Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Stabilizator tensiune pentru centrala termica in condensatie

- - - - -
  • Please log in to reply
174 replies to this topic

#1
putica

putica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 16.12.2007
Buna seara,

Doresc sa cumpar un stabilizator de tensiune cu servomotor pentru centrala termica in condensatie Ariston Genus Premium Evo 30 EU 30 kW, dar nu stiu ce putere trebuie sa aiba acest stabilizator.
Ma puteti ajuta sa aleg corect puterea stabilizatorului?
Va multumesc!

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Orice UPS 500 W

Edited by keta, 17 November 2018 - 21:27.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Nu ORICE.
Unda sinus pura.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Orice UPS 500 W   
Ce intreaba omul si ce raspunzi tu...

Initiator - in mod normal la specificatii, sau pe centrala e trecuta puterea electrica pe care o consuma.
In general se invarte pe la 150-300W - in functie de pompa pe care o contine.

Asta ar insemna ca un stabilizator cu servomotor care suporta 500W ar fi ok.Doar ca stabilizatoarele sunt marcate in VA, nu in W - deci ai nevoie de un SVC 1000VA. Daca puterea se incadreaza in ce banuiesc eu.

Stiu ca la fizica toti am invatat ca 1VA = 1 w, dar aici e un pic mai altfel - puterea variaza in functie de tensiune - amperajul ramane constant.- bobina nu-si poate schimba diametrul spirelor.

#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
La o cautare pe Google cu "stabilizator tensiune cu servomotor" te-ai gandit initiator?
Ca vei gasi sute de rezultate.
Daca vrei DOAR stabilizator, cauta de cel putin 350W, maxim 500W, cu servomotor.
Stabilizatorul de tensiune NU modifica sinusoida originala.
Daca vrei UPS cu stabilizator, se schimba datele problemei si mai ales bugetul.
Trebuie OBLIGATORIU cu unda sinusoidala pura, asa cum a zis Dorin.
La LeRoy, Dede, Horn gasesti stabilizatoare pe alese, doar sa-ti placa culoarea si forma!

#6
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
iti trebuie ceva ca aici https://forum.softpe.../#entry23760352
bateria poate fi mai mica dar, cum s-a spus mai sus cuvantul cheie este pure sinus / unda pura

Edited by strongsss, 17 November 2018 - 21:51.


#7
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Si ce drak faci cu stabilizatorul , ce variatii de tensiune ai dumneata pe retea>?

#8
putica

putica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 16.12.2007
Exista fluctuatii de tensiune pe reteaua de curent si din acest motiv doresc sa cumpar un stabilizator de tensiune cu servomotor si nu UPS.
Nu stiu unde trebuie sa ma uit ca sa aflu puterea centralei.

Attached Files


Edited by putica, 17 November 2018 - 22:22.


#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
In cartea tehnica la caracteristici.
Aici:
Attached File  Capture.JPG   45.51K   158 downloads

Edited by myshyk, 17 November 2018 - 22:09.


#10
putica

putica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 16.12.2007
Care dintre cele 2 de mai jos este mai indicat?
https://www.emag.ro/...l/pd/DP0252BBM/
https://www.emag.ro/...a/pd/DHM3RMBBM/

Edited by putica, 17 November 2018 - 22:16.


#11
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Posteiffel, on 17 noiembrie 2018 - 21:36, said:

Ce intreaba omul si ce raspunzi tu...

Care-i problema ?
cu subiect si predicat ....

Edited by keta, 17 November 2018 - 22:12.


#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Dupa cum vezi in tabel, consumul e sub 100 W. Asa ca alegi un stabilizator pe masura, zic eu pana in 300W.
Oricare. din cele doua.

Edited by myshyk, 17 November 2018 - 22:18.


#13
putica

putica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 16.12.2007
Va multumesc pentru informatii!

#14
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,091
  • Înscris: 17.03.2009

View Posteiffel, on 17 noiembrie 2018 - 21:36, said:

Stiu ca la fizica toti am invatat ca 1VA = 1 w, dar aici e un pic mai altfel - puterea variaza in functie de tensiune - amperajul ramane constant.- bobina nu-si poate schimba diametrul spirelor.
Poate tu ai învățat așa, ceea ce înseamnă că ai avut un profesor prost. Eu am învățat altceva: 1 W este unitatea de măsură a puterii active; 1 VA este unitatea de măsură a puterii aparente.
Cele două nu sunt egale în circuitele de curent alternativ decât pentru un factor de putere unitar, deoarece Pactivă = Paparentă·cosφ. Deci, Pactivă = Paparentă doar dacă factorul de putere, cosφ, este egal cu 1, ceea ce este, practic, imposibil.
În altă ordine de idei, unitatea de măsură a puterii active, wattul, are simbolul W, nu w!

#15
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Deci, centrala termica are pompa de recirculare a apei care functioneaza doar atunci cand dai drumul la caldura in calorifere.
   Pompa consuma intre 35 si 60W/h.

#16
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Stabilizatoarele cu servomotor sunt in realitate niste autotransformatoare ridicatoare de tensiune la care numarul de spire sunt modificate de un servomotor, daca ai fluctuatii de tensiune rapide, sa zicem de la 150V la 220V, acel autotransformator pana invarte motorasul limba care culiseaza pe toroidal dureaza peste 2 secunde, asta inseamna ca in timpul asta o sa ai pe centrala o tensiune de 290V in scadere pana la 220V, adica aceste stabilizatoare au lag mare de tot, foarte periculos pentru diverse aparate.
Uita de acest tip de stabilizator si mergi pe UPS cu sinusoida pura ON GRID, acest tip de ups livreaza non stop tensiune stabilizata, deoarece el converteste non stop tensiunea de intrare, cele clasice nu fac asa ceva.
Deci cauta un UPS ON GRID, iti este suficient unul de 500VA.

#17
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Ce inseamna servomotor la un stabilizator ?

Eu am un stabilizator pe care il folosesc de vreo 5 ani la o centrala ariston. Sa nu imi spuneti ca l-am pus degeaba ......

#18
vafro

vafro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 659
  • Înscris: 26.02.2014
UPS-urile au stabilizare inclusa in plus iti garanteaza continuitate in cazul penelor de curent, recomand cele fara baterie incorporata pentru ca poti pune ce baterie vrei tu, auto, cu plumb, cu gel, etc. chiar si mai multe in paralel pentru marirea autonomiei. Eu am stabilizator pe toata casa si cand sunt variatii de tensiune tot imi danseaza becurile, dureaza pana restabileste tensiunea la 220. Eu l-am luat pentru ca seara cand creste consumul in zona am 180v si nu-mi functioneaza plita cu inductie. In rest nu e bun pentru fluctuatiile de tensiune.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate