Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

LG G7 vs Asus Zenfone 5Z vs S9 vs Pixel 2

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Theo-Black

Theo-Black

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 26.01.2014
The best is ?

#2
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
The best is... ce-ti place. Eu as alege S9, poate sunt subiectiv, dar mi se pare cel mai bun raport pret/calitate.

#3
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
The best la camera - Pixel 2
La display - LG G7 sau S9
La baterie - Zenfone
La software / fluiditate - Pixel 2
La functii "extra" - S9 sau G7

Nu prea este unul mai bun per total decat celalalte. Depinde de ce ai nevoie.

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017
Pixel 2 are o camera fantastica, daca e important acest lucru pentru tine, cam asta ar fi recomandarea. G7 daca esti pasionat de muzica (are acel quad DAC). S9 daca primele doua nu se aplica.

#5
onlyviu

onlyviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 07.10.2008
Lg-ul vine, de obicei, la pachet cu probleme care se manifesta prin bootloop. Am avut si iti spun din experienta. Asta e o boala a LG-urilor.

#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu,asta e o boală pe care a avut-o G4. Pe același principiu și Galaxy-urile S vin cu o dungă roz la pachet.

#7
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014

View Postonlyviu, on 01 noiembrie 2018 - 13:08, said:

Lg-ul vine, de obicei, la pachet cu probleme care se manifesta prin bootloop. Am avut si iti spun din experienta. Asta e o boala a LG-urilor.
Nu mai e de mult timp "boala". Doar G4 a avut probleme cu bootloop. Restul au fost cazuri izolate.

#8
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018

View PostAstroNut98, on 01 noiembrie 2018 - 12:41, said:

The best la camera - Pixel 2
La display - LG G7 sau S9
La baterie - Zenfone
La software / fluiditate - Pixel 2
La functii "extra" - S9 sau G7

Nu prea este unul mai bun per total decat celalalte. Depinde de ce ai nevoie.
Inca nu am vazut o marca care sa se apropie de display-urile de la Samsung, dar astept cu nerabdare momentul :)

#9
Theo-Black

Theo-Black

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 26.01.2014
Și ca pachet full ? Adică cel care plusează mai pe toate părțile. Camera , fluiditate , putere etc

#10
Liquid_Fire

Liquid_Fire

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.10.2018

View PostMusafirulCreativ, on 01 noiembrie 2018 - 14:34, said:

Inca nu am vazut o marca care sa se apropie de display-urile de la Samsung, dar astept cu nerabdare momentul Posted Image

Sony?

#11
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Pentru camera, discutabil: Pixel 2 sau S9.
Pentru ecran: S9; Pixel 2 are ecrane de la LG, cam sufera de Blue shift.
Pentru sunet: G7 sau S9, dupa RazerPhone, la capitolul sunet redat prin difuzoare sunt in top G7 si S9, G7 se aude mai plin, are incinta inferioara mai mare dar acest lucru vine cu "costul" vibratiilor in caracasa.
Si la S9 are loc fenomenul(la o scara mai mica): nu deranjeaza dpdv. "acustic" dar se simte "in" mana/palma.
La capitolul sunet prin casti:
S9 are un DAC bun Cirrus(din 2018).
LG V30 avea un Quad Dac mai bun de la Sabre.
Nu stiu daca este si pe G7, trebuie verificat.

Pentru rapiditate: Zenfone 5Z, S9 si Pixel 2.

Zenfone 5Z are AI Boost, care "creste" performantele, asa se atinge scorul mare de prin benchmarkinguri.

Problema este: cat timp poate rula la acele performane fara sa intervina managementul "termic" si sa taie din performante.

Nu stiu cum stau Pixel 2 si Z5-ul dar S9 sta tot timpul rece(nu se incalzeste).

Daca banii nu sunt o problema, mai pui 500 Ron si cumperi S9+: Camere clar peste Pixel 2, autonomie mai buna(500mah in plus fata de S9, pentru ca si ecranul este mai mare sporul de autonomie cu ecranul aprins este de 11-12%, cu ecranul stins cu 20-27% sau cat "da") , performante mai bune(pe langa procesor mai sunt inca 2GB de RAM).

Edited by i0nut_tt, 01 November 2018 - 22:56.


#12
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
La camera nu e nimic discutabil, Pixel 2 are camera mai buna ca S9 si ca S9+ dupa parerea mea.
Pixel 2 nu are ecran LG, are ecran Samsung. 2 XL are LG.

#13
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Stiam ca Pixel 2 XL are ecran LG, am presupus ca si 2-ul simplu.

La capitolul camera, S9 este sub XL, S9+ nu.
"Bokehul" de pe S9+ este mai bun.
"Separa" mult mai bine ca Pixel 2 chiar si in comparatie cu alte telefoane cu 2 camere: X/Xs.
La zoom iarasi S9+ este peste Pixel 2(evident, S9+ are camera dedicata, Pixel 2 "face zoom" digital").

La capitolul camera foto principala, senzorii foto sunt similari(aproximativ), cu un avantaj de partea lui S9/S9+ datorat aperturii duale.

S9 pierde la capitolele zoom si bokeh, pentru ca nu le poate "mima" software la fel de bine cum o face Pixel 2.
Cand apare inca o camera in ecuatie se schimba "treaba".
Camera de pe S9/S9+ a fost imbunatatita prin updateuri, cel de pe octombrie "face minuni", selfieurile nu mai apar arse in conditii de lumina puternica, "countre-jourul"(utilizand camerele de pe spate) este si el imbunatatit.

Edited by i0nut_tt, 01 November 2018 - 23:36.


#14
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Le ai comparat sau iar vorbesti din povesti?

#15
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Unele da, altele de prin reviewuri.
Pixel 2/S9/Xs/Xs max cred ca si Zenfone 5Z au acelasi senzor(sau aproape): dimensiune de 1/2.5 inch si 1.4 microni piexelul.
Softwareul la nivelul asta este foarte bun.
Deosebirile vin tot datorita partii hardware: apertura duala si Dual pixel pe S9 si Pixel 2.

Totusi Pixel 2 are o singura camera, bokehul este o gluma, zoomul este digital.
Unle chestii nu se pot "mima" software.


La capitolul sunet: LG G7 foloseste incinte mari(raportat la telefoane), sunetul este puternic si plin.
O sa se simta vibratii, sunetul nu este afectat.
Se pare ca LG G7 nu are QuadDAC de la Sabre(cum avea LG V30), cel mai probabil se foloseste "solutia" celor de la Qualcomm(integrata in cipul procesorului), cum o foloseste si Samsung(si altii) pentru variantele cu Snapdragon.
S9, varianta cu Exynos are un DAC dedicat de la Cirrus.

PS. Pe tine te-a deranjat ca am zis ca este mai bun bokehul de pe S9+ in comparatie cu bokehul de pe X/Xs/Xs Max? :))
Asta este adevarul, mi se pare ca nici acum, cei de la Apple nu au reusit sa utilizeze ambele camere pentru a efectua "separarea", si se bazeaza doar pe soft.

Edited by i0nut_tt, 02 November 2018 - 07:39.


#16
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017
Cautand pe net, se tot vorbeste de quad dac la G7 dar n-am gasit de cine e produs. La V30 (pe care il detin) si V40 lucrurile sunt clare, dubios ca la G7 nu se stie ce e inauntru.

#17
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,471
  • Înscris: 07.01.2011
Ma deranjeaza ca vorbestu cu atata siguranta despre telefoane pe care n ai pus mana,aduci mereu in discutie telefoane care nu fac subiectul topicului,absolut orice topic abordezi,aduci vorba despre telefonul tau s9 plus.
Pe initiator nu l intereseaza de s9 plus,xs max si alte telefoane pentru care ai tu o obsesie .
On: eu as scoate zenfone din ecuatie,chiar si pixel 2 pentru ca nu gasesti cu garantie reala.

#18
Theo-Black

Theo-Black

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 26.01.2014
Ma Mir ca se mai păstrează subiectul 🙄. Chiar vreau sa știu ce sa aleg între S9 ( nu plus ) și LG G7. Strict ele doua au rămas in ecuație. Chiar ma interesează modul Portrait al camerelor și fluiditate in aplicații , mai ales sistem. De obiectat e faptul ca nu sunt familiarizat prea tare cu niciunul chiar dacă am deținut modele mai vechi ale lor. Acum sunt posesor de IPhone și nu vreau sa plătesc 2000+ lei pe un telefon care nu-mi satisface nevoile mai mult decât telefonul personal. Mâine voi merge sa îmi cumpăr telefonul și am deschis acest topic special pentru ce am spus mai sus.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate