Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Bilet avion ieftin Italia

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016

View Postbusiness11, on 22 noiembrie 2018 - 13:05, said:

15.02 (16:40) -> OTP - FCO cu BlueAir
19.02 (06:30) -> CIA - OTP cu RyanAir

90 € dus intors, 2 persoane.

Cu RyanAir dus-intors din CIA zbori cu 95€. Cu BlueAir dus-intors 119€ din FCO.

Daca reusesti cumva sa stai 15.02 - 20.02 te costa cu BlueAir-ul 80€ dus-intors (dar creste costul la cazare, asa ca nu merita per total).

Bafta la comandat.
in banii aia intra cate un bagaj de mana pentru ambele persoane? avand in vedere ca suntem 2 pers in perioada mai rece, merita sa luam si unul de cala?
ps. as evita ora de intoarcere sa fie 6:30:)) nu vreau sa ma trezesc la 3 si sa fug la aeroport, practic pierd o noapte

Edited by Eduardika28, 22 November 2018 - 13:36.


#38
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
vrei ieftin atunci trebui sa stii ce te asteapta, greu sa prinzi orele de varf la un pret bun. Crezi ca, colegii care zboara la 20€-30€ prind si shuttle gratuit.

Daca vrei cu un bagaj de cala + o ora cat de cat ok, ajungi la 130-150eur.

#39
Ntim

Ntim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 01.02.2008
Ideea e ca, atunci in februarie, va fi putin frigut si nu voi putea zbura doar cu un rucsac avand in vedere ca sunt si cu prietena, deci un troler cu ceva haine grosute va fi obligatoriu.

Pai nu e frig si aici si trebuie sa te imbraci ??   Cum te urci in avion daca e frig ?

#40
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Daca pleci la 6:30 de acolo ai ratat complet ultima zi si ultima noapte si te costa si transportul mai scump spre aeroport.

Eu cand iau bilete pentru timp scurt petrecut la destinatie ma uit cu mare atentie la orarul de zbor, sa maximizez timpul petrecut acolo. Pana la urma platesc pt ca sa petrec un nr cat mai mare de ore la destinatie.

150 euro dus intors 2 persoane nu e asa mult atata vreme cat iti permiti sa dai banii astia. Faptul ca altii au iesit mai ieftin din noroc sau pt ca au acceptat un program de zbor mai neconvenabil pentru tine nu trebuie sa te afecteze. E treaba lor. Pana la urma te duci in concediu, nu la concursul “Cine ia cele mai ieftine bilete de avion”

#41
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostEduardika28, on 20 noiembrie 2018 - 11:14, said:

Salutare softpedia,

Pregatesc si eu prima mea iesire in afara cu prietena, mai exact Italia si as dori sa gasesc niste bilete mai ieftinache de avion pentru perioada 15 FEBRUARIE-19 FEBRUARIE, pentru 2 persoane. Ideea este ca le gasesc cam scumpe avand in vedere ca am auzit atatea pareri ca in Italia se zboara ieftin.
As vrea ceva lowcost, care sa cuprinda un bagaj de mana si unul de cala probabil cu schimburi deoarece vacanta se va intinde pe parcursul a 4 zile. As aprecia mult daca mi-ati spune cam in ce banii sa caut biletele de avion, avand in vedere ca vacanta va fi peste aprox 3 luni. Multumesc anticipat!

PS: nsite recomandari si sfaturi din partea voastra sunt binevenite.

Kiwi.com te ajuta cel mai bine. Scrii orasul de plecare, iar la destinatie poti scrie maxim 10 orase sau doar tara, iar el iti gaseste cel mai avantajos zbor. Poti aduaga maxim 10 destinatii, si aici ai optiunea sa alegi si orele de plecare. De exemplu eu am gasit asta:

Fr. 15.2.
06:30 Bukarest OTP  -  07:45 Rom FCO
Blue Air
2h 15m

Di. 19.2. 18:50 Rom FCO - 22:05  Bukarest  OTP
Blue Air 2h 15m

Asta e 89€ de persoana, iar la BlueAir din cate stiu e posibil sa ai si un bagaj de cala de persoana inclus. Ar merita, mai ales datorita orelor de zbor.

Edited by giuliani, 23 November 2018 - 10:43.


#42
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
cele mai bune platforme de cautare sunt Kiwi si Skyscanner.

Am luat Barcelona de pe Kiwi cu 200 € dus-intors, pe Skyscanner era 224, si daca le luam de la companii direct ma costa chiar si undeva la 300.
OTP - Roma am vazut ca iesi pe Skyscanner cu 10-15 euro mai ieftin.

Agentiile astea care doar fac legatura si comparatia cu vanzatorii de bilete, au niste procente ca sa faca biletul mai atractiv, dasta este uneori mai ieftin la ei.

#43
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postbusiness11, on 23 noiembrie 2018 - 11:29, said:

cele mai bune platforme de cautare sunt Kiwi si Skyscanner.

Am luat Barcelona de pe Kiwi cu 200 € dus-intors, pe Skyscanner era 224, si daca le luam de la companii direct ma costa chiar si undeva la 300.
OTP - Roma am vazut ca iesi pe Skyscanner cu 10-15 euro mai ieftin.

Agentiile astea care doar fac legatura si comparatia cu vanzatorii de bilete, au niste procente ca sa faca biletul mai atractiv, dasta este uneori mai ieftin la ei.

In orice situatie as recomanda cuiva sa compare preturile de pe kiwi/skyscanner cu cele de pe site-urile companiilor aeriene, si unde e mai ieftin sa cumpere. Eu personal niciodata nu am gasit pe kiwi mai ieftin decat la companie, dar cum spui si tu se poate intampla sa fie exact invers. Oricum, motoarele astea te ajuta sa gasesti varianta potrivita, ceea ce in cazul initiatorului este exact ceea ce trebuie.

#44
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View Postgiuliani, on 23 noiembrie 2018 - 14:08, said:

In orice situatie as recomanda cuiva sa compare preturile de pe kiwi/skyscanner cu cele de pe site-urile companiilor aeriene, si unde e mai ieftin sa cumpere. Eu personal niciodata nu am gasit pe kiwi mai ieftin decat la companie, dar cum spui si tu se poate intampla sa fie exact invers. Oricum, motoarele astea te ajuta sa gasesti varianta potrivita, ceea ce in cazul initiatorului este exact ceea ce trebuie.

Kiwi e o teapa la fel de mare ca Vola (si altii), atata ca la Vola taxa de prost e defalcata (aratata separat), in timp ce la Kiwi e bagata in pret.

Kiwi are un motor de cautare destul de fancy, e drept.

Skyscanner nu mai face nazuri cum facea acum cativa ani si gaseste aproape intotdeauna (zic aproape, nu e chiar 100%, dar e OK) si low costurile de referinta pe ruta respectiva.

@initiator - dar nu te-ai dumirit deja pe Skyscanner, pe Ryanair, pe Wizz etc.?

Mai e o chestie: daca te prinde microbul calatoritului si ajungi sa freci mult site-urile companiilor aeriene (sau Skyscanner), la un moment dat le vei invata care e mai ieftina, care e mai ok, ce avioane are una si alta (recomand planespotters.com), ce ofera unii si altii la bord si asa mai departe. Dar asta tine si de curiozitatea si disponibilitatea ta. Unora le place sa gaseasca singuri, altii cauta sa afle lucruri prin intermediul altora, cum ar fi pe forumuri. Deh, abordari diferite.

Si mai ales, vei invata cam cand sunt biletele ieftine, ce perioade sunt low-season / high season si cu cat timp inainte de calatorie e mai bine sa iei biletul.

Daca nu stii cum arata conditiile la o companie aeriana, pe Youtube gasesti sute/mii de trip-reports (oameni care si-au filmat experienta zborului respectiv), pe sute/mii de rute de la multe companii la diverse clase tarifare. Asa poti sa stii la ce sa te astepti, cum arata inauntru, ce loc e la picioare, daca se da de mancare sau nu, ce preturi sunt etc.

N-ai mai zburat niciodata cu avionul? (ca asa se intelege)

Edited by cattavencu, 23 November 2018 - 17:25.


#45
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postcattavencu, on 23 noiembrie 2018 - 17:13, said:

Kiwi e o teapa la fel de mare ca Vola (si altii), atata ca la Vola taxa de prost e defalcata (aratata separat), in timp ce la Kiwi e bagata in pret.

Kiwi are un motor de cautare destul de fancy, e drept.

Skyscanner nu mai face nazuri cum facea acum cativa ani si gaseste aproape intotdeauna (zic aproape, nu e chiar 100%, dar e OK) si low costurile de referinta pe ruta respectiva.

Pe mine ma intereseaza in principiu doar ce stie sa faca motorul ala de cautare. Am in apropiere, pe o raza de 250-300km vreo 8 aerporturi si de multe ori la destinatie am de ales din vreo 3-4 variante. Sa ma apuc sa caut fiecare combinatie in parte inseamna sa pierd vreo cateva ore asa incat in situatia asta Kiwi ma ajuta extrem de tare.
Insa niciodata nu am cumparat de la ei, mereu pe site-ul companiei aeriene era mai ieftin. Insa colegul de mai sus spunea contrariul, asa ca merita incercate ambele variante.

#46
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Kiwi sau Skyscanner ofera avantajul ca iti combina companiile de zbor. Uneori iesi mai ieftin cu o escala de 1-2 ore, si economisesti bani buni. De comandat prin ei am comandat o singura data prin Kiwi. In rest folosesc Kayak pentru search si comand direct de pe site-ul companiei.

Exemplu: zbor Viena - Barcelona cu compania nationala Austrian Airlines ma costa dus intors 432 eur. Cu Eurowings era 380 eur. Laudamotion 270, Vueling 330, Flylevel 260.
Bun, am intrat pe Kiwi si mi-a gasit zboruri in asa fel: Viena - Milano / Milano - Barcelona (la Milano am stat 1 ora 10 minute, la fix cat sa mananc micul dejun) m-a costat biletul 49€ (cu FlyLevel pana in Milano si cu Vueling pana in Barcelona). La intoarcere Barcelona - Viena zbor direct cu Laudamotion pret 39€. Dus intors am platit 88€.

Mi-am luat mare teapa cand am bagat numarul de pasaport fals pe Kiwi (ca astia iti fac check-in ul automat) si dupaia a trebuit sa schimb numarul de pasaport, care costa 10€ schimbarea (adica o mare hotie). Chiar si asa cu greseala mea am zburat cu 98€ dus intors cu o mica escala.

A fost si prima oara cand am zburat cu cele 3 companii si pot spune ca Vueling este o mare saracie cu niste avioane praf, mizerabile, jegoase, nu ai loc la picioare. FlyLevel apartine tot de grupul din care face parte si Vueling/British Airways, dar cu avioane noi si se simte diferenta, cam aceasi poveste si la Laudamotion. Bauturile si mancarea se taxeaza, o cola costa undeva la 3-3,5eur, berea tot pe acolo. Mancarea incepe de la 3€ pentru un sandwich in sus.

Edited by business11, 26 November 2018 - 11:34.


#47
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postbusiness11, on 26 noiembrie 2018 - 11:32, said:

cam aceasi poveste si la Laudamotion. .


Laudamotion e noul FlyNikki?

#48
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postgiuliani, on 27 noiembrie 2018 - 10:12, said:



Laudamotion e noul FlyNikki?

da. Au pierdut in schimb multe avioane din grupul FlyNiki & AirBerlin catre grupul Lufthansa care le-au cumparat din insolventa.

A fost re-cumparata si re-creata tot de Niki Lauda, care a infiintat si FlyNiki-ul. Au o flota micuta de 9 avioane dar sunt noi. In momentul de fata a fost deja vanduta catre RyanAir in proportie de 75%.
Politica companiei si sistemul de operare este RyanAir.

Dar avioanele curate si noi, in schimb personalul la bord foarte nou, fara experienta (a fost prima oara cand am vazut un steward barbat in blugi pe avion).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate