Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Pareri Masina de spalat vase (2018+)

- - - - -
  • Please log in to reply
1890 replies to this topic

#1765
ioanD

ioanD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.11.2012

View PostDY2, on 30 mai 2023 - 18:02, said:

Nu ai atasat nicio poza.
Dupa cod, pompa este cea din atasamentul acesta si costa 160 euro folosita dar in stare de functionare cu garantie, aici in germania.

@Rretro, masina colegului costa peste 3500 euro, iar o pompa functionala este cca 160 euro, iar sfatul tau este sa o arunce la gunoi? Posted Image

Attachment Captură de ecran 2023-05-30 175904.png

LE, in functie de ce defect are pompa ta, tot pe ebay gasesti piese originale pentru pompa ta, cauta si vezi ce si cum e mai bine...

Attached Files



#1766
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 13.11.2006

View PostioanD, on 30 mai 2023 - 18:25, said:

Din poza pare identica, dupa cod este piesa care iti trebuie.
Daca nu e moarta de tot pompa ta, poti comanda doar kitul de etansietate care este 20 euro, sau alte piese care s-au stricat la pompa ta, desi la 160 euro pompa intreaga si cu garantie, nu este mult pentru masina ta, sub 5% din pretul masinii.

View PostRretro, on 30 mai 2023 - 18:17, said:

Poate să coste și un euro că tot gunoi rămâne.... Aici e vb de principii, e vb de ăia care se laudă că fac lucruri care durează o viață și când colo după câțiva ani încep să cadă.... Acum este problema fiecăruia cât dă pe o msv.... CE crezi că  una de 3000 RON nu spală tot la fel....???
Ai si tu dreptate,  la fel si un logan te plimba pe strazi cum te plimba si un supercar.
Sunt curios unde scrie producatorul ca produsul tine toata viata sau are garantie pe viata sau ceva oficial care sa intareasca afirmatiile tale?
Atat timp cat acelasi producator vinde si piese de schimb, este putin ciudat sa existe ceva oficial in sensul pe care il descri tu.

Edited by DY2, 30 May 2023 - 18:49.


#1767
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 10.03.2020

View PostDY2, on 30 mai 2023 - 18:54, said:


Din poza pare identica, dupa cod este piesa care iti trebuie.
Daca nu e moarta de tot pompa ta, poti comanda doar kitul de etansietate care este 20 euro, sau alte piese care s-au stricat la pompa ta, desi la 160 euro pompa intreaga si cu garantie, nu este mult pentru masina ta, sub 5% din pretul masinii.


Ai si tu dreptate,  la fel si un logan te plimba pe strazi cum te plimba si un supercar.
Sunt curios unde scrie producatorul ca produsul tine toata viata sau are garantie pe viata sau ceva oficial care sa intareasca afirmatiile tale?
Atat timp cat acelasi producator vinde si piese de schimb, este putin ciudat sa existe ceva oficial in sensul pe care il descri tu.
atunci care ar fi justificarea prețului enorm la electrocasnicele lor...??? Ei zic ca fiabilitatea în timp (ceea ce pare că lipsește), calitatea pieselor (și la asta cam dau rasol), cam ce ar putea justifica prețul enorm...??? Să nu uităm că și ei au fost haliti de economia de piață sălbatică și au ajuns să facă compromisuri în ceea ce privește calitatea produselor... Modelul asta de msv de la ei are probleme și cu placa electronică (eu mă așteptam să cadă asta prima).. Sunt tare curios în procente cam câte piese din acea mașină sunt MADE IN CHINA 🤔🤔😂😂😂😂

#1768
Pavel54

Pavel54

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,191
  • Înscris: 04.11.2022
Am vazut Miele care costa aproape 2000 de euro, apai iertati-ma daca si aia pica dupa cativa ani.....Posted Image

#1769
ioanD

ioanD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.11.2012

View PostRretro, on 30 mai 2023 - 19:03, said:

atunci care ar fi justificarea prețului enorm la electrocasnicele lor...??? Ei zic ca fiabilitatea în timp (ceea ce pare că lipsește), calitatea pieselor (și la asta cam dau rasol), cam ce ar putea justifica prețul enorm...??? Să nu uităm că și ei au fost haliti de economia de piață sălbatică și au ajuns să facă compromisuri în ceea ce privește calitatea produselor... Modelul asta de msv de la ei are probleme și cu placa electronică (eu mă așteptam să cadă asta prima).. Sunt tare curios în procente cam câte piese din acea mașină sunt MADE IN CHINA 🤔🤔😂😂😂😂

Am gasit defecta si placa de comanda si control si pompa de recirculare (de vazut poze atasate).

Placa de comanda si control am reusit sa o repar, dar la pompa de recirculare, pe langa defectul de pe placa electronica care este pe pompa, am gasit si rotorul blocat mecanic din cauza unui rulmentilor.

Attached Files



#1770
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 13.11.2006

View PostPavel54, on 31 mai 2023 - 09:39, said:

Am vazut Miele care costa aproape 2000 de euro, apai iertati-ma daca si aia pica dupa cativa ani.....Posted Image
Masina Miele a coleguli costa acum 3999 euro si tot a picat ceva la ea.
Pretul ridicat nu este intotdeauna sinonim cu acea calitate la care ne gandim noi.

View PostioanD, on 31 mai 2023 - 11:11, said:

... dar la pompa de recirculare, pe langa defectul de pe placa electronica care este pe pompa, am gasit si rotorul blocat mecanic din cauza unui rulmentilor.

Rulmentul ala cu siguranta a luat apa pana a ruginit.
Nu degeaba este plin pe internet de kituri complete de etansietate pentru modelul tau de msv.
De ce nu iei alta pompa, am vazut si cu 60 euro, folosite.
Inelele de etansare ale motorului sunt 10 euro perechea si se schimba la 2 ani de zile.
Daca ai cod la rulment, cauta pe ebay, poate gasesti de schimb.

Uite o licitatie deschisa la pompa ta, acum este 30 euro:

https://www.ebay.de/...PcAAOSw2SlkV8No

placa electronica originala de la pompa este 70 euro:

https://www.ebay.de/...IwAAOSwQ3Rj7idN

#1771
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostDY2, on 31 mai 2023 - 19:57, said:

Masina Miele a coleguli costa acum 3999 euro si tot a picat ceva la ea.
Pretul ridicat nu este intotdeauna sinonim cu acea calitate la care ne gandim noi.

sfatul meu prietenesc, eu zic sa nu iti mai bati gura cu asemenea afirmatii , deoarece multi nu intelg acest aspect...deci, iti racesti gura de pomana.

#1772
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 10.03.2020

View Postcuculea, on 01 iunie 2023 - 07:16, said:


sfatul meu prietenesc, eu zic sa nu iti mai bati gura cu asemenea afirmatii , deoarece multi nu intelg acest aspect...deci, iti racesti gura de pomana.
Adică tu vrei să spui că dacă dai 3500 de koko pe o căzătură care se defectează în câțiva ani nu este o problemă....???? Păi atunci ce avantaj am față de una de 2000 de lei care se strică cam tot în același timp...????

#1773
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

View PostRretro, on 01 iunie 2023 - 13:58, said:

Păi atunci ce avantaj am față de una de 2000 de lei care se strică cam tot în același timp...????
Producatorul nu poate garanta ca MSV nu se strica in 3,4,x ani in schimb poti fi 100% sigur ca ai o masina fiabila si rezistanta la multe cicluri de spalare.
Un Beko, Arctic, LG, Samsung, etc nu pot face fata la utilizare indelungata/intensiv.
Daca folosesti MSV o singura data pe zi este foarte buna si una mai ieftina dar pentru 4-5 cicluri zilnice timp de 3 ani rezulta aprox. 5000 de cilcuri de spalare si garantat MSV ieftine nu pot satisface aceste cerinte.
Din punctul meu de vedere nu as cumpara Miele pentru acasa pentru ca asa cum ai spus si tu, tot se strica ceva la ea dupa 5-6 ani; dar daca vorbim despre spatii comerciale sau institutii, este cu totul alta treaba.
PS: de 10 ani lucrez pe platforme si am tot fost prin diferite locuri. Abosult toate sunt echipate cu Miele indiferent de Owner sau zona in care deserveste. La Miele daca suni astazi si anunti ca ai probleme cu MSV, maine ai masina reparata (binenteles costa) pt. ca au un tehnician disponibil pentru deplasare in aproape fiecare oras. Un alt avataj il reprezinta piesele de schimb. Gasesti piese de schimb si pt modele fabricate in urma cu 15 ani.

Edited by Y0samiteSam, 01 June 2023 - 15:50.


#1774
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostRretro, on 01 iunie 2023 - 13:58, said:

Adică tu vrei să spui că dacă dai 3500 de koko pe o căzătură care se defectează în câțiva ani nu este o problemă....???? Păi atunci ce avantaj am față de una de 2000 de lei care se strică cam tot în același timp...????
te-ai prins

View PostY0samiteSam, on 01 iunie 2023 - 15:47, said:

La Miele daca suni astazi si anunti ca ai probleme cu MSV, maine ai masina reparata (binenteles costa) pt. ca au un tehnician disponibil pentru deplasare in aproape fiecare oras. Un alt avataj il reprezinta piesele de schimb. Gasesti piese de schimb si pt modele fabricate in urma cu 15 ani.
exact acelasi lucru mi s -a intampla cu msv beko , numai ca nu am platit nimic deoarece era in ganrantie . Am facu tprogramarea pe site, a doua zi s-a proezentat un gigel de la service beko  (chiar avea si BEKO scris in pipet ) si a rezolvat o . Defectiunea...minora, dar facea aparatul nefunctional.

#1775
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
am vazut la brasov o fabrica pe care scrie Miele.poate acolo se fac mai nou electrocasnicele.

#1776
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 10.03.2020

View Postcalinjack, on 02 iunie 2023 - 06:28, said:

am vazut la brasov o fabrica pe care scrie Miele.poate acolo se fac mai nou electrocasnicele.
DA, da, da, este pe centură parcă... Cică acolo se fabrică anumite subcomponente 😁😁😁😁... Ia halit și pe ăștia globalizarea 😁😁😁

View Postcalinjack, on 02 iunie 2023 - 06:28, said:

am vazut la brasov o fabrica pe care scrie Miele.poate acolo se fac mai nou electrocasnicele.
DA, da, da, este pe centură parcă... Cică acolo se fabrică anumite subcomponente 😁😁😁😁... Ia halit și pe ăștia globalizarea 😁😁😁

Hai că sună mișto CALITATE NEMȚEASCĂ CU PIESE CHINEZEȘTI ANSAMBLATE PRIN ROMANIKA 😂😂😂😂😂😂

View PostY0samiteSam, on 01 iunie 2023 - 15:47, said:


Producatorul nu poate garanta ca MSV nu se strica in 3,4,x ani in schimb poti fi 100% sigur ca ai o masina fiabila si rezistanta la multe cicluri de spalare.
Un Beko, Arctic, LG, Samsung, etc nu pot face fata la utilizare indelungata/intensiv.
Daca folosesti MSV o singura data pe zi este foarte buna si una mai ieftina dar pentru 4-5 cicluri zilnice timp de 3 ani rezulta aprox. 5000 de cilcuri de spalare si garantat MSV ieftine nu pot satisface aceste cerinte.
Din punctul meu de vedere nu as cumpara Miele pentru acasa pentru ca asa cum ai spus si tu, tot se strica ceva la ea dupa 5-6 ani; dar daca vorbim despre spatii comerciale sau institutii, este cu totul alta treaba.
PS: de 10 ani lucrez pe platforme si am tot fost prin diferite locuri. Abosult toate sunt echipate cu Miele indiferent de Owner sau zona in care deserveste. La Miele daca suni astazi si anunti ca ai probleme cu MSV, maine ai masina reparata (binenteles costa) pt. ca au un tehnician disponibil pentru deplasare in aproape fiecare oras. Un alt avataj il reprezinta piesele de schimb. Gasesti piese de schimb si pt modele fabricate in urma cu 15 ani.
Pe partea de uz intensiv cunosc msv și msr care se pisa pe Miele cu boltă 🤫🤫🤫....

#1777
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005

View PostRretro, on 02 iunie 2023 - 07:55, said:

Pe partea de uz intensiv cunosc msv și msr care se pisa pe Miele cu boltă ������....
Da, dar prodicatorii resepectivi se axeaza fix pe aceasta linie, nu o sa gasesti la ei si cuptoare, masini de calcat, plite, hote, congelatoare, frigidere, aspiratoare, aparate cafea, etc...Asa am vazut si eu prin Elvetia niste MSR de la "Schulthess" si clar, joaca in alta liga.
O sa iti fac un video sa vezi echiparea de pe platforma; absolut toate echipamentele sunt Miele si nu sunt putine la numar. Anual, inainte de sezon, chem service-ul pentru verificare. Iti dai seama ca nu poti sa ai echipamente de la producatori diferiti ca nu iti permite timpul sa ii chemi pe toti pentru mentenanta si nici nu e placut sa ramani fara cuptor cu microunde sau fara vreun frigider.

Edited by Y0samiteSam, 02 June 2023 - 09:15.


#1778
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 10.03.2020

View PostY0samiteSam, on 02 iunie 2023 - 09:11, said:


Da, dar prodicatorii resepectivi se axeaza fix pe aceasta linie, nu o sa gasesti la ei si cuptoare, masini de calcat, plite, hote, congelatoare, frigidere, aspiratoare, aparate cafea, etc...Asa am vazut si eu prin Elvetia niste MSR de la "Schulthess" si clar, joaca in alta liga.
O sa iti fac un video sa vezi echiparea de pe platforma; absolut toate echipamentele sunt Miele si nu sunt putine la numar. Anual, inainte de sezon, chem service-ul pentru verificare. Iti dai seama ca nu poti sa ai echipamente de la producatori diferiti ca nu iti permite timpul sa ii chemi pe toti pentru mentenanta si nici nu e placut sa ramani fara cuptor cu microunde sau fara vreun frigider.

Corect, aici au pierdut cei de la Miele... Dacă rămâneau doar pe msr erau un nume greu la ora actuala... Dar cum foamea de bani este mare au început să fabrice cam de toate cu rabat de la calitate desigur

#1779
ioanD

ioanD

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 05.11.2012

View PostDY2, on 31 mai 2023 - 19:57, said:

Masina Miele a coleguli costa acum 3999 euro si tot a picat ceva la ea.
Pretul ridicat nu este intotdeauna sinonim cu acea calitate la care ne gandim noi.



Rulmentul ala cu siguranta a luat apa pana a ruginit.
Nu degeaba este plin pe internet de kituri complete de etansietate pentru modelul tau de msv.
De ce nu iei alta pompa, am vazut si cu 60 euro, folosite.
Inelele de etansare ale motorului sunt 10 euro perechea si se schimba la 2 ani de zile.
Daca ai cod la rulment, cauta pe ebay, poate gasesti de schimb.

Uite o licitatie deschisa la pompa ta, acum este 30 euro:

https://www.ebay.de/...PcAAOSw2SlkV8No

placa electronica originala de la pompa este 70 euro:

https://www.ebay.de/...IwAAOSwQ3Rj7idN




Nu am gasit apa la rulmenti, iar garniturile de etansare sunt in stare foarte buna.

Opinia mea este ca pompa de recirculare de la Miele este facuta sa fie inlocuita dupa 5-6 ani de folosire, indiferent de modul de utilizare.

Mai rau este ca blocarea pompei de recirculare a dus si la defectarea placii de comanda si control a masinii de spalat vase Miele.

In cazul meu, masina de spalat vase Miele model G6470 SCVi a fost folosita, in medie, o data la 2 zile.

#1780
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 13.11.2006
Poate ai fost tu ghinionist, sau poate efectiv au renuntat la calitate cei de la Miele, oricum ideea este  ca o poti repara relativ ieftin.

#1781
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostDY2, on 02 iunie 2023 - 19:06, said:

Poate ai fost tu ghinionist, sau poate efectiv au renuntat la calitate cei de la Miele, oricum ideea este  ca o poti repara relativ ieftin.
aoleu...deci...nu v-ati saturat de rahatul asta de stereotip...?? pe bune.

cand dau purcoiu de bani si imi cumpar ceva @de calitate@, asa imi pun problema? poate am noroc, poate nu am noroc...banu tot il dau pe brand, daca nu se strica am noroc, daca se strica aia e, ghinion..Doamne Ajuta, cu crucea inainte . Cand ajuge electrocasnicul de calitate...ce sa ii fac? sa chem si un popa sa ii dea cu niste aghiazma...poate poate se mareste norocul si nu se strica.

Edited by cuculea, 02 June 2023 - 19:17.


#1782
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,745
  • Înscris: 13.11.2006
Tocmai aici e problema, Miele este recunoscuta ca fiind un brand de calitate, la modul general vorbind.
Apoi, masina s-a stricat dupa ce a iesit din garantie, deci producatorul nu vad de ce este acuzat, atat timp cat  produsul si-a indeplinit misiunea pentru care a fost proiectat.
Dupa iesirea produsului din garantie, este problema de noroc/ghinion in ceea ce priveste durata de functionare a  produsului.

Nu cred ca scrie nicaieri oficial ca msv Miele dureaza o vesnicie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate