Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Durere san si zona axilara la barbat

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

 Robert_VS, on 31 octombrie 2018 - 12:01, said:

Am fost azi la medicul de familie. M.a consultat si mi.a pus diagnosticul de Mastită dar a spus ca nu isi da seama cauza. Mi.a prescris oxacilina si un antiinflamator plus comprese cu rivanol pe zona respectiva. A zis ca trecem la alte investigatii daca in 4-5 zile nu se amelioreaza. Ceea ce a zis ca e ciudat totusi este ca sanul cu probleme este mult mai cald decat celalata.

P.S. la palpare mi.a spus ca nu am ganglionii inflamati.
Trebuia sa faci si o analiza de sange inainte sa iei antibiotic..... Dureaza putin [100 lei si rezultatele online a 2a zi] si o ai referinta peste 30zile de la tratament....

#20
Robert_VS

Robert_VS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.08.2017

 dell99, on 31 octombrie 2018 - 12:37, said:


Trebuia sa faci si o analiza de sange inainte sa iei antibiotic..... Dureaza putin [100 lei si rezultatele online a 2a zi] si o ai referinta peste 30zile de la tratament....

Cred ca ar fi trebuit dar ce analiza mai precis? Mersi

#21
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

 Robert_VS, on 31 octombrie 2018 - 12:51, said:

Cred ca ar fi trebuit dar ce analiza mai precis? Mersi
Tablou general + protein C reactiva  si antibiograma dupa cum a scris si cineva mai sus, nu sunt medic, vorbesc si eu din exp de pana acum, teoretic trebuie sa isi scrie pe scurt orice medic generalist cu ce sa te duci la laborator. Mie mereu inainte sa imi dea antibiotic sau alt medicament de impact imi spune sa trec sa le fac [am ceva abonament la o clinica]. Ma rog, eu sunt si usor stresata de partea asta cu luatul de medicamente si incerc pe cat se poate sa le evit, mai ales antibioticele care se prescriu la noi sunt puternice si cred ca multi fac abuz... te duci la dentist pt orice mica chestie gata 3 zile antibiotic, te doare nitel o ureche, ia si 3 zile antibiotic ca sa fie.....

#22
Robert_VS

Robert_VS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.08.2017

 dell99, on 31 octombrie 2018 - 13:58, said:


Tablou general + protein C reactiva  si antibiograma dupa cum a scris si cineva mai sus, nu sunt medic, vorbesc si eu din exp de pana acum, teoretic trebuie sa isi scrie pe scurt orice medic generalist cu ce sa te duci la laborator. Mie mereu inainte sa imi dea antibiotic sau alt medicament de impact imi spune sa trec sa le fac [am ceva abonament la o clinica]. Ma rog, eu sunt si usor stresata de partea asta cu luatul de medicamente si incerc pe cat se poate sa le evit, mai ales antibioticele care se prescriu la noi sunt puternice si cred ca multi fac abuz... te duci la dentist pt orice mica chestie gata 3 zile antibiotic, te doare nitel o ureche, ia si 3 zile antibiotic ca sa fie.....

Ai mare dreptate cu antibioticul dar acum ce sa fac, sa nu iau ce mi.a prescris doctorita? Nu stiu ce sa zic..

#23
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.09.2008

 Robert_VS, on 31 octombrie 2018 - 16:34, said:

Ai mare dreptate cu antibioticul dar acum ce sa fac, sa nu iau ce mi.a prescris doctorita? Nu stiu ce sa zic..
Eu nu sunt medic, mergi pe tratamentul prescris de cineva cu parafa, ziceam numa ca era poate util sa ceri si niste analize de sange in caz ca vei avea nevoie de alte investigatii ulterior.
Hai sa ne dai vesti dupa o saptamana ca ti-a trecut durerea si sperietura :).

#24
Robert_VS

Robert_VS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.08.2017

 dell99, on 31 octombrie 2018 - 17:26, said:


Eu nu sunt medic, mergi pe tratamentul prescris de cineva cu parafa, ziceam numa ca era poate util sa ceri si niste analize de sange in caz ca vei avea nevoie de alte investigatii ulterior.
Hai sa ne dai vesti dupa o saptamana ca ti-a trecut durerea si sperietura :).


Binenteles ca va tin la curent cu evolutia. Sper sa ma fi speriat degeaba. Mersi mult pt suport!

#25
Robert_VS

Robert_VS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 13.08.2017
Dupa tratamentul prescris de medicul de familie situatia s-a ameliorat mult dar nu de tot, in sensul ca zona respectiva nu mai e dureroasa la atingere si nu mai e asa umflata si intarita dar totusi observ o diferenta fata de mamelonul drept.

#26
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
ecografie ai reusit sa faci ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate