Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Recomandari Seminee 2018+

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
921 replies to this topic

#649
meheva

meheva

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 23.08.2013

View Postflorin71_skoda, on 04 aprilie 2021 - 09:29, said:

Problema o sa fie cosul de fum, care teoretic din locul in care intri in el cu semineul sau teracota, ar cam trebui sa se inalte inca aproximativ 4 metri. Ori in cazul tau, banuiesc ca te poti inalta maxim 2 metri

Mulțumesc, voi aduce în discuție problema.

View Postanduvirgil, on 04 aprilie 2021 - 09:47, said:

Hmmm, 13 kw / 36 mp?!

Podeaua suporta greutatea sobei?!
Recomand minim 20 cm izolatie la tavan.

Sunt sobe care pot functiona "fara" cos Posted Image, deci un cos de 2m inaltime putea fi suficient.

Recomand amplasarea sobei intr-o pozitie cat mai centrala.

Mulțumesc pentru răspuns.

Totuși recomandați sobă și nu șemineu?

Podeaua este întărită și cu niște grinzi de metal paralele cu cele de lemn și ar trebui sa susțină greutatea.

13kw in cel mai rău caz, la temperaturi constante de - 15 grade. Dorindu-mi un șemineu ca singura sursa de căldură m-am gândit să iau în calcul cel mai pesimist scenariu că să fiu sigur ca nu fac o alegere greșită.



#650
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Important este ca solutia sa fie potrivita spatiului incalzit.

In primul rand as incerca sa maresc izolatia, scazand astfel necesarul termic, deci o soba/ semineu mai mica / mic.

Nu as neglija stabilitatea termica oferita de solutia aleasa.
In general o stabilitate termica buna insemana o solutie cu greutate mai mare (acumulare) sau o ardere indelungata.

Greutate mica + stabilitate termica = semineu peleți

#651
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 09.01.2008

View Postmeheva, on 04 aprilie 2021 - 20:26, said:

13kw in cel mai rău caz, la temperaturi constante de - 15 grade.
Cineva bate campii ingrozitor. Sub acea mansarda e cumva depozit frigorific? Doar asa as putea accepta o astfel de dimensionare. As merge pe jumatate din puterea aia si as investi restul de bani in izolatie super performanta.

#652
ciockyvisa

ciockyvisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 17.11.2005

View Postciockyvisa, on 03 aprilie 2021 - 08:49, said:

Ce parare aveți de focarul acesta?

https://m.emag.ro/fo...rch-Action=view
Fonta, dubla combustie, airwash,merita banii?

#653
fory19

fory19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.09.2007
Salutare,
Am revenit si cu poze, am reusit sa finalizez semineul in weekend.
Ce parere aveti?

Attached Files


Edited by fory19, 12 April 2021 - 10:38.


#654
Tuliman

Tuliman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 27.10.2004
Salut, intrebare: care ar fi un pret decent pentru imbracat un cos de fum in rigips rosu? In zona etajului doar, deci 2,6m inaltime, cam 30cm latura, tub izolat de inox - e deja montat, trebuie facuta structura pt rigips si imbracat in rigips rosu.

Eu o gandeam la un pret pe mp ca la rigips, fiind in colturi, hai un 30, poate 50 lei /mp ca-i mai multa migala, adica un 200 de lei, poate, dar se pare ca nu :)

#655
ciockyvisa

ciockyvisa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 17.11.2005

View Postfory19, on 12 aprilie 2021 - 10:34, said:

Salutare,
Am revenit si cu poze, am reusit sa finalizez semineul in weekend.
Ce parere aveti?
drăguț. As fi mers cu hota pana în tavan cu izolație vata + silicat pe lemn, as fi folosit cot 45-60 grade nu 90, as fi folosit pana în cot burlan tabla fără izolație,   drăguță piatra, spor la treaba, sa ne spui cum arde

#656
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
hota cum este împărțită acum este ok, dar ar trebui prelungita pana în tavan, pentru a crea acolo o camera de compresie (parca asa se numea).

#657
fory19

fory19

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 19.09.2007
Am zis sa las loc intre hota si tavan pentru ca mi-a fost frica din cauza tavanului din lemn(OSB-vata-OSB-Polistiren Extrudat-Lambriu).
Presupun ca recomandarea este pentru aspectul vizual.
De ars arde bine, i-am adaptat conducta de aer exterior cu clapeta desi kit-ul nu s-a potrivit exact pe focar insa pare ca tot mai bine are tiraj daca il las sa traga aer din incapere. Poate am prins eu un vant mai nefavorabil pentru test sau poate ca este pe aceiasi parte cu cosul...
Atasez o poza si cu cosul exterior, momentan i-am pus doar un element dar mai am un element in caz ca nu imi place randamentul.


https://www.youtube....bed/BhwrmBGYzDc

Attached Files



#658
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
DELETED: am gresit topicul!

Edited by boy4ever, 20 April 2021 - 23:21.


#659
m_adi_r

m_adi_r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.09.2011
Salut,
Am de ales intre aceste doua seminee:
1. Hajduk Smart 2PXLT  
2. Romotop HEAT 65.51.40 + un set de acumulare caldura MAMMOTH

Linkuri:
1. https://www.kamine-o...itig-blmschv-2/
2. https://www.solixven...reapta-copiaza/

Care credeti ca e mai bun?

#660
vshoro

vshoro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 17.02.2014

 fory19, on 12 aprilie 2021 - 10:34, said:

Salutare,
Am revenit si cu poze, am reusit sa finalizez semineul in weekend.
Ce parere aveti?

Ce tip de focar este?

#661
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Salut!

Probabil apar mereu astfel de întrebări dar nu am vrut sa deschid un topic nou asa ca intreb aici:

Ce focar pe lemne cu sticla in L fara stalp, cat mai ingust este recomandat de cei mai priceputi de pe aici? Nu mi trebuie putere calorica, il iau ca mi l-am dorit si este cu rol decorativ.

Eu ma gandeam la ceva de genul: https://www.pefoc.ro...fara-stalp_3204

Citind pe aici, destul de sumar ce-i drept, inteleg ca sunt la vânzare și șeminee care nu respecta standarde ridicate de calitate.

Orice recomandare e bine venita! Nu am un buget anume dar nici nu vreau sa arunc cu banii. Multumesc frumos

#662
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,773
  • Înscris: 29.08.2006

View PostAndreiNR, on 06 august 2021 - 16:45, said:

....
Ce focar pe lemne cu sticla in L fara stalp, cat mai ingust este recomandat de cei mai priceputi de pe aici? Nu mi trebuie putere calorica, il iau ca mi l-am dorit si este cu rol decorativ.

...

Exact din considerente de economie de spatiu, eu renuntat la semineu si am ales o soba pe lemne: link  e pe colt, e ingusta, are sticla in forma de L, nu mai imi bat capul cu construit hota in jurul ei , si are si eficienta foarte buna (e A+) . e mai scumpa cu vreo 1400ron fata de varianta de focar care ai ales-o tu, dar in schimb nu mai am nevoie de hota si suportul ptr focar. Per total sigur iesi mai ieftin, iar ca dimensiuni e mai mica "amprenta" .. e drept... nu e semineu, e soba...
Vezi ca au si variante de sobe mai rotunde daca vrei.

Daca totusi vrei semineu, eu ma uitam la focarele astea link sau link , in ideea sa-l pun pe colt si sa ocupe loc minim in camera.

Edited by l_stoian79, 10 August 2021 - 14:19.


#663
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,033
  • Înscris: 14.06.2013
Multumesc pentru răspuns dar eu am clar amplasarea in living si vreau exact tipul de focar la care am facut referire.

Speram ca cineva sa mi dea un sfat avizat si un model care ar fi bun si nu mi ar face probleme pe viitor.


#664
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 09.01.2008
Eu m-as uita catre un focar de 5-7kw, de la un producator consacrat si care sa poata fi "imbracat" cum imi place mie. Asa am facut eu si sunt fericit de alegere. Diferenta e ca al meu are "stalp" pe colt.

#665
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008

View Postcamsonat, on 11 august 2021 - 07:55, said:

Eu m-as uita catre un focar de 5-7kw, de la un producator consacrat si care sa poata fi "imbracat" cum imi place mie. Asa am facut eu si sunt fericit de alegere. Diferenta e ca al meu are "stalp" pe colt.

Si eu am aceeasi abordare ca si colegul, Nordpeis N20f este ce am ales ca si focar. Nu este pe colt, dar functioneaza perfect si pentru anvelopa casei este perfect.

#666
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,158
  • Înscris: 09.01.2008
Ha, eu am N20A.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate