Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Construirea unei boxe în subsol conform legii

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ColoredBlack

ColoredBlack

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.09.2017
Bună!
Vă rog să mă ajutați cu un sfat/articol din lege care clarifică situația în cazul construirii unei boxe în subsolul unui bloc.
Situația stă în felul următor: Blocul este unul nou și subsolul este o parcare subterană, dar locul meu de parcare este închis cu pereți BCA (așa l-am cumpărat). Aș vrea să știu ce documentație trebuie să întocmesc pentru a intra în legalitate cu acest spațiu.
Vă mulțumesc!

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi spațiul ăla trebuie să apară în actele tale de achiziție. Cam atât. Dacă e garaj nu ai nevoie de intrare în legalitate mai ales că e bloc proprietate privată.

Nu zic bine ?

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Cum adica ce documentatie trebuie sa intocmesti ?
Daca zici ca ai cumparat locul - unde sunt actele ?
Cum (cu ce ?) demonstrezi ca locul respectiv e al tau ?

Si eu am loc de parcare in bloc nou - e trecut negru pe alb in contract - desen, dimensiuni, numar intabulare, cadastru - toate cele

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostColoredBlack, on 31 octombrie 2018 - 09:03, said:

Bună!
Vă rog să mă ajutați cu un sfat/articol din lege care clarifică situația în cazul construirii unei boxe în subsolul unui bloc.
Situația stă în felul următor: Blocul este unul nou și subsolul este o parcare subterană, dar locul meu de parcare este închis cu pereți BCA (așa l-am cumpărat). Aș vrea să știu ce documentație trebuie să întocmesc pentru a intra în legalitate cu acest spațiu.
Vă mulțumesc!
Adica vrei sa inchizi locul de parcare si sa-l folosesti ca si boxa?

#5
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 15.07.2017
S-a mai discutat prin 2016!
Poate găsești aici răspunsul: https://forum.softpe...care-subterana/

Edited by Rubin1977, 31 October 2018 - 10:26.


#6
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Depinde cum este trecut spatiul acela in acte de catre dezvoltator. La mine in bloc figureaza ca parcare subterana. Unii au cumparat locul de parcare si l-au compartimentat cu pereti rezultand o boxa. Din ce am inteles, nu este legal sa schimbi destinatia fara proiect, autorizatie samd, dar la noi in Romania se poate orice. Unul care locuieste la parter a transformat un astfel de loc de parcare in dormitor. A facut 4 pereti din caramida, a spart placa parterului si a montat o scara sa coboare din casa.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Si totusi, cred ca statul romana (care adesea e depasit), isi baga nasul cam mult.
Nu prea vad de ce a te legi la cap cu ceva legal.
Inc anu am auzit pe nimeni ca legalizeaza boxele de la parterul blocurilor.

Pe de alta parte, e complet aiurea sa faci o boxa dintr-un loc de parcare. Masina unde o parchezi?

#8
ColoredBlack

ColoredBlack

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.09.2017
Tocmai, nu vreau să fiu intruziv în spațiul acela comun care, by the way e proprietate privată cu funcția de loc de parcare în acte, dar nici nu vreau să mă consider eu judecătorul faptului că e bine sau nu. De aceeaa vreau să urmez un traseu legal, care dacă nu are o finalitate și este respins, voi desființa acea boxă pe care, repet, așa am cumpărat-o.
Dar până la proba contrarie încerc să găsesc o posibilitate de a o autoriza, legal.

PS: Mulțumesc pentru răspunsurile oferite până acum, pe baza ideilor voastre am mai găsit câte ceva pe net, dar încă nu m-am elucidat complet.

#9
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

View PostAdm, on 31 octombrie 2018 - 10:35, said:

Pe de alta parte, e complet aiurea sa faci o boxa dintr-un loc de parcare. Masina unde o parchezi?
In blocul meu, chiar daca spatiul este destinat locului de parcare, putini pot parca acolo. Cu o masina mai marisoara trebuie sa faci 3-4 manevre sa o bagi acolo. Asa ca multi au transformat locul in boxa si parcheaza pe unde gasesc.
Initiator, incearca sa dai un telefon la biroul de urbanism al primariei de care apartii. Sigur te vor lamuri cu ce ai de facut.

Edited by ionut27, 31 October 2018 - 10:54.


#10
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Eu zic sa stai calm, pentru ca schimbarea de destinatie e durere imensa de cap si nu are rost.
In plus, exista HCG care reglementeaza nr de parcari pt blocurile noi.

Faptul ca spatiul nu permite sau parcarea poate avea loc doar prin teleportare tine de situatia tampita din Romania.

#11
ColoredBlack

ColoredBlack

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 15.09.2017
Un lucru în plus pe care l-am observat, chiar dacă locul e trecut în acte ca parcare, pe peretele meu există un hidrant și spațiul este autorizat ISU în forma actuală.
Dar întradevăr cred că cel mai simplu ar fi să merg la primărie.

Mulțumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate