Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Suzuki SX4 S-cross 1.0 Boosterjet /5MT 2WD /Passion - 2018

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#1
veyr00n

veyr00n

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 29.05.2018
Salutari,
Fiind prima mea masina noua, am decis ca e de bun augur sa-i fac un jurnal de bord .
Asadar, avem urmatoarea bucata :
Suzuki, SX4 S-Cross, motorizare 1.0 turbo Boosterjet, cutie manuala in 5 trepte, echiparea Passion, culoare metalizata Canyon Brown; legat de echipare, nu are sens sa ma apuc sa insir aici toate dotarile, e lunga lista si poate fi consultata pe Suzuki.ro; Ce mentionez e ca, pe langa echiparea standard , am mai primit la ea din partea dealerului :
- scut metalic motor
- covorase originale suzuki ( sunt textile ! )
- senzori parcare aftermarket, montati pe spate ( in mod nomral costa 650 lei senzorii cu montaj dar i-am primit cu discount 100% pt ca a intarziat putin livrarea )
- pachet legislativ
Masina a fost cumparata de la Radacini, iar persoana de legatura a fost Alexandru Stancescu - un om foarte ok, implicat in proces , chiar mi-a placut si il recomand !
Pretul masinii ( pret de lista - discount dealer - rabla ) : 14.580 euro
Pret tichet rabla ( cumparat de la dealer, nu am avut masina de dat ) : 2500 lei
Asadar, constul total al achizitiei a fost de aprox. 15.111 euro !
E prima mea masina noua, cea veche era un Opel Astra G din 2001 1.6, 16v, asa ca doar pe aceasta o pot folosi ca etalon de comparatie !
Primele impresii dupa 100 km :
Pozitive:
- imi place pozitia de condus inalta, vizibilitatea buna
- motorul mi se pare vioi pt puterea sa
- dotarile in general imi satisfac cam toate nevoile
- portbagajul pt mine e suficient de mare
- garda la sol bunicica pt drumurile noastre
- sta bine in curbe, as zice ca e chair putin fun to drive

Chestiile mai dubioase , probabil unele tin de adaptare :
- motorul are suflu zdravan la primele apasari ale pedalei, apoi iti da senzatia ca nu prea se intampla mare lucru o perioada Posted Image nu am mai condus masini in 3 cilindri cu turbo, deci poate e o caracteristica a lor
- plasarea usb-ului in cotiere e cam duibioasa, greu de nimerit gaurica in mers Posted Image
- treapata a 5a de viteza are o cursa luuuunga in fata, mie mi s-a intamplat de 2 ori sa o scot pe liber si sa am impresia ca e in viteza, in loc sa dau a5a Posted Image
- sistemul audio mie sincer, imi pare decent, e peste cel din Sandero ( ca doar in ea am acultat muzica mai tare ); singura problema e receptia radio, care e cam slaba pe unele posturi; am vazut ca multi se plang de sistemul audio, dar nu stiu daca au testat muzica prin BT/stick, aceea se aude chiar ok; pe radio, se aude cam dubios uneori, e adevarat.
- amortizeaza bine gropile, dar cu gume pe 17, mai ai momente cand simti denivelarile in special pe cele mai pronuntate

Puncte Negative :
Sincer vorbind, as avea de ce sa ma leg, ca plasticul nu e cel mai cel, ca in spate nu am guri de ventilatie, ca mai sunt imperfectiuni pe la decupajele plasticelor, dar  nu are sens, mai ales daca tin cont de pretul si dotarile masinii; pe scurt, momentan nu am gasit nimic care sa ma enerveze critic...momentan Posted Image

Pana acum , am facut o singura investitie, anvelope de iarna GT Radial pe 17 Posted Image.
Atasat aveti poze cu ea !

Attached Files


Edited by veyr00n, 19 November 2018 - 15:26.


#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
S-o folosesti sanatos ! Masina noua e masina noua . Cati ani de garantie ai primit ? ( ai prins oferta 3+7 ani garantie ? )
Pt 4x2 mi se pare ca ai dat cam mult .

#3
veyr00n

veyr00n

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 29.05.2018
Multumesc ! Da, am prins cu garantia de 3+7 . Am incercat sa negociez cat am putut, dar toate celelate oferte pe care le-am primit de la alti dealeri erau peste ca pret, deci nu prea am avut cum sa-i strang cu usa Posted Image
Legat de garantie, 3 ani este standard, 10 ani extinsa la motor, turbo si transmisie .

Edited by veyr00n, 19 November 2018 - 15:30.


#4
nedan64

nedan64

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 27.11.2010
s-o stapanesti sanatos.
e frumoasa
eu am un 4x4 tot passion.
o sa fii multumit de ea

#5
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,701
  • Înscris: 23.04.2007

 veyr00n, on 19 noiembrie 2018 - 15:20, said:

Suzuki, SX4 S-CROSS
echiparea Passion
- senzori parcare aftermarket
Din ce se vede in poza are camera pe spate ... simteai nevoia si de senzori  sau a fost propunerea vinzatorului ?

PS - ce te-a facut sa alegi masina asta ?

#6
veyr00n

veyr00n

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 29.05.2018
Avand in vedere ca e o masina mai maricica decat cealalta , am vrut sa merg la sigur si sa ii adaug si senzori, mai ales ca o mai conduce si sotia uneori .
Ce m-a facut sa aleg S-Cross ?
Pei, eram in cautarea unei masini pt 2 adulti si 1 copil ( speram ), ne doream ceva safe, nici prea mare, nici prea mic si la un pret de maxim 15,000 euro. Pe parcurs am vazut, testat :
-Crossland X : mi-a placut, eram chiar aproape sa o iau, dar nu m-am inteles cu dealerul pt vreo 300 euro ;
-Golf : faina masina, calitatea interiorului fara cusur, dar platesti pentru orice dracie de optiune. ca sa am o configuratie similara cu S-cross sarea de 17,000 euro; in plus, nu stiu de ce, aveam o mica problema, cam loveam cu capul in plafon cand dadeam sa vad botul
-Polo : noul polo e mai mare decat cel vechi , e un golf in miniatura, dar nu prea e ok pt o familie cu un potential copil; pt 2 tineri fara copii, e ok
-Focus : foarte frumoasa la exterior, dar la interior nu parea " insurubata foarte bine " ; in plus, cam sarea din buget pt config pe care o vroiam
-Toyota Auris : o alta masina foarte ok, dar sarea cu peste 1000 euro din buget...
-Astra : dotata, frumoasa si la interior si la exterior, calitatea buna a plasticelor, motorizare 1.4 in 4 cilindri...nu degeaba a fost masina anului in 2016; unde mai pui ca eu veneam tot de pe o astra si eram un fel de Opel fanboy - poate ca inca sunt Posted Image;
Sincer, alegerea finala a fost clar intre Astra si S-Cross pt mine, dar Suzuki era putin mai dotata ( full LED si keyless ), garantie mult mai buna, masina mai inalta ( e si alta clasa , dar pana la urma abele sunt masini de familie in anumite limite ). Una peste alta S-cross imi oferea mai mult la aceiasi bani , decat oricare alta, pastrand totusi o calitate decenta a materialelor si fara compromisuri foarte mari ! Poate ca a cantarit infim si dorinta aceea de a iesi din tiparul romanului care cumpara doar masini germane, nu stiu, zic si eu Posted Image
In cautarea mea mi-am facut tabele in xcel unde am prioritizat dotarile , am acordat scoruri pentru fiecare si am raportat totul scorurilor la pretul masinii, obtiand un pret/dotare si un grad de satisafactie; e o analiza care te ajuta atunci cand nu prea stii ce vrei, cam cum eram eu Posted Image

Edited by veyr00n, 19 November 2018 - 16:10.


#7
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006
N-are guri de ventilație sub scaunele din față, care bat la picioarele celor din spate?

#8
veyr00n

veyr00n

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 29.05.2018
Sincer, nu am sesizat, nu am stat in spate decat cand era oprita ; o sa ma uit .

#9
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001

 alexcrist, on 19 noiembrie 2018 - 16:24, said:

N-are guri de ventilație sub scaunele din față, care bat la picioarele celor din spate?
Toate masinile au guri de ventilatie sub scaune! Toate! Unele au suplimentar si guri de ventilatie pe centru sau pe stalpii usilor.

#10
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018

 veyr00n, on 19 noiembrie 2018 - 15:59, said:

( e si alta clasa , dar pana la urma abele sunt masini de familie in anumite limite ).

Limitele trebuie sa fie foarte permisive, in acest caz.
Nici unul dintre modelele Astra sau SX4 NU sunt masini de familie, poate doar daca definesti familia ca un simplu "cuplu"... Si daca ne gandim la motorizari...mai bine lasa. Imi plac foarte mult motoarele turbo 3 cilindri cilindree mica, sa nu se inteleaga gresit. Dar...stiti la ce ma refer...

In alta ordine de idei, felicitari pentru achizitie, si mai ales pentru descrierea procesului (tabelul cu excel si scoruri, big like, si eu fac la fel Posted Image ).
Masina pare best buy la dotari si garantie. doar sa te tina caroseria 10 ani! Posted Image



EDIT REASON: Typo

Edited by JustARandomGuy, 19 November 2018 - 16:39.


#11
veyr00n

veyr00n

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 29.05.2018
Multumesc ! Cred ca depinde de fiecare in parte, pt o familie cu un copil nu o vad ca o alegere asa rea, dar noi inca nu avem copil , deci poate imi scapa ceva :) Stiu doar ca finul nostru are copil si un Sandero si..se descurca :) Cred ca e mai dificil in primii 2 ani cand trebuie sa ai si carutul cu tine, apoi as zice ca se remediaza situatia, poate ma insel eu :) Am fost in Grecia intr-un an 3 insi intr-un Polo ( cel vechi, din 2015 ) si am avut loc, daca ignori faptul ca sotia dormea cu capul pe bidoanele de ulei :) Where there's a will, there's a way, cum ar zice americanu' :)

#12
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Pai daca vorbim de vointa, sa vezi ce distractiv este cu 5 insi intr-un Audi TT 2001 din Ploiesti pana la Brasov. ;) deci da, inclusiv serpentine.
Dar nu despre asta este vorba aici.
O sa ai nevoie de spatiu, cand va veni tzake. Asta e musai. Vei vedea.
Finul tau are Sandero ca poate atat l-a tinut plapuma. Nu e nimic rau in asta.

#13
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
E un pic submotorizata?

#14
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Bine ai venit in clubul ascutitorilor turbate.
Incet incet trebuie sa ne facem bumper sticker!

#15
veyr00n

veyr00n

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 29.05.2018

 foxbat, on 19 noiembrie 2018 - 16:48, said:

E un pic submotorizata?
Nu mi-a dat impresia ca ar fi submotorizata ! As zice ca e e exact pe linia de plutire, mai ales ca in varianat asta, cu 2 WD si manuala e ceva mai usurica.

Edited by veyr00n, 19 November 2018 - 16:53.


#16
hpavictor

hpavictor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 27.02.2008
In ce tara e fabricata ?

#17
veyr00n

veyr00n

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 29.05.2018

 JustARandomGuy, on 19 noiembrie 2018 - 16:47, said:

Pai daca vorbim de vointa, sa vezi ce distractiv este cu 5 insi intr-un Audi TT 2001 din Ploiesti pana la Brasov. Posted Image deci da, inclusiv serpentine.
Dar nu despre asta este vorba aici.
O sa ai nevoie de spatiu, cand va veni tzake. Asta e musai. Vei vedea.
Finul tau are Sandero ca poate atat l-a tinut plapuma. Nu e nimic rau in asta.
Doamne ajuta sa vina, ca apoi vedem noi cum ne descurcam :) vidam tot cu pompa, cum am facut anul acesta :D !

 hpavictor, on 19 noiembrie 2018 - 16:55, said:

In ce tara e fabricata ?
In Ungaria ; motoarele insa am impresia ca sunt facute doar in Japonia, posibil sa ma insel !

#18
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Sunt foarte curios de un consum mediu in conditii normale de utilizare, dupa iesirea din "rodaj".
Producatorul declara 5,3. Yeah, right.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate