Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 

ministerul energiei cere SNN dividende de 20% din cotație

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
241 replies to this topic

#55
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 19.05.2008
Pai inca e la forward PER<10. Cam ce ar putea sa faca?

#56
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018

View Postcatalinin, on 27 ianuarie 2021 - 16:15, said:

Legat de SNP, eu as avea o serie de retineri
poate la prețurile de azi dar la 0,3 și sub 0,3 cât a fost nu demult era bună pe TL .eu o am la 0,666 am luat bine de la FP când a vândut

View Post14mircea, on 28 ianuarie 2021 - 07:48, said:

Care ar fi dupa parerea voastra top actiuni BVB la care merita investit
COTE a scăzut frumos în pandemie la 53 de lei dar nu am avut bani să-mi scad media.toate din energie sunt bune dar au luat-o la deal.
AZI  SNN A ajuns la 21 lei

tot azi COTE este 94  din minimul de 53 aproximativ

#57
catalinin

catalinin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 19.05.2008
Pe termen lung, SNP are o problema cu New Green Deal. Pe partea de petrol, masini electrice. Pe partea de gaze, inlocuirea metanului cu hidrogenul din electroliza. Ok, se pot reinventa, dar asta costa.

#58
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
SNN se duce in 22, nu se mai opreste nene

#59
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018

View PostMembruAnonim, on 02 februarie 2021 - 11:33, said:

SNN se duce in 22, nu se mai opreste nene
azi a atins 22,1 lei la inchidere

#60
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018

View PostEMPP, on 19 noiembrie 2018 - 19:35, said:

dividend suplimentar+dividend deja primit în anul  2018 2.81 lei
adica pondere dividend suplimentar +dividend  2018 in cotatie 33.03 %

ÎN CONDIȚIILE ÎN CARE LA BANCĂ IEI 3% PE AN DOBÂNDĂ

ADICĂ PRIMEȘTI 2,81 LEI LA 8,5 LEI INVESTIȚI ÎNTR-UN AN/ O ACȚIUNE SNN

in vara 2019 snn URMEAZĂ sa platească un dividend pentru  2018 de 1.2 lei, adica 14.09% din cotatia de azi de 8.5 lei
de curios m-am uitat la inceputul topicului la ce pret era SNN la data respectiva.m-am mirat ca l-am deschis in 2018.timpul zboara precum urca pretul nuclearei

azi este 22,1 si la acest pret se adauga dividendele deja primite iar anul acesta asteptam altele.

la acest pret am 260,88 % peste pretul de cumparare al actiunii SNN.
Asta fara sa calculez suma dividendelor primite an de an de la ei

#61
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am început sa iau târziu. Nu m-am prins.  De ce creste asa?

#62
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018
crește fiindcă sunt bani în piață,s-a liberalizat prețul energiei,firma face curent și-l vinde bine deci are bani mulți de dividende pe care ni le dau nouă

acest topic l-am deschis în speranța și ideea de-a deschide ochii altora spre bursă să devină investitori .nu am dat exemplu de o acțiune  de rahat să poată zice fiecare ceva de rău.am dat-o pe asta care nu dă faliment,și care  dă anual dividend peste dobânda bancară plus creșterea prețului acțiunii.
din păcate numai Mircea a spus c-a cumpărat acțiuni deci un investitor în plus iar dacă se ține de treabă și tot cumpără mai ales când scad prețurile peste 10 ani o să fie super mulțumit.vezi în doi ani cum s-a mișcat totul

#63
14mircea

14mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 03.01.2009
eu am marcat la 2.25 azi
nu ma tin nervii sa astept la mai mult
25% in 1 luna si jumatate mi se pare mult prea bine

sif 1 este urmatorul pariu. astept 50% in 1 an


#64
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018
n-ai asteptat treizeciul?

eu la 262% ce sa mai zic?astept dividendul si anul acesta

eu din 4 in 4 ani imi scot banii investiti in snn prin dividendele primite deci nu vand

Edited by EMPP, 05 February 2021 - 21:59.


#65
14mircea

14mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 03.01.2009
Nu. Era prea mare castigul in suma absoluta, obtinut in o luna si jumatate, ca sa nu il marchez.

Am reintrat pe bursa in decembrie dupa 8-9 ani de la ultima experienta.

Ca sa fiu cinstit am avut 2 experiente nefericite pe bursa, 2006-2007 si 2011-2012. Am pierdut sume destul de mari, exclusiv din vina mea. Rationamentul foarte corect la intrare, decizii pripite apoi. Imi lipseste disciplina...

Stau pe 80% cash acum. Nu am argumente pertinente, dar stomacul imi spune  ca vor aparea ceva scaderi in perioada urmatoare. Lebada neagra.

Sunt un novice in domeniu, nu fac analize tehnice detaliate, etc, ma uit la chestii fundamentale. Atat cat ma pricep eu. Si din acest punct de vedere de ex. cred ca SIF1 are potential mare. Valoarea primelor 6-7 detineri cotate la BVB depaseste capitalizarea lor. In plus au achizitionat platforma IMGB, suprafata uriasa de teren si inteleg ca fac primii pasi spre structurarea unui master plan pe zona. Si ar fi multe altele, dar poate deschid un topic nou.

Succes pe mai departe cu SNN!






#66
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu aștept dividendele. O sa facem măcar 10%?

#67
foreverbflux

foreverbflux

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 25.01.2007
Am intrat pe BVB in martie'20 pe crash-ul Covid, cumparand cu convingere BRD, TLV si FP, tinute pana spre sfarsitul anului, lucru ce a adus un castig considerabil, inclusiv dividende FP/TLV. Situatia m-a convins ca lucrurile functioneaza si merita sa mentin suma in BVB, si sa invat mai departe tehnici.

De la inceputul lui '21 am mai prins un swing decent de ~6% pe SNP intr-o saptamana, lucru din nou incurajator. Vreau sa continui, dar momentan sunt 100% pe cash, pentru ca situatia din America pare intr-o bula si sunt indivizi care sustin ca bula se poate sparge din nou, mai ales ca a inceput sa urce si dolarul.

Sunt curios oamenii mai experimentati de aici, cum comenteaza asta. Domnul Mircea de exemplu putin mai sus, spune ca este precaut, cu 80% cash, probabil din aceleasi motive.

In rest, cateva dileme:
  • cat credeti ca mai poate SNN sa urce peste cei 22.7 de lei de acum ?
  • alte pareri despre pozitia curenta a TLV si FP de exemplu, care sunt in valori maxime ? TLV de o luna sta pe loc, iar FP merge inexplicabil, tot in sus
  • SNP pare sa aiba ceva potential de crestere, dar nu sunt sigur daca merita risc cu suma mare. Am incercat sa intru intr-un trade SNP recent, dar n-a iesit prea bine si am facut exit
  • alte sfaturi legate de M, BRD, sau acest SIF 1, la care nu ma gandisem pana acum, dar citesc mai sus care are potential ?
merci

Edited by foreverbflux, 07 February 2021 - 01:16.


#68
14mircea

14mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 03.01.2009
Nu ma incadrez in categoria experimentati / priceputi pe bursa, dar imi dau si eu cu parerea.

Din cele enumerate eu as merge pe SNP si SIF-uri (1 in special).

Sunt premise ca SNP sa aiba un an mai bun decat anul trecut. De SIF 1 am zis mai sus, nu ma repet. Trebuie doar rabdare.

In plus Electrica cred ca mai poate adauga un 20% anul acesta. Sau cel putin sper :)).

Desi BT ul si-a rasplatit constant cu randamente bune actionarii, eu sunt circumspect legat de perspectivele domeniului. Bankingul va avea marje din ce in ce mai mici. Toti vorbesc de digitalizare, etc, dar daca ati sti cum merg lucrurile cu adevarat in interior si cum arata procesele in bancile romanesti ( exceptand 1-2 banci) v-ati lua cu mainile de par. Fintech-urile incep sa castige masiv cota de piata, vedeti Revolut.







#69
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018
mircea și eu am avut minusuri după 2007 dar NU am vândut în pierdere dimpotrivă am tot cumpărat încetișor încetișor și astfel am luat dividendele an de an  și mi-am scăzut mediile.așa am ajuns să am de ex media SNN la 6,05 și un randament anual al dividendului de 30% aproximativ.
azi a atins SNN-eaua 23,1 lei.
păcat că lumea nu investește pe termen lung

#70
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 EMPP, on 08 februarie 2021 - 11:54, said:

păcat că lumea nu investește pe termen lung

a declarat aia de la Metropolitan life azi in ZF ca si ei iau SNN :D

#71
14mircea

14mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 03.01.2009
Ai dreptate. Si se dovedeste ca este cea mai buna strategie pe termen lung.

Eram tanar si nelinistit in 2007.
Am imbatranit, dar cu disciplina tot nu stau prea bine.



#72
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Creste ca fat frumos și nu îmi explic de ce. Dar momentan stam și ne uitam ca la un film. Frumos.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate