Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

caut un restaurant anume

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

 Tsunnnami, on 06 noiembrie 2018 - 19:24, said:



si bibanul e grozav, mere si pastravul
păstrăvul da, bibanul nu ma da pe spate...

Mai e știuca, însă neaparat umplută :D

#20
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Daca aveti vreo treaba prin Brăila si va place pestele, treceti prin piata. Azi a fost fiu-meu in interes de serviciu si la întoarcere s-a dus in piata unde erau vreo 7-8 tarabe cu peste de Dunăre. Aveau de toate: lin, biban, crap, caras, știuca, somn, șalău si plătica. Mi-a cumparat somn, șalău si plătica. Maine fac o ciorba mare cu capetele de pesti, acum prăjesc somnul ca vin nepoții de la scoala. Salaul e scump de tot in schimb plătica la 8lei/ kilu e chiar convenabil.

#21
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
O reteta de la chef Florin Dumitrescu

File de șalău, 700 g • Lămâi, 3 bucăți • Unt, 200 g Sparanghel verde, 1 borcan • Cimbru proaspăt, 15 g Ulei de măsline extravirgin cu rozmarin și piper roșu, 80 ml
Într-o crăticioară topim untul și așezăm în unt fileurile de pește. Lăsăm să fiarbă până când peștele este gătit, apoi punem sare și piper doar pe pește.
Tăiem coaja de la lămâi și apoi tăiem câte un file din fiecare felie, evitând pielița. Încingem uleiul de măsline aromat, punem fileurile de lămâie și amestecăm, oprim focul și adăugăm sparanghelul tăiat mărunt. Punem sare și piper și servim sosul peste peștele poșat în unt.
Servim alături de orice garnitură ne place: piure de cartofi, legume sote sau orez.


#22
nniki

nniki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,980
  • Înscris: 15.05.2009

 Freddy12, on 07 noiembrie 2018 - 18:45, said:

Daca aveti vreo treaba prin Brăila si va place pestele, treceti prin piata. Azi a fost fiu-meu in interes de serviciu si la întoarcere s-a dus in piata unde erau vreo 7-8 tarabe cu peste de Dunăre. Aveau de toate: lin, biban, crap, caras, știuca, somn, șalău si plătica. Mi-a cumparat somn, șalău si plătica. Maine fac o ciorba mare cu capetele de pesti, acum prăjesc somnul ca vin nepoții de la scoala. Salaul e scump de tot in schimb plătica la 8lei/ kilu e chiar convenabil.
Am mancat si eu o ciorba si o saramura de peste facuta de meseriasi intr-un sat din Tulcea, pe maulul Dunarii. Din aia cu lin, biban, stiuca, plus somn si crap de 6-7 kg, cu taiat capetele cu toporisca.
Cel mai mult dintre toti pestii mi-a placut linul, dulce si gustos. Si stiuca a fost de senzatie. Era peste proaspat de la pescarii din zona si gatit la ceaun in curte cum numai ei stiu.

Edited by nniki, 10 November 2018 - 19:37.


#23
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 Aranzazu, on 06 noiembrie 2018 - 11:01, said:

Pe vremuri pestele nu prea facea parte din hrana oamenilor ca azi si multi au murit fara sa guste, asa si mama mea,  parintii ei, fratele cu sotia iar copiii sint verisorii mei care la fel se mandresc ca n-au gustat inca peste, etc.,   nu sint sigur de copiii lor.

M-ai facut curios, despre ce regiune a Romaniei e vorba?

#24
Aranzazu

Aranzazu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 24.09.2018

 Piscopescu, on 11 noiembrie 2018 - 05:50, said:

M-ai facut curios, despre ce regiune a Romaniei e vorba?

Secuime sau HarCov cum sint amintit mai nou de non_ardeleni dar nici in Maramures nu auzeam nici in restaurante sa fi fost pe menu pestele.
In alimentari doar conserva se gasea.  Cine mergea la pescuit precis il manca in familie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate