Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

ANAF a început vânătoarea online!

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
75 replies to this topic

#73
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

View Postcatalina1, on 15 noiembrie 2018 - 02:29, said:

Mi se pare absolut normal ca statul sa isi vada de treaba in a apara legea. Nu va place legea? Hai sa afirmam ca vrem sa se schimbe legea, sa ne canalizam pe asta. Baba aia care vinde patrunjel ion piata incalca legea. Sau ala care vinde pe olx diverse.
Voi ce vreti? Ca nu inteleg.
Nu exista lege pentru impozitarea obiectelor vandute de persoane fizice. Exista o prevedere vaga si generalista care pica in orice instanta . EXemplu , munca la negru in gospodariile altora. eu , ca persoana fizica , platesc un nene sa-mi sape gradina ,sa-mi tunda gazonul. Nu am cadrul legal sa platesc dari la stat aferente platii serviciilor facute de nenea ala . Cantitativ nu exista limite in lege . Cine interpreteaza care sunt vanzarile ocazionale si care sunt vanzarile ca activitate ? Din gura , inspectorii ANAF pot zice multe dar nu au baza legala . Cand vinzi masini , unde scrie cate ai voie fara taxe si cate sunt considerate afacere ? Deasemenea , inmatricularea unei masini cu plata taxelor si revanzare ei ...ce lege incalca ? Vanzarea telefoanelor ...unde este numarul de telefoane pe care le poti vinde ca persoana fizica ? Sunt unii pasionati de asa ceva , le cumpara , nu ii satisfac si le revand . In tarile cu apa calda , persoanele fizice cu activitati "liberale " au cantitati clare pentr uce inseamna vanzare ocazionala si ce inseamna trecerea la vanzare profesionala si taxele sunt diferite de ale persoanelor juridice. Sa nu ne imbatam cu apa rece. Firmele au si avantaje chiar daca platesc impozite .

Edited by JurasikMan, 15 November 2018 - 14:34.


#74
dmx85

dmx85

    antrenor dă jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 06.01.2009
Nu am nimic cu faptu' ca prind evazionistii, da' sa nu mai blocheze conturile aiurea la firmele care-si platesc darile catre stat...

#75
sorin40

sorin40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,585
  • Înscris: 11.01.2008

View PostImperathor, on 15 noiembrie 2018 - 05:35, said:

[...]
Firmele pot deduce cheltuieli, persoanele fizice nu. Babuta poate deduce cheltuielile cu transportul si productia leusteanului?

Toate Persoanele Fizice Autorizate (PFA) pot deduce cheltuielile făcute cu producția, transportul etc (cei care au autoturism decontează 50% din cheltuielile cu întreținerea, asigurarea, combustibilul).
Inclusiv pentru cei ce-și închiriază apartamentul există o deducere forfetară de 25% din venit.

#76
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostJurasikMan, on 15 noiembrie 2018 - 14:30, said:

In tarile cu apa calda , persoanele fizice cu activitati "liberale " au cantitati clare pentr uce inseamna vanzare ocazionala si ce inseamna trecerea la vanzare profesionala si taxele sunt diferite de ale persoanelor juridice.
Poti da exemple concrete din UK sau USA?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate