Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Bilet avion ieftin Italia

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#1
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016
Salutare softpedia,

Pregatesc si eu prima mea iesire in afara cu prietena, mai exact Italia si as dori sa gasesc niste bilete mai ieftinache de avion pentru perioada 15 FEBRUARIE-19 FEBRUARIE, pentru 2 persoane. Ideea este ca le gasesc cam scumpe avand in vedere ca am auzit atatea pareri ca in Italia se zboara ieftin.
As vrea ceva lowcost, care sa cuprinda un bagaj de mana si unul de cala probabil cu schimburi deoarece vacanta se va intinde pe parcursul a 4 zile. As aprecia mult daca mi-ati spune cam in ce banii sa caut biletele de avion, avand in vedere ca vacanta va fi peste aprox 3 luni. Multumesc anticipat!

PS: nsite recomandari si sfaturi din partea voastra sunt binevenite.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
De unde pleci ?

https://www.esky.ro/...LMaAoKXEALw_wcB

Aș recomanda să intri cu browserul în mod incognito :)

#3
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
spune-ne plecarea si destinata. In Italia zboara WizzAir-ul, care este lowcost si are preturi ok.
La Lowcost nu prea ai bagaj de cala inclus, in general platesti in plus si uneori este mai scump decat biletul de avion.

Daca imi spui plecarea si destinatia iti caut niste bilete sa vedem ce si cum.

#4
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,920
  • Înscris: 18.12.2007
Ce inseamna 'ieftin' pentru tine?
La lowcost de obicei platesti bagajul de cala iar cel de mana e limitat destul de mult ca dimensiuni si greutate.

#5
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,557
  • Înscris: 15.05.2010
rynair zboara ieftin. acum depinde de unde si catre unde in Italia.

catre Milano este 20 euro dus intors de exemplu

Edited by pupama, 20 November 2018 - 11:23.


#6
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
au postat acum cateva minute Posted Image

https://aventurescu....ro-dus-intors/?

parerea mea, pentru 4 zile nu are rost sa iei bagaj de cala. Mai bine iei priority boarding si ai un troller si inca un ghiozdan care sunt suficiente.

Edited by Maryus89, 20 November 2018 - 11:28.


#7
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,920
  • Înscris: 18.12.2007
La care se adauga nu stiu cati euro pt bagaj de mana, inca nu stiu cati pentru bagaj de cala, posibilitate mare de intarziere/anulare si uite asa numai low cost nu e Ryanair-ul.

#8
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008

 AlexEn, on 20 noiembrie 2018 - 11:27, said:

La care se adauga nu stiu cati euro pt bagaj de mana, inca nu stiu cati pentru bagaj de cala, posibilitate mare de intarziere/anulare si uite asa numai low cost nu e Ryanair-ul.

Asta spuneam, adauga si priority care e in jur de 8 euro/zbor. si tot iesi bine. 36 euro dus - intors. Care companie de linie are preturile astea?
Eu pana acum n-am avut probleme cu ryan. Stiu ca au avut scandalurile alea cu greva dar in ultima perioada vad ca s-au calmat

Edited by Maryus89, 20 November 2018 - 11:31.


#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,920
  • Înscris: 18.12.2007
Colegul vrea si bagaj de mana si bagaj de cala Posted Image

P.S: zborurile acelea sunt in alta periaoda decat vrea initiatorul.

Edited by AlexEn, 20 November 2018 - 11:35.


#10
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
Am citit, si i-am zis ca pentru 4 zile n-are rost bagaj de cala daca la priority poate sa ia un troller si un ghiozdan.
Dar cine stie, poate vrea la Milano si vrea sa poarte numai costume dimineata, la pranz si seara :))

#11
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018
Ce sa faci cu bagaj de cala pentru o calatorie asa scurta? Poate vreti voi sa va schimbati bocancii si gecile in fiecare zi, nu stiu, dar e un pic exagerat.

#12
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,920
  • Înscris: 18.12.2007
Care e problema daca vrea omul bagaj de cala?

#13
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016

 Maryus89, on 20 noiembrie 2018 - 11:26, said:

au postat acum cateva minute Posted Image

https://aventurescu....ro-dus-intors/?

parerea mea, pentru 4 zile nu are rost sa iei bagaj de cala. Mai bine iei priority boarding si ai un troller si inca un ghiozdan care sunt suficiente.
Sunt cu prietena, probail ca asa vom avea un troller si ceva la mana.

 AlexEn, on 20 noiembrie 2018 - 11:46, said:

Care e problema daca vrea omul bagaj de cala?
Bagaj de cala.. O sa am un troller probabil. Nu se pune ca bagaj de cala?

 business11, on 20 noiembrie 2018 - 11:22, said:

spune-ne plecarea si destinata. In Italia zboara WizzAir-ul, care este lowcost si are preturi ok.
La Lowcost nu prea ai bagaj de cala inclus, in general platesti in plus si uneori este mai scump decat biletul de avion.

Daca imi spui plecarea si destinatia iti caut niste bilete sa vedem ce si cum.
Am spus in topic ce si cum:)) Destinatia roma, plecare 15 intoarcere 19

#14
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
https://www.ryanair....2-28&budget=150

Sunt 5 destinatii din Bucuresti la Ryanair: Bologna, Milano, Roma, Pescara si Palermo.

5 euro biletul in februarie, la care adaugi priority de 6 euro si vei avea un bagaj de mana de 10 kile si un rucsac (mai mic).

Pentru 4 zile NU merita bagaj de cala (25 de euro pentru 20 kg).

NU lua bilete prin intermediari.

Joaca-te cu pagina lor de cautare, are multiple posibilitati (date specifice, interval etc.)

Poti sa cauti si spre alte tari. Si Atena sau Paphos pot fi o idee buna.

Eu am fost efectiv peste tot unde am vazut cu ochii, pretul a decis destinatia si perioada.

Attached Files



#15
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,266
  • Înscris: 01.12.2001

 Eduardika28, on 20 noiembrie 2018 - 12:40, said:

Am spus in topic ce si cum:)) Destinatia roma, plecare 15 intoarcere 19
Conteaza si de unde pleci.
pe momondo gasesti preturile
Se modifica zilnic. Daca esti pe icognito e mai bine. Insa acum ca ai scris aici, o sa fie multe cautiari si va creste pretul. (greseala ta)

#16
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 AlexEn, on 20 noiembrie 2018 - 11:46, said:

Care e problema daca vrea omul bagaj de cala?

Pai nu prea merita bagaj de cala pentru 4 zile. In alea 10 kg de bagaj (pe care nu-l cantareste nimeni, oricum) bagi o gramada de haine. Cu 12 euro adaugati la bilete (Priority, 6 euro fiecare) se obtine aceeasi greutate ca la cala (20 kg), dar la mai putin de jumatate de pret (25 de euro la cala versus 12 la cabina).

@initiator - atentie insa ca nu se pot cara sampoane, spume de ras si altele de genul asta in bagajele de cabina.

Puteti insa (si va sfatuiesc) sa va luati mancare - sandwich-uri, fructe. Lichide luati doar dupa ce treceti de control.
Puteti sa aveti o sticla de plastic goala si s-o umpleti cu apa dupa ce treceti de control, daca vreti sa evitati preturile magaresti din aeroport.

Edited by cattavencu, 20 November 2018 - 13:04.


#17
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011

 cattavencu, on 20 noiembrie 2018 - 13:03, said:

Pai nu prea merita bagaj de cala pentru 4 zile. In alea 10 kg de bagaj (pe care nu-l cantareste nimeni, oricum) bagi o gramada de haine. Cu 12 euro adaugati la bilete (Priority, 6 euro fiecare) se obtine aceeasi greutate ca la cala (20 kg), dar la mai putin de jumatate de pret (25 de euro la cala versus 12 la cabina).

@initiator - atentie insa ca nu se pot cara sampoane, spume de ras si altele de genul asta in bagajele de cabina.

Puteti insa (si va sfatuiesc) sa va luati mancare - sandwich-uri, fructe. Lichide luati doar dupa ce treceti de control.
Puteti sa aveti o sticla de plastic goala si s-o umpleti cu apa dupa ce treceti de control, daca vreti sa evitati preturile magaresti din aeroport.

bine ca nu ii recomanzi sa isi aduca de acasa si branza, rosii, ceapa si sa faca in aeroport un mic picnic. Pe multi nu va inteleg, ori plecati intr-o calatorie sa te simti bine sa nu ai grijile de acasa, ori mai bine stai acasa daca esti chitros si nu vrei sa arunci banii. Si referitor la bagaj mare, tu te-ai gandit ca esti februarie si este foarte frig, daca bagi 3 plovere si 1 pereche de pantofi ti s-a umplut bagajul de mana.

Initiator, comanda un bagaj de cala si 2 priority si stai linistit ca iti ajunge.

#18
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 dorin_2k, on 20 noiembrie 2018 - 13:01, said:

Conteaza si de unde pleci.
pe momondo gasesti preturile
Se modifica zilnic. Daca esti pe icognito e mai bine. Insa acum ca ai scris aici, o sa fie multe cautiari si va creste pretul. (greseala ta)
Si nu doar atat: daca ai dat cautare si n-ai cumparat la prima ofertare,  la urmatoare intrare pe sit-ul lor, NU vei mai gasi acelasi bilet la acelasi pret. Stiind ca esti interesat, te smecheresc. Patanie proprie, dar a trebuit s-o patesc de trei ori ca sa ma conving ca sunt niste profitori si ca retin datele cautarilor.

 business11, on 20 noiembrie 2018 - 13:18, said:


bine ca nu ii recomanzi sa isi aduca de acasa si branza, rosii, ceapa si sa faca in aeroport un mic picnic. Pe multi nu va inteleg, ori plecati intr-o calatorie sa te simti bine sa nu ai grijile de acasa, ori mai bine stai acasa daca esti chitros si nu vrei sa arunci banii. Si referitor la bagaj mare, tu te-ai gandit ca esti februarie si este foarte frig, daca bagi 3 plovere si 1 pereche de pantofi ti s-a umplut bagajul de mana.

Initiator, comanda un bagaj de cala si 2 priority si stai linistit ca iti ajunge.
Nu le bagi in bagaj, le imbraci pe toate si le dai jos in toaleta avionului!Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate