Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

M-am săturat de ,,profesorii de limba română'' de pe forum!

* * * * - 15 votes
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

#1
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

*
POPULAR

Nu îmi place deloc când userii care fac greșeli de scriere primesc cărți de gramatică în cap în loc de răspunsuri la întrebări, și detest superioritatea cu care o fac unii dintre colegi. Uneori sunt taxate ca agramatism inclusiv erorile de tastare! Ca să nu mai zic că destul de puțini dintre cei care și-au făcut un obicei din asta scriu impecabil.

Sunt de părere că în mesajele ironice care subliniază astfel de greșeli nu există nici cea mai mică urmă de bună intenție sau ceva de genul ăsta, cum ar fi dorința de a ajuta omul să scrie ceva mai corect, dar îmi scapă motivul pentru care o fac. Tare aș vrea să știu ce-i mână în luptă pe ,,profesorii de limba română'' de pe forum și dacă mai sunt colegi deranjați de acest obicei.

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Strict aici nu sunt de acord cu tine . Pana la urma , forumul este un spatiu in care ne varsam si " vorbele de duh " si " laturile intelectuale " . Faptul ca suntem atentionati este unul pozitiv , pentru ca ne obliga sa cautam greseala si sa o corectam , ca pe viitor sa nu mai fim tinta "atentionarilor ". Personal prefer sa fiu atentionat aici , unde atentionarea este neutra , decat in viata reala . Aici ma pot corecta si faptul ca am gresit se uita . In realitate , daca as gresi frecvent as ramane cu stigmatul de idiot .
P.S. mi se intampla frecvent, cand scriu aici o postare ,sa caut pe "gogu" forma corecta a unor cuvinte . Daca nu ar fi acest instrument , probabil ca as face mai multe greseli . Nu neaparat de gramatica .

Edited by JurasikMan, 09 November 2018 - 15:49.


#3
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
https://www.google.c...iw=1280&bih=910

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

 althea, on 09 noiembrie 2018 - 15:39, said:

Tare aș vrea să știu ce-i mână ĂŽn luptă pe ,,profesorii de limba română'' de pe forum și dacă mai sunt colegi deranjați de acest obicei.
Frustrare, timp liber, nu au ce face, aduna postari.

Eu ii ignor

#5
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Totul tine de respect.
Daca vorbesti şi scrii corect româneşte, in primul rand te respecti pe tine insuti, iar în acelaşi timp, îi respecti pe cei care citesc ori cei cărora le vorbesti.

Din nefericire, nu toata lumea intelege acest aspect.

Edited by Naijax, 09 November 2018 - 15:49.


#6
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
Educatia se face in prima etapa de viata a oricarui om.
Softpedistii sunt dedicati oferirii unui suport educational etern.
Orice om care a fost corectat pe aici vreodata a plecat cu 0.1% mai educat oriunde s-a dus.
Orice om care nu a fost corectat pe aici e la fel de prost ca atunci cand si-a facut cont probabil.

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 JurasikMan, on 09 noiembrie 2018 - 15:46, said:

Personal prefer sa fiu atentionat aici , unde atentionarea este neutra
Eu am adus în discuție atenționările ironice.  
Sunt de acord că o observație făcută cu bun simț, fără aere de superioritate, poate ajuta și probabil chiar o face de multe ori.

 dorin_2k, on 09 noiembrie 2018 - 15:48, said:

Eu ii ignor
Și eu încerc asta dar nu-mi reușește întotdeauna.

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Pana la urma sa stii ca ironia doare mai tare si te determina sa nu faci abstractie de ea .

#9
Sirius_B

Sirius_B

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,291
  • Înscris: 30.04.2012

 althea, on 09 noiembrie 2018 - 15:39, said:

Tare aș vrea să știu ce-i mână în luptă pe ,,profesorii de limba română'' de pe forum și dacă mai sunt colegi deranjați de acest obicei.

Nevoia de atentie :)
Chiar si virtuala.
Ego-ul e mare.

#10
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Unii suferă de un complex de inferioritate, de asta se comportă ca niște naziști gramaticali pe forum, vor să îi înjosească pe alții ca să se simtă mai bine, probabil că au penisul mic. :)

#11
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Doar o mica precizare: unii care fac prea pe pretiosii chiar si-o merita. De exemplu era unul care sustinea discriminarea votantilor pe baza de IQ dar el nu stia nici sa scrie omeneste.

#12
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

 JurasikMan, on 09 noiembrie 2018 - 15:46, said:

" laturile intelectuale "

Eu nu o să mă bag în disputele voastre, dar vreau să atrag atenția că strămoșii noștrii Posted Image  au decedat în lupte pentru ca noi să punem ghilimele jos, apoi ghilimele sus.
Nu mai zic de diacritice. Priviți exemplul citat. Ce să înțeleg? Ce e acolo? Variante:
1. laturile, ca la figura geometrică
2. lăturile pe care le savurează politicie...porcii?
3. lațurile cu care faci capcane?

A, că uitam: În Jurasic nu erau oameni!

#13
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Cred ca se face o confuzie intre SARCASM si IRONIE
Englezii spun ca sarcasmul este cea mai joasa forma de inteligenta.
Sunt de acord cu ei Posted Image

In schimb ironia - articolul asta o spune mai bine decat mine;
https://femeide10.ro...-iubesc-ironia/

#14
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007

 althea, on 09 noiembrie 2018 - 15:39, said:

Nu îmi place deloc când userii care fac greșeli de scriere primesc cărți de gramatică în cap
in cazul asta hai atunci sa vorbim/scriem toti ca eba, dancila sau alte ilustre figuri ale zilelor de azi .. apropo, "agramaticalitati", a fost introdus in dex?

#15
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

 Sabinatu, on 09 noiembrie 2018 - 15:57, said:

strămoșii noștrii Posted Image  au decedat în lupte pentru ca noi să punem ghilimele jos, apoi ghilimele sus.
Sper că ești ironic.

#16
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Sigur ca exista si atitudine ostila , insa o intalnim si in viata reala . Trebuie sa putem face fata . Pentru mine forumul este ca un fel de simulare a realitatii , simulare in care daca gresesc ceva nu are foarte mare importanta . Apar polemici ( si in viata apar ) , apar "desteptii de serviciu " ....(toti ii vedem si in viata ) . Dar aici le putem gestiona fara un impact negativ direct asupra noastra. Pe mine nu ma deranjeaza cand primesc cate o atentionare , chiar si de la cate un imbecil de pe forum . Sunt sigur ca si in realitate as fi primit ( poate ....de obicei, aceia care ma cunosc evita sa ma supere ca sa nu se trezeasca cu cerul sub picioare ) dar aici impactul real este minim , neglijabil sau chiar nul . Si , clar , nu discut aici doar despre eventuale greseli ci si despre ideologie , filozofie de viata , alegeri religioase , aprecieri tehnice , etc.

#17
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 Sabinatu, on 09 noiembrie 2018 - 15:57, said:

vreau să atrag atenția că strămoșii noștrii Posted Image  au decedat în lupte pentru ca noi să punem ghilimele jos, apoi ghilimele sus.
As avea curaj sa pariez ca nu exact la asta se gandeau in timp ce mureau. :)

#18
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Glumesti.
Piine

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate