Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

caut un restaurant anume

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
doSstep

doSstep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 11.02.2015
Buna seara colegi,

Am vazut mai demult o emisiune la Paprika parca, cu un restaurant din America unde gatesc pestele din specia șalău in vreo 10 feluri cel putin. Felul lor de a gati astfel pestele era o atractie si acum nu imi aduce aminte numele acelui restaurant.

Prin ce indicii credeti ca l-as putea gasi?

Tin minte vag urmatoarele: ca avea un logo cu un peste, ca numele parca incepea cu "Fried nu stiu cum", sigur apare si pe tripadvisor, si nu mai stiu
Poate ma poate ajuta cineva?
Multumesc

#2
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018
"Șalăul este un pește răpitor care trăiește în apele cu un curs domol, lacuri sau în apele din porturile Europei. El poate fi întâlnit în Elba, Odra, Rin, Dunăre sau afluenții acestora."  Wikipedia

Nu tin minte sa fi vazut reclama la TV in State, dar am gasit poza asta dintr-un restaurant de langa Balaton, nici n-am auzit de acest nume de peste.

https://en.wikipedia...aked_Zander.jpg

#3
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,867
  • Înscris: 26.01.2010
Walleye se numeste in engleza si e cel mai cautat peste aici in ND. Aici majoritatea il ineaca in unt si baga la cuptor iar eu din pacate ma numar printre majoritate.

#4
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View PostdoSstep, on 05 noiembrie 2018 - 22:22, said:

Buna seara colegi,

Am vazut mai demult o emisiune la Paprika parca, cu un restaurant din America unde gatesc pestele din specia șalău in vreo 10 feluri cel putin. Felul lor de a gati astfel pestele era o atractie si acum nu imi aduce aminte numele acelui restaurant.

Prin ce indicii credeti ca l-as putea gasi?

Tin minte vag urmatoarele: ca avea un logo cu un peste, ca numele parca incepea cu "Fried nu stiu cum", sigur apare si pe tripadvisor, si nu mai stiu
Poate ma poate ajuta cineva?
Multumesc

La ce te ajuta sa stii numele restaurantului?

#5
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,327
  • Înscris: 09.09.2006
Poate găsește ceva rețete similare, cine știe? Cam la fel am făcut și eu cu Cinnabon rolls, de-aia zic.

#6
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostTsunnnami, on 06 noiembrie 2018 - 03:50, said:


La ce te ajuta sa stii numele restaurantului?

Poate vrea sa mearga acolo :)

#7
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Ori ca ii zice zander, ori walleye , e vorba de arhicunoscutul șalău. Cauta pe net retete cu șalău si vezi care se potriveste cu ce ai vazut la tv. Eu il prepar asa: daca e mic, il las intreg, il tavalesc putin prin faina si il prăjesc in ulei. Daca e mare, il tai in șaibe. Mai fac si rasol cu maioneza: se pune la fiert in apa cu sare ceapa morcovi,cartofi tăiați cuburi de 2-3cm latura,  boabe de piper si o foaie de dafin. Cand legumele sun fierte se scot si se pune șalăul care nu se lasa prea mult. Apoi se scoate șalăul, se pune pe un pat din legumele fierte in prealabil si se ornează cu maioneza. Se servește cu garnitura de castraveti murati, gogoșari in otet. Salaul e bun daca are minim 1kg, unul de vreo 2kg e minunat. Cei mici au carnea prea moale si e mai fara gust. Hai ca mi-ai facut pofta, ma duc acum la pescarii sa vad daca nu cumva au șalău. Daca nu gasesti șalău, poti incerca codul alb care are o carne alba, asemanatoare cu șalăul dar are un miros de mare .
Uite aici niste retete si vezi care seamana cu aceea care ti-a facut pofta.
https://retete.unica...tegories/salau/

Edited by Freddy12, 06 November 2018 - 10:44.


#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Daca era cu șalău, 100% nu este vorba de un restaurant American.

Mai degraba englezesc;

Buxton Fried Fish & Chip Shop
De la peste simplu pana la peste cu fasole sau ... cu ce vrei
Deja salivez  Posted Image

Fried Fish Warehouse
Asta e prin Irlanda - mai dau si chix dar poate nu ma inteleg eu cu gusturile lor

#9
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

View PostFreddy12, on 06 noiembrie 2018 - 10:38, said:

   e vorba de arhicunoscutul șalău.  

Asta in caz ca locuiesti undeva aproape de sursa de acest peste arhicunoscut.   Pe vremuri pestele nu prea facea parte din hrana oamenilor ca azi si multi au murit fara sa guste, asa si mama mea,  parintii ei, fratele cu sotia iar copiii sint verisorii mei care la fel se mandresc ca n-au gustat inca peste, etc.,   nu sint sigur de copiii lor.

Citesc ca si forumistul Freddy12 merge la pescari sa vada ce au in plase sau ce au prins azi?   El are la fel din ce alege, dar nu toti sintem asa de norocosi.  N-am fost inca intr-o piata de peste, deloc in acele locuri unde acosteaza pescarii, nici nu recunosc decat cateva rase de pesti mai populari ca somnul ca are mustati lungi, pastravul ca este ca si curcubeul colorat, calcanul ca este flat si rotund, somon-ul ca este roze-roth carnea pe piele argintie,  crapul are solzi mari si verzui si cam atit.

#10
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
In ziua de azi gasesti peste peste tot, daca ai acces la un supermarket. E diferenta de calitate intre ce gasesti intr-o piata de peste din Italia si un supermarket ce vinde peste inghetat, insa de gasit se gaseste.

#11
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postgiuliani, on 06 noiembrie 2018 - 09:14, said:


Poate vrea sa mearga acolo Posted Image

Lasa-ma ca-l trag de limba, poate ajung inaintea lui, ca mi-a facut pofta

#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View PostAranzazu, on 06 noiembrie 2018 - 11:01, said:





Citesc ca si forumistul Freddy12 merge la pescari sa vada ce au in plase sau ce au prins azi?   El are la fel din ce alege, dar nu toti sintem asa de norocosi.  
Nu merg la pescari ci in piata sau la hypermarket. In piețe sunt magazine de peste romanesc, de cele mai multe ori au crap de crescătorie dar se gaseste si peste de mare, daca nu de Marea Neagra,  din Grecia sau Bulgaria. Șalăul se gaseste mai rar dar e tot de crescătorie si nu e atat de gustos ca șalăul salbatic, lucru valabil si la crap.

#13
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,534
  • Înscris: 16.03.2007

View PostFreddy12, on 06 noiembrie 2018 - 14:23, said:

Nu merg la pescari ci in piata sau la hypermarket. In piețe sunt magazine de peste romanesc, de cele mai multe ori au crap de crescătorie dar se gaseste si peste de mare, daca nu de Marea Neagra,  din Grecia sau Bulgaria. Șalăul se gaseste mai rar dar e tot de crescătorie si nu e atat de gustos ca șalăul salbatic, lucru valabil si la crap.

Da, da.. din ala radiat din Italia mai degraba.

https://stirileprotv...in-romania.html
https://stirileprotv...rii-romani.html
https://stirileprotv...-si-italia.html

Edited by laffin, 06 November 2018 - 14:32.


#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Nu cumpar niciodata peste de apa dulce de import. Am luat cândva un somn de Nil si nu mi-a placut. Am vazut in Selgros crap si somn import Italia. In zona unde locuiesc sunt multe lacuri unde au fost amenajate crescătorii asa ca nu e nevoie sa cumpar crap din Italia. Si nici nu ma omor dupa peste de apa dulce. Pestele marin e mult mai gustos.

#15
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006
Singurul peste de apa dulce cu care ma împac, e fix șalăul :) Seamănă ca textura și gust cu codul.

#16
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,615
  • Înscris: 10.08.2009
Pentru mine e unul din pestii cei mai lipsiti de gust.
Ai mei care nu mananca peste de loc pot sa manance doar salau pane.
Li se pare ca n-are gust de peste.

Dintre pestii de balta prefer....dorada.Posted Image

Edited by DANANDREI2001, 06 November 2018 - 18:02.


#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,878
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrichelieu, on 06 noiembrie 2018 - 17:49, said:

Singurul peste de apa dulce cu care ma împac, e fix șalăul Posted Image Seamănă ca textura și gust cu codul.

si bibanul e grozav, mere si pastravul

Edited by Tsunnnami, 06 November 2018 - 19:24.


#18
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Mie imi place plătica dar sa fie mare. Daca e mica, e scuipici.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate