sa ii iau in considerare. Stiti ceva de marca asta, sunt bune de ceva?

Ce alte branduri mai fac treaba buna?

Cuptoarele cu aburi, fac treaba? Sunt bune de ceva, sau e doar treaba de marketing? Aburul ala unde se duce, e sursa de mucegai ulterior in bucatarie?
Apreciez orice raspunsuri pricepute, si multumesc!

#68
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008

View Postradu_me, on 20 decembrie 2019 - 23:43, said:

Sfatul meu despre cuptoare electrice:
- sa fie cu auto-curatare pirolitica;
- de ce: pirolitic sare de 500 C la auto-curatare;
- sfat: sa nu folositi niciodta functia asta;
- justificare: un cuptor pirolitic izolat sa reziste la 500+, doar se joaca cu unul facut pentru maxim 300 (grade Celsius) cu alte izolari;
- am mai zis: nu folositi piroliza (piromanilor Posted Image )
- luati cu piroliza (bucatarilor Posted Image )

Deci ideea e sa cumparam un cuptor cu autocuratare pirolitica, dar sa nu folosim niciodata aceasta functie :) ? Atunci nu mai bine ne orietam spre cuptoare cu alt tip de autocuratare ? Sau oricare tip de autocuratare este nasol si in practica nu prea poti beneficia de el ? Cei care aveti cuptor electric cum il curatati de obicei ?

Si eu ma uit dupa un cuptor electric si tot citesc despre tipuri de autocuratare. Cele mai multe modele vad ca sunt cu autocuratare catalitica, dar despre asta am citit ca unele modele au panouri catalitice care se inlocuiesc odata la cateva luni. Din cate am citit atocuratarea EcoClean de la Bosch ar fi cea mai inovativa metoda, dar modelele Bosch mai accesibile la pret au reglajul temperaturii cu buton care se roteste si marcaje cu valorile prestabilite alte temperaturii si cred ca reglajul temperaturii nu prea este exact.

#69
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006

View Postlaurcj, on 17 septembrie 2020 - 09:46, said:

Deci ideea e sa cumparam un cuptor cu autocuratare pirolitica, dar sa nu folosim niciodata aceasta functie Posted Image ? Atunci nu mai bine ne orietam spre cuptoare cu alt tip de autocuratare ? Sau oricare tip de autocuratare este nasol si in practica nu prea poti beneficia de el ? Cei care aveti cuptor electric cum il curatati de obicei ?

Si eu ma uit dupa un cuptor electric si tot citesc despre tipuri de autocuratare. Cele mai multe modele vad ca sunt cu autocuratare catalitica, dar despre asta am citit ca unele modele au panouri catalitice care se inlocuiesc odata la cateva luni. Din cate am citit atocuratarea EcoClean de la Bosch ar fi cea mai inovativa metoda, dar modelele Bosch mai accesibile la pret au reglajul temperaturii cu buton care se roteste si marcaje cu valorile prestabilite alte temperaturii si cred ca reglajul temperaturii nu prea este exact.

o comparatie intre cele 3 sisteme gasesti aici. Nu o fi ea foarte stiintifica si detaliata insa macar iti faci o idee intre diferentele majore. Eu am un model de generatie veche cu EcoClean care are pereti detasabili. Cred ca a facut deja 5 ani cuptorul si  nu stiu daca am rulat de 3 ori programul special de autocuratare - iar asta se vede pe peretele din spate, probabil cel mai expus. Dar restul peretilor pot spune ca arata foarte bine (mai putin zgarieturilor de la acccesoriile care le inghesui in cuptor cand nu e folosit).
Faptul ca sistemul asta de absorbtie functioneaza se vede cand ma uit la imbinarile placilor unde ramane un spatiu neacoperit. Poate poza atasata ajuta.
Acum, alegerea ta depinde de ce cauti. Eu am cautat la buget insa macar am vrut autocuratare pe toti peretii - inclusiv plafon. Drept urmare mi-a ramas baza cuptorului si usa.

Attached Files



#70
laurcj

laurcj

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 22.07.2008
@plimbaretul, multumesc de articol. Este destul de bine explicat. Pare foarte ok acest sistem de autocuratare EcoClean. Din pacate in bugetul de 2000 - 2500 lei, majoritatea cuptoarelor Bosch au autocuratare doar pe peretele posterior. Chiar si acestmodel care costa peste 3500 lei are autocuratare doar pe peretele din spate. Ar fi cateva modele cu autocuratare pe toti peretii la pret si sub 2000 lei, dar au reglaj manual al temperaturii si functii mai limitate.

M-am uitat si la acest model de la Electrolux, are review-uri bune, arata foarte bine si are panou de control de tip touch screen si in plus are clasa de consum clasa A+, doar ca este cu autocuratare catalitica. Nu stiu insa daca necesita inlocuirea peretilor catalitici dupa un timp. Am indoieli insa cu marca Electrolux. Am cumparat un uscator de haine Electrolux si s-a stricat in garantie, s-a rupt o curea la el. Dupa ce l-am reparat, merge ok pana in prezent, dar calitatea materialelor iarasi nu mi se pare a fi foarte buna la el

Ce alte modele ati mai recomanda in bugetul de 2000 - 2500 lei ?

Edited by laurcj, 20 September 2020 - 13:34.


#71
mrkbrad

mrkbrad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 20.02.2010

View Postlaurcj, on 20 septembrie 2020 - 13:32, said:

@plimbaretul, multumesc de articol. Este destul de bine explicat. Pare foarte ok acest sistem de autocuratare EcoClean. Din pacate in bugetul de 2000 - 2500 lei, majoritatea cuptoarelor Bosch au autocuratare doar pe peretele posterior. Chiar si acestmodel care costa peste 3500 lei are autocuratare doar pe peretele din spate. Ar fi cateva modele cu autocuratare pe toti peretii la pret si sub 2000 lei, dar au reglaj manual al temperaturii si functii mai limitate.

M-am uitat si la acest model de la Electrolux, are review-uri bune, arata foarte bine si are panou de control de tip touch screen si in plus are clasa de consum clasa A+, doar ca este cu autocuratare catalitica. Nu stiu insa daca necesita inlocuirea peretilor catalitici dupa un timp. Am indoieli insa cu marca Electrolux. Am cumparat un uscator de haine Electrolux si s-a stricat in garantie, s-a rupt o curea la el. Dupa ce l-am reparat, merge ok pana in prezent, dar calitatea materialelor iarasi nu mi se pare a fi foarte buna la el

Ce alte modele ati mai recomanda in bugetul de 2000 - 2500 lei ?

Reglajul manual al temperaturii și mai puține funcții nu înseamnă neapărat un lucru rău. In cazul in care se strica, diagnosticarea și reparația va fi mult mai ieftina decât la cel cu control electronic, însă nu neg faptul că la cel din urmă reglajul temperaturii va fi mai precis. Eu nu as recomanda cuptor electric 100% touch, în condiții de umiditate și caldura nu e cea mai bună combinație că sa reziste in timp și nu mai zic daca ai mâinile cu grăsime sau umede, nu prea răspunde la comenzi.

Eu personal daca as avea buget as alege Electrolux EOC6P71X.

#72
cypryan1217

cypryan1217

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.11.2009
Salut! As vrea sa cumpar si eu un cuptor electric si o plita pe gaz si as avea nevoie de ajutorul vostru. As vrea sa fie ambele de la acelasi brand dar nu este obligatoriu. Ma gandeam la Eletrolux sau Bosh, dar nu sunt sigur. Bugetul ar fi de 2500 de lei, poate putin peste. As prefera inox, daca se poate antiamprenta. Ce ati recomada sa fie cat mai fiabil si cat mai bun ca raport calitate-pret?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate