Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Restart Energy - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * - 10 votes
  • Please log in to reply
11047 replies to this topic

#73
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Eu totusi, am o nelamurire....

Ca si distributie la curent electric, la mine in zona e SDEE Muntenia Nord.

Ma uit acum la oferta Restart negociata Gal, tarif de distributie, ma refer stric la tariful de distribuite...184,7 pe MWh
Ma uit is la actuala factura de electricitate la Engie , acelasi distribuitor, tarif de distributie 177, 06 pe MWh

De ce oare e diferenta asta , tinand comd ca e aceeasi companie de distribuite? Vinde transportul diferit? Sau Restart baga ceva din burta la tariful asta?

Momentan , am tarife mai bune la Engie pe comtractul reglememtat, care, teoretic , va mai tine 3 luni. Stau cam indubii acum daca sa ma schimb acum la Restart sau sa mai astept astea 3 luni cu tarifele inca mai mici laEngie

Deci...dupa calculele mele, la electricitate, daca m asi muta acum la Restart cu ce tarife au prin oferta Gal, fata de ce am reglementat la Engie, as plati cu aprox. 80 ron mai mult la restart, pret cu tot cu tva.
Din ce reiese din oferta negociata cu Gal, voi avea 545 ron pe MWH fara tva, la Engie am momemtat, dupa ce calcule am facut, date extrase din facutura actuala, am 555 cu tot cu tva plus abonametul de 0,22 ron pe zi

Ma cam indoiec un pic, nu stiu ce sa fac...cred ca totusi o sa mai profit de cele 3 luni si ma decid apoi

Edited by cuculea, 10 January 2021 - 21:00.


#74
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008

 cuculea, on 10 ianuarie 2021 - 20:52, said:

Eu totusi, am o nelamurire....

Ca si distributie la curent electric, la mine in zona e SDEE Muntenia Nord.

Ma uit acum la oferta Restart negociata Gal, tarif de distributie, ma refer stric la tariful de distribuite...184,7 pe MWh
Ma uit is la actuala factura de electricitate la Engie , acelasi distribuitor, tarif de distributie 177, 06 pe MWh

De ce oare e diferenta asta , tinand comd ca e aceeasi companie de distribuite? Vinde transportul diferit? Sau Restart baga ceva din burta la tariful asta?

Momentan , am tarife mai bune la Engie pe comtractul reglememtat, care, teoretic , va mai tine 3 luni. Stau cam indubii acum daca sa ma schimb acum la Restart sau sa mai astept astea 3 luni cu tarifele inca mai mici laEngie

Deci...dupa calculele mele, la electricitate, daca m asi muta acum la Restart cu ce tarife au prin oferta Gal, fata de ce am reglementat la Engie, as plati cu 100 ron mai mult la restart, pret cu tot cu tva.
Din ce reiese din oferta negociata cu Gal, voi avea 545 ron pe MWH fara tva, la Engie am momemtat, dupa ce calcule am facut, date extrase din facutura actuala, am 555 cu tot cu tva

Ma cam indoiec un pic, nu stiu ce sa fac...cred ca totusi o sa mai profit de cele 3 luni si ma decid apoi
Probabil pentru că, tarifele de distribuție s-au scumpit de la 1 ianuarie.
Daca te uiti pe o factura e pretul vechi, din decembrie.

Pe ofertele actuale nu are sens sa fie pus pretul din decembrie ci cel din ianuarie.

Tariful reglementat NU ramane inca 3 luni...
Toti sunt trecuti la universal.

Singurul lucru care ramane valabil 3 luni, e promisiunea ANRE ca, daca alegi o oferta tot de la ENGIE ei iti vor recalcula facturile din ianuarie - martie la pretul ales de tine la Engie. Nu si in cazul schimbarii furnizorului.

Desi acea promisiune nu este susținută legal...

#75
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 blackskorpion, on 10 ianuarie 2021 - 21:00, said:


Probabil pentru că, tarifele de distribuție s-au scumpit de la 1 ianuarie.
Daca te uiti pe o factura e pretul vechi, din decembrie.

Pe ofertele actuale nu are sens sa fie pus pretul din decembrie ci cel din ianuarie.
Da....s ar putea...oferata restart e data pe 22 Dec, eu am ultima factura de la Engie pana pe 30.11.2020....astept factura irmatoare pe dec de la engie, sunt curios daca au saltat ceva la distributie si daca preturile sunt aceleasi...oricum, nu e mare diferenta, dar daca nu e vorba de scumpire, insemana ca restart sunt bagabonti. Vedem zilele astea cand vine fsctura la emgie, ce scrie la distributie.


#76
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008

 cuculea, on 10 ianuarie 2021 - 21:04, said:


Da....s ar putea...oferata restart e data pe 22 Dec, eu am ultima factura de la Engie pana pe 30.11.2020....astept factura irmatoare pe dec de la engie, sunt curios daca au saltat ceva la distributie si daca preturile sunt aceleasi...oricum, nu e mare diferenta, dar daca nu e vorba de scumpire, insemana ca restart sunt bagabonti. Vedem zilele astea cand vine fsctura la emgie, ce scrie la distributie.
Factura din ianuarie, cu consumul de pe decembrie, nu are cum sa aiba pe ea tarifele marite cu 1 ianuarie....
Abia consumul facturat in ianuarie va contine distribuția din ianuarie, si se va emite in Februarie.

Edited by blackskorpion, 10 January 2021 - 21:10.


#77
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

 blackskorpion, on 10 ianuarie 2021 - 21:06, said:


Factura din ianuarie, cu consumul de pe decembrie, nu are cum sa aiba pe ea tarifele marite cu 1 ianuarie....
Abia consumul facturat in ianuarie va contine distribuția din ianuarie, si se va emite in Februarie.
Pai...si ar trebui sa fim siguri ca restart au bagat in oferta lor din decembrie, tarifele marite la distribuite din ianuarie? Oare? O certitudine o pot avea doar daca vad fsctura cu ce se factureaza pe ianuarie de la engie, exact cum ai zis si tu , factura ce o voi avea in feb.

Nu cred ca semnez momentan cu Restart, mai profit un pic de tarifele reglementate de la Engie...sper sa nu imi para rau din Martie  in colo, adica sa sara preturile atat de tare incat sa imi dau cu tesla ca nu am trecut de acum. Daca as lasa o pentru Martie , as scuti un 80 ron x 3 luni...

#78
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009

 cuculea, on 10 ianuarie 2021 - 21:04, said:

(...) dar daca nu e vorba de scumpire (...)
E vorba de scumpire, nimic altceva (găsești și SDEE Muntenia Nord în listă): https://www.economic...nel_193842.html

Quote

Societatea de Distribuție a Energiei Electrice Muntenia Nord (Electrica)
IT 18,72 (lei/MWh)
MT 38,15 (lei/MWh)
JT 127,88 (lei/MWh)
Un consumator casnic din această zonă de distribuție va plăti așadar un tarif de distribuție total de 184,75 lei/MWh, acum plătește 177,06 lei, deci va avea o creștere de 7,69 lei/MWh (4,3%), deci creșterea totală a facturii este de circa 1,4%.

Edited by crislacor, 10 January 2021 - 21:18.


#79
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008

 cuculea, on 10 ianuarie 2021 - 21:14, said:


Pai...si ar trebui sa fim siguri ca restart au bagat in oferta lor din decembrie, tarifele marite la distribuite din ianuarie? Oare? O certitudine o pot avea doar daca vad fsctura cu ce se factureaza pe ianuarie de la engie, exact cum ai zis si tu , factura ce o voi avea in feb.

Nu cred ca semnez momentan cu Restart, mai profit un pic de tarifele reglementate de la Engie...sper sa nu imi para rau din Martie  in colo, adica sa sara preturile atat de tare incat sa imi dau cu tesla ca nu am trecut de acum. Daca as lasa o pentru Martie , as scuti un 80 ron x 3 luni...
Nu vei avea tarif reglementat.... 🙈 mai citeste odata ce am scris mai sus.
Cum poti avea certitudinea? Cautand pe ANRE tariful din zona ta. 🤣

#80
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Aha...m am lamurit, multumesc baietii...

#81
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
editat...

Edited by crislacor, 10 January 2021 - 21:21.


#82
-ina-

-ina-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 02.02.2006

 cuculea, on 10 ianuarie 2021 - 21:14, said:


Pai...si ar trebui sa fim siguri ca restart au bagat in oferta lor din decembrie, tarifele marite la distribuite din ianuarie? Oare? O certitudine o pot avea doar daca vad fsctura cu ce se factureaza pe ianuarie de la engie, exact cum ai zis si tu , factura ce o voi avea in feb.

Nu cred ca semnez momentan cu Restart, mai profit un pic de tarifele reglementate de la Engie...sper sa nu imi para rau din Martie  in colo, adica sa sara preturile atat de tare incat sa imi dau cu tesla ca nu am trecut de acum. Daca as lasa o pentru Martie , as scuti un 80 ron x 3 luni...
Cat era kwh la Engie în reglementat?

#83
blackskorpion

blackskorpion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,605
  • Înscris: 10.01.2008
Folosiți cu incredere Google 🙈

#84
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 blackskorpion, on 10 ianuarie 2021 - 21:02, said:


Probabil pentru că, tarifele de distribuție s-au scumpit de la 1 ianuarie.
Daca te uiti pe o factura e pretul vechi, din decembrie.

Pe ofertele actuale nu are sens sa fie pus pretul din decembrie ci cel din ianuarie.

Tariful reglementat NU ramane inca 3 luni...
Toti sunt trecuti la universal.

Singurul lucru care ramane valabil 3 luni, e promisiunea ANRE ca, daca alegi o oferta tot de la ENGIE ei iti vor recalcula facturile din ianuarie - martie la pretul ales de tine la Engie. Nu si in cazul schimbarii furnizorului.

Desi acea promisiune nu este susținută legal...
La care pret iti recalculeaza, daca tu alegi o noua oferta tot de la ei ?

#85
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
Prețul din acea nouă ofertă! Ca și cum ai fi intrat pe ea de la 1 ianuarie!

#86
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Aha, ok. Merci.

#87
Edgar81

Edgar81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 11.12.2006

 cosmote, on 09 ianuarie 2021 - 11:04, said:

Daca in 3 zile lucratoare nu raspund nici macar cu un email ...
Adica trag de ei sa devin client? In ce tara traim? Aaaa... au multe cereri? Asa, si?!!! Asta e de bine, angajeaza oameni! Daca vor sa aibe de 100 ori clienti in plus dar cu aceasi numar de angajati... nu o sa reuseasca! Mi-au lasat un gust amar si astia... Posted Image

Vezi sa nu fi ajuns emailul de la ei in spam. Am avut supriza azi dimineata sa constat ca mi-au trimis contractele EE/GN pe 8 ianuarie, dar erau in spam.

#88
mitza97

mitza97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 04.11.2007
Pana la urma, poate sa confirme cineva definitivarea procedurii de contractare de servicii cu ei?
Inca nu am vazut pe nimeni sa confirme.

#89
Edgar81

Edgar81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 11.12.2006
Dupa ce am demarat portarea online (EE/GN) pe 4 ianuarie, am primit pe 8 ianuarie contractele. Am acceptat oferta pe 11 ianuarie (tot pe e-mail). Data de incepere a contractelor este 15 februarie. Nu stiu daca urmeaza sa mai primesc vreo alta chestie - gen o confirmare a acceptarii.

Emailul de la Restart arata asa:

Stimate client,
Va multumim pentru documentele transmise.
Echipa noastra a procesat solicitarea dumneavoastra iar atasat regasiti :
Cererea de incheiere contract;
Notificare schimbare furnizor;
Contractul Dvs. de furnizare;
Conditiile generale de furnizare.
Felicitari ! Sunteti la un pas de a incepe un nou contract de furnizare energie electrica , tot ce aveti de facut este sa ne transmiteti un email avand urmatorul continut si la care sa fie anexate documentele mentionate mai sus si atasate acestui mesaj ( va rugam copiati integral paragraful de mai jos)
“Am citit, am inteles si accept in totalitate (i) contractul de furnizare de energie electrica încheiat la distanță, inclusiv (ii) Conditiile generale de furnizare, primite prin e-mail de la Restart Energy One SA si doresc incetarea contractului de furnizare cu actualul furnizor, motiv pentru care atasez prezentului e-mail, Notificarea de schimbare furnizor, pe care o accept in mod expres “
Mentionam ca prin transmiterea mesajului si a documentelor, acceptati incetarea contractului cu actualul furnizor si incheierea unui nou contract de furnizare cu RESTART ENERGY ONE S.A. in conditiile stipulate in oferta primita, precum si in conditiile generale de furnizare.
Mentionam de asemenea ca toate documentele primite si transmise in format electronic, reprezinta exemplarul dumneavoastra in original.
Totodata, va aducem la cunostinta ca prin transmiterea documentelor si continuarea procedurii de schimbare a furnizorului va exprimati acordul pentru prelucrarea datelor Dvs. personale in scopul incheierii contractului de furnizare.
De asemenea, daca sunteti de acord cu prelucrarea datelor dvs. personale in urmatoarele scopuri suplimentare:
pentru a primi viitoare oferte, promotii sau alte informatii cu caracter comercial in scopuri de marketing si comercializare a produselor si serviciilor noastre sau/si a partenerilor nostri;
masurarea gradului de multumire fata de serviciile noastre;
va rugam sa ne transmiteti un reply la acest mesaj cu textul:
“Sunt de acord cu prelucrarea datelor mele personale privind numele, prenumele, numarul de telefon si adresa e-mail pentru scopurile suplimentare specificate la literele A si B.”

Edited by Edgar81, 13 January 2021 - 09:23.


#90
girti

girti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 03.04.2007

 mitza97, on 13 ianuarie 2021 - 09:16, said:

Pana la urma, poate sa confirme cineva definitivarea procedurii de contractare de servicii cu ei?
Inca nu am vazut pe nimeni sa confirme.
Stimate
client,
Va
anuntam, cu bucurie, ca documentele transmise au fost acceptate si va
confirmam incheierea contractului de furnizare energie electrica, conform
conditiilor prevazute in oferta primita si in Conditiile Generale de Furnizare.

Bine
ati venit la Restart Energy! Mai departe, ne
vom ocupa noi de intreg procesul de schimbare a furnizorului.

Contractul
de furnizare incheiat cu Restart Energy One SA isi va produce efectele de la data schimbarii efective a furnizorului, data
la care va fi creat in mod automat contul de client.
Va
informam ca aveti dreptul de retragere din contract in termen de 14 zile de la data acestui e-mail, prin semnarea si transmiterea formularului de retragere pe care il gasiti pe www.restartenergy.ro,
la sectiunea Documente utile.
Ce
ne dorim sa stiti:

La crearea
contul de client, veti primi un e-mail in care veti gasi link-ul de setare a parolei. Autentificarea
se poate efectua atat din browser, accesand: client.restartenergy.ro,
cat si din aplicatia mobila, instalata pe telefon in prealabil.

Indexul de preluare contract,
aferent datei de schimbare furnizor va fi stabilit de operatorul de distributie. Acesta se primeste in a doua luna de contract, dupa luna de consum. Avand in vedere acest aspect, in prima luna de furnizare, autocitirea nu poate fi trimisa in contul de client
sau la robotel.

Incepand cu a doua luna
de furnizare aveti posibilitatea de transmitere a autocitirii lunar, in
perioada 25-29. Aceasta se efectueaza prin urmatoarele canale: direct din contul de client,
accesand sectiunea de autocitire sau prin intermediul robotelului telefonic,
folosind codul de autocitire.

Detalii
despre parcursul dvs. in calitate de client activ (pasi autentificare, deblocare cont, optiunile contului de client, modalitatea de transmitere autocitire, facturare, modalitati de contact)  se regasesc in  brosura  atasata,  pe care avem rugamintea sa o parcurgeti.
In cazul in care aveti nelamuriri, va stam la dispozitie la TEL VERDE gratuit 0800 410 040 de luni pana vineri in intervalul orar 08.30 – 17.00 sau prin trimiterea unui e-mail la adresa
[email protected].

De
asemenea, va reamintim de programul
nostru de recompensare. Cum functioneaza?
Recomandati
intre 1 si 5 prieteni, rude sau persoane apropiate si beneficiati de o reducere de 50 KWh (echivalentul a aproximativ 25 lei) pentru fiecare recomandare concretizata in contract. Mai mult, si cel recomandat de dumneavoastra va primi un bonus de bun-venit, tot
de 50 KWh.

Pentru ca parerea
dumnneavoastra este importanta pentru noi si dorim imbunatatirea experientei de colaborare, va rugam sa ne ajutati cu parerea dumneavoastra referitoare la interactiunea pe care ati avut-o cu consultantul Restart Energy si procesul de contractare, accesand:
https://client.tips/restartenergy
Va
multumim ca ati ales Restart Energy.


Am și la gaze contract cu ei de la 1 decembrie 2020. Se mișcă cam greu cu actele până devine operațional. Contractat la 28 decembrie 2020 intrarea în vigoare pe 15.02.2020. În aceeași zi am contractat pentru altă locuință la Nova energie electrică și intră în vigoare pe 21.01.2021. Super repede.

Edited by girti, 13 January 2021 - 09:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate