Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Recomandari Seminee 2018+

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
921 replies to this topic

#685
sebit

sebit

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 27.05.2008
Buna seara!
Ce parere aveti de acest semineu https://www.utilul.r...clasa-a-p16329/ ? Poate fi folosit ca sursa de incalzire pentru o casa cu 12 calorifere? Recomandat cu sau fara pufer? Pufer de 800 sau 1000 l? Multumesc!

#686
USH84

USH84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 31.10.2013
bună ziua!
Am văzut că la construcția hotei șemineului, din silicat, s-ar recomanda sa nu se folosească profile din aluminiu, din cauza faptului ca se aud pocnituri când se dilata din cauza temperaturii.
Dar nu am reușit sa găsesc nicio recomandare cu materialele/soluția care ar trebui adoptata.

#687
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Eu l-am construit doar din placi de silicat..lipite cu adezivul special pt silicat..fara pic de profile metalice..in afara de holsuruburile cu care am prins placile.. si suportul pe care sta focarul. De ce sa-i faci un cadru metalic din profile?

Edited by manghels, 21 March 2022 - 14:16.


#688
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Si la mine e la fel si are rezistenta si stabilitate suficiente. A trebuit sa ma urc pe semineu si m-a tinut fara semne de supraincarcare.

#689
cheluIS

cheluIS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.01.2012
Buna ziua,
apelez la colegii forumisti pentru o recomandare semineu.
Am tot amanat si pana la urma m-am hotarat sa-l fac.
Livingul in care vreau sa pun semineul are 6,5x4,8m cu inaltimea de 3m si o deschidere catre hol, fara usa de 1,2m si h-2,2m.
Doresc o recomandare: cam ce putere ar trebui , tip - fonta sau otel , producator?
Eventual o firma serioasa in Iasi?
Bugetul ar fi cam 8.000 - 10.000 RON (poate si un pic mai mult) pentru focar.

Va multumesc anticipat.

#690
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Solixvent sau Verra am vazut ca-s mai activi. Cu Verra mi-am pus eu coșul de fum.

Nu cred ca te poți încadra în banii aia  doar dacă iei un focar ieftin.

#691
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Daca e vorba doar de acel living si ce mai "scapa" pe hol, as recomanda unul de 5-6Kw. Nu mai mare ca devine chinuitor.

#692
cheluIS

cheluIS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.01.2012
In ce sens "chinuitor" ?

#693
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
In sensul ca va incalzi prea tare livingul si nu vei putea controla asta.

#694
cheluIS

cheluIS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.01.2012
OK, multumesc.

#695
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006
eu am o soba de 8-10kW montata in liviing (6x4x2.7m dimensiuni).
Daca folosesc lemne uscate, si las focul deschis maxim , pe 2m in jurul ei nu sta nimeni (prea mult timp). Cand inchid aerul si arde incet mocnit, e ok, e cald langa ea, dar (daca esti ambitios sau iti place caldura) poti sta langa ea.
Si la mine livingul are gol catre bucatarie (2.4m deschidere) si catre hol (1.2m deschidere), plus mai am o usa de 0.8 catre unul din dormitoare (al doilea dormitor are usa din hol).

Deobicei sunt 20grd in casa cand venim noi in weekend, aprind focul in jur de ora 16-17, si seara pe la 21-22 am cam 25-26grd in living daca las sa arda tare focul (termostatul e cam la 3.5m distanta de soba)  si 23-23.5 in dormitorul care are deschidere direct in living 21.5-22grd in dormitorul care are deschidere in hol. Seara pe la 22-23 pun ultima tura de lemne, si dimineata pe la 9 cand ne trezim peretii de pe coltul unde e soba sunt inca calzi, radiaza caldura.

Hornul e rece si cand arde (horn ceramic izolat Hoch, hornul este in interiorul casei, in camera tehnica, speram sa incalzeasca pe acolo dar nu da nimic caldura), chiar si teava de otel care face legatura la hornul ceramic nu e la fel de incinsa ca si metalul si sticla sobei. Majoritatea caldurii o radiaza in drept cu usa de sticla cu cu placile metalice de deasupra ei, hornul metalic, culmea, nu radiaza (pierde) la fel de multa caldura. Cenusarul trebuie sa-l golesc cam dupa 3 ture de astea de incalzit (zile/nopti), mi se pare ca ramane FOARTE PUTINA cenusa .
Soba e ceva poloneza, din otel, ma rog pe aici nu sunt indragite, dar eu ma declar foarte multumit de ce face si cum face. Nu am mai avut de construit hota in jurul ei, e doar soba ca un semineu, pusa pe colt.

Edited by l_stoian79, 22 March 2022 - 11:19.


#696
cheluIS

cheluIS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.01.2012
Am primit oferta pentru Cos de fum ceramic Rondo, D200, pareri, are cineva acest tip de cos ?


De asemenea ma gandeam la acest focar : KRATKY Lucy 12

Sfaturi?

Multumesc.

#697
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Eu il am pe asta..si montat tot de ei..cei din link. Daca-l monteaza corect..nu vad ce probleme ar putea aparea..Bine..sa fie si curatat cum/cand trebuie. Eu anu' asta am in plan sa-l inpectez / curat..ca de anu trecut am inceput sa folosesc semineul din plin.

Focarul pare cam mare..ca putere. E sursa principala de incalzire? Daca e doar de 'hobby' o sa va topiti langa el..sau n-o sa-l exploatezi nici la jumatate din ce poate.

Edited by manghels, 05 April 2022 - 09:00.


#698
cheluIS

cheluIS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.01.2012
Multumesc pentru raspuns.
Intentionez sa folosesc semineul ca sursa alternativa de incalzire, in sensul de a folosi mai putine gaze.
Deasupra sufrageriei, (unde intentionez sa instalez semineul) am doua dormitoare si doresc sa trec prin planseu cu doua tubulaturi de D200 pentru aer cald prin convectie.

#699
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Eu cred ca e mare puterea focarului..si asta te va limita sa-l exploatezi (acu depinde si de gradul de izolare ca cladirii, pierderile termice, membrii familiei..etc...poate va place sa stati la 25+ grade in casa / la mine..dupa o ora si ceva de foc in semineu..deja nu mai pot sa-l incarc prea mult..pt ca nu mai rezisti in living..si asta inseamna ca nu mai admiri flacarile in toata splendoarea lor..)..

Cat priveste tubulatura spre dormitoare..si eu cred ca o sa-mi fac..la urmatoarea interventie asupra structurii semineului..Doar ca eu trebuie sa-mi fac cu tubulatura dreptunghilara. Momentan la mine, caldura urca spre etaj pe casa scarii...si e aproape suficient..Dar pt o cale mai directa spre etaj acea tubulatura sigur merita. 'Problema' e ca trebuie controlat 'tirajul' spre dormitoarele de sus..pt ca altfel mori de cald si acolo. Eu unu intentionez sa-mi pun un sibar /clapeta pe tubulatura..inainte de a pleca aerul cald din semineu spre etaj..apoi grilele de pe etaj sa poata fi inchise/diminuat fluxul de aer..

#700
cheluIS

cheluIS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.01.2012
Cam ce putere recomanzi?


#701
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
Pai depinde de necesarul casei,  suprafata livingului, spațiul vitrat din living, etc.

Dupa experiența de 1 an și ceva de șemineu, as pune de 6 max 8 kw. Eu am 26mp living, parter open space cu bucătăria,  hol, casa scării si tot mor de cald daca alimentez încât sa am ceva flăcări frumoase; nu mai zic cum-cat trebuie sa alimentezi încât sa ai gazeificare, ardere secundara, ardere 'curata'.

Astea-s de acu, dar ca să ai o ardere asa, mai ales când afara-s  peste 0 grade, tre sa alimentezi cu lemne subțiri sau, cum fac eu acu, cu cherestea de brad rămasă de la ridicarea casei. Dacă as pune fag, as muri de cald pe parter.

Attached Files


Edited by manghels, 05 April 2022 - 21:25.


#702
cheluIS

cheluIS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 07.01.2012
Oscilez intre aceste doua focare :

Kratki Lucy 12 kW: randament= 80%, clasa: A, temperatura: 270 oC

Kratki S80 Deco 8 kW: randament= 83%, clasa: A, temperatura: 180 oC

Intrebare: ce reprezinta temperatura 270/180 oC ? temperatura de ardere sau de evacuare si cum e mai bine, temperatura mai mare sau mai mica?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate