Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Îngerii sunt de inspiratie pagana

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
71 replies to this topic

#37
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
de ce ?

nu intri usor in imparatia lui Dumnezeu, viata e grea, nu sunt povesti..incearca sa renunti la curvie sa vezi , poti ?

#38
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008

View Postprogrammer08, on 08 noiembrie 2018 - 13:51, said:

Cu ocazia zilei de 8 noiembrie cand se sarbatoresc Arhanghelii, trebuie  bine de stiut ca Ingerii nu sunt originali din religia crestino-iudaica.
Sunt doar fiinte imaginate de antici de genu' " cum ar arata un om inaripat, dar ar avea aripi de pasare si ar zbura?"
Primii ingeri au fost imaginati de catre asirieni, se numeau Heruvimi  sau Lamassu, cei cu copite si coarne de taur, trup de leu,  aripi de vultur si cap de om.
Sau ingeri precum Ginii, niste entitati inaripate echipate cu un cos de nuiele si con de pin
Aveau rol de a pazi oamenii si casele lor.  
Inca de la Adam si Eva oamenii stiau cum arata un inger. Cand au fost izgoniti din gradina Eden, Dumnezeu a pus un inger ca sa pazeasca intrarea in gradina.
Pe urma, in zilele lui Noe ingerii care s-au materializat (probabil au posedat corpuri umane) s-au intors inapoi in domeniul spiritual ca sa nu moara in potop. Astea au fost cel putin 2 dintre ocaziile cand oamenii au vazut ingeri, si intamplarile au avut loc cu mult timp inainte de aparitia babilonienilor sau a altor popoare antice.

#39
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
stau online pana ma dati afara, nu ma mai opresc...stiu o treaba ca ori termin, ori plec definitiv

Edited by legit10, 08 November 2018 - 18:20.


#40
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

View Postlegit10, on 08 noiembrie 2018 - 18:05, said:

de ce ?

nu intri usor in imparatia lui Dumnezeu, viata e grea, nu sunt povesti..incearca sa renunti la curvie sa vezi , poti ?
La curvie, beutura si iarba nu renunt nici daca imi promite Dumnezeul crestinilor ortodocsi loc de cinste in Raiul crestinilor ortodocsi.

#41
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
Dumnezeu are toate mijloacele sa te oblige sa o faci, cum ar fi durerea, lipsa banilor, bolile..si in cele din urma iadul vesnic...sa nu il uiti pe Isus cand te cauta moartea

#42
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Dumnezeul meu e bun.. nu ma pedepseste.. cu fel si fel de necazuri si boli. Necazurile si bolile sunt venite de la univers cu dedicatie pentru prostii care chiar cred ca intr-adevar Dumnzeu e implicat in asa ceva. Dumnezeu nu se ocupa cu magarii de genul asta ca sa bage frica in lume..
Cea mai mare tampenie pe lumea asta este sa-ti fie frica de Dumnezeu.. Sa-ti fie frica de Fisc, de Parnaie.. da nu de Dumnezeu..
Pe mine m-a cautat moartea de cateva ori  da i-am zis sa vina alta data de fiecare data Posted Image.. Recunosc ca am cerut ajutorul si l-am primit.. Posted Image De la Dumnezeu si Iisus Posted Image semn ca sunt pe calea cea buna dar calea mea cea buna din pacate nu se interescteaza cu calea crestinilor ortodocsi sau a altor secte religioase de genul asta.

Edited by -koss-, 08 November 2018 - 19:01.


#43
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
Dumnezeu este prostul tau care iti face toate capriciile, nu ? de asta exista Dumnezeu, sa stea la picioarele tale, daca vrei ceva si el nu e atent , nu ?

#44
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
N-are treaba Dumnezeu cu ce facem noi pe aceasta planeta la nivel micro... Probabil ingerii sau zeii din primul post al acestui topic au... dar Dumnezeu nu se coboara la un nivel asa de jos. Ca planeta si civilizatie suntem inca la nivel de retardati la scala Universala.

#45
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,480
  • Înscris: 02.11.2015
Daca Ma iubiti, veti pazi poruncile Mele. (Ioan.14:15)

citeste biblia, Isus spune asta

#46
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016
Cineva a zis odata... "Daca cred si nu exista Dumnezeu ,ce pierd,dar daca nu cred si exista Dumnezeu ,am pierdut tot"

#47
programmer08

programmer08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.10.2018
Partea buna e ca macar ai o cruce de lemn la avatar, nu una de "haur" cum au toti  ortodocsii aia mai bengosi cu BMW cu sigla pestelui.   Posted Image

Edited by programmer08, 08 November 2018 - 22:14.


#48
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmariusr1976, on 08 noiembrie 2018 - 19:10, said:

Cineva a zis odata... "Daca cred si nu exista Dumnezeu ,ce pierd,dar daca nu cred si exista Dumnezeu ,am pierdut tot"

Unde scrie? Voi îl coborâți pe Creator la nivelul vostru de gândire și acțiune... halal!

#49
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postprogrammer08, on 08 noiembrie 2018 - 13:51, said:

Cu ocazia zilei de 8 noiembrie cand se sarbatoresc Arhanghelii, trebuie  bine de stiut ca Ingerii nu sunt originali din religia crestino-iudaica.
Primii ingeri au fost imaginati de catre asirieni, se numeau Heruvimi  sau Lamassu, cei cu copite si coarne de taur, trup de leu,  aripi de vultur si cap de om.
Sau ingeri precum Ginii, niste entitati inaripate echipate cu un cos de nuiele si con de pin
Aveau rol de a pazi oamenii si casele lor.  
În mitologia greco-romana erau figuri ca:
Nike/Victoria - zeita victoriei
Iris- zeita curcubeului  
Nemesis- zeita razbunarii  
Thanatos- zeul mortii
Eros/Cupidon- zeul dragostei  
Faci o tocana mare. Zeii nu-s tot una cu ingerii indiferent daca vortbim de cei greci sau de cei orientali. Iar ingerii nu au ”evoluat” sa spun asa de la djini, la fel cum nu au fost ”inchipuiti” de oameni. Sint fapturi reale nu produsul imaginatiei umane.
Si nici nu au cum sa fie ”originali” din religia iudeo-crestina din moment ce religiile orientale sint mai vechi. Apropo credeam ca blugii is originali nu ingerii...poate ai vrut sa spui originari.

#50
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,980
  • Înscris: 21.08.2008

View Postmariusr1976, on 08 noiembrie 2018 - 19:10, said:

Cineva a zis odata... "Daca cred si nu exista Dumnezeu ,ce pierd,dar daca nu cred si exista Dumnezeu ,am pierdut tot"

Blaise Pascal

#51
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postheart_of_ice, on 08 noiembrie 2018 - 22:37, said:

Unde scrie? Voi îl coborâți pe Creator la nivelul vostru de gândire și acțiune... halal!
Ei, era un nene, pe nume Pascal și care a pus un pariu, dar ce contează...

Edited by mario_bril, 08 November 2018 - 23:57.


#52
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,549
  • Înscris: 07.02.2003
Era gresit pariul, nu mai bate campii si tu cu el, destul de la legit10 :roflmaofast:

#53
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmario_bril, on 08 noiembrie 2018 - 23:56, said:

Ei, era un nene, pe nume Pascal și care a pus un pariu, dar ce contează...

Da frate știu cine a pus problema respectivă! Chestia e că e pusă greșit! Asta e!
Sau n-ai înțeles ce-am vrut să spun mai sus?

#54
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postheart_of_ice, on 09 noiembrie 2018 - 06:11, said:

Da frate știu cine a pus problema respectivă! Chestia e că e pusă greșit! Asta e!
Sau n-ai înțeles ce-am vrut să spun mai sus?
De ce e greșit? Ai băut apă după Andrei?

Edited by mario_bril, 09 November 2018 - 07:21.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate