Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

LG G7 vs Asus Zenfone 5Z vs S9 vs Pixel 2

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
S9 avea autonomie mai buna ca LG G7 chiar si la data testarii.
Spun asta pentru ca GSMArena au testat variantele cu Exynos desi aveau autonomie mai slaba ca varaintele cu Snapdragon.
In timp ce toti se plangeau ca autonomia este mai slaba pe Exynos, ei au zis ca au testat aceste telefoane pentru ca aveau autonomie mai buna(au zis treaba asta pentru S9+, pentru S9 nu au zis nimic, dar S9 cu Exynos au testat).
Dupa aceea, prin updateuri, problemele de autonomie s-au rezolvat.

Repet, chiar si la data testarii S9 avea o autonomie mai buna ca LG G7.
Acum este si mai buna.

La ecran: S9 are SuperAmoled, LG G7 are IPS.
La camere:
S9 are camera multa mai buna, mai ales in conditii de lumina scazuta, problema este ca nu are o a doua camera pe spate.
Nu am pus mana pe un S9 sa vad daca are implementat un mod portret "din software".
Stiu ca pe S8 este asa ceva, are "cumnata" mea.

Procesorul Exynos este mai puternic in comparatie cu Snapdragon 845.
Pe partea de multitasking se poate ca LG G7 sa stea mai bine, are 6GB de RAM.
MultiWindow-ul de pe Samsung, in schimb, este mult mai ok, in comparatie cu solutia/implemntarea Android.

Eu as merge pe S9, sacrificand modul portret(la calitate), ecranul mare de 6.1 inch si bateria de 3000mah de pe G7 nu imi inspira incredere.

Edited by i0nut_tt, 02 November 2018 - 10:34.


#20
Theo-Black

Theo-Black

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 26.01.2014
Pe mine m a atras mai mult LG-ul la soft. Am tot auzit ca samsungul după ceva timp începe sa frâneze și acest lucru nu prea ma încânta . Iar despre camera ești atat de sigur ca cea de pe s9 este mai buna ? Prin review uri observ altceva. Nu ma interesează noaptea , fac multe poze ( multe portrete ) ziua și selfie uri de asemenea.

#21
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 07.01.2011
Pentru portret alegi G7,plus modul wide care este foarte interesant.
Nu este sigur,iti povesteste ce mai vede si el pe internet.

#22
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
G7 face portrait-ul din soft(la fel ca S9), nu are camera de zoom.
Camera principala de pe LG G7 este o mizerie: senzor mic 1/3.1 inch, pixeli foarte mici de 1 micron.
Camera ultra wide este o gluma buna, nu are autofocus, senzor mic, pixeli mici, fara stabilizare optica.

Senzorul foto de pe S9 este la ani lumina: senzor de 1/2.5, pixeli de 1.4 microni, apertura duala(mare de 1.5 si mica de 2.4 pentru poze cu mai multe detalii pe timp de zi), DPDAF, Dual-pixel(toti pixelii se ocupa de focus, nu doar o parte din ei gen 5-10% => focalizare super rapida).

Edited by i0nut_tt, 02 November 2018 - 12:35.


#23
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Eu intre S9 si G7 as alege S9+.
Lasand gluma la o parte, S9 are ecran OLED, G7 are LCD - si cu asta am zis tot. S9 are VoLTE/VoWiFi activ in Romania, nu stiu cum sta G7 la partea asta. Camera poate e mai interesanta la G7, nu neaparat mai buna. Aplicatiile native si interfata de la Samsung sunt la ani lumina fata de LG.

Oricum, tinand cont ca vii de pe iOS, ambele ti se vor parea o gura de aer proaspat :)

#24
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Adevarul se spune in "gluma".
Si cu 500 de Ron si fara :))

#25
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014

View Posti0nut_tt, on 02 noiembrie 2018 - 10:30, said:

S9 avea autonomie mai buna ca LG G7 chiar si la data testarii.
Spun asta pentru ca GSMArena au testat variantele cu Exynos desi aveau autonomie mai slaba ca varaintele cu Snapdragon.
In timp ce toti se plangeau ca autonomia este mai slaba pe Exynos, ei au zis ca au testat aceste telefoane pentru ca aveau autonomie mai buna(au zis treaba asta pentru S9+, pentru S9 nu au zis nimic, dar S9 cu Exynos au testat).
Dupa aceea, prin updateuri, problemele de autonomie s-au rezolvat.

Repet, chiar si la data testarii S9 avea o autonomie mai buna ca LG G7.
Acum este si mai buna.

La ecran: S9 are SuperAmoled, LG G7 are IPS.
La camere:
S9 are camera multa mai buna, mai ales in conditii de lumina scazuta, problema este ca nu are o a doua camera pe spate.
Nu am pus mana pe un S9 sa vad daca are implementat un mod portret "din software".
Stiu ca pe S8 este asa ceva, are "cumnata" mea.

Procesorul Exynos este mai puternic in comparatie cu Snapdragon 845.
Pe partea de multitasking se poate ca LG G7 sa stea mai bine, are 6GB de RAM.
MultiWindow-ul de pe Samsung, in schimb, este mult mai ok, in comparatie cu solutia/implemntarea Android.

Eu as merge pe S9, sacrificand modul portret(la calitate), ecranul mare de 6.1 inch si bateria de 3000mah de pe G7 nu imi inspira incredere.
Ar fi bine sa te documentezi un pic inainte sa spui unele chestii. Nu de alta, dar nu e prima oara.
https://www.anandtec...-lg-g7-review/5

Si da, S9 are SAmoled, G7 are IPS, si? LG are niste IPS-uri excelente. 1000 niti luminozitate iti spun ceva? Aranjament RBGW de pixeli?

Camera e ceva mai buna pe S9, de acord. Dar S9 nu are lentila ultrawide. Care oricat de "gluma buna" ar fi, e extrem de utila.

Iar la performante vad ca e peste S9 cam in toate testele. Exynos-ul ala a fost un mare fail, e mult prea fierbinte si ineficient si face throttle imediat in load, nu e capabil sa isi mentina frecventa.
https://www.anandtec...-lg-g7-review/2
Si nu are 6GB, are 4.
Eu as alege per total G7 in loc de S9. Ecran mai mare, baterie ceva mai buna, procesor mai eficient, pret mai mic si un mare bonus, nu are toata lumea. :D

#26
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Eu ma refeream la testul de autonomie al celor de la GSMArena.
S9 cu Exynos avea 10minute in plus fata de G7.

Autonomia a fost imbunatatita, eu am S9+ din mai si au fost cateva updateuri care au "adus" opitimizari.


Nu stiu cum e cu "throttle"-ul, niciodata nu s-a incalzit.
Exynos 9810 Este construit tot pe 10nm, deci nu are cum sa fie prea mare consumator de energie sau "producator" de caldura.

Cel mai mare consumator de energie de pe un telefon este ecranul nu procesorul.
Pot sa scoata si procesoare pe 3nm, la bateriile mici/ecranele mari este problema.

Baterie mai buna? Cum? :)
G7 - Ecran de 6.1 inch si baterie de 3000mah;
S9 - Ecran de 5.8 inch si baterie de 3000mah.

Camera principala este slaba, senzorul este putin mai mic fata de ce avea Iphone inainte de modelele de anul acesta.

Nu a fost de ajuns ca senzorul este mic, au mai "scos" din el si 16mpx. :)
Pe Iphone erau 12mpx dar mai mari.

Referitor la camera ultrawide, sa zicem ca peste lipsa OIS se trece usor, ce faci insa cu lipsa autofocusului?

Totusi o poza ultrawide o poti face, mai greu,  si cu o panorama sau cu o lentila/kit din ala cu mai multe lentile.

PS. G7 are 6GB de RAM.

Edited by i0nut_tt, 02 November 2018 - 17:11.


#27
AstroNut98

AstroNut98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 26.01.2014
Asa, si la LG crezi ca nu se putea imbunatati autonomia, sau cum? Doar Samsung face de astea?
Review-ul de pe AnandTech e din 9 August. S-a mai imbunatatit si de atunci bateria lui S9? Ca atunci o avea mai slaba ca G7. :)
Nu uita ca LG V30 cu baterie de 3300 si Snapdragon 835 avea baterie excelenta si batea tot din generatia aia, chiar si telefoane cu baterii mai mari. LG stiu si ei sa optimizeze soft-ul.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/7H9pAn4Hl50?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Lipsa autofocusului nu e un mare minus la o camera cu distanta focala atat de mica si unghi atat de larg. Nu se fac macro-uri cu camera ultrawide, logic. Aia e pentru peisaje si alte chestii. Iar deja de la cateva zeci de cm - 1m se vede perfect in focus.
Lol, panoramele sunt niste glume comparativ cu o camera ultrawide. :))

PS LG G7 ce se vinde oficial in Europa are 4GB RAM. Trebuie sa mai zic de multe ori? G7 Plus are 6GB, dar ala nu e pentru Europa.

#28
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
Nu am timp sa citeesc metodologia de testare a celor de AnandTech.
GSMArena zice altceva.

Cum sa fie glume panoramele? :)
Adica compari "multe lucruri inghesuite" in 16mpx, mici, cu zgomot cu o panorama?

Este mai comoda o camera ultrawide, la calitate, camera de fata nu exceleaza.

O panorama are mai mult de 16 mpx.
Sa nu mai zic de faptul ca exista varianta: trepied + "subiect" incadrat "in/pe bucati" + imbinare(editare) = mai multi mpx reali(detalii).

Edited by i0nut_tt, 02 November 2018 - 17:36.


#29
silviu03

silviu03

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 07.01.2011
Cel de 64 are 4 gb de ram,din ce stiu,la noi in RO doar acela se vinde.
Cel de 128 are 6gb.

Edited by silviu03, 02 November 2018 - 17:48.


#30
TrafalgarLaw

TrafalgarLaw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 30.10.2017
Nu mai bine uiți tu de toate astea și iei Xiaomi Mi Mix 2S?

#31
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Mai bine de uiti la est de PRC (doar de acolo rasare soarele)!

#32
Theo-Black

Theo-Black

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 26.01.2014
Nu vreau xiaomi. Am rămas încă nedumerit între S9 și LG G7. Dar cred ca o sa aleg S9.

#33
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014
O nedumerire am.
Prin portrete te referi la selfieuri sau la modul cu bokeh.
Selfieurile sunt foarte bune, ultimul update a imbunatatit serios performantele camerelor chiar si cu lumina puternica din spate.

Daca te referi la Bokeh, algoritmii pe Samsung sunt ok, evident rezultatele sunt mai bune pe S9+ pentru ca foloseste camera de zoom simultan cu cea normala.

Eu gasesc foarte bun si bokehul realizat prin camera frontala, daca se descurca si cu senozorul mai mic de pe fata, in mod sigur se descurca cu senzorul mai mare de pe spate.

La alte telefoane cand fundalul este "dificil" iti taie din fata/par/haine, apar distorsiuni evidente.
Pe bokehul realizat cu ajutorul camerelor de pe spate nu am intalnit asa ceva, pe cel realizat prin camera frontala am intalnit doar daca fundalul este de aceeasi culoare ca hainele subiectului, parul saten cu scoarta copacilor, etc.
Sunt insa distorsiuni foarte mici care se vad doar daca se "face zoom" fotografiei.

Edited by i0nut_tt, 04 November 2018 - 22:35.


#34
Theo-Black

Theo-Black

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 26.01.2014
Ma refer la modul bokeh. Diferența dintre sd 835 ( pixel 2 xl ) și sd 845 / exynos ul ( s9 ) se simte atat de mult ? Pe lângă camera , vreau și o performanța fluida , iar android ul stock de pe Pixel ma încânta de o mie de ori mai mult decât interfața samsung. Insist atat de mult pe pixel deoarece mi-l recomanda foarte multă lume in defavoarea lui S9. LG ul văd ca nu este susținut de nimeni atat de mult chiar dacă nu pare rău deloc.

#35
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,145
  • Înscris: 30.08.2017
Procesorul ala e mai eficient si mai rapid. Dar nu merita o diferenta mare de pret sau sa iei un telefon doar pentru asta...eu am luat V30 cu 835 pentru ca procesarea nu era atat de importata pentru mine iar V30 compenseaza cu o baterie mai mare decat G7.

Fa-ti o lista de caracteristici pe care le vrei la un telefon, da-le un rating de la 1 la 5, pune o pondere pentru fiecare caracteristica si vezi ce scor obtine fiecare telefon. Intre cele mentionate e foarte mult subectivism in alegere.

#36
i0nut_tt

i0nut_tt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 30.06.2014

View PostTheo-Black, on 05 noiembrie 2018 - 00:39, said:

Ma refer la modul bokeh. Diferența dintre sd 835 ( pixel 2 xl ) și sd 845 / exynos ul ( s9 ) se simte atat de mult ? Pe lângă camera , vreau și o performanța fluida , iar android ul stock de pe Pixel ma încânta de o mie de ori mai mult decât interfața samsung. Insist atat de mult pe pixel deoarece mi-l recomanda foarte multă lume in defavoarea lui S9. LG ul văd ca nu este susținut de nimeni atat de mult chiar dacă nu pare rău deloc.

Este chestie de gusturi.
Pe mine mai mult ma "enerveaza" bloatwareul de la Google.
La Samsung sunt 4 aplicatii care nu pot fi dezinstalate: Apps(vin updateuri pentru diferitele module, camera, galerie, editorul foto, etc.), Themes(teme, AOD, etc.), Fisierele mele(file explorer) si Bixby Vision(care are buton in camera - recunoaste obiecte, traduce semne de circulatie/text direct pe suportul original, extrage texte din documente-extrage textul din pozele facute unei carti/reviste/ambalaj si traduce, recunoaste vinuri si cauta oferta pentru ele, places-afiseza in AR hartile, adica prin ecranul camerei vezi indicatii rutiere, numele fiecarei cladiri, etc.)
Si era sa uit, nu merg dezinstalate Bixby si suita Microsoft Office(gratuita) care este necesara DEX.

Asta este tot bloatwareul mult hulit.

Daca doresti sa tii telefonul mult timp cauta ceva cu 6 GB de RAM, asta ca parere personala, nu se stie cat de complex si "solicitant" poate deveni Android.

Am atasat doua poze(cropuri din poze) cu "bokeh" facute cu ajutorul camerei frontale(de selfie).
Prima este facuta cu soarele fix in spate(am dorit sa obtin un efect).

PS. Eu am camera Google instalata pe Samsung.
Unii ar zice faptul ca nu este optimizata pentru Samsung, la nivel hardware senzorii camerei principale sunt similari(1/2.5 inch, 1.4 microni pixelul) cu avantaje pentru Samsung(apertura duala - f 1.5-2.4).
Rezultatele nu sunt "constante"/consistente, expunerile(inclusiv procesul de capturare) sunt lungi, "lasa" mai multe detalii(in unele poze) cu un cost destul de mare, apreziez eu - zgomot.
Pentru lumina filtrata(de crengile copacilor/diverse obiecte), se descurca mult mai bine aplicatia de pe Samsung.
In 2/3 situatii este mai buna camera de pe Samsung.

Bokehul de pe Pixel presupune miscarea telefonului pe verticala(penru a "sesiza" diferentele de adancime ale obiectelor), nu este instant.

LE. Bokehul este progresiv(cum ar trebui sa fie) pe camerele din spate, eu am S9+, m-am jucat si cu alte telefoane, nu am vazut o implementare similara.
Nu stiu daca si pe S9 este asa, pentru ca il face ca si camera din fata, strict din software.

Attached Files


Edited by i0nut_tt, 05 November 2018 - 09:16.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate