Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cazane PELETI, porumb, deseuri agricole.. (2018+)

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
6527 replies to this topic

#163
RzvT

RzvT

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.01.2019
Voi incerca si treaba asta. Acum timpii sunt: puterea a 2-a 4", a 3-a 4", a 4-a 4,8", a 5-a 4,8".

#164
MihaiDrago

MihaiDrago

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 01.11.2013
Timpii de alimentare cu peleti difera de la cazan la cazan cat si marimea snecului etc si nu vreau sa spun vre-o prostie.
Ar trebui sa vorbesti cu cei care au facut pif-ul să-l refacă caci nu este ok sau sa intrebi in continuare sa afli raspunsul de la cineva care are acelasi tip de cazan sau experienta mai multa sau sa incerci singur sa afli cum functioneaza cel mai bine modificandu-i parametri (notandu-ti ce parametri ai acum, pentru a reveni daca setarile nu sunt cele asteptate).
Sper sa o reglezi! Mai bine zis o vei regla dar din pacate durerile de cap sunt cateodata inerente!

Edited by MihaiDrago, 15 January 2019 - 13:16.


#165
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
revino la setările inițiale (dacă cumva ai umblat!)
apoi redu câte puțin timpii de funcționare ai șnecului
EX: de la 4” - treci la 3,5”
apoi vezi cum merge treaba
dacă flacăra nu este afectată, dar bulgărașii încă persistă, mai scazi un pic...
sau invers... te descurci tu...

#166
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 24.07.2009

View PostRzvT, on 15 ianuarie 2019 - 12:47, said:

Voi incerca si treaba asta. Acum timpii sunt: puterea a 2-a 4", a 3-a 4", a 4-a 4,8", a 5-a 4,8".
Prea multi peleti,prea mult aer!Posted Image
Aceeasi greseala o faceam si eu acu 6-7 ani in urma,cand reactia era total inversa,la fel si rezultatele....aerul in exces nu ajuta deloc!

#167
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 24.07.2009

View Postgushpi, on 15 ianuarie 2019 - 13:25, said:

revino la setările inițiale (dacă cumva ai umblat!)
apoi redu câte puțin timpii de funcționare ai șnecului
EX: de la 4” - treci la 3,5”
apoi vezi cum merge treaba
dacă flacăra nu este afectată, dar bulgărașii încă persistă, mai scazi un pic...
sau invers... te descurci tu...
Totusi nu au specificate detalii legate de cosul de fum, diametru-inaltime, care sunt foarte importante si pot influenta combustia in acest sens,daca de exemplu tirajul cosului este mai mic decat cel specificat de producator pot aparea asemenea probleme si peleti nearsi...

#168
albertoturbo

albertoturbo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 13.05.2007
Salutare ! Cineva cu Commo Compact de la Alfaplam găsesc pe forum ?

#169
RzvT

RzvT

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.01.2019

View Postalbertoturbo, on 15 ianuarie 2019 - 20:30, said:

Salutare ! Cineva cu Commo Compact de la Alfaplam găsesc pe forum ?
Salut!
Eu am commo compact de la alfaplam si despre asta sunt ultimele discutii, o problema pe care o am eu.
Cat despre cosul de fum, am a achizitionat un kit recomandat de cei de la romstal, diametru 80mm iar inaltime cred sa fi 2,5 m.
La setari, ca au fost facute de cei din fabrica sau cei de la romstal, nu am umblat decat la 'type chimney' care era pe 3 si l-am dat pe 2, type pellet este 0.

Edited by RzvT, 16 January 2019 - 01:34.


#170
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012

View PostCAZANE, on 15 ianuarie 2019 - 16:21, said:

Totusi nu au specificate detalii legate de cosul de fum, diametru-inaltime, care sunt foarte importante si pot influenta combustia in acest sens,daca de exemplu tirajul cosului este mai mic decat cel specificat de producator pot aparea asemenea probleme si peleti nearsi...

dar dacă bulgărașii arși incomplet au zburat din arzător în tava colectoare, înseamnă că jetul de aer este puternic, în consecință tirajul e suficient!

View PostRzvT, on 16 ianuarie 2019 - 01:26, said:

Cat despre cosul de fum, am a achizitionat un kit recomandat de cei de la romstal, diametru 80mm iar inaltime cred sa fi 2,5 m.


mai cumpără 3 metri și treci peste casă, altfel vei avea zidul casei înnegrit de funinginea din gazele de ardere
(nu te lăsa amăgit că fumul e incolor..., am pățit-o!!!)
(uite cum arăta cu coș mic și ce-a apărut ulterior...)

Attached Files



#171
dcristiand

dcristiand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.09.2016

View Postgushpi, on 16 ianuarie 2019 - 10:04, said:


dar dacă bulgărașii arși incomplet au zburat din arzător în tava colectoare, înseamnă că jetul de aer este puternic, în consecință tirajul e suficient!



mai cumpără 3 metri și treci peste casă, altfel vei avea zidul casei înnegrit de funinginea din gazele de ardere
(nu te lăsa amăgit că fumul e incolor..., am pățit-o!!!)
(uite cum arăta cu coș mic și ce-a apărut ulterior...)
păi chestia aia a apărut pentru că era o soluție... neregulamentară... :-) în mod normal, trebuia să ai minim 2 metri de țeavă verticală în casă, și minim un metru orizontal afară, izolat și cu pălărie de vânt; cred că nu se mai murdărea peretele și, poate ar fi și mers... nu vom ști niciodată... :-)

#172
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 24.07.2009

View Postgushpi, on 16 ianuarie 2019 - 10:04, said:


dar dacă bulgărașii arși incomplet au zburat din arzător în tava colectoare, înseamnă că jetul de aer este puternic, în consecință tirajul e suficient!




Tirajul necesar pentru cosul de fum este una si cantitatea de aer necesara combustiei este cu totul altceva,ca sunt in stransa legatura si trebuiesc corelate, sunt de acord. Eu de asta am spus ca este exces de aer necesar combustiei,de aceea zboara bulgarasii de peleti nearsi pe acolo in camera de ardere.Posted Image

#173
RzvT

RzvT

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.01.2019

View PostCAZANE, on 16 ianuarie 2019 - 12:04, said:

Tirajul necesar pentru cosul de fum este una si cantitatea de aer necesara combustiei este cu totul altceva,ca sunt in stransa legatura si trebuiesc corelate, sunt de acord. Eu de asta am spus ca este exces de aer necesar combustiei,de aceea zboara bulgarasii de peleti nearsi pe acolo in camera de ardere.Posted Image

Ok. De unde reglez acest aer necesar combustiei?
Cum s-ar numi submeniul, sau ce anume il influenteaza ( timp functionare ventilator, viteza ventilator)

Edited by florin71_skoda, 16 January 2019 - 16:28.


#174
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 24.07.2009
Daca as fi stiut iti spuneam cu placere,dar eu nu ma ocup cu aceste marci de centrale,sobe si nici nu ma tenteaza.Posted Image
Cred ca ai service autorizat, sau cel putin asa ar trebui sa fie in opinia mea, apeleaza la acestia ca ei in mod normal ar trebui sa-ti rezolve problema,nu sa apelezi pe forumuri!

#175
RzvT

RzvT

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.01.2019
Ok.
Merci pt sfaturi. In cele din urma voi face o sesizare.
Apelez la forumuri ca nu am incredere in service. PIF pe care am platit-o,cred ca presupune si o reglare a parametrilor de fct.

#176
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 24.07.2009

View PostRzvT, on 16 ianuarie 2019 - 16:29, said:

Ok.
Merci pt sfaturi. In cele din urma voi face o sesizare.
Apelez la forumuri ca nu am incredere in service. PIF pe care am platit-o,cred ca presupune si o reglare a parametrilor de fct.
Repet faptul ca te-as fi ajutat cu placere, daca as fi stiut automatizarea de la centrala acesta, daca o putem numi asa!Posted Image
Am inteles, daca la centralele acestea ieftine mai platesti transportul pana acasa,punerea in functiune,etc. ajungi la pretul unei centrale pe peleti cu probleme mai putine,  unde punerea in functiune este gratuita si exista service!

#177
dcristiand

dcristiand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.09.2016

View PostCAZANE, on 16 ianuarie 2019 - 17:11, said:

Repet faptul ca te-as fi ajutat cu placere, daca as fi stiut automatizarea de la centrala acesta, daca o putem numi asa!Posted Image
Am inteles, daca la centralele acestea ieftine mai platesti transportul pana acasa,punerea in functiune,etc. ajungi la pretul unei centrale pe peleti cu probleme mai putine,  unde punerea in functiune este gratuita si exista service!

pe de altă parte, cum e cazul la mine, dacă băgam o geantă de parale într-un model sofisticat, nu mai investeam în branșamentul de gaze... și tare m-aș fi ofticat...!!! (la data când mi-am luat CT pe peleți, nu era nicio perspectivă legată de gaz dar, în doi ani s-au făcut multe...)

#178
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 24.07.2009

View Postdcristiand, on 16 ianuarie 2019 - 17:28, said:

pe de altă parte, cum e cazul la mine, dacă băgam o geantă de parale într-un model sofisticat, nu mai investeam în branșamentul de gaze... și tare m-aș fi ofticat...!!! (la data când mi-am luat CT pe peleți, nu era nicio perspectivă legată de gaz dar, în doi ani s-au făcut multe...)
Si eu am centrala pe gaze din 2006 de cand am construit casa, dar utilizez in momentul de fata o centrala pe peleti destul de performanta,bine daca ar incape in camera ct as monta vreo 3 centrale mai performante, ca tehnologia evolueaza.De ce utilizez peleti ? Am cumparat peletii din Ucraina de asta vara la un pret foarte bun si-mi convine in momentul acesta incalzirea pe pellet, am 22,5 C temperatura constanta toata casa. Pe viitor, discutam!Posted Image

#179
marcobun

marcobun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 08.01.2007

View Postmarcobun, on 07 ianuarie 2019 - 12:17, said:

La centrala mea tubulatorii care sunt din spirala de inox refractar se acționează manual în plan vertical. Am găsit o soluție tehnica de acționare a acestora prin rotire, respectiv prin montarea unui lanț cu motoraș reductor care sa actioneze temporizat sau la o anumita temperatura respectivi tabulatori. Întreb, acționarea prin rotire a tubulatorilor spiralati este suficienta pentru curățarea fumurilor,deoarece, montajul respectiv nu va mai permite acționarea manuala în plan vertical? Ați întâlnit la multele modele cu autocuratare acest sistem (de acționare prin rotire circulara)?

Attached Files


Edited by marcobun, 21 January 2019 - 19:10.


#180
Miusick

Miusick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 10.12.2018
Cel mai bun raspuns il dai tu. Dupa o perioafa de folosire , verifici cat de gros e statul de funingine

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate