Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Îngerii sunt de inspiratie pagana

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
71 replies to this topic

#55
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Cum de ce e gresit, pai nu ia in seama la pierderi o viata traita degeaba... ca sclav a ideii de divinitate. O viata in care putea fi om normal, trai bine si armonios pierduta cu rugi si bla bla-uri la prieteni imaginari.

Edited by andreic, 09 November 2018 - 07:57.


#56
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
Dumnezeu te face liber fiindca nu te mai gandesti la ziua de maine, stii ca totul e asigurat inclusiv viata copiilor tai, in pare parte, daca toti sunteti crestini si il ascultati pe Dumnezeu...Dumnezeu te face liber

#57
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

View Postandreic, on 09 noiembrie 2018 - 00:02, said:

Era gresit pariul, nu mai bate campii si tu cu el, destul de la legit10 :roflmaofast:
Gresit,negresit...ce conteaza. Dar logica are.

View Postandreic, on 09 noiembrie 2018 - 07:56, said:

Cum de ce e gresit, pai nu ia in seama la pierderi o viata traita degeaba... ca sclav a ideii de divinitate. O viata in care putea fi om normal, trai bine si armonios pierduta cu rugi si bla bla-uri la prieteni imaginari.
Si de ce crezi ca a crede te face sclav?

#58
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Eu am impresia ca tu nu ai citit din urma... Pascal spune sintetizat ca nu pierzi daca exista si crezi si pierzi daca exista si nu crezi... dar ca nu pierzi nimic daca crezi si nu exista... aici e o problema deoarece daca nu exista si crezi (bigot) pierzi tot timpul crezand si traind ca si cum ar exista, decizii in numele divinului, dezamagiri cand nu iese si crezi totusi ca exista samd... ai doar o viata, carpe diem pana la urma, la asta ma refer cu esti sclavul unei idei fixe (divinul).

Edited by andreic, 09 November 2018 - 09:58.


#59
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Pai si ce pierzi daca crezi ? De ce a crede in ceva te face sa pierzi unele lucruri ?

#60
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmario_bril, on 09 noiembrie 2018 - 07:20, said:


De ce e greșit? Ai băut apă după Andrei?

Lasă jargoanele ieftine!

Problema e pusă greșit de domnul Pascal, pentru că el coboară Divinitatea Creatoare la mintea lui... sau a voastră! Adică matale crezi că DC gândește cu mintea voastră limitată? Cum să-l condamne pe un om la o pedeapsă veșnică, indiferent că este vorba despre iad sau anihilare, doar pe baza credinței, în condițiile în care nu există nicio dovadă directă în favoarea existenței unei Divinități? Tu te auzi ce debitezi?
Dacă condamnă pe cineva, o face în virtutea faptelor comise de acel individ (și oricum, nu la pedeapsă veșnică), nu după raționamentul credinței, care este o incertitudine pentru mintea limitată a omului!
Asta, pe de o parte, pe de altă parte, are dreptate colegul care a spus mai sus că pierzi dacă crezi și nu există Divinitate!

Oricum DC este interesată de intențiile inimii noastre, asta în primul rând...

Edited by heart_of_ice, 10 November 2018 - 01:58.


#61
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postheart_of_ice, on 10 noiembrie 2018 - 01:55, said:

Lasă jargoanele ieftine!

Problema e pusă greșit de domnul Pascal, pentru că el coboară Divinitatea Creatoare la mintea lui... sau a voastră! Adică matale crezi că DC gândește cu mintea voastră limitată? Cum să-l condamne pe un om la o pedeapsă veșnică, indiferent că este vorba despre iad sau anihilare, doar pe baza credinței, în condițiile în care nu există nicio dovadă directă în favoarea existenței unei Divinități? Tu te auzi ce debitezi?
Dacă condamnă pe cineva, o face în virtutea faptelor comise de acel individ (și oricum, nu la pedeapsă veșnică), nu după raționamentul credinței, care este o incertitudine pentru mintea limitată a omului!
Asta, pe de o parte, pe de altă parte, are dreptate colegul care a spus mai sus că pierzi dacă crezi și nu există Divinitate!

Oricum DC este interesată de intențiile inimii noastre, asta în primul rând...
Am înțeles acum, dumneata habar nu ai de creștinism, ca atare presupui că gândirea dumitale naivă este superioară celor două mii de ani de creștinism, numai pentru faptul că nu reușești să-l înțelegi.
În cazul ăsta nu rămâne decât să-ți dau dreptate. Și ție și lui Andrei.

#62
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmario_bril, on 10 noiembrie 2018 - 13:18, said:


Am Ă®nțeles acum, dumneata habar nu ai de creștinism, ca atare presupui că gândirea dumitale naivă este superioară celor două mii de ani de creștinism, numai pentru faptul că nu reușești să-l Ă®nțelegi.
ĂŽn cazul ăsta nu rămâne decât să-ți dau dreptate. Și ție și lui Andrei.

Dogmatica creștin-ortodoxă (care între noi fie vorba, este bazată mai mult pe tradiție decât pe Scriptură), este o construcție dogmatică, filosofică, ideologică monstruoasă la adresa Divinității Creatoare Pure, Iubitoare, Diafane, Sfinte etc!

...și oricum dogmatica voastră așa-zis creștină, nu are nicio legătură cu creștinismul primar, cu iudaismul nici atât!

Prefer o altă sau alte surse de cunoaștere la adresa Divinității, decât dogmatica voastră sterilă!

Istoria creștinismului pe care tot șarjezi matale, este o contra-istorie, o pseudo-istorie, construită pe mituri, povești, basme, minciuni, etc!

Edited by heart_of_ice, 10 November 2018 - 15:39.


#63
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postheart_of_ice, on 10 noiembrie 2018 - 15:36, said:

Dogmatica creștin-ortodoxă (care între noi fie vorba, este bazată mai mult pe tradiție decât pe Scriptură), este o construcție dogmatică, filosofică, ideologică monstruoasă la adresa Divinității Creatoare Pure, Iubitoare, Diafane, Sfinte etc!

...și oricum dogmatica voastră așa-zis creștină, nu are nicio legătură cu creștinismul primar, cu iudaismul nici atât!

Prefer o altă sau alte surse de cunoaștere la adresa Divinității, decât dogmatica voastră sterilă!

Istoria creștinismului pe care tot șarjezi matale, este o contra-istorie, o pseudo-istorie, construită pe mituri, povești, basme, minciuni, etc!
Dumneata te contrazici singur, dar nu mă miră, atâta timp cât autosuficiența ține loc de cunoaștere. Pe de o parte, afirmi că singurii creștini adevărați sunt penticostalii, pe de alta, arunci la gunoi dogmatica și istoria creștinismului, pe care de fapt se bazează și doctrina penticostală.
Am înțeles, istoria creștinismului e contrafăcută, toate documentele istorice falsificate, dogmatica creștină e de aruncat la gunoi, întrucât dumneata te bazezi pe o citire superficială a Bibliei, pe care tot Biserica ți-a dat-o. Dar cum istoria ai aruncat-o la gunoi deja, nu ai de unde să cunoști acest aspect.
În plus dumneata ești absolut convins că înțelegi Biblia mai bine ca nimeni altul, toți creștinii de două mii de ani nereușind această performanță.

Edited by mario_bril, 10 November 2018 - 18:39.


#64
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Nu,nu biserica a dat biblia. De fapt nu aia la care te referi dumneata.

#65
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postmariusr1976, on 10 noiembrie 2018 - 18:37, said:

Nu,nu biserica a dat biblia. De fapt nu aia la care te referi dumneata.
Altul...
Da' cine a dat-o, nu te supăra? Făt-Frumos, cumva? Cine a stabilit canonul biblic? Da' manuscrisele, cine le-a copiat, păstrat și răspândit, dacă nu Biserica?
De curiozitate, cam cum arăta Biblia dumitale înainte de stabilirea canonului biblic, știi cumva?

Edited by mario_bril, 10 November 2018 - 18:41.


#66
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Lasa ...poate te prinzi tu ce si cum.

#67
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmariusr1976, on 10 noiembrie 2018 - 18:37, said:

Nu,nu biserica a dat biblia. De fapt nu aia la care te referi dumneata.

Corect, VT este opera evreilor, ei, evreii, au editat-o, au copiat-o, au păstrat-o până în zilele noastre... dar na, e mai ușor să-ți arogi meritele altora!

Iar NT este un talmeș-balmeș de nedescris, un tohu wa-bohu...

Edited by heart_of_ice, 10 November 2018 - 19:19.


#68
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postheart_of_ice, on 10 noiembrie 2018 - 18:59, said:

Corect, VT este opera evreilor, ei, evreii, au editat-o, au copiat-o, au păstrat-o până în zilele noastre... dar na, e mai ușor să-ți arogi meritele altora!
Nici aici nu știi istoria, să știi. Cu ajutorul creștinilor iudeii și-au păstrat Vechiul Testament. Septuaginta a fost perfect conservată de către creștini, să știi. Scrierile masoretice au apărut foarte târziu, după secolul al VII-lea. Vreme de foarte multe secole Septuaginta a fost scrierea pe care au folosit-o iudeii. De abia mai târziu, prin scrierile masoretice evreii au vrut să se diferențieze de creștini și și-au creat propriul Tanach, diferit întrucâtva de Septuaginta. Manuscrisele Qumran confirmă totuși autenticitatea Septuagintei.

#69
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmario_bril, on 10 noiembrie 2018 - 18:34, said:

1. Dumneata te contrazici singur, dar nu mă miră, atâta timp cât autosuficiența ține loc de cunoaștere.

2. Pe de o parte, afirmi că singurii creștini adevărați sunt penticostalii,

3. pe de alta, arunci la gunoi dogmatica și istoria creștinismului, pe care de fapt se bazează și doctrina penticostală.

4. Am Ă®nțeles, istoria creștinismului e contrafăcută, toate documentele istorice falsificate, dogmatica creștină e de aruncat la gunoi,

5. Ă®ntrucât dumneata te bazezi pe o citire superficială a Bibliei, pe care tot Biserica ți-a dat-o.

6. Dar cum istoria ai aruncat-o la gunoi deja, nu ai de unde să cunoști acest aspect.

7. ĂŽn plus dumneata ești absolut convins că Ă®nțelegi Biblia mai bine ca nimeni altul, toți creștinii de două mii de ani nereușind această performanță.

1. Cine vorbește!

2. Când am afirmat eu chestia respectivă, mincinosule?! Am spus doar că penticostalii sunt un exemplu' de trăire spirituală, nu altceva, ei își trăiesc religia, atât! Ce spun eu, și ce înțelegi d-ta!

3. Ce-am aruncat la gunoi aiuritule? Ai vrut să spui dogmatica și istoria credinței ortodoxe, nu creștine!

4. Nu, nu asta am vrut să spun, dar mă rog, deja am obosit să te corectez la tot pasul!

5. Nu Biserica, ci poporul evreu pe de-o parte, și Vaticanul de cealaltă!

6. Iarăși minți?! Când am aruncat eu istoria la gunoi... aaa, că matale confunzi adevărata istorie cu fițuicile voastre, e altă mâncare de păstârnac!
Și conform istoriei oficiale, aia adevărată, Isus a existat în cel mai fericit caz, ca personaj istoric, nu mistic, cum vreți voi să-l prezentați!

7. Majoritatea creștinilor de două mii de ani, au fost niște dobitoci, vezi istoria!
S-au măcelărit între ei, mai rău ca niște sălbatici, și pe alții mai slabi decât ei!
Nu eu spun că NT are o mare problemă, și Biblia la nivel general, ci oameni serioși, care au studiat toată viața lor Scripturile!
Oricum, eu personal accept și alte surse divine de cunoaștere: natura, știința, filosofia, arta, etc! Nu mă cramponez în dogma creștin-ortodoxă!

Hai că deja începi să mă plictisești!

View Postmario_bril, on 10 noiembrie 2018 - 19:39, said:

1. Nici aici nu știi istoria, să știi.

2. Cu ajutorul creștinilor iudeii și-au păstrat Vechiul Testament. Septuaginta a fost perfect conservată de către creștini, să știi.

3. Scrierile masoretice au apărut foarte târziu, după secolul al VII-lea. Vreme de foarte multe secole Septuaginta a fost scrierea pe care au folosit-o iudeii. De abia mai târziu, prin scrierile masoretice evreii au vrut să se diferențieze de creștini și și-au creat propriul Tanach, diferit Ă®ntrucâtva de Septuaginta.

4. Manuscrisele Qumran confirmă totuși autenticitatea Septuagintei.

1. Crezi că dacă repeți o minciună la infinit, devine adevăr?

2. Când Septuaginta a fost scrisă (traducerea din ebraică în greacă a VT), creștinismul încă nu apăruse pe scena istoriei! Septuaginta a fost scrisă de evrei pentru evrei, adică pentru evreii care nu mai cunoșteau ebraica (poate nici aramaica)! Ce tot îndrugi matale acolo?

3. Vorbești prostii, Tanach-ul evreilor are rădăcini în istoria milenară a lor! Faptul că nu mai există în prezent copii ale manuscriselor originale (apropiate ca timp de manuscrisele autografe), e altă mâncare de cartofi! Ce-ți mai place ție să dezinformezi!
Și apropo... Tanach-ul evreilor e mai apropiat ca sens de originale, decât Septuaginta!

4. A confirma autenticitatea, nu e tot una cu stabilirea versiunii mai corecte... dintre Tanach și Septuaginta!

Edited by heart_of_ice, 10 November 2018 - 19:49.


#70
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmario_bril, on 10 noiembrie 2018 - 18:40, said:

Altul...
Da' cine a dat-o, nu te supăra?
Niste ciobani. Nu exista biserica cand au inceput aia sa le debordeze imaginatia.

Edited by andreic, 10 November 2018 - 20:54.


#71
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Oricum am vazut ca ai afinitati pentru musulmani.
Coranul alora cum a fost scris.

#72
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postheart_of_ice, on 10 noiembrie 2018 - 01:55, said:

Lasă jargoanele ieftine!

Problema e pusă greșit de domnul Pascal, pentru că el coboară Divinitatea Creatoare la mintea lui... sau a voastră! Adică matale crezi că DC gândește cu mintea voastră limitată? Cum să-l condamne pe un om la o pedeapsă veșnică, indiferent că este vorba despre iad sau anihilare, doar pe baza credinței, în condițiile în care nu există nicio dovadă directă în favoarea existenței unei Divinități? Tu te auzi ce debitezi?
Dacă condamnă pe cineva, o face în virtutea faptelor comise de acel individ (și oricum, nu la pedeapsă veșnică), nu după raționamentul credinței, care este o incertitudine pentru mintea limitată a omului!

Problema e pusa gresit pt ca Dumnezeu e EU SUNT, iar nu o alta persoana, cu care faci un contract: "daca tu crezi in mine, iti dau viata vejnica".
E acelasi tip de sofism ca "fa-te frate cu dracu pana treci puntea". Nu mai treci puntea in veci, daca te-ai facut "frate cu dracu".
Deci, sofismul la Pascal e ca "daca crezi in EU SUNT, ai viata vejnica", nu poate fi un pariu, o conditionare, o afacere.
E ca si cum i-ai zice unei femei: "daca ma iubesti, iti dau bani". Nu ti-e clar ca se va preface ca te iubeste, ea vrand de fapt banii tai?
Deci Pascal e doar inca un sofist care isi bate joc de necredinciosi. Necredinciosii sunt nebuni. Nebunul e Helel Ben Shahar. Deci in doctrinele sacre, necredinciosii sunt insusi Satan.

Inca o data: Biblia iti zice clar: TU ESTI DUMNEZEU - psalm 82:6, Ioan 10:34
dupa care vin nijte popi ranzosi si-ti cer bani sa-ti puna ei pile la Dumnezeu, ca altfel nu intri in ceruri taica, daca nu decartezi la popi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate