Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Durere san si zona axilara la barbat

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Robert_VS

Robert_VS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.08.2017
Salut,

Am 39 de ani si de cateva zile am dureri mari in stanga la subrat, durere care iradiaza si pe mana si umar. De ieri a inceput sa ma doara si sanul stang si mamelonul este usor umflat si sensibil la atingere. Am observat si o zona rosie ca o semiluna intr.o parte a mamelonului.

Mentionez ca nu am avut recent vreo infectie si ca la palpare nu simt nici o zona mai umflata, vreun nodul sau altceva. Durerea totusi este prezenta pe toata perioada zilei. Am luat antiinflamatoare si ma mai lasa putin dar nu de tot.

Am citit ca exista si cazuri ( mult mai rare) de cancer de san la barbat. Sunt destul de ingrijorat,  ce ma sfatuiti sa fac?

Multumesc anticipat!

Edited by Robert_VS, 30 October 2018 - 21:11.


#2
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Sa mergi la doctor.
Forumul nu este chiar cel mai potrivit loc unde sa intrebi cand este vorba de sanatate.
Asa ca singurul sfat bun este sa mergi la un doctor.
Nu te mai panica singur si te du cu gandul direct la ce-i mai rau. Doctorul iti poate spune daca ai o problema sau nu.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Daca nu ai facut recent ceva efort cu mana stanga, trebuie sa mergi la medic.

#4
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008
Evident o serie de analize in prima faza. Dupa ce ai rezultatele o sa iti spuna medicul generalist care este pasul urmator. Eu am trevut prin asa sperietura din cauza unui ganglion umflat la subrat, tot cu dureri de san (sex diferit de al tau). La mine s-a dovedit a fi o infectie dupa cateva analize si o ecografie a sanului.

Edited by dell99, 30 October 2018 - 21:21.


#5
Robert_VS

Robert_VS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.08.2017

 Reactor2015, on 30 octombrie 2018 - 21:17, said:

Sa mergi la doctor.
Forumul nu este chiar cel mai potrivit loc unde sa intrebi cand este vorba de sanatate.
Asa ca singurul sfat bun este sa mergi la un doctor.
Nu te mai panica singur si te du cu gandul direct la ce-i mai rau. Doctorul iti poate spune daca ai o problema sau nu.

Ma voi duce, ca n.am alta solutie. La ce am citit pe net ( stiu ca veti rade de mine) numai la cancer ajungeam. Ma refer la simptomele mele de pana acum.

#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Lasa internetul, ca ajungi ipohondru.

#7
Robert_VS

Robert_VS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.08.2017

 dell99, on 30 octombrie 2018 - 21:20, said:

Evident o serie de analize in prima faza. Dupa ce ai rezultatele o sa iti spuna medicul generalist care este pasul urmator. Eu am trevut prin asa sperietura din cauza unui ganglion umflat la subrat, tot cu dureri de san (sex diferit de al tau). La mine s-a dovedit a fi o infectie dupa cateva analize si o ecografie a sanului.

Mersi frumos! Ma duc zilele urmatoare la medic. Initial m.am gandit si eu ca poate fi de la ganglionii din zona respectiva dar nu simt nimic umflat la palpare la subrat si nici nu ma.doare cand apas. E ciudat rau dar...

#8
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

 Robert_VS, on 30 octombrie 2018 - 21:21, said:

Ma voi duce, ca n.am alta solutie. La ce am citit pe net ( stiu ca veti rade de mine) numai la cancer ajungeam. Ma refer la simptomele mele de pana acum.
Citesti dupa ce faci analize ca o iei razna. Eu am avut 3 saptamani de cosmar, mai ales ca am si ceva cazuri de cancer in familie si o colega care a murit recent ...

#9
Robert_VS

Robert_VS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.08.2017

 pasilla, on 30 octombrie 2018 - 21:22, said:

Lasa internetul, ca ajungi ipohondru.

Ai dreptate 100% dar totusi am destula minte sa.mi analizez ( cat de obiectiv e posibil pt propria.mi persoana) simptomele si totusi cred ca am motive de ingrijorare in situatia de fata.

 dell99, on 30 octombrie 2018 - 21:23, said:


Citesti dupa ce faci analize ca o iei razna. Eu am avut 3 saptamani de cosmar, mai ales ca am si ceva cazuri de cancer in familie si o colega care a murit recent ...

Si eu am avut cazuri de cancer in familie ( inclusiv la tatal meu - cancer la plaman) si de aceea sunt asa stresat.

 pasilla, on 30 octombrie 2018 - 21:20, said:

Daca nu ai facut recent ceva efort cu mana stanga, trebuie sa mergi la medic.

Am ridicat sambata trecuta cu mana stanga cateva baxuri de apa destul de grele dar din putinele mele cunostinte medicale, asta nu poate produce durere la san si mai ales inflamarea mamelonului.

Edited by Robert_VS, 30 October 2018 - 21:27.


#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Cancerul la san apare la san. Ar trebui sa simti o formatiune ceva.
     Exclus sa te doara umarul din cauza lui.
      Probabil ai o intindere musculara.

#11
Robert_VS

Robert_VS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.08.2017

 cspot, on 30 octombrie 2018 - 22:11, said:

Cancerul la san apare la san. Ar trebui sa simti o formatiune ceva.
     Exclus sa te doara umarul din cauza lui.
      Probabil ai o intindere musculara.

Pai ma doare si umarul si toata zona de la subrat dar si sanul stang cu tot cu mamelon. Formatiune la san nu simt la palpare doar ca mamelonul repspectiv este putin marit si mai tare la atingere decat cel drept. E destul de tare, ca si cum as apasa o crustă sau ma rog..ceva de genul asta. Chiar nu pricep ce poate fi.

#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Asa cum au spus si altii mai sus, cred ca e indicat sa te prezinti la un medic.
    Eu in locul tau as merge la ortopedie mai intai,daca zici ca ai ridicat greutati.
     Asta pentru linistea ta. Probabil iti vor recomanda sa nu te mai dai zmeu cand ridici cate ceva.

#13
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 25.10.2007
Poate fi si un semn de infarct.. du-te de urgent la medic

#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 Robert_VS, on 30 octombrie 2018 - 21:21, said:

Ma voi duce, ca n.am alta solutie. La ce am citit pe net ( stiu ca veti rade de mine) numai la cancer ajungeam. Ma refer la simptomele mele de pana acum.
Lasa diagnosticele si simptomele de pe internet, daca ar fi sa ne luam dupa ele jumatate din populatia lumii am fi deja morti de ani de zile.
Mergi la doctor si fa tot posibilul sa pastrezi o atitudine pozitiva. Stresul si ingrijorarea pot accentua sau provoca probleme de sanatate.

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,927
  • Înscris: 25.06.2007

 Robert_VS, on 30 octombrie 2018 - 21:10, said:

...
Mergi la un laborator si cere tablou sanguin, VSH si protein C reactiva.
Posibil sa fie o limfangita/ limfadenita.
Apoi, cu rezultatele, la medicul de familie.

#16
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
eu as plusa si cu ecografie a zonei - sani si axile. ambele perechi, nu numai cea dureroasa/afectata.

#17
Robert_VS

Robert_VS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.08.2017
Am fost azi la medicul de familie. M.a consultat si mi.a pus diagnosticul de Mastită dar a spus ca nu isi da seama cauza. Mi.a prescris oxacilina si un antiinflamator plus comprese cu rivanol pe zona respectiva. A zis ca trecem la alte investigatii daca in 4-5 zile nu se amelioreaza. Ceea ce a zis ca e ciudat totusi este ca sanul cu probleme este mult mai cald decat celalata.

P.S. la palpare mi.a spus ca nu am ganglionii inflamati.

Edited by Robert_VS, 31 October 2018 - 12:02.


#18
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
in acest caz, e posibil sa fie de vina vreo dereglare hormonala.
poate ca n-ar fi rau sa mergi la un endocrinolog, sa-ti dea sa faci analizele necesare, poate ai un exces de hormoni "feminini" sau deficit de testosteron.
intrebare : ce inaltime si greutate ai ? nici nu stiu cum sa formulez urmatoarea intrebare  - ai sani vizibili sau ai pieptul plat ?
normal ca sanul cu probleme este mai cald, acolo este prezenta o infectie, daca vorbim despre mastita.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate