Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Carti MENSA

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
GabiMatei44

GabiMatei44

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 06.11.2018
Vreau si eu sa va stiu parerea despre cartile de la MENSA deoarece as vrea sa imi cumpar o carte si nu gasesc recenzii la carte.
Imi plac problemele de logica foarte mult si as vrea o carte de la ei.

https://imgur.com/TqehjlN
https://imgur.com/vH28dCF
https://imgur.com/kcARpH9

Care vi se pare mai interesanta ? Posted Image

Edited by GabiMatei44, 15 November 2018 - 11:13.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,168
  • Înscris: 13.03.2017
Testele MENSA (si nu numai) sunt o gluma sinistra , ca si coeficientul IQ, care nu se poate masura pentru ca nu exista un standard si asta pentru ca oamenii sunt diferiti iar inteligenta nu se poate masura.

Daca iti plac problemele de logica, tot ce trebuie sa faci este sa apelezi la un prieten - GOOGLE
Sunt cu miile - GRATIS - la doar un click distanta
https://www.123test....reasoning-test/

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Membri MENSA sunt de doua feluri. Primul fel este genul de soricei de biblioteca care studiaza toata viata . Ceilalti, sunt persoane cu o inteligenta peste medie care inteleg ca MENSA este un fenomen de pe urma caruia se pot obtine niste profituri ....pacalindu-i pe cei din primul gen ca sunt speciali. Si unii si ceilalti au o inteligenta peste medie . Inteligenta primilor este teoretica ...si a celorlalti este practica .
Pe scurt , cei practici organizeaza intalniri , creaza emulatie , dau probleme de rezolvat celor din prima categorie , timp in care le iau si banii .

#4
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 GabiMatei44, on 15 noiembrie 2018 - 11:12, said:

Care vi se pare mai interesanta ? Posted Image
Toate. E o pasiune frumoasa. Nu-ti nega nimic.

 Naijax, on 15 noiembrie 2018 - 11:21, said:

Testele MENSA (si nu numai) sunt o gluma sinistra , ca si coeficientul IQ, care nu se poate masura pentru ca nu exista un standard si asta pentru ca oamenii sunt diferiti iar inteligenta nu se poate masura.
Ai absolut dreptate dar gresesti prin "absolutism". Testele si exercitiile de inteligenta nu te fac superior cu ceva, dar nici nu sunt de aruncat.

#5
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002

 Naijax, on 15 noiembrie 2018 - 11:21, said:

Testele MENSA (si nu numai) sunt o gluma sinistra , ca si coeficientul IQ, care nu se poate masura pentru ca nu exista un standard si asta pentru ca oamenii sunt diferiti iar inteligenta nu se poate masura.
asta-i ca atunci cand ii spui une-i tipe urate ca nu conteaza cum arata, conteaza personalitatea...


IQ-ul are relevanta sa, dar nu-i unicul tip de inteligenta. de exemplu cineva cu inteligenta emotionala poate sa o duca mai bine in viata cu un iq mai redus decat unul cu un iq ceva mai mare dar antisocial si eventual conflictual.

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
O problema ar fi ca testele lor sunt diferite de la tara la tara.
Ale noastre se bazeaza de ex doar pe figuri geometrice - sa vezi diferente sa zici ce figura urmeaza, etc. La altii au si texte cu respuns tip grila, altele au doar teste cu raspuns grila.
Evident nu se pupa rezultatele intre ele de nicio culoare.

#7
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002
eu am facut si din cele cu figuri geometrice si din cele cu intrebari care dupa parerea mea sunt mai complexe ca evalueaza inteligenta verbala si non verbala si am scos fix acelasi punctaj. am aspus asta ca mi s-a parut si mie curios, nu neg ca pot exista diferente de punctaj in functie de tipul de test. mai conteaza si momentul zilei. se recomanda sa le faci dimineata cand creierul e odihnit si te concentrezi mai bine.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Pai in mod normal ar trebui sa contina din toate, la unii asa e, la altii nu.
M-am jucat cu testele lor din diverse tari. Am scos intre 122 si 147. Nu-mi pare normal. O mica abatere da, dar 25 de puncte diferenta e mult. Se vede ca testele sunt diferite radical.

#9
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 21.06.2011
Așa...rapid, că sunt obosit:
Attached File  Screenshot_2018-11-15-13-31-45.png   202.55K   29 downloads

https://mensaromania...sa/test-online/

Ciudoși-lor!


P.S. Testele astea calculează habar n-am ce, au habar n-am ce relevanță și folosesc la habar n-am ce.


Anul 1994. Ne dusese ca pe oi la comisariat pentru încorporare, că eram în clasa a XII-a. (Clasa 10 și încă doi, pentru colegii care nu au făcut ca mine la test).
Ne-au dat câteva teste din astea, de ne-au zăpăcit, ne-au măsurat, cântărit, umilit.
Băi, și apare psihologul ăla militar zbierând ,,Care ești, bă, Cutărescu?"
Zice un individ slab, vai de el ,,Eu...".
Și militarul:  Paștele și grijania etc, etc. Cum plm ai scris aici, bă, că ai gânduri negre?! Ce plm, pzd mt, ftt în gură?!
Amărâtul: Păi mai sunt câteodată supărat că...
APVistul: La scutieri! Îl băgați la scutieri pe dobitoc!

Cea mai tare întrebare mi-o amintesc și acum, că mă bușise râsul:

,,Când ești supărat îți vine să tai lemne cu toporul?"



#10
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002
felicitari! e un iq bun.

intrebarile alea de pe teste gen ,,Când ești supărat îți vine să tai lemne cu toporul?" nu au treaba cu iq-ul ci cu problemele la masarda. cand te trimit in armata ii intereseaza si asta ca urmeaza sa ai un puscoci pe mana si uneori si graunte la el.

Edited by Fane, 15 November 2018 - 13:55.


#11
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

 Sabinatu, on 15 noiembrie 2018 - 13:50, said:

,,Când ești supărat îți vine să tai lemne cu toporul?"
Pai si cu ce sa le tai, cu briceagul? :lol:

Mda, se pot taia si cu drujba Posted Image

#12
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 21.06.2011

 Fane, on 15 noiembrie 2018 - 13:54, said:

intrebarile alea de pe teste gen ,,Când ești supărat îți vine să tai lemne cu toporul?" nu au treaba cu iq-ul ci cu problemele la masarda. cand te trimit in armata ii intereseaza si asta ca urmeaza sa ai un puscoci pe mana si uneori si graunte la el.

Fuseseră mai multe teste, inclusiv cel de IQ.

Am ajuns în armată în 2000. În prima lună, până la jurământ, au trimis acasă doi pe motive de mansardă.
În cele 6 luni de armată un coleg de la termen redus a tras un foc pe când era de gardă, că voia să vadă trasorul.
În ce-i privește pe cei care nu erau tr-iști, unul care era în gardă a tras un glonte în mâna colegului care venea să-l înlocuiască, iar un altul s-a spânzurat pe timpul permisiei.

Să mai spun că la trageri era un coleg (major, vaccinat, cu facultate, testele de la încorporare luate cu brio) care nu voia să tragă în ținta ,,Mitralieră"?
Auzise un ofițer că ordonase soldaților de la poligon să aducă ,,mama cu copilul".(așa i se spune în jargon țintei  cu cei doi servanți  de la mitralieră). La tragere nu l-a putut convinge nimeni că e vorba de ținta ,,Mitralieră".
Spunea că el nu poate să tragă într-un copil.

Toți cei de care zic trecuseră testele, inclusiv cel de IQ.

Edited by Sabinatu, 15 November 2018 - 14:30.


#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Așa...rapid, că sunt obosit:
Posted Image

https://mensaromania...sa/test-online/

Ciudoși-lor!

Rezultatul maxim ?!?! Pai mie mi-a dat 128 la ala acu vreun an :D

#14
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017

 Sabinatu, on 15 noiembrie 2018 - 14:26, said:

Fuseseră mai multe teste, inclusiv cel de IQ.

Am ajuns în armată în 2000. În prima lună, până la jurământ, au trimis acasă doi pe motive de mansardă.
În cele 6 luni de armată un coleg de la termen redus a tras un foc pe când era de gardă, că voia să vadă trasorul.
În ce-i privește pe cei care nu erau tr-iști, unul care era în gardă a tras un glonte în mâna colegului care venea să-l înlocuiască, iar un altul s-a spânzurat pe timpul permisiei.

Să mai spun că la trageri era un coleg (major, vaccinat, cu facultate, testele de la încorporare luate cu brio) care nu voia să tragă în ținta ,,Mitralieră"?
Auzise un ofițer că ordonase soldaților de la poligon să aducă ,,mama cu copilul".(așa i se spune în jargon țintei  cu cei doi servanți  de la mitralieră). La tragere nu l-a putut convinge nimeni că e vorba de ținta ,,Mitralieră".
Spunea că el nu poate să tragă într-un copil.

Toți cei de care zic trecuseră testele, inclusiv cel de IQ.
Vezi ca unii faceau pe nebunii ca sa scape de armata. Si cei care stiu sa se prefacata foarte bine chiar sunt inteligenti peste medie.. :)

#15
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017
Testul dat aici ca exemplu l-am vazut pe un alt site unde NU era limita de timp. Asta cu limita de timp mi se pare mai aproape de adevar Posted Image

Edited by OpelAstra2002, 15 November 2018 - 16:33.


#16
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 21.06.2011

 OpelAstra2002, on 15 noiembrie 2018 - 16:06, said:


Vezi ca unii faceau pe nebunii ca sa scape de armata. Si cei care stiu sa se prefacata foarte bine chiar sunt inteligenti peste medie.. :)

Cei la care te referi ar fi trișat la testele de la recrutare, nu crezi? Adică și-ar fi folosit inteligența ca să nu ajungă să fie încorporați.

Ăla care a tras aiurea când era în post mai avea o lună de făcut. Chiar nu l-aș suspecta de inteligență.

Iar colegul care care nu trage în ,,mamă cu copil" mai avusese câteva trageri în alte tipuri de ținte.
I-au arătat ofițerii până și manualul de tragere, ca să-l convingă. Nu au reușit.


#17
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,060
  • Înscris: 05.06.2002
nu stiu de ce armata scoate chestii ciudate din oameni.

aia care completeaza testele astfel incat sa nu mearga in armata nu prea le tine figura, ca acolo sunt mai multe tipuri de intrebari, unele mai subtile, altele mai putin subtile. trebuie sa se pupe. si chiar daca ar completa testul astfel incat sa nu plece dupa aia sta de vorba psihologul cu el sa vada daca chiar are probleme si pe asta il pacalesti mai greu, ca se orienteaza si dupa limbaj non verbal si stie de exemlu ca o fire violenta are o motivatie in spate, nu apare asa din senin, el vrea sa vada ca tot contextul e ok. si nici acest psiholog nu poate sa-ti puna stampila de inapt, te trimite la spitalul militar unde ai sa ai de a face iarasi cu psihiatri si psihologi pe care nu prea ii pacalesti. ar trebui sa studiezi si tu psihiatrie ca sa sti ce sa le spui si sa fi un actor f. bun. iar la urma nu stiu daca-ti convine sa scapi in stilul asta de armata. daca ai doar probleme de comportament te trimit la geniu unde nu pui mana pe arma, daca ai ceva intr-adevar grav gen bipolar sau schizofrenie n-ai sa mai ai dreptul sa ai carnet toata viata. sau sa infiezi un copil. sau orice chestie care presupune responsabilitate de adult.

daca n-ati vazut filmul vi-l recomand cu caldura, are un subiect asemenator cu ce am scris mai sus:
One Flew Over the Cuckoo's Nest

iar la TR armata nu era chiar asa nasoala. nu te frecau aia de leat mai mare. daca nu esti antisocial sa ai probleme cu colegii singurele probleme erau ca te tineau inchis, iti frecau ridichea cu ordine, mancare proasta si uneori GAZ. nu era f. placut dar se putea suporta 6 luni de zile.

Edited by Fane, 15 November 2018 - 18:38.


#18
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 21.06.2011

 eiffel, on 15 noiembrie 2018 - 14:32, said:

Rezultatul maxim ?!?! Pai mie mi-a dat 128 la ala acu vreun an :D
Păi Murphy zice clar că inteligența pe Terra e constantă, dar populația este în creștere.
Deci Mensa își adaptează așteptările la noile realități.

 Fane, on 15 noiembrie 2018 - 18:35, said:

daca n-ati vazut filmul vi-l recomand cu caldura, are un subiect asemenator cu ce am scris mai sus:
One Flew Over the Cuckoo's Nest
Poate că poți păcăli un test de IQ, dar ia să te văd eu față în față cu asistenta aia...
Recomand și cartea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate