Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Platesti femeia de serviciu ?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

Poll: Platesti femeia de seviciu ? (77 member(s) have cast votes)

Ai plati femeia de serviciu daca nu locuiesti si ai apartamentul gol ?

  1. da (61 votes [78.21%] - View)

    Percentage of vote: 78.21%

  2. nu (17 votes [21.79%] - View)

    Percentage of vote: 21.79%

Ai solicita plata si proprietarilor apartamentelor nelocuite?

  1. da (60 votes [82.19%] - View)

    Percentage of vote: 82.19%

  2. nu (13 votes [17.81%] - View)

    Percentage of vote: 17.81%

Vote Guests cannot vote

#37
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 BlueKing-69, on 29 octombrie 2018 - 14:26, said:

E ok daca va intelegeti si merge asa, pentru o chestie / doua. Dar ai lumina pe spatii comune, curatenie pe spatii comune [sau isi face fiecare in fata usii lui?], un ascensor / interfon / whatever, mai ai reparatii pt spatii comune...
Cu curentul am spus deja, are contract un vecin.
Pentru femeia de serviciu eu strâng banii de la cei care stau acolo (nici la noi nu contribuie cei care-s plecați pe dincolo) - câte 10 lei/lună. 150 de lei și vine de 3 ori pe săptămână.
Când am decis să zugrăvim am adunat bani câteva luni, subsolul e ok încă... în general ne înțelegem. La faza cu acoperișul a fost singura dată când a fost mai cu scântei, însă ne săturasem să tot înlocuim țiglele sparte sau luate de vânt și deja nu se mai putea. Fusese furtună cu ploi torențiale care au ținut 2 sau 3 zile aproape continuu și ne inundasem cu etajul 3 cu tot, așa că m-am zbârlit rău când am văzut că nu-i interesează pe ceilalți 3.

Celelalte două tronsoane au rămas nefăcute și au probleme, cred nu se încumetă niciunul să pună toți banii și dup-aia să aștepte să-i recupereze.

#38
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

 sorin147, on 29 octombrie 2018 - 13:59, said:

legea 186 / 2018

Art. 85. -
Cheltuielile pe cota-parte indiviză de proprietate reprezintă cheltuielile asociației cu privire la proprietatea comună, cu privire la: fondul sau fondurile pentru lucrări de întreținere, service, reparații și, după caz, de consolidare, reabilitare, eficiență energetică, modernizare la părțile de construcții și instalații aflate în/și pe proprietatea comună, astfel cum este descrisă în cartea tehnică a construcției și în acordul de asociere:
.....
Acordul de asociere, cine stie ce contine, cine l-a vazut?
Cred ca majoritatea, nu au fost intrebati sau solicitati sa-l semneze la achizitionarea unui apartament,
si nici cei care erau chiriasi, viitori propietari, primii care au cumparat vechile apartamente.

#39
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Atunci cand iti cumperi o proprietate  iti asumi si cheltuielile aferente, indiferent daca locuiesti acolo sau nu. Ce-ar fi sa ai cablu tv instalat si sa nu il platesti pentru ca nu l-ai folosit in ultimii 21 de ani ?
Mi se pare logic sa participi la cheltuielile de intretinere.

#40
Amivea

Amivea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 31.12.2015
Cred ca ar trebuie sa contribui la reparatiile generale ale locatiei (acoperis, zugraveala, schimbat tevi, etc..) chiar daca nu locuiesti acolo (esti in strainatate, de ex) Acum, in ceea ce priveste curatenia, de exemplu, cam cum vreti sa faca plata a 10 lei (2 euro) pe luna, o persoana aflata in alta tara?

#41
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Aranzazu, on 29 octombrie 2018 - 12:32, said:

Din moment ce nu sint prezenti fizic in cladire, n-au murdarit nimic din teritoriile comune, deci n-au ce sa plateasca!
Pe baza acestui principiu, daca un strain intra in bloc, urca scarile si le coboara, ii ceri bani pentru curatenie.

 sorin147, on 29 octombrie 2018 - 12:44, said:

Pleaca vreo cateva luni de acasa sa vezi ce curatenie luna ai pe urma. Posted Image
Daca geamurile si usile se inchid ermetic, e asa cum ai lasat-o.

Edited by Ion_de_la_Raion, 29 October 2018 - 16:52.


#42
mahu

mahu

    Magister

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,855
  • Înscris: 22.04.2007
Ce-i drept nu am fost niciodata in situatia expusa aici dar imi dau si eu cu parerea.

Consider ca nu este corect sa fii pus la cheltuielile comune daca nu locuiesti in apartament, avand in vedere ca nu beneficiezi nici de lift, nici de curatenie sau lumina si caldura in spatiile comnune.

Cu reparatiile insa este cu totul altceva. Ele tin de intretinerea cladirii si este obligatoriu ca toti proprietarii sa participe.

#43
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Amivea, on 29 octombrie 2018 - 16:48, said:

Acum, in ceea ce priveste curatenia, de exemplu, cam cum vreti sa faca plata a 10 lei (2 euro) pe luna, o persoana aflata in alta tara?
Ar putea da banii când vin în țară, că o fac anual. Ar fi 120 de lei pe an * 3 apartamente = 360 de lei, dar când le-am spus au zis că dau 5 lei pentru că nu stau mai mult de 2 săptămâni :)
Dacă există înțelegere între majoritatea te poți gospodări și fără asociație. Condiția e să  închizi ochii la chestiile de doi bani.

#44
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
Unde sunt 3 apartamente într-o vilă este așa - unul are contractul de gaze și vine factura pe numele lui după care împarte costul ei la 3 și este plătită de toți, gunoiul este la fel pe numele la o singură persoană și se împarte la 3, apa este tot la fel pe numele la o persoană și se citește contoarul de apă din curte iar factura se împarte la 3.

Curentul este separat pe fiecare apartament cu contoar în interior. La fel cablul TV, internet și telefonul fix.

Scandal apare când uită unul apa deschisă sau se strică flotorul la WC și vine și factură de 3.000 mc de apă pe lună sau iarna când umblă aiurea unii la centrala de la subsol și mărește flacăra la centrală iar factura depășește și 5.000 mc de gaz pe lună.

Toate problemele se rezolvă în curte chiar dacă toți urlă și încep să amenințe cu tribunalele. Este vorba de chestii scumpe-scumpe și discuțiile se poartă numai între proprietarii din acte, nu cu soția, copii, mamă sau chiriași.

Nu are importanță câte persoane locuiesc în apartamente, dacă sunt chiriași sau nu stă nimeni, adică ori ap. fără chiriași ori moștenitori plecați în afară, cheltuielile sunt împărțite la 3 și se plătesc de toți fără discuții de genul - nu am stat luna x nu plătesc căldura (gazele iarna) sau apa când sunt pierderi.

Când apar reparații de făcut care trebuie plătite de toți, acoperiș, gard se face de cel mai tare în gură și cel mai tânăr, adică eu, ca să nu fie încărcată aiurea factura de toți țeparii de reparatori și să verific bine-bine ce scrie în contractul de reparații la penalități și să nu fie păcălit vreun vecin bătrân. Pot să fie și ciorile cele mai negre și burtoase că dau cu apă pe ei și îi dau afară din curte dacă o lălăiesc sau încep cu manevre de genul - nu sunt bune și burlanele hai să le scimbăm și pe alea sau alte manevre de proști.

Este vorba de locații în care locuiesc vecini de zeci de ani iar o vânzare când apare se face ori la neamuri ori la ceilalți vecini care au banii ceruți și vor să cumpere,nu are nici o legătură cu noțiunea de vecini cum sunt în blocurile de apartamente Toți sunt sau au fost oameni care umblă prin tribunale.

Edited by marin-ioon, 29 October 2018 - 19:01.


#45
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 marin-ioon, on 29 octombrie 2018 - 18:31, said:

Unde sunt 3 apartamente într-o vilă este așa
Noi suntem 18 familii în scară, contorizați separat la tot: apă, curent, gaz.
La apă mergem fiecare lunar, prin rotație, pe la toți cu un tabel în care se trec indecșii (vechi și nou) și cifra de la apometrul scării. Plătim și în plus de multe ori, dar nu mai mult de 2 mc față de consumul real.

#46
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 Ion_de_la_Raion, on 29 octombrie 2018 - 16:52, said:


Pe baza acestui principiu, daca un strain intra in bloc, urca scarile si le coboara, ii ceri bani pentru curatenie.


Daca geamurile si usile se inchid ermetic, e asa cum ai lasat-o.

Vidul absolut se obtine in apartamentele capsunarilor?
Macar pt ce scrieti voi aici si ma felicit ca stau la casa. Daca as avea discutii de genul asta, m-as impusca zilnic in cap. Partea nasoala e ca, pe masura ce trece timpul, teasta se obisnuieste cu astfel de gloante...

Edited by denky, 29 October 2018 - 20:16.


#47
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
Cacatel,de obicei capsunarii?!? platesc cashu jos. Cand vin!  habar n-ai cum e treaba.   La asociatie,dari la stat o data pe an vin,platesc intreb?: mai am ceva de plata/datorez ceva?  R.-nu.   oky,ne vedem la anu!    Si vecinii in general stiu treaba ,nu-si fac laba mentala privitor la situatie!  A,AA,  asa e in moldova,nu cunosc cum e la capitala! DESI CRED CA AIA SE UITA PE GAURA CHEII LA ALTII LA LIPSURILE CARE LE AU EI!  pS:  CU RADETU CUM E ANU ASTA?

#48
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
Este EXCELENT cu RADET-ul și anul ăsta cum a fost și în anii trecuți și cum o să fie ÎNTODEAUNA în București fiincă de la primăria capitalei este posibil să fie ales președintele și nu se joacă nimeni cu circa 562.000 de apartamente încălzite de RADET și în care trăiesc în jur de 1,21 milioane de bucureșteni în circa 8.200 de blocuri de locuințe.

Subvenția prețului gigacaloriei, adică prețul mult mai mic plătit de locatarii care se încălzesc cu RADET tot fraierii de provinciali din toată România o plătesc prin impozitele plătite la buget de unde se plătesc și pierderile și datoriile RADET-ului printr-o hotărâre de guvern care se mai dă așa ca un cadou bucureștenilor deștepți.

Provincialii fraieri să facă bine să-și plătească impozitele la timp ca să aibă căldură la jumătate de preț bucureștenii deștepți prin RADET. Și căpșunarii ăia să trimită mai mulți bani în România ca să fie jefuiți de statul român și o parte din ei să ajungă și la RADET să stea în căldură ieftină bucureștenii.

Am toate formele de încălzire în București, inclusiv 2 ap. pe Moșilor cu RADET și costă cel mai puțin căldura la ele iarna datorită fraierilor de provinciali din toată România care din banii lor subvenționează prețul gigacaloriei la RADET.

Edited by marin-ioon, 29 October 2018 - 21:45.


#49
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 althea, on 29 octombrie 2018 - 18:16, said:

Ar putea da banii când vin în țară, că o fac anual. Ar fi 120 de lei pe an * 3 apartamente = 360 de lei, dar când le-am spus au zis că dau 5 lei pentru că nu stau mai mult de 2 săptămâni Posted Image
Dacă există înțelegere între majoritatea te poți gospodări și fără asociație. Condiția e să  închizi ochii la chestiile de doi bani.

Legea nr. 196/2018 privind înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari și administrarea condominiilor


Art. 3. -
(1) În scopul exercitării drepturilor și obligațiilor ce le revin asupra proprietății comune, în cazul condominiilor, se constituie asociații de proprietari, care se organizează și funcționează conform prevederilor prezentei legi.
(2) Pentru promovarea valorilor civice ale democrației și statului de drept și pentru reprezentarea la nivel local și național, asociațiile de proprietari se pot asocia în federații, uniuni, ligi ale asociațiilor de proprietari din municipii, orașe sau județe, respectiv la nivel național, în condițiile prevăzute de lege.
(3) În sensul art. 2 lit. h), constituie condominiu:
a) clădiri cu mai multe locuințe sau spații cu altă destinație în care există proprietăți individuale și proprietăți comune;
b) clădiri multietajate; un tronson cu una sau mai multe scări din cadrul clădirii multietajate în cazul în care se poate delimita proprietatea comună;
c) un ansamblu rezidențial format din locuințe și/sau construcții cu altă destinație, amplasate izolat, înșiruit sau cuplat, în care există proprietăți comune și proprietăți individuale.


Clar? Ca votca? Ca aquavitu? Ca apa de izvor?

Nu e cum vrei tu ci cum zice LEGEA.

SECȚIUNEA a 5-a Repartizarea cheltuielilor pe cota-parte indiviză de proprietate
Art. 84. -

(1) Cheltuielile repartizate după cota-parte de proprietate reprezintă cheltuielile asociației efectuate pentru întreținerea, repararea, exploatarea și, după caz, consolidarea și/sau reabilitarea părților de construcții și instalații aferente condominiului aflate în proprietate comună indiviză. Aceste cheltuieli se repartizează proporțional cu cota-parte din proprietatea comună a fiecărui proprietar.

Intretimnera inseamna si datu cu matura.

Si asta zice LEGEA.

Acum cum stam cu Statul de Drept?

#50
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Ghita_Bizonu, on 29 octombrie 2018 - 22:34, said:

Nu e cum vrei tu ci cum zice LEGEA.
Și ce zice legea că se întâmplă dacă proprietarii NU se constituie în asociații?
Îți spun eu: nimic. Nu sunt sancțiuni pentru asta,  nu pot fi obligați s-o facă. Asociațiile se constituie în urma unui acord de asociere. Acord, iar acordul e înţelegerea între două sau mai multe persoane - în cazul asociațiilor, acordul trebuie să și-l dea jumătate + unu din proprietari.

Quote

Legea 196/2018
-Art.2. – În sensul prezentei legi, termenii şi expresiile de mai jos au următoarele semnificaţii:
a) acord de asociere – actul care consfinţeşte decizia (decizia, nu obligația) a cel puţin jumătate plus unu din numărul proprietarilor dintr-un condominiu de a se asocia în condiţiile prezentei legi;
Legea asta nu se aplică în cazul condominiilor unde nu sunt asociații. Acolo se aplică codul civil, deci dacă ai vecini care nu contribuie la întreținerea și reparația părților comune n-ai cum să-i obligi s-o facă altfel decât prin instanță.

Clar ca votca?

Edited by althea, 30 October 2018 - 07:58.


#51
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
Are dreptate Althea,  eu unde am niște ap. în vile cu alți 2 vecini nu suntem obligați să facem asociație și este cum am scris mai sus.

Dacă un vecin nu plătește partea lui cum ne-am înțeles între noi, plătește cel ce are factura pe numele lui (gaze sau apă) toată suma și după aia scoate arzătorul de la subsol, oprește gazele imediat după contoarul de gaze la țevile care duc la bucătăriile celorlalte 2 apartamente sau oprește apa după apometrul din curte tot pe țevile care duc la ceilalți vecini.și după maxim 3-5 zile trec nervii celorlalți și achită.

La gunoi este mai simplu - dacă nu plătește nimeni din cei 3 proprietari se aruncă sacii cu gunoi la cele 2 imobile vecine când scot ăia tomberoanele înainte să vină gunoierii. Ani de zile nu am plătit la ROSAL în 3 locuri deoarece erau maxim 4-5 locatari cu tot cu chiriașii mei (1 sau 2 străini) în fiecare clădire și se făcea puțin gunoi. A fost o perioadă acum mulți-mulți ani când în centru erau mulți fără contracte la gunoi și aruncau prin case părăsite sau la vecinii laterali care nu spuneau nimic că și ei făceau puțin gunoi și nu umpleau un tomberon mare, mai sunt și acum unii care aruncă pe stradă, în special prin spate la Cocor.

La reparațiile mari gen acoperiș sau canalizare în curte până la gard de unde este APANOVA, gardul sau alte reparații comune se discută la început, se face un calcul după ce vin meseriașii și numai după ce suntem de acord toți 3 cu suma cerută facem reparația.

Nu ajunge nimeni în tribunal din cauza cheltuielilor comune deoarece se găsește o cale de rezolvare dar singura soluție dacă nu ar fi înțelegere este CIVILUL și se aplică de cel ce primește facturile pe numele lui.

Edited by marin-ioon, 30 October 2018 - 07:47.


#52
eam

eam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 03.09.2006
Eu nu asi plati, mergem la extreme daca intr-un bloc de apartamente nu mai locuieste nimeni ar trebui propietarii sa plateasca curatenia?

Edited by eam, 31 October 2018 - 18:57.


#53
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Eu plăti dacă aș avea un apartament într-un bloc de-ăsta și cineva ar vrea să curețe praful și mizeria adunate. Zic asta ca om în care nu crapă fierea din cauza unui bănuț dat cuiva care face curat în locul meu, pe proprietatea mea.

#54
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,746
  • Înscris: 26.08.2008

 eam, on 31 octombrie 2018 - 18:56, said:

Eu nu asi plati, mergem la extreme daca intr-un bloc de apartamente nu mai locuieste nimeni ar trebui propietarii sa plateasca curatenia?
Da!
Altfel cand ai intra in blocul ala dupa trei luni de zile ar trebui sa ai o maceta cu tine, ca sa tai panzele de paianjeni. Eventual si paianjenii :)
Mai sunteti multi?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate